Προς το περιεχόμενο

PS2 : Πολύ σκληρό για να πεθάνει !


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Μετά από αυτό το επιχειρηματολογικό φιάσκο πας και μας λες ότι το Xbox 360 έχει καλύτερα γραφικά από το PS>>>3<<<< lol μάλλον θες γυαλιά! γιατί ναι μεν δεν μου αρέσουν τα γραφικά στο PS3 αλλα σε σύγκριση με το xbox 360 είναι κλάσης ανωτερα !

 

 

fail... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

fail... :rolleyes:

 

 

λεξούλες στα αγγλικά ή στα ελληνικά όλοι λίγο πολύ μπορούμε να γράφουμε... και μετά να χαιρόμαστε λες και είπαμε καμια εξυπνάδα :P

 

Επιχειρήματα έχεις όμως? κάποιο παράδειγμα?

 

Γνωρίζεις ότι πολλές κονσόλες xbox ειναι αναλογικές άρα native 480p ανάλυση? ότι η ανάλυση με το HDMI είναι upscaled 480p?

 

ότί τα περισσότερα παιχνίδια έχουν πολύ λιγότερα πολύγωνα και effe

 

1 για να το αντέξει το xbox που έχει μικρότερο επεξεργαστή και επιδόσεις γενικότερα και

 

2 γιατί δεν χωράνε τόσο data σε ένα DVD μιας και το xbox ΔΕΝ μπορεί να διαβάσει δίσκους μεγαλύτερης χωρητικότητας...

 

Quality σε textures = πολλά GB = χρειάζεσαι παραπάνω από ένα DVD...

 

γιαυτο η Sony έχει παιχνίδια σε Bluray και μάλιστα σε dual layer για να χωρέσουν τα δεδομένα! δεν είναι ότι μπορούν να τα χωρέσουν και σε DVD απλά και καλά τα βάζουν σε Blu-ray για διαφήμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν έχεις λογικό ειρμό..

 

ξεκινάς λέγοντας ότι το PS2 δεν ήταν τόσο καλο επειδή ΚΑΠΟΙΑ PS2 είχαν προβλήματα με την κεφαλή.. και μετά αμέσως πετάς το xbox360! ότι γιαυτο το λόγο (επειδή το PS2 είχε προβλήματα δηλαδή) το xbox360 είναι καλύτερο!!

 

Μιλάμε για την ίδια κονσόλα που έκανε σάλο με τα rrod!! γιατί άλλο είναι απλά καμια φορα να μην διαβάζει η κονσόλα σου ένα DVD η ένα game.. και άλλο να μην ανοίγει ΚΑΝ!

 

 

Μετά από αυτό το επιχειρηματολογικό φιάσκο πας και μας λες ότι το Xbox 360 έχει καλύτερα γραφικά από το PS>>>3<<<< lol μάλλον θες γυαλιά! γιατί ναι μεν δεν μου αρέσουν τα γραφικά στο PS3 αλλα σε σύγκριση με το xbox 360 είναι κλάσης ανωτερα !

 

Μετά μας λες ότι γίνονται και PC... με την πενιχρή μνήμη να τους να τρέχουν WINDOWS!!! τα PS3 με σαφώς μεγαλύτερη RAM τρέχουν linux που είναι ελαφρύτερο άρα είναι πιο efficient PC...

 

μαρεσει το τηλεχειριστήριο του Xbox αλλα δεν υστερεί το DualShock σε καμια περίπτωση...

 

EDIT: και το PS2 έτρεχε linux απλα επρεπε να αγοράσεις δίσκο και να κανεις τις κατάλληλες παραμετροποιήσεις

 

 

εχμμ... ντακς.. τώρα τα παραλές είμαι κάτοχος και τον 2 κονσολών και παίζω εξίσου και στης 2 και δε με νοιάζει πραγματικά πια είναι καλλίτερη απλά με ενδιαφέρει να διασκεδάζω με τα παιχνίδια που μου προσφέρουν ( απλά εργαλεία διασκέδασης )

τα γραφικά είναι ισάξια ανάμεσά τους σε γενικές γραμμές.. καπια είναι καλλίτερα στη μια καπια στην άλλη στα παιχνίδια που υπάρχουν και στης 2 ίσως το χβοχ να είναι λιγάκι καλλίτερο.

