Προς το περιεχόμενο

Samsung: μια πρώτη γεύση από το Galaxy S II και το Galaxy Tab


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Με κεντρικό σύνθημα «Μην περιορίζεις τον εαυτό σου», η Samsung παρουσίασε πριν από λίγες ώρες σε ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στη Βαρκελώνη, το Galaxy S II. Στην παρουσίαση δόθηκε έμφαση στη χρήση της συσκευής από απλούς χρήστες ώστε να φανεί ότι το Galaxy S II απευθύνεται σε όλους.

 

Ζητούμενο για τη Samsung είναι η συσκευή της «να κάνει περισσότερα, με λιγότερα», να πετύχει δηλαδή τις μέγιστες δυνατές επιδόσεις με το ελάχιστο δυνατό βάρος και πάχος.

 

Πιο συγκεκριμένα, τα βασικά χαρακτηριστικά του Galaxy S II περιλαμβάνουν 4,3 Super Amoled Plus, Dual Core επεξεργαστή, κάμερα στα 8ΜΡ με LED Flash (2ΜΡ η μπροστινή), Full HD εγγραφή και αναπαραγωγή βίντεο. Και όλα αυτά σε μια συσκευή με πάχος 8,49mm και βάρος 116 γραμμάρια.

 

Κι ενώ ο πρωταγωνιστής της εκδήλωσης ήταν το Galaxy S II, στο τέλος είχαμε την ευκαιρία να ρίξουμε μια γρήγορη ματιά και στο Galaxy Tab.

 

Ακολουθούν φωτογραφίες από την εκδήλωση και τις δύο συσκευές, με αναλυτικότερη παρουσίασή τους να ακολουθεί προσεχώς, όταν τις πιάσουμε στα χέρια μας …με την ησυχία μας, μετά την επίσημη έναρξη του MWC 2011.

 

 

P1000844.JPG

post-59623-0-75007600-1297648310_thumb.jpgpost-59623-0-64491000-1297648067_thumb.jpgpost-59623-0-25322800-1297648155_thumb.jpgpost-59623-0-92876200-1297648223_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο, πολυ δυνατο, αλλα εχω καταλαβει πλεον κατι που με λυπει...

τα smartphones εχουν την ταση να γινονται μικρες ταμπλετες σιγα σιγα... :-(

 

εγώ έχω καταλάβει κάτι άλλο που με λυπεί εξίσου. Τα υπερκινητά του σήμερα είναι μετριότητες σε σύγκριση με τους διαδόχους τους, οι οποίοι καταφτάνουν στο 'θρόνο' όλο και ταχύτερα. Να το θέσω πιο απλά: πώς θα ένιωθε ο κάτοχος του Samsung Galaxy I με αυτή την είδηση; Ένας φουκαράς που έκανε αιματηρές οικονομίες για να αγοράσει το υπερκινητό Galaxy (δε λέω οτι όλοι όσοι αγοράζουν είναι φουκαράδες, αλλά σίγουρα δεν είναι όλοι μα όλοι φραγκάτοι) ξαφνικά έχει δεύτερες σκέψεις για την αγορά του. Γιατί ο τάδε φίλος του θα πάρει το καινούργιο Galaxy, με ταχύτερο επεξεργαστή και λεντάκι φλας, κοροϊδεύοντας τον προκάτοχό του ή κάνοντας μια σκληρή σύγκριση μεταξύ των 2 κινητών.

Ξέρετε, είχα πέσει κι εγώ στη διαδικασία του κυνηγιού του 'χαμένου θησαυρού΄ πριν 2 χρόνια. Πήρα το Omnia, το πρώτο. 550 ευρώ. Πολύ καλό κινητό, ώσπου βγήκε το Omnia II πριν προλάβει καν να 'χρονίσει' το δικό μου...και ένιωσα κάπως...έβαλα αγγελία προς πώληση ή ανταλλαγή με το νέο μοντέλο. Δεν με πήρε κανείς. 2 χρόνια μετά είμαι ακόμα με το Omnia αυτό. Χωρίς super amoled οθόνη, χωρίς Android λειτουργικό, χωρίς Google Apps και χίλια δυο άλλα. Και ξέρετε κάτι; δεν μετανιώνω γι΄αυτό. Όχι πιά.

