Προς το περιεχόμενο

Nokia - το linux πλέον χάνει έναν μεγάλο σύμμαχο


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την ώρα που έχει ανακοινωθεί η συνεργασία της nokia με την microsoft έχει πάρει φωτιά όλο το internet και γίνονται μανιασμένες συζητήσεις σε blog, forum και ότι μπορεί κανείς να φανταστεί. Η δε μετοχή της nokia αυτή την ώρα βρίσκετε σε ελεύθερη πτώση στην Φιλανδία ενώ παρασέρνει και όλο το φιλανδικό χρηματιστήριο

 

http://finance.yahoo.com/q?s=NOKI-SEK.ST&ql=0

 

τελικά επαληθεύτηκαν όσοι πρόβλεπαν ότι ο νέος ceo της nokia είχε μια φυσική αντιπάθεια προς το ελεύθερο λογισμικό και μάλλον είναι ο δούρειος ίππος που θα σώσει την παρτίδα για το αποτυχημένο windows 7 mobile.

Αυτό που μας ενδιαφέρει σε αυτό το κομμάτι του forum δεν είναι τόσο η nokia σαν εταιρεία.

Η nokia όμως δεν ήταν μια οποιαδήποτε εταιρεία. Ήταν και ένας μεγάλος σύμμαχος και συμμετείχε ενεργά σε μεγάλα project που φέρει το linux όπως το linux kernel, QT, kde. Από τι φαίνεται η nokia εμμέσως τα εγκαταλείπει και για εμάς τους linuxades κάτι τέτοιο θα έχει τεράστιες επιπτώσεις.

Καλό το ελεύθερο λογισμικό αλλά αν δεν υπάρχουν λεφτά από πίσω θα πηγαίνει με ρυθμούς χελώνας. Τα τελευταία χρόνια είδαμε αυτή την αλματώδη ανάπτυξη λόγο των χρημάτων και ανθρώπινου δυναμικού που είχαν πέσει από μεγάλες εταιρείες του χώρου.

Την άποψή μου για την όλη συνεργασία την έχω γράψει και σε άλλο κομμάτι του forum. Νομίζω ότι η microsoft έκανε κίνηση mat για άλλη μια φορά στην αγορά μπαίνοντας στην κυριολεξία από την πίσω πόρτα και με τεχνογνωσία άλλων. Από την άλλη οι Φιλανδοί μπορουν άνετα να διεκδικήσουν το βραβείο της μεγαλύτερης επιχειρηματικής βλακείας για το 2011.

 

steve-ballmer-150x90.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή διαβάζω αρκετά άρθρα στο internet για το θέμα. Μια ενδιαφέρων άποψη για το μέλλον του kde είναι αυτή εδώ

 

http://bethesignal.org/blog/2011/02/11/elopocalypse-nokia-chooses-microsoft/

 

It sounds like a shit sandwich, but there might be a silver lining in this for KDE: Despite never accepting the premise of the criticism, KDE has been stuck under the heel (and on the shifting sands) of Trolltech and Nokia for a long time… could Nokia’s Elopocalypse be KDE’s Independence Day?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το πόσο θα επηρεάσει αυτή η κίνηση το FOSS. Και εξηγούμαι αμέσως

Αυτό που μας ενδιαφέρει σε αυτό το κομμάτι του forum δεν είναι τόσο η Nokia σαν εταιρεία.

Η nokia όμως δεν ήταν μια οποιαδήποτε εταιρεία. Ήταν και ένας μεγάλος σύμμαχος και συμμετείχε ενεργά σε μεγάλα project που φέρει το Linux όπως το Linux kernel, QT, kde.

