Προς το περιεχόμενο

Πως δουλεύει το Wi-Fi Direct


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλά τι συγκρίνουμε τώρα ;

 

το bluetooth με το wifi - g / n ?

 

καμία σχέση η ταχύτητα των δύο πρωτοκόλων. Είναι σαν να συγκρίνεις dialup με adsl.

 

δεν είναι κάτι το δύσκολο η υλοποίηση, αλλά ρε παιδιά , πως δεν το έχει σκεφτεί να κάνει κάποιος σε ένα κάρο πλατφόρμες τόσα χρόνια που υπάρχει το wifi στα κινητά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το bluetooth του 2001, απλά άλλαξε συχνότητα για να είναι πιο γρήγορο και το παρουσιάζουμε το 2011 σαν καινοτομία.. Έλεος με αυτό το marketing των εταιρειών...

 

και ο επεξεργαστής 486 που κυκλοφόρησε το 1986 με τον Pentium 4 έχουν διαφορετική συχνότητα.... αλλά είναι καινοτομία!!!

 

Γιατί γινόμαστε ελληνάρες και δεν καλωσορίζουμε την νέα αυτή πατέντα και απλά προσπαθούμε να βρούμε τα αρνητικά της?? Αν είχαμε στο forum ένας από αυτούς που σχεδίασαν το Wi-Fi Direct είμαι σίγουρος ότι θα μας έλεγε 1000 λόγους που αποτελέι καινοτομία και όχι απλά μια αλλαγή συχνότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το bluetooth του 2001, απλά άλλαξε συχνότητα για να είναι πιο γρήγορο και το παρουσιάζουμε το 2011 σαν καινοτομία.. Έλεος με αυτό το marketing των εταιρειών...

 

Συμφωνω .....

Εχει διαφορες το bluetooth απο το wifi αλλα στην ουσια το ιδιο πραγμα κανουν ....

 

Και πολυ που αργησαν εχω να πω εγω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολυ που αργησαν εχω να πω εγω ...

 

Οντως αργησαν αρκετα, αλλα ισως τα κινητα του παρελθοντος να μην μπορουσαν να το σηκωσουν με την απαιτουμενη σταθεροτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω εγω τωρα κατι

ειχε ακουστει οτι αυτη την τεχνολογια θα την υποστηριζε το galaxy s και αν δεν κανω λαθος θα ηταν το πρωτο smartphone με την δυνατοτητα αυτη

τελικα τι εγινε? ακυρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το bluetooth του 2001, απλά άλλαξε συχνότητα για να είναι πιο γρήγορο και το παρουσιάζουμε το 2011 σαν καινοτομία.. Έλεος με αυτό το marketing των εταιρειών...

 

 

Συγνωμη αλλα θα αναγκαστω να πω, αν δεν ξερετε για τι πραγμα μιλατε , μην μιλατε καλυτερα..

Οτι για τον end-user το bluetooth kai to wi-fi μοιαζουν ιδια , ΔΕΝ σημανει πως ειναι ιδια ή πως δεν ειναι καινοτομια το ενα απο το αλλο. Ειναι σαν να λεμε πως επειδη ολα τα αμαξια πανε στον δρομο , ειναι ολα ιδια, και κανενα δεν εχει καινοτομια να προσφερει .

 

Το bluetooth και το wifi ειχαν σχεδιαστει σαν ασυρματα πρωτοκολλα επικοινωνιας με αρκετες διαφορες, με ποιο σημαντικη την εκπεμπομενη ακτινοβολια......καθως το bluetooth θα χρησιμοποιουταν σε προσωπικα δικτυα ( PANs, personal area networks ) είχε σχεδιαστεί ώστε να έχει πολύ χαμηλή ακτινοβολια για να περιοριστει η πιθανοτητα ιατρικων προβληματων. Το wifi απο την αλλη ειναι ασυρματη δικτυωση για τοπικα δικτυα, (lan, local area networks) με εμβελεια 200-300μ σε ανοικτο χωρο, προφανως μεγαλυτερη εκπομπη ακτινοβολιας , αφου κανεις δεν κοιμαται με το ΑΠ αγκαλια διπλα στο κεφαλι του.. Η σημαντικη αυτη διαφορα , επεφερε πολλες αλλες οπως διαφορετικη ταχυτητα μεταφορας, διαφορετικη εμβελεια κτλ.. Σημαντικες διαφορες επισης υπηρχαν στην πρωτοκολλιακη λειτουργια των δυο standards, με την έλλειψη απευθειας επικοινωνιας μεταξυ wifi συσκευων να μην υποστηριζεται για ΠΟΛΛΟΥΣ και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥΣ λογους.. κυριως για προβληματα στο MAC πρωτοκολλο, και πτωση ταχυτητας μεταδοσης οταν ειναι πολλες συσκευες μαζι στην ιδια περιοχη.