Σαν κατακλείδα θα ρωτούσε εύλογα κάποιος: εντάξει, στην τελική επιλογή σου είναι αν θα ακολουθείς τις εξελίξεις, αν και πόσα θα διαθέτεις για τα νεότερα καλούδια της τεχνολογίας, αν θα αγοράζεις με χαρά τα Samsung galaxy III κ IV, ή το iphone 5, 6, 7. Απλά αυτό που προτείνω πριν κάνουμε τις παχυλές αυτές αγορές είναι όχι το πόσα θα δώσουμε-αν αυτό δεν είναι πρόβλημα για μερικούς- αλλά κατά πόσο χρειαζόμαστε ένα προϊόν.

Ύστερα από μυριάδες διαφημίσεις επι διαφημίσεων και καταναλωτικών τρικ των εταιριών, είναι επιλογή μας τελικά μια τέτοια αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω καταλάβει κάτι άλλο που με λυπεί εξίσου. Τα υπερκινητά του σήμερα είναι μετριότητες σε σύγκριση με τους διαδόχους τους, οι οποίοι καταφτάνουν στο 'θρόνο' όλο και ταχύτερα. Να το θέσω πιο απλά: πώς θα ένιωθε ο κάτοχος του Samsung Galaxy I με αυτή την είδηση; Ένας φουκαράς που έκανε αιματηρές οικονομίες για να αγοράσει το υπερκινητό Galaxy (δε λέω οτι όλοι όσοι αγοράζουν είναι φουκαράδες, αλλά σίγουρα δεν είναι όλοι μα όλοι φραγκάτοι) ξαφνικά έχει δεύτερες σκέψεις για την αγορά του. Γιατί ο τάδε φίλος του θα πάρει το καινούργιο Galaxy, με ταχύτερο επεξεργαστή και λεντάκι φλας, κοροϊδεύοντας τον προκάτοχό του ή κάνοντας μια σκληρή σύγκριση μεταξύ των 2 κινητών.

Ξέρετε, είχα πέσει κι εγώ στη διαδικασία του κυνηγιού του 'χαμένου θησαυρού΄ πριν 2 χρόνια. Πήρα το Omnia, το πρώτο. 550 ευρώ. Πολύ καλό κινητό, ώσπου βγήκε το Omnia II πριν προλάβει καν να 'χρονίσει' το δικό μου...και ένιωσα κάπως...έβαλα αγγελία προς πώληση ή ανταλλαγή με το νέο μοντέλο. Δεν με πήρε κανείς. 2 χρόνια μετά είμαι ακόμα με το Omnia αυτό. Χωρίς super amoled οθόνη, χωρίς Android λειτουργικό, χωρίς Google Apps και χίλια δυο άλλα. Και ξέρετε κάτι; δεν μετανιώνω γι΄αυτό. Όχι πιά.

Σαν κατακλείδα θα ρωτούσε εύλογα κάποιος: εντάξει, στην τελική επιλογή σου είναι αν θα ακολουθείς τις εξελίξεις, αν και πόσα θα διαθέτεις για τα νεότερα καλούδια της τεχνολογίας, αν θα αγοράζεις με χαρά τα Samsung galaxy III κ IV, ή το iphone 5, 6, 7. Απλά αυτό που προτείνω πριν κάνουμε τις παχυλές αυτές αγορές είναι όχι το πόσα θα δώσουμε-αν αυτό δεν είναι πρόβλημα για μερικούς- αλλά κατά πόσο χρειαζόμαστε ένα προϊόν.

Ύστερα από μυριάδες διαφημίσεις επι διαφημίσεων και καταναλωτικών τρικ των εταιριών, είναι επιλογή μας τελικά μια τέτοια αγορά;

το να βγαινουν καθε χρονο συσκευες οι οποιες αντικαθιστουν τις προηγουμενες δεν το θεωρω παραλογο, αυτο ειναι καλο (για την τεχνολογια) γιατι σημαινει οτι υπαρχει εξελιξη

απο την αλλη το αν αξιζει να ακολουθεις την αιχμη της τεχνολογιας ειναι αλλο θεμα...

 

εγω προσωπικα εχω το galaxy s και δεν προκειται να παρω ουτε το galaxy s2, ουτε και κανενα αλλο μεχρι που να μην με ικανοποιει το συγκεκριμενο, κατι που σημαινει οτι μια διετια πιστευω θα την βγαλει ευκολα, μιας και με καλυπτει απολυτα σε αυτα που ζηταω

εχω καταλαβει καλλιστα οτι θα μπορουσα να παω και σε φθηνοτερη συσκευη η οποια θα με καλυπτε εξισου καλα με λιγοτερα πραγματα, αλλα και αυτο ειναι μια αλλη ιστορια... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου ένσταση έγκειται στο ότι άπαξ και βγει το μοντέλο v2, συνήθως σταματάει και η υποστήριξη του προηγούμενου. Όταν λοιπόν το προηγούμενο δεν έχει προλάβει να χρονίσει, νιώθεις πραγματικά κορόιδο.

