Προς το περιεχόμενο

Πληροφορές για το Puppel


monoxromos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αγαπητε φιλε, κατω απο αλλες συνθηκες θα μπορουσες να επαναφερεις καποια απο τα αρχεια σου.

Απο τη στιγμη που πανω απο αυτα εγραψες ενα ολοκληρο λειτουργικο... ξεχνατα.

Και δεν αξιζει νομιζω τον κοπο να μπλεξεις περισσοτερο για να επαναφερεις το 1/% μιας και φανηκε οτι δεν εχεις τις βασικες γνωσεις.

Τα λαθη που οδηγησαν εδω :

1) Διαβαζοντας το πρωτο σου post καποιος, συμπεραινει, οτι δεν εισαι ασχετος μιας και δουλεψες pappy αλλα δεν μπορεσες να φτιαξεις δυκτυο υπολογιστων. Μετα μιλας για vnc μετα οτι εβαλες Ubuntu αλλα δεν σ αρεσε κτλπ.

Οποτε οι απαντησεις που πηρες ηταν οι πιο σωστες απευθυνομενες σε καποιον που εχει μια σχετικη εμπειρια!

Αποδειχτηκε οτι δεν ηξερες να χειριστεις ενα αρχειο .iso και τι ειναι η κονσολα στο linux! Αναρρωτιεμαι τι Ubuntu και τι Puppy δοκιμασες.

Αρα επρεπε απο την αρχη να κανεις αυτο που γραφω παρακατω.

2) Πριν εγκαταστησεις ενα αλλο OS να διαβασεις τουλαχιστον 5 βασικα πραγματα.

Αναρρωτιεμαι και παλι ? Αν επροκειτο να πας ενα ταξιδι στο εξωτερικο δεν θα μαθαινες πριν φυγεις 5 βασικα πραγματα, εκτος απο φιδια και σκορπιους εχει καπου κοψιδια να φαω? Οδηγουν απο την αριστερη η απο τη δεξια πλευρα του δρομου? Εκει που θα μεινω τι συγκοινωνιες εχει με εξυπηρετουν? και αλλα...

Εδω μπαινεις σε αλλον υπολογιστη με το ιδιο OS που και εσυ εχεις και μεχρι να προσαρμοστεις στο νεο περιβαλον χρειαζεσαι καποιο χρονο.

Ποσο μαλλον να αλαξεις OS.

Επρεπε λοιπον να διαβασεις και να μαθεις τι ειναι αυτο που πας να κανεις και τι κινδυνους ελοχευει.

3) Backup μια λεξη που την θυμομαστε μετα απο το συμβαν (και μετα ψαχνουμε το χαπι της επομενης μερας)

Ειναι απαραδεκτο να κανουμε τετοιες αλλαγες στον υπολογιστη μας χωρις πρωτα να εχουμε εξασφαλισει τα πολυτιμα αρχεια μας αντιγραφοντας τα σε εξωτερικο σκληρο η DVD, η με καποιο προγραμμα να παρουμε μια εικονα του δισκου μας για καθε ενδεχομενο!

4) Σου δοθηκαν αναλυτικες οδηγιες για το πως θα γραψεις το .iso αλλα μαλλον τις αγνοησες, δρωντας παρορμητικα, αφου και μετα απο αυτες ειχες δυσκολια στην εγκατασταση.

Αρα οπως λενε οι παλιοι "δεκα να μετρας και μια να κοβεις"

5) Διαβαζουμε τα μηνυματα που μας στελνει το καθε προγραμμα και αναλογος πραττουμε, Το Linux δεν εκατσε μονο του πανω στις φωτο σου, καποιος του ειπε!Εδω σε θελω.!

 

Κανενας δεν χαρηκε με την εξελιξη και κανενας δεν γελασε αντιθετα! μαλιστα ο twiner αφιερωσε χρονο απο τη ζωη του για να φτιαξει εναν οδηγο για αρχαριους και τον συγχαιρω για αυτο!!

 

Επαθες κατι που λιγο πολυ ολοι το παθαμε καποτε ...Και μαθαμε.

Το ιδιο θα συμβει και με σενα. Τωρα εμαθες στο μελλον θα εισαι προσεκτικος!

Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) Πριν εγκαταστησεις ενα αλλο OS να διαβασεις τουλαχιστον 5 βασικα πραγματα.

Αναρρωτιεμαι και παλι ? Αν επροκειτο να πας ενα ταξιδι στο εξωτερικο δεν θα μαθαινες πριν φυγεις 5 βασικα πραγματα, εκτος απο φιδια και σκορπιους εχει καπου κοψιδια να φαω? Οδηγουν απο την αριστερη η απο τη δεξια πλευρα του δρομου? Εκει που θα μεινω τι συγκοινωνιες εχει με εξυπηρετουν? και αλλα...

Εδω μπαινεις σε αλλον υπολογιστη με το ιδιο OS που και εσυ εχεις και μεχρι να προσαρμοστεις στο νεο περιβαλον χρειαζεσαι καποιο χρονο.

