Προς το περιεχόμενο

Windows Phone 7 με multitasking και IE9 μέσα στο 2011


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

If only we had removed multitasking from Symbian last year and then made a big spectacle of reintroducing it
grin.png

Δεν ξέρω αν κανείς άλλος παρακολουθεί τον Fake Selop στο twitter.. Έχει την πλάκα του http://twitter.com/fakeselop

 

Ενω το android , ειναι υποτίθεται ελεύθερο. Δεν ειναι σε όλα καλο αυτο. Αμα δεν έχεις μια εταιρία να φτιάχνει το λειτουργικο, να το εξελισει, και να καίγεται γι αυτο.. Η google το εξελισει, δε βγάζει και πολλα λεφτά απο αυτο σήμερα τουλαχιστον. Βασικά την πλακα της κάνει για την ώρα, δε δίνει λογαριασμό σε κανέναν. Έτσι όμως ειναι συζητησιμο πόσοι σοβαροί developer θα βγάλουν σοβαρο software για αυτο. Αυτη ειναι και η μεγάλη αδυναμία του. Όχι τα νούμερα , αλλα πόσο καλο ειναι το software γι αυτο..

 

Η google κάνει την πλάκα της με το android ;grin.png

Δεν υπάρχουν σοβαροί developers στο android ;grin.png

Δεν υπάρχει καλό software ;grin.png

 

Ναι μάλλον δεν είχε τι να κάνει η google και λέει.. ε δεν ξοδεύουμε μερικά δις να φτιάξουμε το android ? grin.png

 

Αλλά το κάνει για την πλάκα της όχι γιατί τα κινητά τηλέφωνα ξεπέρασαν σε πωλήσεις τους υπολογιστές. Και αυτό σε καμιά περίπτωση δεν έχει να κάνει με τις υπόλοιπες αγορές που ενδιαφέρουν την google π.χ αναζητήσεις, διαφημίσεις. Ούτε γιατί σε μερικά χρόνια η αναζήτηση από τα κινητά θα φτάσει τα pc.

 

Άλλο πολύ σημαντικό κομμάτι που ξέχασες να πεις. Αφού είναι Open είναι μάπα!! Δεν μπορούσαν να το πουλήσουν και το έκαναν open !!!

 

Και πάνω από όλα σοβαροί developers είναι μόνο όσοι φτιάχνουν fart apps. Το android έχει τεράστια έλλειψη παρακαλώ να το δανείσει κάποιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα πραγμα θα πω:

 

Γιατι ολες αυτες οι εκδοσεις του android με proprietary UIs, διαφορετικα μεταξυ τους, να μετρανε ολες ως ενα λειτουργικο; Επειδη τρεχουν τις ιδιες εφαρμογες; Δηλαδη αμα το Playbook μπορει να τρεχει android εφαρμογες, να το μετρησουμε και αυτο ως Android; Επειδη βασιζονται στην ιδια βαση; Και το debian-unstable και το ubuntu εχουν την ιδια βαση, να τα μετρησουμε και αυτα ως ενα;

 

Οποτε, αμα παρουμε το καθε διαφορετικο flavor του android ως ξεχωριστο λειτουργικο (οπως πρεπει) ανετα τα WP7 βγαινει στην κορυφη (το symbian ειναι πλεον dead), ή θα βγουν στην κορυφη οπου να ναι.

 

Χωρις διαθεση να τρολαρω, ο κοσμος θελει ενα ενιαιο περιβαλλον, οποτε πραγματικα κριμα που το android "επασε" σε χιλια κομματια. Για τον απλό κοσμο (και για μενα βασικα), αλλο το xperia android, αλλο το sense android, αλλο το motoblur android, και αλλο το vanilla android της google. Μην λεμε οτι θελουμε.

 

Ημουνα ετοιμος να παρω desire (και hd μαλιστα), αλλα μολις ανακαλυψα τον χαμο με τα updates, και οτι στην πραγματικοτητα δεν αγοραζα android της google, αλλα μια τροποποιημενη εκδοση απο την htc που την αναβαθμιζει οποτε αυτη θελει, ειπα μακρια, θα περιμενω να οριμασει το WP7 και βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kurkosDr: Καπου είχα διαβάσει τι ποσοστό απο κάθε έκδοση του android υπάρχει σήμερα. Περίπου το 80% τρέχουν πλέον 2x έκδοση android. Επισης το ότι κάθε εταιρία προσθέτει το ui της, δεν ειναι τόσο πρόβλημα. Το πρόβλημα ειναι ότι δεν παίρνεις επίσημα αναβάθμιση απο την google, και γενικά δεν ξέρεις αν θα πάρεις ποτε.

