Προς το περιεχόμενο

PS2 : Πολύ σκληρό για να πεθάνει !


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μια ανακοίνωση της η Sony μας πληροφόρησε ότι το PS2 έχει πουλήσει πάνω από 150 εκατομμύρια κονσόλες σε συνολικά 11 χρόνια ύπαρξης .

 

Τι και αν το PS3 έχει βγει εδώ και 5 χρόνια από ότι φαίνεται εκατομμύρια gamers προτιμούν ακόμα το PS2 αντι του PS3 που είναι σαφώς πολύ ισχυρότερο και απεικονίζει HD γραφικά .

 

Ίσος για πολλούς η Nintendo να είναι η μεγάλη εταιρεία στο χώρο του gaming αλλά η αλήθεια είναι πως η Sony έχει καταπληκτική υποστήριξη για μια κονσόλα που έχει 11 χρόνια ζωής .

 

Ενώ η Nintedo και η Microsoft σταμάτησαν να υποστηρίζουν τις παλιές τους κονσόλες GameCube και Xbox αντίστοιχα η Sony όχι μόνο πουλάει PS2 αλλά βγάζει και αρκετά παιχνίδια για την κονσόλα της .

 

Η βιβλιοθήκη του PS2 έχει πάνω από 10.800 τίτλους με παιχνίδια από όλες τις κατηγορίες που μπορείς να φανταστείς και μέσα σε αυτούς θα βρεις πολλά διαμάντια όπως το Shadow of the Colossus , God of War , Devil May Cry και πολλά άλλα .

 

Το PS2 πουλιέται ακόμα και σήμερα παγκοσμίως και στην χώρα μας στοιχίζει 99 ευρώ και αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή σε όσους ψάχνουν καλό και προσιτό gaming .

 

Source.png Πηγή: Technews

 

Link.png Site: Kotaku

 

Link.png Site: Games Radar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το ps2 δεν παθαινει τιποτα....οσα χρονια και αν περασουν...οχι σαν xbox360 και ps3 με τα σκατοπροβληματα τους.....ylod, ring of death.....και παει λεγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι εχω 85 παιχνιδια στο ps2 Και μονο 3-4 παιζει να μην μου αρεσαν.

Γενικοτερα εκτος απο ανθεκτικο μηχανημα ειχε και τρομερους τιτλους περαν τον exclusives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10.800 τίτλους? Απίστευτο!!

 

Έχουμε στατιστικά για τίτλους σε κάθε κονσόλα ξεχωριστά?

Δυστυχώς εγώ δεν έχω εκτός αν έχει κάποιος άλλος φίλος .

Παντός η διάφορα πρέπει να είναι χαοτική !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απο το 2004 που το έχω το ps2 μου έχω 5-6 cd-θήκες και σε σύνολο βγαίνουν 150-170 παιχνίδια (τσιπαρισμένο βέβαια,αλλα έχω και 20κάτι αυθεντικά όπως WRC,Tekken Tag Tournament,Fifa Street,Death By Degres,Max Payne 1,2,+++ άλλα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η Sony πάντα ότι κι αν έφτιαχνε από ποιότητα ήταν κορυφαίο! Από PS1 εώς PS3 και psp τα έχω όλα σε άψογη λειτουργική κατάσταση! Ούτε το παραμικρό πρόβλημα, ειδικά το ps3 το θεωρώ αριστούργημα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στατιστικά: http://www.vgchartz.com/worldtotals.php?name=&publisher=&console=PS2&genre=&minSales=0&results=1000&sort=Total

 

Το θέμα δεν είναι αν έχει μία κονσόλα 10000 τίτλους αλλά πόσοι από αυτούς είναι αξιόλογοι και αν τα νέα παιχνίδια βγαίνουν και για τις παλαιότερες κονσόλες. :-)

 

Όσο για την τιμή, 60 ευρώ παραπάνω έχει το xbox360 το οποίο και αυτό έκανε μεγάλες πωλήσεις λόγω πειρατείας ενώ με την στάση της sony σε ό,τι αφορά το ps3 βλέπουμε πιο είναι το αποτέλεσμα.

 

Κατά τα άλλα είναι αν μη τι άλλο τουλάχιστον αξιοπρεπές να βλέπουμε παλαιότερες τεχνολογίες να συνεχίζουν να υπάρχουν σε αντίστοιχες τιμές και όχι να εξαφανίζονται και να μην υποστηρίζονται από τίτλους οπότε και οι καταναλωτές ως επιλογή να έχουν μόνο τις τελευταίες και ακριβές κονσόλες και γενικότερα προϊόντα τεχνολογίας και όχι μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps2 θα "ζησει" για ερκετα χρονια ακομη.Τοσο η προσιτη τιμη οσο και τα παιχνιδια του,το κανουν μια απο τις καλυτερες κονσολες που εχουν βγει ποτε.Σε καμια περιπτωση δε λεω οτι υπερτερει σε δυνατοτητες απο το ps3 ή το Xbox360, ωστοσο εχει γραψει τη δικη του ιστορια που κατα τη γνωμη μου δε θα καταφερουν να ξεπερασουν οι σημερινες παιχνιδομηχανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps2 θα "ζησει" για ερκετα χρονια ακομη.Τοσο η προσιτη τιμη οσο και τα παιχνιδια του,το κανουν μια απο τις καλυτερες κονσολες που εχουν βγει ποτε.Σε καμια περιπτωση δε λεω οτι υπερτερει σε δυνατοτητες απο το ps3 ή το Xbox360, ωστοσο εχει γραψει τη δικη του ιστορια που κατα τη γνωμη μου δε θα καταφερουν να ξεπερασουν οι σημερινες παιχνιδομηχανες.

Δεν ειναι τυχαιο που τιτλοι σαν το eco η το GoW βγαινουν σε remake για PS3 ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό και είχαν κόψει το backwards compatibility με PS2 στο PS3.

(Μία αρώτηση πάνω σε αυτό, ήταν software ή hardware emulation το PS2 στο PS3 ?)

 

...οχι σαν xbox360 και ps3 με τα σκατοπροβληματα τους.....ylod, ring of death.....και παει λεγοντας...

 

Δεν το δέχομαι, τα πρώτα PS2 είχαν και αυτά προβλήματα όπως τα πρώτα PS3, αλλά σε γενικές γραμμές το PS3 ακολουθεί πιστά στο θέμα ποιότητα.

 

Όταν έχει αριστουργήματα επιπέδου Resident Evil 4, God of War, Shadow of the Colossus κτλ, πως να πεθάνει;

 

Devil May Cry series, Silent Hill series, MegaTen series και ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω τι γραφικά έβγαλε στο Final Fantasy XII

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...