Το τελευταίο report του Linux Foundation που θυμάμαι χρονολογείται κάπου στα τέλη του 2008 με το release toy 2.6.27-28 και ανέφερε ότι η Nokia προσέφερε κάπου γύρω στο 4.5% της ανάπτυξης. Ποσοστό δηλαδή μηδαμινό σε σύγκριση με το τί προσέφεραν ανεξάρτητοι developers αλλά και devs από εταιρείες όπως η Red Hat και η IBM. Από τότε και δεδομένης της δραστηριότητας της Nokia σε μεγαλεπήβολα projects αμφιβάλω αν το ποσοστό ανέβηκε, για να μην πω ότι έπεσε κιόλας. Εν τέλει, νομίζω ότι δεν θα λείψει και πάρα πολύ η συνεισφορά της στον kernel.

Όσον αφορά την Qt βέβαια, αυτό είναι ένα θέμα δεδομένου ότι έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο το framework αυτό που είναι δύσκολο ξαφνικά να το αναλάβει η κοινότητα. Κάτι τέτοιο από την άλλη θα ήταν ευχής έργο να το επιτρέψει η Nokia. Εν πάση περιπτώσει, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου και αν μου επιτρέπεται μια προσωπική άποψη ποτέ δεν συμπάθησα ούτε το KDE ούτε την Qt ακόμα και σε παλιότερες εκδόσεις που ήταν πιο ανθρώπινη, τώρα δε με την >4.5 την απεχθάνομαι κιόλας. Αλλά αυτό δεν ενδιαφέρει και κανέναν :P

 

Από τι φαίνεται η nokia εμμέσως τα εγκαταλείπει και για εμάς τους linuxades κάτι τέτοιο θα έχει τεράστιες επιπτώσεις.

Καλό το ελεύθερο λογισμικό αλλά αν δεν υπάρχουν λεφτά από πίσω θα πηγαίνει με ρυθμούς χελώνας. Τα τελευταία χρόνια είδαμε αυτή την αλματώδη ανάπτυξη λόγο των χρημάτων και ανθρώπινου δυναμικού που είχαν πέσει από μεγάλες εταιρείες του χώρου.

Θεωρώ ότι πολλά projects (του kernel συμπεριλαμβανομένου), έχουν πάρει μια περίεργη και μάλλον αρνητική τροπή ακριβώς επειδή πέσανε όλοι με τα μούτρα. Μην ξεκινήσουμε πάλι flames όμως.

 

Την άποψή μου για την όλη συνεργασία την έχω γράψει και σε άλλο κομμάτι του forum. Νομίζω ότι η microsoft έκανε κίνηση mat για άλλη μια φορά στην αγορά μπαίνοντας στην κυριολεξία από την πίσω πόρτα και με τεχνογνωσία άλλων. Από την άλλη οι Φιλανδοί μπορουν άνετα να διεκδικήσουν το βραβείο της μεγαλύτερης επιχειρηματικής βλακείας για το 2011.

Επιχειρηματικής βλακείας η Nokia; Μάλλον το ακριβώς αντίθετο. Η Nokia εδώ και πολλά χρόνια επέμενε σε μία πλατφόρμα (Symbian) τόσο στρυφνή, δύστροπη και περιοριστική (αν και open source) που ναι μεν την είχε κυρίαρχο του παιχνιδιού όσο δεν υπήρχαν σοβαρές εναλλακτικές αλλά από τη στιγμή που εμφανίστηκε το iOS έγιναν αυτόματα φανερά τα όρια του framework. Απόδειξη; Ξοδεύτηκαν άπειροι πόροι στην ανάπτυξη του Symbian^3 και το αποτέλεσμα ήταν να βγει μία (1) συσκευή η οποία είχε και υποδεέστερο hardware από τον ανταγωνισμό και ένα software που είχε χάσει ήδη το παιχνίδι από το Android και το iOS και είναι και σαφώς ακριβότερο από τις υπόλοιπες συσκευές της κατηγορίας! Και πάνω στην ώρα η Nokia αποχωρεί από το παιχνίδι που έχει μόλις χάσει πριν γίνει περισσότερο φανερή η ανικανότητά της να ανταγωνιστεί.