Ποσο μαλλον να αλαξεις OS.

Επρεπε λοιπον να διαβασεις και να μαθεις τι ειναι αυτο που πας να κανεις και τι κινδυνους ελοχευει.

 

Πλεον εχω πεισθει οτι τους οδηγους τσαμπα τους γραφαμε..

 

Ο νεος χρηστης δεν εχει την διαθεση να διαβασει - ενημερωθει για 5 βασικα πραματα , αλλα τα περιμενει ετοιμα.

 

Ειναι πολυ συχνο φαινομενο SV8XXX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πεις βρε Tritona, φταιει το οτι οι πιο πολοι δεν διαβαζουν τιποτα και στην εγκατασταση προγραμματων σε win,

με αποτελεσμα να εγκαθιστουν μαζι με το βασικο προγραμμα toolbars & spyware πατανε next next next και καθαριζουν

 

Παντως τσαμπα δεν γραφετε τους οδηγους Εγω ειμαι εδω απο τα γραφομενα του apoikos.

Κριμα παντως να χανεις αρχεια μοναδικα κριμα κριμα κριμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα παντως να χανεις αρχεια μοναδικα κριμα κριμα κριμα!!!

 

πραγματικα κριμα. :(

 

15 λεπτα ενημερωση για τα partitions κλπ και δεν θα υπηρχε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν θα παρηγορήσει κανέναν αυτό που θα πω:

 

έχω κάνει πολλές "πατάτες" στο παρελθόν και...συνεχίζω να κάνω.

 

ευτυχισμένοι αυτοί που μαθαίνουν απ'τα λάθη των άλλων αλλά μάλλον δεν είναι πλειοψηφία. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι πολύ εύκολο να ασκούμε κριτική η οποία ασφαλώς είναι ευπρόσδεκτη αν έχει την ανάλογη τεκμηρίωση μέσα από πραγματικά δεδομένα που τα λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη μας.

Η δουλειά μου είναι εντελώς άσχετη με την τεχνολογία αλλά την χρησιμοποιώ, είμαι πτυχιούχος φιλοσοφικής,για να το ξεκαθαρίσω.

Τώρα αν δεν καταλαβαίνω τεχνολογικούς όρους και προσπαθώ να τους αφομοιώσω σταδιακά είναι στα πλαίσια της παιδαγωγικής για κάθε άνθρωπο , κάθε επιπέδου γνώσεων και κάθε ηλικίας.

Ούτε βέβαια άλλες επιστήμες είναι απαγορευτικές για τους μη μυημένους.

Σαφώς ο καθένας αναλαμβάνει τις άμεσες ή έμμεσες ευθύνες του ,το ζητούμενο είναι πως μπορεί να επανορθωθεί,αν επανορθώνεται ένα λάθος.

Προσωπικά πάντα θεωρώ υποχρέωση μου να εκφράζω τις ευχαριστίες μου προς όλους όσοι απαντούν στα κατά καιρούς ερωτήματά μου και τους είμαι ευγνώμων για τη βοήθειά τους.

Και πάλι θερμές ευχαριστίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

monoxromos

σίγουρα όλοι στεναχωρεθήκαμε για το γεγονός

 

\/φιλοσοφική αντιμετώπιση της καταστροφής

 

 

άν σκεφτείς ότι υπάρχουν και προτάσεις κτηνώδους απλοποίησης της γλώσσας

-δηλαδή αδυναμία "προσπέλασης" στα δεδομένα του παρελθόντος μας-

αυτή η απώλεια είναι μικρή

 

 

 

εύχομαι να βγάλεις κάποια άκρη με τα δεδομένα

το Linux πιάνει πιό λίγο χώρο απ' τα windows

δηλαδή η εγκατάσταση έγραψε σ' ένα μέρος του δίσκου

οι υπόλοιπες εγγραφές είναι εκεί

αλλά ως ψηφίδες μωσαϊκού, σχεδόν χύμα

 

με ένα puppylinux live cd*, και ένα usb flasάκι, μπορείς να χρησιμοποιείς το pc, να σώζεις τη δουλειά σου

και στο τέλος να ανακαλύψεις ότι δεν χρειάζεσαι σκληρό δίσκο(κατα κάποιο τρόπο)

μέχρι να δείς τι θα κάνεις με τον δίσκο που "χάλασε"

 

*έτσι δούλευα για πολλά χρόνια, όσο δούλευε το cd/drive

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Μπορείς να με κατατοπίσεις καλύτερα.

Πως θα βρώ τα παλιά αρχεία με τον τρόπο που υποδεικνύεις;

Και τώρα με το Xubuntu ανοίγει ο υπολογιστής αλλά δεν βρίσκω πουθενά επιλογή κάτι ανάλογη όπως των windows Ο υπολογιστής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xfce, το desktop enviroment του xubuntu, δεν εχει κατι αναλογο του "ο υπολογιστης μου". Για την ακριβεια, μονο το gnome (ubuntu) εχει κατι αναλογο πλεον.