 

ΥΓ.: Κάπου είδα ότι το Tab2 θα είναι 10,1 ίντσες. Αν σκεφτούμε την τιμή του Tab1, το 2 πόσο θα κοστίζει άραγε? Τρία χιλιάρικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου ένσταση έγκειται στο ότι άπαξ και βγει το μοντέλο v2, συνήθως σταματάει και η υποστήριξη του προηγούμενου. Όταν λοιπόν το προηγούμενο δεν έχει προλάβει να χρονίσει, νιώθεις πραγματικά κορόιδο.

 

ΥΓ.: Κάπου είδα ότι το Tab2 θα είναι 10,1 ίντσες. Αν σκεφτούμε την τιμή του Tab1, το 2 πόσο θα κοστίζει άραγε? Τρία χιλιάρικα?

καλα στη συγκεκριμενη περιπτωση η υποστηριξη εχει σταματησει πριν καν κυκλοφορησει η συσκευη... :lol:

samsung ειναι αυτη

παλιοτερα θα ηθελα οπωσδηποτε να παιρνω τις τελευταιες εκδοσεις android, τωρα πλεον εφοσον η συσκευη κανει οτι θελω και το κανει καλα, δεν δινω και τοση σημασια μιας και ειδα και τις τεραστιες αλλαγες απο 2.1 σε 2.2 και 2.3 :lol: , οχι οτι θα με χαλαγε βεβαια η συνεχιση των αναβαθμισεων, αλλα λεμε τωρα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η εξέλιξη, και πρέπει να το δεχτούμε, και ας μας κάνει να νιώθουμε κάπως...Για να νιώσουν κάποιοι καλύτερα, το νέο μοντέλο θα έρθει προς Απρίλιο στην Ελλάδα, και φαντάζομαι σε σχετικά περιορισμένες ποσότητες ειδικά στην αρχή οπότε ίσως από Μάιο να το δούμε σε ποσότητες. Μη ξεχνάμε κιόλας οτι η τιμή πώλησής του θα είναι αρκετά ψηλή (εγω το Σεπτέμβρη το πήρα σε τιμή χαμηλότερη από αυτή που θα έχει στις αρχες διάθεσης). Να προσθέσω ακόμα οτι το πλεονέκτημα του δέυτερου επεξεργαστή δεν ειναι φανερό εκτός ίσως σε καποια benchmarks μιας και δεν υπαρχουν εφαρμογες να υποστηριζουν δευτερο πυρήνα. Προσωπικά δε με πείραξε καθόλου το νεο μοντέλο, μιας και ήξερα απο την αρχη περίπου ποτε θα ερχοταν αντικαταστάτης, αλλα και η τιμη του 2 θα φτασει τα επιπεδα που ειναι τωρα το 1 οταν το δικο μου θα χρονίζει:) Μη μπαίνετε σε αυτη τη διαδικασια, ειδικα με προϊοντα τεχνολογίας. Οι συσκευες αυτες ειναι πανακριβες ειδικα στις περιοδους που διανυουμε, και τετοια γκατζετακια δυστυχως η ευτυχως δεν μενουν στην αγορα απαράλλαχτα για πολύ...

 

