Προς το περιεχόμενο

PS2 : Πολύ σκληρό για να πεθάνει !


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

papajo-r, πόση παραπληροφόρηση μπορεί να χωρέσει σε ένα post κάποιου;

 

το θέμα είναι οτι μπήκε σε ένα thread για το PS2, να μας πει τι δεν του αρέσει με το PS3, αλλά μην μας την πει και το 360 !

 

είναι λογικό, όταν βλέπεις thread "PS2 : Πολύ σκληρό για να πεθάνει" αμέσως σκέφτεσαι God of War 3 vs Alan Wake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχει αριστουργήματα επιπέδου Resident Evil 4, God of War, Shadow of the Colossus κτλ, πως να πεθάνει;

 

Θα μου επιτρέψεις να σχολιάσω πως την καλυτερη έκδοση του RE4 την έχει το Gamecube (το οποίο έχει εν γένει πολυ καλά παιχνίδια).

Επίσης, τα διάφορα mods που έχουν βγει για PC έχουν καταφέρει να αναβαθμίσουν με effects το RE4. Από τα καλυτερα παιχνίδια της τελευταίας δεκαετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις να σχολιάσω πως την καλυτερη έκδοση του RE4 την έχει το Gamecube (το οποίο έχει εν γένει πολυ καλά παιχνίδια).

Επίσης, τα διάφορα mods που έχουν βγει για PC έχουν καταφέρει να αναβαθμίσουν με effects το RE4. Από τα καλυτερα παιχνίδια της τελευταίας δεκαετίας.

 

Απαντώ μαζί με ένα παραπάνω post που μου έλεγε το ίδιο.

 

Το οτι βγήκε πρώτα στο Gamecube, δεν σημαίνει οτι δεν έγινε μεγάλη επιτυχία στο PS2.

 

Και οι οπτικές διαφορές ήταν ελάχιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να κάνω ένα bump.. πώς βάζουμε HDD στο Ps2? :o

χρειαζεσαι ενα ps2 network adaptor και το πρόγραμμα ps2 hd loader. θα το βρεις σε διάφορα sites. όσο για τον αντάπτορα, άνετα τον βρίσκεις στο ebay πλεον. και εγώ έτσι το είχα. του είχα βάλει έναν 160άρη seagate 3.5" δισκο και είχα βάλει όλα τα παιχνίδια εκει μέσα. 100 κλάσεις καλύτερο γινόταν. όλα τα loading γίνονταν σε απειροελάχιστο χρόνο.

 

σημείωση ότι μιλάμε πάντα για το FAT PS2. και όχι το slim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ μαζί με ένα παραπάνω post που μου έλεγε το ίδιο.

 

Το οτι βγήκε πρώτα στο Gamecube, δεν σημαίνει οτι δεν έγινε μεγάλη επιτυχία στο PS2.

 

Και οι οπτικές διαφορές ήταν ελάχιστες.

 

Δεν είπα το αντίθετο. Ήταν μεγάλη εμπορική επιτυχία. Αλλά σχεδιάστηκε για το GC, παίζεται καλύτερα με τον controller του GC και οι οπτικές διαφορές δεν είναι ελάχιστες, είναι αρκετές, ώστε να τις προσέξεις. Η άποψή μου αυτή είναι και το σχολιάζω γιατί αν με ρωτούσε κάποιος για παχνίδια διαμάντια του ps2 μάλλον δε θα έβαζα το RE4 (θα έβαζα σαφέστατα μια ντουζίνα άλλους τίτλους, καθώς πραγματικά έχει βγάλει παιχνίδια διαμάντια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα το αντίθετο. Ήταν μεγάλη εμπορική επιτυχία. Αλλά σχεδιάστηκε για το GC, παίζεται καλύτερα με τον controller του GC και οι οπτικές διαφορές δεν είναι ελάχιστες, είναι αρκετές, ώστε να τις προσέξεις. Η άποψή μου αυτή είναι και το σχολιάζω γιατί αν με ρωτούσε κάποιος για παχνίδια διαμάντια του ps2 μάλλον δε θα έβαζα το RE4 (θα έβαζα σαφέστατα μια ντουζίνα άλλους τίτλους, καθώς πραγματικά έχει βγάλει παιχνίδια διαμάντια).