Εκτος αυτου, δουλεια του ειναι να δειχνει μονο τις συσκευες και τιποτε αλλο, οποτε δεν εχει πινακα ελεγχου και τα συναφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σε όλους

 

monoxromos

η κατάσταση έχει ως εξης

 

δίσκος με νέο λειτουργικό, απο τον οποίο μόλις "χάθηκε" το προηγούμενο, μαζί με τα δεδομένα

 

α. ξεχνάς τα δεδομένα

α1. δουλεύεις με το νέο λειτουργικό

α2. ή δεν σε ικανοποιεί το νέο λειτουργικό και θέλεις να εγκαταστήσεις καί win

 

β. δεν ξεχνάς τα δεδομένα

β1. ψάχνεις τρόπο να σώσεις ότι μπορείς, που σημαίνει δεν χρησιμοποιείς τον δίσκο, μέχρι να φτάσεις σε κάποιο αποτέλεσμα που να σε ικανοποιεί, ενω ταυτόχρονα αδιαφορείς για την τύχη του μηχανήματος, επειδή έχεις άλλο για να κάνεις τη δουλειά σου

 

β2. ψάχνεις τρόπο να σώσεις ότι μπορείς, αλλά ταυτόχρονα χρειάζεσαι ένα μηχάνημα για καθημερινή χρήση και δεν έχεις άλλο διαθέσιμο

 

οπότε

 

χρησιμοποιείς ένα live cd με puppylinux, σώζεις τη δουλειά σου σε ένα flash usb και περιμένεις να βρεθεί η λύση για τα δεδομένα του προβληματικού δίσκου

για να σιγουρέψεις ότι δεν θα γίνει κάποια πατάτα στον πολύτιμο δίσκο, τον αφαιρείς απο το μηχάνημα

ή

όταν τρέξει το puppy, κοιτάς με τι όνομα είναι ο δίσκος και μετά βάζεις το flash usb για να δείς με τί όνομα το βλέπει, και αυτό το όνομα να δώσεις ώς μέρος για να δημιουρηθεί το αρχείο που θα σώζεται ότι κάνεις με το puppy

 

ουσιαστικά προτείνω τρόπο για να δουλεύεις

όχι για το πως θα σωθούν τα δεδομένα

τα δεδομένα, αν υπάρχουν, περιμένουν

 

καλό μεσημέρι

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όσα αναφέρεις και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Λοιπόν δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο παρά πως να μπορέσω να σώσω κάποια από τα αρχεία που είχα στον σκληρό δίσκο πριν την εγκατάσταση των xububtu, όσο για τον σκληρό αν πάρω τα αρχεία τον πετάω και επίσης διαθέτω και άλλο μηχάνημα laptop με το οποίο κάνω τώρα τη δουλειά μου.

Εδώ θα ζητήσω έστω και καθ υπέρβαση της ευγενικής σου διάθεσης να μου υποδείξεις τον τρόπο.

Μπορώ τον "επίμαχο" δίσκο να τον τοποθετήσω είτε ως δεύτερο δίσκο ή ως εξωτερικό δίσκο με μια συσκευή εξωτερικού δίσκου USB με τροφοδοτικό....από εκεί και πέρα τι κάνω;

Και πάλι σε ευχαριστώ

ΥΓ στο α2 έχω ερώτημα:Επιχείρησα να εγκαταστήσω και Win.XP αλλά μου αναφέρει ότι δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση μάλλον προϋποθέτει format ή και τετοιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, αυτο που θα εκανα εγω ειναι το εξης:

1) Θα εγκαθιστουσα το πργραμμα testdisk στο laptop.

2) Αφου αποσυνδεα τον σκληρο (με τα αρχεια προς ανακτηση) απο τον υπολογιστη, θα τον συνδεα σαν εξωτερικο δισκο στο laptop.

3) Θα ανοιγα το testdisk το οποιο εμπεριεχει και το photorec υποπρογραμμα του αρχικου, και θα του ελεγα να ψαξει για αρχεια στον εξωτερικο δισκο.

4) Οτι αρχεια βρεθουν νομιζω με αντιγραφη τα μεταφερεις σε αλλον δισκο, στο laptop στη προκειμενη περιπτωση.

 

Αν προσφατα και πριν το συμβαν ειχε γινει ανασυγκροτιση δισκων στα win, εχεις καποιες πιθανοτητες παραπανω για θετικοτερα αποτελεσματα.

 

Εχω χρονια να κανω την διαδικασια και δεν την θυμαμαι ακριβως με το testdisk

Προσφατα εκανα επαναφορα αρχειων αλλα με το foremost το οποιο παιζει μονο σε linux και το θεωρω ιδανικο για ext4.

Καλη επιτυχια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...