@Dark:Το ξέρω πως ήταν υπερβολή το 'η google βασικά κάνει την πλακα της με το android" που γράφω παραπάνω. Παντως κάτι δεν παει καλα με το android. Στην Ελλαδα δεν μπορούμε καν να αγοράσουμε εφαρμογη. Τι να λέμε τώρα.. Σου φαίνεται να καίγεται γι αυτο η google;

Γιατι δεν συμβαίνει το ίδιο με το iOS? Πάμε στοίχημα ότι δεν θα δεις τέτοιο πρόβλημα ουτε με τα Windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kurkosDr: Καπου είχα διαβάσει τι ποσοστό απο κάθε έκδοση του android υπάρχει σήμερα. Περίπου το 80% τρέχουν πλέον 2x έκδοση android.

Αυτο ειναι σαν να μου λες οτι το 40% των προσωπικων υπολογιστων τρεχει Windows NT 6.x. Ναι συμφωνοι, αλλα άλλο Windows Vista, αλλο Windows 7. Ομοιως, άλλο 2.1, άλλο 2.2, και άλλο 2.3.

 

Επισης το ότι κάθε εταιρία προσθέτει το ui της, δεν ειναι τόσο πρόβλημα. Το πρόβλημα ειναι ότι δεν παίρνεις επίσημα αναβάθμιση απο την google, και γενικά δεν ξέρεις αν θα πάρεις ποτε.

Και αυτο δεν ειναι μεγαλο προβλημα;;; (που οφειλεται κυριως στο γεγονος οτι το εχουν ρημαξει το καημενο με τα UIs τους και τις αλλες τροποιησεις). Κατ εμε, οταν αγοραζεις 400/500Ε συσκευη και δεν εχεις προσβαση στις αναβαθμισεις, τοτε πολυ απλά την πατησαμε. Δεν ξερω, μπορει να ειμαι εγω ιδιοτροπος, αλλα κατ εμε το δευτερο μεγαλυτερο πλεονεκτημα του smartphone (περαν των native apps) ειναι η δυνατοτητα με το που βγαινει μια καινουρια εκδοση του OS, να την εχεις αμεσως διαθεσιμη. Αμα ειναι να αγοραζουμε κατι και να μην μπορουμε να το αναβαθμισουμε (σαν τα dumbphones), βραστα.

 

Επισης, το ανομοιογενες UI δεν βοηθαει και την συνοχη της πλατφορμας. Δηλαδη, αλλο να ξερω οτι το Windows Phone 7 ειναι το ιδιο παντου, και αλλο το καθε τηλεφωνο android να σου επιφυλασει και διαφορετικη εμπειρια.

 

Ειλικρινα περιμενα πολλα απο το android, αλλα τελικα εγινε ενα toolkit για να φτιαχνει ο καθενας το δικο του proprietary OS, συν μια πλατφορμα για να τρεχουν πανω τους χαριτωμενες εφαρμογες, (σαν την Link.png Site: mophun , οσοι θυμουνται).

 

Με απλά λογια, το sense δεν ειναι android, ειναι proprietary OS με δυνατοτητα να τρεχει εφαρμογες android (στην ουσια), και το ποσοστο του "αυθεντικου" android που τρεχουν τα δυο nexus ειναι πολυ μικρο.

 

Το μεγαλο λαθος της google ηταν οτι αφησε τους κατασκευαστες να χρησιμοποιουν το android trademark της για συσκευες με custom UI. Εκει χαλασε ολο το παιχνιδι, και φυσικα το εκανε για να απλωσει το android και να τα αρπαξει απο τις διαφημισεις.

 

Ενω την microsoft την καιει περισσοτερο να εχει ενα ομοιογενες λειτουργικο για κινητα (ωστε να το ταιριαξει με τα windows 7 και το xbox live, και να μην μπορει κανενας κατασκευαστης να αφαιρεσει το xbox live, ή την homescreen του live mail), οποτε τωρα οι ελπιδες μου ειναι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kurkosDr: Δε διαφωνώ στη βασική λογική σου. Περίπου τα έχω γράψει και εγω στο παρελθόν και έχω φάει αρκετό θαψιμο απ τους φίλους των android. Αλλα αυτο που εχει γίνει με τα διαφορετικά ui στο android, ήταν περίπου αναπόφευκτο για "ελεύθερο" λογισμικό. Κάθε κατασκευαστής θέλει να διαφοροποιηθεί απ τους αλλους για να πουλήσει περισσότερο , αλλα και για να συνηθίσει τους χρήστες σε ένα συγκεκριμένο τροπο χρήσης και έτσι να αγοράζουν τις επόμενες συσκευές της ίδιας εταιρίας. Η συνήθεια ειναι μεγάλη δύναμη.

Το ίδιο είχε συμβεί και στα wm, αν θυμάσαι, και μην εισαι καθόλου σίγουρος ότι δεν θα γίνει και στα wp7 στο μέλλον. Μόνο στο iOS δεν μπορει να γίνει αυτο, γιατί ειναι μια εταιρία - μια συσκευη.