δίνω ένα + στο ps3 το wifi/bluray/free online out of the box πακέτο και ένα μεγάλο - στον controller που του χβοχ είναι μακράν καλλίτερος και πιο εργονομικός αλλά και οικονομικός το χβοχ κερδίζει γιατί είναι φτηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν τα αγωνιστικά αυτοκίνητα η κονσόλα είναι το αυτοκίνητο όσο μεγαλύτερη ιπποδύναμη έχει κτλ τόσο πιο γρήγορα θα τρέξει όσο καλύτερα φρένα έχει και αμάξωμα τόσο καλύτερα θα στρίβει...

 

Ο developer είναι ο οδηγός... Αν είναι καλός θα εκμεταλλευτεί το αυτοκίνητο και θα βγει πρώτος.. αν όμως δεν είναι καλός οδηγός ένας άλλος οδηγός (developer) με λίγο χειρότερο αυτοκίνητο (κονσόλα) μπορεί να τον προσπεράσει!

 

 

Τωρα για τα γραφικά δεν το παραλέω.. ίσως να μην φαίνεται η διαφορα σε μικρές τηλεοράσεις και χωρίς HDMI.. σε τηλεοράσεις μεγαλύτερες των 42" φαίνεται σίγουρα όμως.

 

Το PS3 έχει καλύτερες τεχνολογίες και effe από το xbox δεν το συζητάω! δεν υπάρχει game που να πλησιάζει τα γραφικά του uncharted 2,3 και του god of war 3 και να παίζεται στο xbox τόσο απλά....

 

Και έπειτα τι παιχνίδι να παίξεις στο xbox halo? την "αμερικανια"? plz προτιμώ killzone ακόμη και counterstrike.....

 

Τώρα τα παιχνίδια που τα κάνουν porting τα σαραβαλιάζουν επίτηδες για να μπορούν να παίζονται και στο xbox.. αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι χειρότερα τα γραφικά απλά δεν είναι τόσο καλά όσο θα μπορούσαν να ήταν.

 

EDIT: όχι ότι το killzone είναι λιγότερο "αμερικανια".. αλλα είναι καλύτερο πάλι.. και νιώθεις ότι γίνεται πόλεμος μιας και γίνετε χαμός σε κάθε επίπεδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά μην ξεχνάμε οτι και ένας απο τους λόγους που πουλάει το ps2 ακόμα ειναι και οτι μπορεί να τσιπαριστεί και να πάιξεις αντιγραφές.

 

το συνηθισμένο απίστευτα αυθαίρετο επιχείρημα, δεν έχεται δει στο wikipedia όταν λέει {citation needed}

 

πάντα είχα απορία,για τα γραφικά του κάθε παιχνιδιού ευθύνεται σε μεγαλύτερο ποσοστό η κονσόλα η ο εκάστοτε developer?

 

κοίτα για PS2 η διαφορά στα γραφικά Devil May Cry και Devil May Cry 2&3 ήταν τρομερή

 

παρατήρησα πως σε σειρές τα γραφικά τα δούλευαν όλο και περισσότερο, megaten, FF, DMC κτλ οπότε αν και στην τελική το hardware περιόριζε ο developer έπαιζε πολύ μεγάλο ρόλο

 

Καταρχήν η κονσόλα δεν μοιάζει με έναν εξωγήινο υπολογιστή υψίστης τεχνολογίας (όπως το ps2 phat) αλλα με το grill που έχει η γιαγιά μου.. ούτε καν το σύμβολο του PS δεν μετακινείται πλαγια .... τσιπιδες σε όλα!