 

Συμφωνώ για τους υπόλοιπους exclusive τίτλους του PS2, αλλά και το RE4 αν και port παρέμενε διαμάντι με την λογική οτι ήταν 100% hardcore παιχνίδι υψηλού επιπέδου.

 

Αν και port σου ξαναλέω οτι οι διαφορές δεν ήταν τόσο τρανταχτές απ' ότι άλλα ports του παρόντος. Τα γραφικά ήταν καταπληκτικά και στο PS2.

 

Όσο για το χειριστήριο, δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου. Προσωπικά στο GC που το έχω παίξει, δεν με βόλεψε όσο στο χειριστήριο του PS2. Θεωρώ οτι το GC είχε ένα πολύ κακό σχεδιαστικά gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ το είχα πάρει όταν πρωτοβγηκε .

 

το έχω ακόμα αλλά μετά από 5 χρόνια χρήσης τα έπαιξε και σταμάτησε να μου διαβάζει τα games που ήταν μπλε από κάτω.. :huh:

 

ε και εδώ και 2 χρόνια διαβάζει δισκάκια όποτε γουστάρει

 

εγώ ώμος δεν το έχω τόσο για τα games πια.., το έχω τσιπαρει εξωτερικά και έχω μέχρι και media player μέσα !

(παίζω homebrew δλδ)

πάντα ήθελα να του βάλω linux.. άλλα πάντα το ανέβαλα.. <_<

 

το ps2 ποτέ δεν πεθαίνει! :devil:

 

 

 

Καταρχήν δεν έχεις λογικό ειρμό..

 

 

το παθαίνω στην έκθεση που και που και εγώ..:-(

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά μην ξεχνάμε οτι και ένας απο τους λόγους που πουλάει το ps2 ακόμα ειναι και οτι μπορεί να τσιπαριστεί και να πάιξεις αντιγραφές.

 

Επειδή το ακούω συχνά αυτό, μήπως να δούμε τι έγινε με το Dreamcast, που δεν ήθελε καν τσιπ και υπήρχε το crack με το καλημέρα της κυκλοφορίας του.

 

Μέσα στα μόλις 2 χρόνια ζωής πούλησε 10 εκατομμύρια κομμάτια, έχοντας σημειώσει ρεκόρ πωλήσεων το πρώτο καιρό. Παρά την αρχική επιτυχία η Sega τελικά αποσύρθηκε για τον απλούστατο λόγο ότι την έπνιγαν τα χρέη, αφού οι μεγάλοι developers δεν την στήριζαν πια και σοβαροί τίτλοι σταμάτησαν να βγαίνουν για το Dreamcast.

 

Επίσης το PS2 τότε ήταν το φθηνότερο DVD player, που το έκανε πιο ελκυστικό, με άλλα λόγια είχε την λιανική αγορά ταινιών να το υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps2 είναι παντος η μοναδική κονσόλα που είχα πολλα παιχνίδια και τα είχα τερματίσει όλα.Με το ps3 δεν εφαγα τέτοιο κολημα ,ίσως φταίει ότι μεγάλωσα λιγάκι και δεν είμαι ποια τόσο φανατικός gamer.

Αλλα το ps2 και το ps1 θα μείνουν πάντα μια γλυκιά ανάμνηση...

Μια απο τα ιδια και εγω, θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου !!! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το slim από εμφάνιση είναι τρομερά καλαίσθητο, piano finish χωρίς τη τεράστια γυαλιστερή επιφάνεια του phat λες και περιμέναμε το CSI να σηκώσει αποτυπώματα.

φυσικά και δεν μοιάζει με εξωγήινο υπολογιστή, δεν θα έπρεπέ καν να μοιάζει με υπολογιστή αλλά κονσόλα.

 

Οι fat εκδόσεις του ps2 kai ps3 ηταν μακράν οι πιο όμορφες

και σου δείναν την αισθηση μιας στοιβαρης και ποιοτικης κατασκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχει αριστουργήματα επιπέδου Resident Evil 4, God of War, Shadow of the Colossus κτλ, πως να πεθάνει;

 

Το resident evil 4 ηταν σκετη αποτυχια απο ολες τις αποψεις, απο γραφικα, απο story, απο τα παντα, σαν το resident evil 1, 2 και 3 δεν εχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...