Όσο για την απόπειρα που έκανε με το Linux η εταιρεία (Ν900), αξιοθαύμαστη μεν αλλά δεν την υποστήριξε καθόλου ούτε από υποστήριξη της πλατφόρμας που την παράτησε στο MeeGo αλλά ούτε και από marketing. Δηλαδή νομίζω ότι η Nokia έκανε τελικά εξαιρετικό management στο να περιορίσει τη χασούρα της.

 

Τέλος πάντων, με δυο λόγια, νομίζω ότι είναι μια χρυσή ευκαιρία να ασχοληθεί κόσμος (εταιρείες και μεμονωμένα) με το Android το οποίο μπορεί να έχει 1000 προβλήματα και μερικά από τα οποία είναι "design decisions" αλλά είναι μια καλή βάση για τις mobile πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα. Αν και δεν έχει ανακοινωθεί (ακόμα) κάτι περί τέλους του MeeGo, είναι φανερό ότι η στροφή της Nokia προς το WP7 έγινε λόγω αδυναμίας της να «υποστηρίξει» την πλατφόρμα που ετοίμαζε. Δε νομίζω να θέλει να διασπαστεί εσωτερικά σε δύο πλατφόρμες, οπότε η μία λογικά θα φάει drop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φάνε drop πολλά πράγματα. Ενά από αυτά είναι το symbian που ότι και να λένε είναι πλέον νεκρό καθώς και το meego. Το μόνο που θα συνεχίσει να υπάρχει νομίζω θα είναι το maemo και αυτό λόγο κοινότητας.

Δεν μπορώ να φανταστώ να κατεβάζει κάποιος εφαρμογές για symbian μεσω του windows market αφού πλέον το ovi θα καταργηθεί. Για μένα η όλη η κίνηση ήταν επιχειρηματική βλακεία και αδικαιολόγητος και ύποπτος πανικός από τον τωρινό ceo της nokia που από τι φαίνεται δεν ξεχνάει με τίποτα τους προηγούμενους εργοδότες του.

Καταρχήν το symbian κάθε χρόνο πούλαγε όσο πουλάνε μαζί όλες οι υπόλοιπες πλατφόρμες και σχεδόν σε διπλάσια μεγέθη. Η nokia έχει ποσοστό στην αγορά των κινητών σχεδόν όσο έχουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές και η διαφορά από τον δεύτερο είναι τεράστια. Σε κάθε περίπτωση αυτά τα στοιχεία δεν δείχνουν καμία καταστροφή και καμία χρεωκοπία ιδίως όταν είναι φοβερά κερδοφόρα εταιρεία και με μεγάλο αποθεματικό.

Νομίζω ότι οι Αμερικάνοι πιάσαν κορόιδα για τα καλά τους φιλανδούς. Ηδή στην φιλανδία έχει γίνει χαμός με την είδηση και το μέλλον αυτή της συνεργασίας μόνο προς όφελος της nokia δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η όλη η κίνηση ήταν επιχειρηματική βλακεία και αδικαιολόγητος και ύποπτος πανικός από τον τωρινό ceo της nokia που από τι φαίνεται δεν ξεχνάει με τίποτα τους προηγούμενους εργοδότες του.

Καταρχήν το symbian κάθε χρόνο πούλαγε όσο πουλάνε μαζί όλες οι υπόλοιπες πλατφόρμες και σχεδόν σε διπλάσια μεγέθη. Η nokia έχει ποσοστό στην αγορά των κινητών σχεδόν όσο έχουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές και η διαφορά από τον δεύτερο είναι τεράστια. Σε κάθε περίπτωση αυτά τα στοιχεία δεν δείχνουν καμία καταστροφή και καμία χρεωκοπία ιδίως όταν είναι φοβερά κερδοφόρα εταιρεία και με μεγάλο αποθεματικό.

Νομίζω ότι οι Αμερικάνοι πιάσαν κορόιδα για τα καλά τους φιλανδούς. Ηδή στην φιλανδία έχει γίνει χαμός με την είδηση και το μέλλον αυτή της συνεργασίας μόνο προς όφελος της nokia δεν είναι.