 

το slim από εμφάνιση είναι τρομερά καλαίσθητο, piano finish χωρίς τη τεράστια γυαλιστερή επιφάνεια του phat λες και περιμέναμε το CSI να σηκώσει αποτυπώματα.

φυσικά και δεν μοιάζει με εξωγήινο υπολογιστή, δεν θα έπρεπέ καν να μοιάζει με υπολογιστή αλλά κονσόλα.

 

 

Η συσκευασία ένα χαρτοκούτι σκέτο μέχρι και το νάιλον που σκέπαζε το PS3 ήταν πιο λεπτό και πιο σκληρό (φτηνό) από το βελουτέ στιλ βαμβακερό νάιλον που είχε το PS2 μου. Ο μοχλός? ΠΛΑΣΤΙΚΟΥΡΑ δηλαδή σε ποιότητα με το DualShock 2 (τουλάχιστον αυτά που βγαίνανε όταν πήρα εγώ το PS2) δεν συγκρίνεται!

 

ότι ναναι ! και δεύτερον δεν ξέρω για το παλιό SIXAXIS αλλά το dualshock 3 από κάποιον που έχει όλα τα pad για playstaion είναι ίσως το καλύτερο σε ποιότητα

εκτός αυτού πας offtopic για να μας πεις για το PS3 και συγκρίσεις το slim που υποτίθεται είναι έκδοση για να πέσει η τιμή με το PS2 που ΜΟΛΙΣ είχε βγει ?

 

Τα παιχνίδια? καταρχήν να ξεκινήσω απο τις θήκες είναι πολύ πιο ελαφριές (απο αυτες του PS2) πλαστικουρα φτηνή και εκεί και πολύ λεπτή σε πάχος πλαστικουρα (να μην ξοδεύουμε και υλικά!) τα βιβλιαράκια? σχεδόν ανύπαρκτα.. μια δυο σελίδες τα περισσότερα ....

 

ότι ναναι ! πας offtopic για νας μας πεις για το PS3 και συγκρίνεις το slim που υποτίθε

 

ΟΛΑ τα παιχνίδια τρέχουν σε ψευτο HD.... 720p

 

δεν είναι ψευτο HD τα 720p & το καινούριο tekken ήταν ακριβός όσο καλύτερο ήταν κάθε καινούριο tekken από το προηγούμενο

 

Όλα τα παιχνίδια δεν έχουν υλικό (με εξαίρεση το GT5 που είναι λογικό λόγο της φύσης του) δεν προλαβαίνω να καταλάβω ότι ξεκίνησα να παίζω και τα τερμάτισα... (πολλά ούτε μια μέρα δεν μου πήρανε να τα τερματίσω)

 

μην τα παίζεις με οδηγό ! τώρα που το σκέφτομαι το DMC4 ήταν μεγαλύτερο από το 3 και το FFXIII από το FFX για 100%

 

μονο effe που ξοδεύουν ισχύ χωρίς να προσφέρουν καλαισθησία και οδηγούνε σε framedrops του PS.. (άλλο και αυτό ΚΟΝΣΟΛΑ να έχει frame drops... στα αυθεντικά παιχνίδια της.. καταστρέψανε και ακόμη έναν λόγο που άξιζε κάποιος να πάρει κονσόλα...)

 

ποιο έχει framedrops ? & για MGS4 & GT4 μόνο επένους έχω ακούσει και το HALF-LIFE είναι από υπολογιστή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συνηθισμένο απίστευτα αυθαίρετο επιχείρημα

 

 

 

το slim από εμφάνιση είναι τρομερά καλαίσθητο, piano finish χωρίς τη τεράστια γυαλιστερή επιφάνεια του phat λες και περιμέναμε το CSI να σηκώσει αποτυπώματα.

φυσικά και δεν μοιάζει με εξωγήινο υπολογιστή, δεν θα έπρεπέ καν να μοιάζει με υπολογιστή αλλά κονσόλα.