ΑΝ τωρα που λυθηκαν μερικα απο αυτα μετα απο αρκετη προσπαθεια και μπορειτε να εχετε direct wifi , εσεις το βλεπετε σαν κουζινα που απλα εβαλες ενα ματι ακομα και τωρα ψηνει και καφε οκ..τι να πω..

Γιατι ρε τζιμανια δεν πατε εσεις που τοσο απλα τα βλεπετε ολα να σχεδιασετε το επομενο standard να μας βαλετε γυαλια , ολους εμας που τοσα χρονια παλευουμε με τα παλιοπρωτοκολλα αυτα...

 

Αυτα ειχα να πω.....δυστυχως μερικοι χρηστες ακομα μπερδευουν την συχνοτητα λειτουργιας ενος επεξεργαστη με την συχνοτητα επικοινωνιας μιας ασυρματης δικτυωσης... ΠΑΙΔΙΑ , δεν ειναι cpu να της κανεις OC να παει ταχυτερα...

ακου το wifi , ιδιο με bluetooth σε μεγαλυτερη συχνοτητα, μαρκαν το πιο αστειο σχολιο που εχω δει τον τελευταιο χρονο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου το wifi , ιδιο με bluetooth σε μεγαλυτερη συχνοτητα, μαρκαν το πιο αστειο σχολιο που εχω δει τον τελευταιο χρονο..

 

δεν ειναι αστειο ακριβως... ειναι λαθος! Αφου ειναι στην ιδια συχνοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι αστειο ακριβως... ειναι λαθος! Αφου ειναι στην ιδια συχνοτητα.

 

πιθανολογω πως εννοουσε το 802.11n που υποστηριζει και 5Ghz συχνότητα , και θεωρητική ταχύτητα 300 Mpbs... σου λεει 5gzh ειναι αυτα, για αυτο ειναι γρηγορο χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια προφανή πράγματα που θα έπρεπε να δουλεύουν εδώ και χρόνια, του δίνουμε ξεχωριστό όνομα και το πλασάρουμε για επαναστατική τεχνολογία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω εγω τωρα κατι

ειχε ακουστει οτι αυτη την τεχνολογια θα την υποστηριζε το galaxy s και αν δεν κανω λαθος θα ηταν το πρωτο smartphone με την δυνατοτητα αυτη

τελικα τι εγινε? ακυρο?

 

 

Πολύ καλή ερώτηση. Ίσως σε κάποιο update τώρα που βγήκε και το S2??? Αν όχι, θα καθαρίσουν πάλι στο xda τα σκ@τ@ της Σαμμυ.

 

Επίσης, διαβάζω από άλλο φορουμ ότι αρχικά είχε ανακοινωθεί αυτό:

Αξίζει να σημειωθεί πως για να υπάρξει εκμετάλλευση του νέου αυτού προτύπου από δύο συσκευές, αρκεί το να υποστηρίζεται από μία εξ' αυτών

Ο dimitris2006 είναι σαφής, αλλά λέω, μήπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το καλο θα ηταν μεσα απο ασυρματα δικτυα να εχουμε επαφη και ανταλαλγη αρχειων με ολες τις συσκευες φορητες ή μη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο ολα αυτα εγω μια απορια εχω.. τη λειτουργια αυτη πρεπει να την υποστηριζουν και οι δυο συσκευες ή μονο μια? Ή δε χρειαζεται καμια να την υποστηριζει, απλα επαιζε και δεν το ξεραμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...