Στη συσκευή με εντυπωσιάζει το οτι το κινητο εχει μεγαλώσει ελαφρα σε εξωτερικες διαστασεις, αλλα παρόλα αυτά εχει γίνει ακόμα πιο λεπτό από το ηδη λεπτο πρωτο γκαλαξυ. Τωρα μαλιστα που εχει μεγαλυτερη επιφανεια, θα δινει ακομα πιο λεπτεπιλεπτη αισθηση. Εχει ελαφρωσει στα 118 γραμ παρα την αυξηση των δυνατοτητων του. Η νεα οθόνη διαβασα οτι ειναι πιο sharp απο την πρώτη super amoled, αλλα με πειραζει που μεγαλωσε και παρεμεινε η ανάλυση ίδια. Ελπιζω το 1080 του να ειναι smooth χωρις σπασιματα, υποστηριζει wifi direct καλύτερη καμερα ενω εχει και μεγαλύτερη μπαταρία. Δεν ξερω για τη διάρκεά της τωρα που απέκτησε και δευτερο επεξεργαστη. Γενικα όμως το βλέπω σαν μια λογική εξέλιξη από το πρωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι κανουν massive αλλαγες ειναι καλο. Τωρα να με κανουν να νιωθω ηληθιος που εχω το galaxy s1 και η διαφορα του με το 2 ειναι αυτες με του iphone 1 με του 2 και του 3 δηλαδη μηδαμινες αυτο ειναι μεγαλητερη χαζομαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου ένσταση έγκειται στο ότι άπαξ και βγει το μοντέλο v2, συνήθως σταματάει και η υποστήριξη του προηγούμενου. Όταν λοιπόν το προηγούμενο δεν έχει προλάβει να χρονίσει, νιώθεις πραγματικά κορόιδο.

 

ΥΓ.: Κάπου είδα ότι το Tab2 θα είναι 10,1 ίντσες. Αν σκεφτούμε την τιμή του Tab1, το 2 πόσο θα κοστίζει άραγε? Τρία χιλιάρικα?

 

Υπερβολές άκου εκεί τρια χιλιάρικα...με ένα νεφρό είσαι άρχοντας :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ καθέτως με το σκεπτικό " όχι ρε γαμώτο βγαίνει καινούργιο μοντέλο του κινητού μου, μακάρι να μην το πάρουν χαμπάρι οι κολλητοί μου." Δε σχολιάζω καν το ότι θα με δουλεύουν. Σαφώς και δε χάρηκα όταν είδα το iPhone 4 ενώ εγώ είχα ματωσει για το 3GS πρόσφατα. Αυτό όμως λέγεται εξέλιξη και σε όποιον αρέσει...

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν είναι ανάγκη να έχετε το τελευταίο μοντέλο που βγάζει η αγαπημενη σας εταιρία, αυτό μου ακούγεται γελοίο κυριολεκτικά

 

μην συμπεροφερομαστε σαν Ζομπι που τα ελέγχουν πλήρως οι μεγαλες εταιρίες

 

εγώ σαφώς θα χαρώ να βγει καινούργιο iPhone , και πάντα ζω για την στιγμή που θα δω τα νέα spec, ομως μόνο εάν πιστέψω οτι έχει πράγματα που θα ήθελα να έχω στο κινητό μο θα το αγοράσω, εάν όχι, το αντίθετο! Αυτό θα είναι και ένα μήνυμα προς αυτούς, "κάντε καμία αναβάθμιση της προκοπής αλλιώς Πάρτε τα...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@damoclesword + @manosfp

και οι δύο δίκιο έχετε, η χρυσή τομή βρίσκεται στον αν επιτέλους η samsung θα κάνει επίσημη και σοβαρή αναβάθμιση σε 2.2 για ελλάδα και ακόμα καλύτερα σε 2.3.

αν το κάνει αυτό χωρίς τα γνωστά bugs που υπάρχουν μέχρι στιγμής και τρέχει ομαλότατα (έστω και με περιορισμούς στα games) το galaxy s1, τότε δε με χαλάει και τόσο το οτι δε θα έχω διπύρηνο και 200 κατι παραπάνω mb ram.

είναι ξεφτίλα και αξίζουν τεράστια πρόστιμα απο ενώσεις καταναλωτών σε μια εταιρεία του μεγέθους της samsung, τη στιγμή που έχει παρατήσει τους πελάτες της, οι οποίοι για να επιλύσουν τα bug του λειτουργικού καταφεύγουν σε manual-εθελοντικές λύσεις.

κανείς δεν είπε οτι στεναχωριέται αν δεν έχει το τελευταίο λειτουργικό, αλλά είναι πεταμένη επένδυση να αγοράζεις 500 ευρώ κινητό και ενώ περιμένεις αυτονόητα πράγματα απο την εταιρεία του, αυτή να σε αγνοεί και απλά να τα κυκλοφορεί στο επόμενο, για τους επόμενους.

 

μποϋκοτάζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενω το λειτουργικο ειναι δωρεαν γιατι τα κινυτρα κοστιζουν τοσο ακριβα οταν στην κινα που κατασκευαζονται το κοστος ειναι ελαχιστο και εμεις ως κοροιδα τα πληρωνουμε 500 και 600 ευρω τουλαχιστον. Αυτο δεν σας προβληματιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...