 

 

 

 

ότι ναναι ! και δεύτερον δεν ξέρω για το παλιό SIXAXIS αλλά το dualshock 3 από κάποιον που έχει όλα τα pad για playstaion είναι ίσως το καλύτερο σε ποιότητα

 

 

 

ότι ναναι !

 

 

 

δεν είναι ψευτο HD τα 720p & το καινούριο tekken ήταν ακριβός όσο καλύτερο ήταν κάθε καινούριο tekken από το προηγούμενο

 

 

 

μην τα παίζεις με οδηγό ! τώρα που το σκέφτομαι το DMC4 ήταν μεγαλύτερο από το 3 και το FFXIII από το FFX για 100%

 

 

 

ποιο έχει framedrops ? & για MGS4 & GT4 μόνο επένους έχω ακούσει και το HALF-LIFE είναι από υπολογιστή

 

 

 

Framedrops εχω συναντισει στα cinematics tou MGS4 Battlefield<<-- πολλα! και λιγο στο killzone 2

 

Το μονο παιχνίδι που επαιξα με οδηγό ηταν το MGS2 μιας και τον ειχε μαζι με το game... και μαλιστα εκανα καιρο να το τερματίσω.. το ΜGS4 χωρής οδηγο στο δυσκολο έκανα μια μερα ακριβώς...

 

Τωρα ασε για tekken μην μιλαμε ήταν fail απο κάθε αποψη.... καταρχην αφηνοντάς στην ακρη την συγκριση με το tekken tag βλεποντας το μονο σαν μεμονομένο game ειναι μεσα στα bugs.. ειδικα στο online ασε που περιμενεις καθε πιστα να φορτωσει λες και παιζεις RPG και αλλαζεις περιοχή... α και το RPG που εχει πολυ μουφα και σεναριο και γραφικα και gameplay μου θυμιζει αυτο στο Tekken 3 με λιγο πιο πλουμιστα effe...

 

Για τους μοχλους δεν ξερω αν αλλαξανε γιατι τωρα με το περας των χρονων κτλ μπορει και τα DS2 να τα κανανε φτινιαρικα.. πάντως αυτα που ειχα εγω και γενικα οι DS μοχλοι που πουλιόνταν στην αγορά το 2000 ητα κλάσεις ανωτερης ποιότητας αν εχεις τετοιο μοχλό απο τότε (και οχι προσφατα αγορασμένο) τοτε απλα δεν μπορεισ να αναγνωρίζεις την ποιοτητα...

 

 

Οσο για την εμφανιση του PS3 δεν εννοουσα οτι επρεπε να μιαζει με PC.. απλα η Sony πουλουσε με το PS το μέλλον! δηλαδη τα μηχανιματα της ηταν πάντα μπροστα απο την εποχη τους! ειχες την αισθηση οτι εχεις κατι τελειως highend σπιτι σου.. αυτο αισθανθηκα το 2000 και εγω οταν πήρα το PS2 έμοιαζε με κάποιο nod από supercomputer της NASA ...

 

τωρα με το PS3 δεν το αισθανθικα οντως μιαζει με grill ο εκτυπωτης μου (Canon pixma Ip 4500) που βρισκεται απο κατω απο το PS3 μιαζει πολυ πιο εξελιγμενο μηχανιμα (εννοω καθαρα σαν εμφανιση εννοειται πως δεν ειναι απο θεμα τεχνικων χαρακτηριστικων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν τα αγωνιστικά αυτοκίνητα η κονσόλα είναι το αυτοκίνητο όσο μεγαλύτερη ιπποδύναμη έχει κτλ τόσο πιο γρήγορα θα τρέξει όσο καλύτερα φρένα έχει και αμάξωμα τόσο καλύτερα θα στρίβει...

 

Ο developer είναι ο οδηγός... Αν είναι καλός θα εκμεταλλευτεί το αυτοκίνητο και θα βγει πρώτος.. αν όμως δεν είναι καλός οδηγός ένας άλλος οδηγός (developer) με λίγο χειρότερο αυτοκίνητο (κονσόλα) μπορεί να τον προσπεράσει!