 

Όπως σου έλεγα παραπάνω το ακριβώς αντίθετο:

http://www.canalys.com/pr/2011/r2011013.html

Η Nokia έχει πλέον πέσει στη 2η θέση με πίσω από την Google (android) η οποία σημείωσε αύξηση 600% σε σύγκριση με το 2009. Την αλλαγή στρατηγικής μιά εταιρεία δέν την κάνει όταν έχει ήδη καταστραφεί, την κάνει όταν βλέπει οτι δέν μπορεί να συναγωνιστεί πλέον αλλά περνάει ακόμα η μπογιά της.

Δέν με ενδιαφέρει στην τελική αν ήταν σωστή επιχειρηματική κίνηση. Όπως επίσης δέν με ενδιαφέρει τί κάνει το Φιλανδικό χρηματιστήριο. Το foss θα ζήσει μιά χαρά και χωρίς τη Nokia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα δεν μου καίγετε καρφί τι κάνει μια εταιρεία και αν οι μετοχές της είναι σε ελεύθερη πτώση. Αλλά όπως είπα και πριν η nokia ήταν μια από τις εταιρείες του χώρου που είχε επενδύσει πολλά στο ελεύθερο λογισμικό. Μου είχε προσλάβει αρκετούς developer για να δουλεύουν στα ελεύθερου λογισμικού project της και που οι ίδιοι μετείχαν ενεργά και στην κοινότητα του linux.

Ολά αυτά με αυτή της την κίνηση πλέον είναι παρελθών. Ηδή ακούγονται για χιλιάδες απολύσεις και το έχει ανακοινώσει και ο ίδιος ο ceo της nokia.

Και το link που παραθέτεις NullScan μιλάει μόνο για smartphone και όχι γενικά για όλα τα κινητά τηλέφωνα. Αν δεις τα ποσοστά εκεί το android βρίσκετε στην δεύτερη θέση και με μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μιλαει για smartphones γιατι εκει στοχευει το symbian και το android. Τα υπολοιπα κινητα τρεχουν ουτως η αλλως καποιου ειδους embedded συστημα. Τελος παντων ναι οι απολυσεις ειναι ενα θεμα γενικοτερο που ομως δεν θα επηρεασει το ελευθερο λογισμικο αποτι φαινεται απο τα στοιχεια που παρεθεσα. Δεν προκυπτει απο πουθενα οτι η nokia ειναι στυλοβατης του foss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην επειρεάσει την πορεία του ελεύθερου λογισμικού η απόσυρση χρηματοδότησης και οι απολύσεις developer. Οι προγραμματιστές είναι άνθρωποι που έχουν καθημερινές ανάγκες σαν όλους μας και όχι robot και που χρειάζονται πόρους για να ανάπτύξουν την δουλειά τους. Μην κρίνουμε την σημερινή εποχή με δεδομένα που υπήρχαν πριν 20 χρόνια.

Τότε δεν υπήρχε ανάγκη για οικονομική ενίσχυση καθώς τα project του ελεύθερου λογισμικού ήταν τόσο απλά που μπορούσαν να τα αναπτύξουν άνετα φοιτητές και developer χομπίστες. Πλέον τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Μια qt ένα kde δεν μπορεί να επιβιώσει χωρίς χρηματοδότηση και μπορεί να χάθει στην αφάνεια.

και όλη αυτή η κίνηση είναι φοβερό πλήγμα για τους Φιλανδούς που η nokia είναι η ατμομηχανή της βιομηχανίας τους αλλά και γενικά για την ευρώπη που πλέον αμερικανοιήται άλλη μια μεγάλη εταιρεία του χώρου της νέας τεχνολογία.

Θέλω να καταλήξω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο αθώα και δεν πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε με ένα "ωχ μωρε και τι έγινε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...