Προσωπικα δε με χαλάει αυτο στο android, οσο όλα τρέχουν τις ίδιες εφαρμογές, ενω επισεις σε όλα μπορείς να βάλεις δικο σου ui πχ launcher pro. Το πρόβλημα ειναι με τις αναβαθμισεις, και οποίος δεν το παραδέχεται ειναι πολυ fan.. Μη ξεχνάμε ότι κόσμος έδωσε 600-700€ και δεν μπόρεσε να αναβαθμίσει τη συσκευη του...

Επισης οποίος αγοραζει μια συσκευη android, (πολλές φορές ακριβή. Για τις φτηνές όλα δεκτά και ανακτά), και ειναι ευχαριστημένος με το να κατεβάζει μόνο τις free (συνηθως άχρηστες, με διαφημίσεις, κομενες λειτουργίες κλπ), και όχι τις εμπορικές , σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνει και πολλα. Δεν εχει μετρό σύγκρισης και ειναι ευχαριστημένος με τα ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα αυτο που εχει γίνει με τα διαφορετικά ui στο android, ήταν περίπου αναπόφευκτο για "ελεύθερο" λογισμικό.

Βασικα αν η google ηθελε να σωσει το android απο το fragmentation, θα μπορουσε ειχε προστατεψει το trademark της, και να ειχε διαφημισει τι ειναι το android (ωστε ο κοσμος να το ζηταει), και δεν θα ειχαμε φτασει σε αυτον τον χαμο που επικρατει σημερα. Αντιθετα, εκανε το ακριβως αντιθετο, οπου κυριολεκτικα παροτρυνει τους κατασκευαστες να χρησιμοποιουν το trademark "android" στα κινητα τους που τρεχουν proprietary UIs (και ακομα και να τα διαφημιζουν ως android smartphones), με αποτελεσμα να γινεται ο χαμος που βλεπεις. Ειλικρινα χασαμε ενα καλο λειτουργικο απο ενα trademark :-( .

 

Φυσικα, ο λογος που το εκανε αυτο ειναι για να απλωσει το android οσο γινεται, και να στειλει κοσμο στις υπηρεσιες της (και τις διαφημισεις της).

 

Γι αυτο, μην τα υποτιματε τα phone 7. Ετσι κοροϊδευαν και τα NT καποτε, αλλα επειδη οι unixάδες (sun, sgi, dec) τραβηξαν ο καθενας τον δρομο του με δικα του UIs και τροποποιησεις, τους εφαγε η μαρμαγκα. Και εκει υπηρχε κοινη βαση (single unix spec), αλλα δεν βοηθησε και πολυ. Και ας ειχαν καποτε το 100% του market των workstation, τωρα τα περισσοτερα workstations εχουν NT. Επειδη πολυ απλά η ms κρατησε ομοιογενη την πλατφορμα της. Με αποτελεσμα χρηστες και προγραμματιστες να ξερουν τι να περιμενουν, και να μην διαφερει η εμπειρια απο συστημα ΝΤ σε συστημα ΝΤ (οπως διεφερε απο "unix" σε "unix", και διαφερει απο "android" σε "android").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι να διαβαζω ομορφες, συντονυσμενες, με επιχειρηματα, γνωσεις, και σεβασμο σε αλληλους, συζητησεις. Μπραβο ρε παιδια. Αυτες ειναι κουβεντες. Αν και χρηστης android (nexus 1 και τωρα s) και BlackBerry, δεν φανατιζομαι με τιποτα. Ολα εχουν μειονεκτηματα, ελλατωματα, και επισης θετικα και πολλες δυνατοτητες. Το μελλον θα δειξει. Γιατι οχι λοπον και win7. (επειδη δοκιμασα για 3 εβδομαδες περιπου το hd7, μπορω να πω οτι εχει πολλλυυυυ μελλον, θετικα, η συγκεκριμενη πλατφορμα. Πολυ φιλικη, λιτη και ομορφη, για μενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω ξαναπεί αρκετές φορές και φυσικά οι περισσότεροι θα με κράξουν. Αλλά δεν πειράζει.

 

Η MS έχει το καλύτερο με τεράστια διαφορά λειτουργικό για desktops, λογικά μπορεί να κάνει το ίδιο και στα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω ξαναπεί αρκετές φορές και φυσικά οι περισσότεροι θα με κράξουν. Αλλά δεν πειράζει.

 

Η MS έχει το καλύτερο με τεράστια διαφορά λειτουργικό για desktops, λογικά μπορεί να κάνει το ίδιο και στα κινητά.

Το καλύτερο , δεν ξέρω, το οποίο επιτυχημένο εμπορικα σίγουρα.