 

 

Τωρα για τα γραφικά δεν το παραλέω.. ίσως να μην φαίνεται η διαφορα σε μικρές τηλεοράσεις και χωρίς HDMI.. σε τηλεοράσεις μεγαλύτερες των 42" φαίνεται σίγουρα όμως.

 

Το PS3 έχει καλύτερες τεχνολογίες και effe από το xbox δεν το συζητάω! δεν υπάρχει game που να πλησιάζει τα γραφικά του uncharted 2,3 και του god of war 3 και να παίζεται στο xbox τόσο απλά....

 

Και έπειτα τι παιχνίδι να παίξεις στο xbox halo? την "αμερικανια"? plz προτιμώ killzone ακόμη και counterstrike.....

 

Τώρα τα παιχνίδια που τα κάνουν porting τα σαραβαλιάζουν επίτηδες για να μπορούν να παίζονται και στο xbox.. αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι χειρότερα τα γραφικά απλά δεν είναι τόσο καλά όσο θα μπορούσαν να ήταν.

 

EDIT: όχι ότι το killzone είναι λιγότερο "αμερικανια".. αλλα είναι καλύτερο πάλι.. και νιώθεις ότι γίνεται πόλεμος μιας και γίνετε χαμός σε κάθε επίπεδο..

 

φίλε συνεχίζεις να τα παραλές.. σε βαθμό φανμποισμου.

πρωτον μπήκες με τον ιδιο σου τον εαυτο σε αντιπαραθεση.. μιλισα εγω για καπιο παιχνιδι?

και οχι φίλε δε τα τσεκουρώνουν για να παίζουν και στο χβοχ που με το σκεπτικό σου τα σαραβαλιάζουν για να παίζουν και στο χβοχ αλλά καταφέρνουν να τα σαραβαλιάσουν περισσότερο στο ps3 από οτι στο χβοχ??

απλά στο πσ3 ο προγραμματισμός στα παιχνίδια είναι δυσκολότερος λόγο cell με αποτέλεσμα το porting να είναι καλλίτερο στο χβοχ και έχει αποδειχτεί εδω και καιρό οτι υπάρχουν παιχνίδια στο χβοχ που θα ζήλευε το πσ3 να έχει.. (gears of war, halo, alan wake ) και σαν παιχνίδια και σαν γραφικά..

οπως και διάσημα multiplatform παιχνιδια που ειδικά στο θέμα με τα textures/shadows έχουν εμφανώς θεματακια στο πσ3..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

framedrops έχει το MGS4 όταν είναι σε 1080p που είναι κάπως high end, για την διάρκεια επειδή δεν θα με πεις αντικειμενικό Sounds like it will be as long as a typical MGS game.

το tekken αργεί να φορτώσει στο online, δεν θα το σχολιάσω, και το action mode που είχε το tekken 3 ήταν μέτριο στην καλύτερη έτσι και αλλιώς.

για να πως την αλήθεια ποτέ δεν είδα ποιοτικά ουσιαστική διαφορά σε οποιοδήποτε pad του ps

 

και επειδή είμαστε εντελώς offtopic ας θαυμάσουμε:

 

playstation2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε συνεχίζεις να τα παραλές.. σε βαθμό φανμποισμου.

πρωτον μπήκες με τον ιδιο σου τον εαυτο σε αντιπαραθεση.. μιλισα εγω για καπιο παιχνιδι?

και οχι φίλε δε τα τσεκουρώνουν για να παίζουν και στο χβοχ που με το σκεπτικό σου τα σαραβαλιάζουν για να παίζουν και στο χβοχ αλλά καταφέρνουν να τα σαραβαλιάσουν περισσότερο στο ps3 από οτι στο χβοχ??

απλά στο πσ3 ο προγραμματισμός στα παιχνίδια είναι δυσκολότερος λόγο cell με αποτέλεσμα το porting να είναι καλλίτερο στο χβοχ και έχει αποδειχτεί εδω και καιρό οτι υπάρχουν παιχνίδια στο χβοχ που θα ζήλευε το πσ3 να έχει.. (gears of war, halo, alan wake ) και σαν παιχνίδια και σαν γραφικά..

οπως και διάσημα multiplatform παιχνιδια που ειδικά στο θέμα με τα textures/shadows έχουν εμφανώς θεματακια στο πσ3..

 

 

καταρχήν και εγώ είχα xbox360 και μετά το πούλησα...

 

Ναι τα σαραβαλιάζουν γιατί πρέπει να τα παίζει και το xbox που έχει περιορισμένες δυνατότητες... θεματάκια στα textures υπάρχουν λόγω της ανάλυσης όταν βάζεις σε ένα High def μηχάνημα να παίξει πράγματα μικρότερης ανάλυσης θα τα δείξει λίγο χειρότερα.. είναι σαν τις οθόνες LCD.. μια 24 οθόνη παίζει κάπως θολά τα εικονίδια σε ανάλυση 1024x768.. αλλα μια 17άρα τα παίζει πεντακάθαρα γιατί αυτό είναι το native εκεί...

 

Όσο για τα games... halo? mehhh ίσως το 1 για τον καιρό του....

 

GoW απλά ένα καλο παιχνίδι αλλα έχει πολλά καλύτερα το PS3...

 

Alan awake αυτό είναι το παιχνίδι με τα καλύτερα γραφικά στο xbox... αλλα είναι συγκρίσιμα μονο με το uncharted το 1! ούτε πλησιάζει για πλακα το unψharted 2 για να μην μιλήσω για το 3...

 

Ειδικά στα πρόσωπα των ανθρώπων..

 

 

framedrops έχει το MGS4 όταν είναι σε 1080p που είναι κάπως high end, για την διάρκεια επειδή δεν θα με πεις αντικειμενικό Sounds like it will be as long as a typical MGS game.

το tekken αργεί να φορτώσει στο online, δεν θα το σχολιάσω, και το action mode που είχε το tekken 3 ήταν μέτριο στην καλύτερη έτσι και αλλιώς.

για να πως την αλήθεια ποτέ δεν είδα ποιοτικά ουσιαστική διαφορά σε οποιοδήποτε pad του ps

 

και επειδή είμαστε εντελώς offtopic ας θαυμάσουμε:

 

 

 

 

Το MGS4 βασικά ήταν πολύ εύκολο γιαυτο τελειωσε γρήγορα... δεν είχε πολύ espionage να κρύβεσαινα περιμένεις την κατάλληλη στιγμή κτλ.. πήγαινες τους φύτευες μερικές σφαίρες στο κεφάλι και τελείωσες πάμε στο επόμενο επίπεδο :P

 

 

Τώρα για το τέκεν δεν είπα ότι αργεί να φορτώσει το onlin.. αργεί να φορτώσει από τον ένα αντίπαλο στον άλλον το arcade... το online κολλάει σε πετάει χωρίς λόγο (επειδή πχ είχε ένα lost packet ο αντίπαλος) και πολλά αλλα...

 

Κάτσε να βάλω και εγώ μια φωτό:

 

319391.jpg

 

Μηχάνημα κλεμμένο από εξωγήινο πολιτισμό

 

 

ps3-console-mods-designs-collection-2.jpg

 

 

 

το grill της θειά Mαρίκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι εχασα τον ειρμο μου ναι συμφωνω αλλα....

Φιασκο ειναι οτι η καρτα του ps3 εχει μονο φωτισμο καλυτερο ? το Fifa to εχει δει ?

το Χβοχ χειριστηριο ειναι ανωτερο του ps3 και αν εσενα σου αρεσει αυτο το σκουπιδι που με το παραμικρο χαλαει φαινεται αλλωστε και απο τα υλικα τους - ισως θα επρεπε να αναρωτηθεις λιγακι για το ποσο φτηνιαρικα ειναι...