Οποιο εχει τις εφαρμογές, αυτο αγοράζουν και οι χρήστες. Κανένας δεν αγοραζει το λειτουργικο για το λειτουργικο , αλλα για τις εφαρμογές που μπορει να τρέξει μέσω αυτού.

Εκει οφείλεται και η επιτυχία της apple σήμερα. Το λειτουργικο της (πείτε το καλύτερο, χειρότερο, κλειδωμενο, κλπ δε με ενδιαφέρει) εχει σήμερα τις καλύτερες εφαρμογές, με τη μεγαλύτερη υποστήριξη, τα καλυτερα γραφικά κλπ.

Παρτε για παράδειγμα , σήμερα ανακοινώθηκε εφαρμογη skroutz για το iPhone. Για το android τίποτα.. Θα δούμε εάν και ποτε θα βγει για αυτο, και πως θα ειναι, τι γραφικά και δυνατότητες θα εχει κλπ.

Το ίδιο ισχύει για παρα πολλα αλλα. Ειναι ο κανόνας σήμερα.

Οταν πρώτα οι εφαρμογές θα βγαίνουν για android , θα ειναι ποιο καλογραμενες απ το iOS κλπ, αυτομάτως θα ανακηρυχθεί καλύτερο.

Αν αύριο αυτο γίνει για τα wp7 , ο κόσμος , οι developer και οι πωλήσεις θα στραφούν προς αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το point σου.Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ειναι γιατί πρέπει να μαλώσω με κάποιον apple fan...

Στην Ελλάδα τουλάχιστον το 95% παίρνει iphone γιατί έχει 600€!Αν είχε 200 δε θα το έπερναν.

Προφανώς και το android υπερτερεί στα περισσότερα σημεία, αλλά ένα iphone-ψώνιο δεν μπορεί να το καταλάβει.

Όσο για τα windows πάλι 50 χρόνια πίσω!ΘΑ κάνουν update για multitasking...Τόσο καιρό τι έφτιαχναν δηλαδή?

Η nokia παράτησε άραγε το Symbian?Πριν 5-6 χρόνια ήταν επαναστατικό(προ windows 5 εποχή).

 

Και το Porsche Design κινητό 600€ έχει και δεν είναι καν smartphone και τα Vertu από 2000 εως 10-12000€ κοστίζουν και δε βλέπω να σχηματίζονται ουρές να τα αγοράσουν τα ψώνια.

 

Αλλά ευτυχώς που υπάρχουν οι "ψαγμένοι" παντογνώστες να μας θυμίζουν πόσο ψωνάρες είμαστε εμείς που προτιμάμε iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν εχει το ευκολότερο/καλύτερο ui, προσωπικα στο utube που το είδα εκτενώς , δεν μου άρεσε καθόλου, μα καθόλου όμως. Απο την άλλη, διαβάζω καλα λόγια απο πολους που το έχουν δουλέψει.

Ισως αν το δουλέψω και το συνηθησω να αλλάξω και εγω γνώμη. Ειδομεν...

Πάντως ο τίτλος 'η apple το ξεκίνησε, η google το διέδωσε,η microsoft θα το καρπωθεί' προβλέπω να αποδεικνύεται προφητικος και ευστοχος.

είχε και ? στο τέλος μην μου το κόβεις :mrgreen:

Και αναφερόμουν στην τάση με τα smartphones . Πριν από το iphone δεν τρελαινόταν και τόσο πολύ ο κόσμος για "βαρβάτες" συσκευές που να ήταν και τηλέφωνα. Με το iphone το κατέστησε trend η apple. Από την μεριά της η Google το έφερε σε πολύ μεγαλύτερο μέρος των απλών χρηστών (βασικά ήταν και πιο ανοιχτο ,περισσότεροι κατσκευστες ,πιο φτηνό). Και οι δύο όμως πέσαν σε μια παγίδα που έλεγε οτι φέρνω ουσιαστικά μια μικρογραφία του desktop στο κινητό ,με ατελείωτα apps . Εκει έκανε την "έξυπνη (??)" κίνηση η ms . Πρότείνε κάτι άλλο που "πρσωπικά" νομίζω ταιριάζει περισσότερο σε αυτές τις συσκευές. Δεν λέω οτι είναι καλύτερο (με βάση τεχνολογικά χαρακτηριστικά) , ούτε οτι θα τα σαρωσει όλα. Μπορεί να αποτύχει πλήρως.

 

Και επειδή μου αρέσει να εκτιθεμαι η πρόβλεψή μου από τους 3 η πρώτη που θα πέσει θα είναι η apple , με την προυπόθεση οτι δεν θα φέρει με το 5 κάτι διαφορετικό , και η ms ακολουθήσει παρόμοια φιλοσοφία με το xbox (που ουσιαστικά έκανε πέρα την sony) . Εχει ενδιαφέρον πάντως αυτός αγώνας των τριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...