 

Για Pc ποτε μιλησα ???? Δηλαδη εσενα σε πειραζε το pS3 σου να ηταν και mini desktop για τις βασικες εργασιες ????

 

Αφου δε σου αρεσουν τα γραφικα στο ps3 γιατι διαφωνεις???

 

 

Τα PS2 χαλαγαν με τις κοπιες......φθορα της κεφαλης ....you know??

 

και τελος - το ps2 για να τρεξει αυτα ολα που λες επρεπε να βρεις το μοντεμ του και αν το εβρισκες...χαιρετα μας τον πλατανο φιλε ----

Αλλωστε κι εσυ τα γραφεις μερικως....

 

λεξούλες στα αγγλικά ή στα ελληνικά όλοι λίγο πολύ μπορούμε να γράφουμε... και μετά να χαιρόμαστε λες και είπαμε καμια εξυπνάδα :P

 

Επιχειρήματα έχεις όμως? κάποιο παράδειγμα?

 

Γνωρίζεις ότι πολλές κονσόλες xbox ειναι αναλογικές άρα native 480p ανάλυση? ότι η ανάλυση με το HDMI είναι upscaled 480p?

 

ότί τα περισσότερα παιχνίδια έχουν πολύ λιγότερα πολύγωνα και effe

 

1 για να το αντέξει το xbox που έχει μικρότερο επεξεργαστή και επιδόσεις γενικότερα και

 

2 γιατί δεν χωράνε τόσο data σε ένα DVD μιας και το xbox ΔΕΝ μπορεί να διαβάσει δίσκους μεγαλύτερης χωρητικότητας...

 

Quality σε textures = πολλά GB = χρειάζεσαι παραπάνω από ένα DVD...

 

γιαυτο η Sony έχει παιχνίδια σε Bluray και μάλιστα σε dual layer για να χωρέσουν τα δεδομένα! δεν είναι ότι μπορούν να τα χωρέσουν και σε DVD απλά και καλά τα βάζουν σε Blu-ray για διαφήμιση...

 

 

 

 

Φοβερο το blue ray Μονο για video sta games ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν γίνεται μονο στο PS2 phat, υπάρχει bundle μαζί με το FinalFantazy η μπορείς να το πάρεις ξεχωριστά αλλα δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμη... δοκίμασε skroutz.gr αλλιώς κάνα ebay.... Ο σκληρός μπαίνει στην εσοχή που έχει το phat από πίσω (έχει ένα καπάκι αν το βγάλεις από μέσα είναι κενός ο χορός για να μπει ο σκληρός.

 

Δεν αξίζει τα λεφτά αν θες την γνώμη μου.

 

Οτι εχασα τον ειρμο μου ναι συμφωνω αλλα....

Φιασκο ειναι οτι η καρτα του ps3 εχει μονο φωτισμο καλυτερο ? το Fifa to εχει δει ?

το Χβοχ χειριστηριο ειναι ανωτερο του ps3 και αν εσενα σου αρεσει αυτο το σκουπιδι που με το παραμικρο χαλαει φαινεται αλλωστε και απο τα υλικα τους - ισως θα επρεπε να αναρωτηθεις λιγακι για το ποσο φτηνιαρικα ειναι...

 

Για Pc ποτε μιλησα ???? Δηλαδη εσενα σε πειραζε το pS3 σου να ηταν και mini desktop για τις βασικες εργασιες ????

 

Αφου δε σου αρεσουν τα γραφικα στο ps3 γιατι διαφωνεις???

 

 

Τα PS2 χαλαγαν με τις κοπιες......φθορα της κεφαλης ....you know??

 

και τελος - το ps2 για να τρεξει αυτα ολα που λες επρεπε να βρεις το μοντεμ του και αν το εβρισκες...χαιρετα μας τον πλατανο φιλε ----

Αλλωστε κι εσυ τα γραφεις μερικως....

 

 

 

 

 

 

Φοβερο το blue ray Μονο για video sta games ???

 

Το μπλού ray δεν είναι μονο για video το bluray είναι τεχνολογία μπλε δέσμης laser που επειδή είναι ας το πούμε πιο λεπτή επιτρέπει να "γράψει" περισσότερα στην ίδια επιφάνεια ενός δίσκο απότι η κόκκινη δέσμη του DVD. Αυτό σημαίνει ότι το Μπλού ray χωράει περισσότερα δεδομένα όχι μονο video γενικά οτιδήποτε εικόνες, data, ήχο κτλ.

 

Ο μοχλός του PS3 ναι είναι φτηνιάρικος αλλα σαν χειριστήριο (οι θέσεις των κουμπιών κτλ) δεν είναι πρόβλημα για εμενα βασικά προτιμώ να σου πω τα analog να είναι διπλα διπλα ειδικά στα FPS. αλλα ok καταλαβαίνω αυτό είναι υποκειμενικό.

 

Τώρα για τα γραφικά να μην τα ξαναλέμε.. βρες εσύ παιχνίδι να παίζει 1080p native(όπως το GT5) στο xbox βρες παιχνίδι που να ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ (όχι να είναι καλύτερο φυσικά) από τα τεραστια περιβάλλοντα και τα γραφικά του God of War 3 του Uncharted 2,3 του killzone 2,3 έχει κιάλα αλλα βρες ανταγωνιστές για αυτά... το halo το alan wake me up???

 

Ναι σε μερικά παιχνίδια είπα πως δεν μαρεσούν τα γραφικά αλλα είπα πως την τεχνολογία την βλέπω! δηλαδή τα effe και τα καλύτερα textures κτλ τα βλεπω

 

απλά διαφωνώ με το πως σχεδιάστηκαν (μίλησα πχ ότι στο τέκεν τα περιβάλλοντα είναι μικρά οι ήρωες χοντροί και δυσκίνητοι κτλ) αλλα του xbox μαρεσουν ακόμη λιγότερο.

 

Μονο το PS3slim δεν γίνεται desktop μηχάνημα.. όλα τα αλλα γίνονται και μάλιστα έχουν καλύτερες επιδόσεις από το xbox.. και το PS3 slim μπορεί να γίνει απλά θέλει να συγκολλήσεις την RAM που του βγάλανε.. και μετά τις ανάλογες ρυθμίσεις στο firmware.

 

EDIT: Το fifa το έχω στην προσωπική μου συλλογή να σου πω την αλήθεια ούτε τα γραφικά με εντυπωσιάσανε ούτε και το παιχνίδι προτιμώ το 2001 στο PS2 :P βεβαια δεν ξέρω αν έχει δραματική διαφορα στο xbox... και δεν πιστεύω να έχει ...

 

Εδώ να τονίσω κάτι.. διαφορες μπορεί να υπάρχουν αλλα σε μεγάλες οθόνες με HDMI καλώδιο και στα δυο δεν νομίζω να υπάρχει διαφορα στα κοινά games και αν υπάρχει θα είναι υπέρ του PS3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Χβοχ χειριστηριο ειναι ανωτερο του ps3 και αν εσενα σου αρεσει αυτο το σκουπιδι που με το παραμικρο χαλαει φαινεται αλλωστε και απο τα υλικα τους - ισως θα επρεπε να αναρωτηθεις λιγακι για το ποσο φτηνιαρικα ειναι...

 

δεν θα είχαν το ίδιο design στο pad του playstation τόσα χρόνια αν δεν ήταν τόσο λειτουργικό, ούτε τόσα pads για pc θα είχαν στην ουσία τον ίδιο σχεδιασμό

 

το dualshock 2 που έχω χρόνια το χρησιμοποιώ για το ps2, το pc και για δεύτερο pad στο ps3 και δεν έχει πάθει σχεδόν το παραμικρό

 

παιδιά να κάνω ένα bump.. πώς βάζουμε HDD στο Ps2? :o

 

offtopic

 

δεν μου αρέσει το ps3

 

τραγικά offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...