Προς το περιεχόμενο

Πληροφορές για το Puppel


monoxromos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Εκεί που με κατευθύνετε λεει για ubuntu και όχι xubuntu.Τα ubuntu τα δοκιμασα γιατι το αρχειο εχει μεσα απο το rar επιλογη για setup κατι που δεν έχει το xubuntu που κατέβασα...

Μάλλον ταπαιξα παλι και μπερδεύτηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το αρχειο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ .RAR. Ειναι .iso και, οπως ολα τα .iso, προοριζεται για απευθειας εγγραφη σε δισκακι σε χαμηλη ταχυτητα*.

Αν στο συστημα σου εμφανιζεται με το εικονιδιο του winrar ειναι

- επειδη το winrar δεν εχει ξεχωριστο εικονιδιο για zip, rar, iso, 7z και οτι αλλο μπορει να διαχειριστει (λαθος της εφαρμογης δηλαδη)

- επειδη, κακως, εχεις βαλει ολα τα υποστηριζομενα αρχεια του winrar να ανοιγουν με αυτο, και οχι ολα οσα πραγματικα πρεπει να ανοιγουν με αυτο (λαθος του χρηστη).

 

Ενα .iso που περιεχει μεσα του αρχεια εγκαταστασης λειτουργικου συστηματος εινια παντα bootable, για το λογο που φανταζεσαι. Με το να αποσυμπιεσεις αυτα τα αρχεια με μια κοινη εφαρμογη σαν το winrar, ΔΕΝ αποσυμπιεζεις τα οσα κανουν το iso bootable οποτε στην ουσια το καταστρεφεις γιατι και να τα ξαναγραψεις σαν αρχεια σε δισκακι μετα δεν θα ειναι bootable.

 

* Γιατι σε χαμηλη ταχυτητα? Επειδη οπως λεει στη σελιδα του aptosid και ισχυει για ολα τα iso του ειδους

 

THIS IS VERY IMPORTANT: Please burn DAO. aptosid, as a Linux LIVE-CD, is based on high compression technology, and because of that, special care is needed when burning the ISO image. Only use high quality CD-media [or DVD+RW] and burn in DAO-mode (disk-at-once) and not faster than 8x.

 

http://www.aptosid.com/index.php?module=content&func=view&pid=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Βοήθεια γιατι έκανα πατατα...

Περασα τελικα το xubuntu,αλλα,αλλά έχασα το Win.XP τωρα που επανεκκινεί ο υπολογιστης δεν μου ζηταει να επιλεξω λειτουργικό,μεταξύ Win.XP και xubuntu. Μετα απο μια διαδικασια που δεν ξερω τι λεει μου ανοιγει κατευθείαν xubuntu,προφανως έκανα καποιο λαθος στη διαδικασια εγκαταστασης που μου ζητουσε διαφορες επιλογες εκει με μια οριζοντια μπλε γραμμη κλπ.

Υπάρχει τροπος να ανοιγω και τα windows η παω για επανεγκατασταση τους κα θα χασω αρκετα στοιχεια;

Σας ευχαριστώ για την πολυτιμη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δώσε μια sudo fdisk -l (είναι L δεν είναι 1) στο τερματικό και βάλε τι βγάζει

στην εγκατάσταση τι έκανες? πρέπει να είχε επιλογή να το βάλεις μαζί με τα windows,

παίζει και να σβήστηκαν αν δεν έκανες αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το καταλαβαίνω αυτό αλλά τώρα πάω να κάνω επανεγκατάσταση των windows και σε κάποια φάση σταματάει γιατί δεν βλέπει τον δίσκο και μου ζητάει να κάνω φορματ αν δεν κάνω λάθος.πως μπορώ να δώ τον σκληρό μέσα από τα xubuntu,Τι μπορώ να κάνω ή να επαναφέρω και τα windows η να τα ξαναπεράσω χωρίς να σβήσω σκληρό δίσκο

περιμένω βοήθεια σε ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μιά βοήθεια δεν θέλω να χάσω τα δεδομενα του σκληρού μου δίσκου.

Το βαζω με usb άλλον υπολογιστή, βλεπω απο τη διαχείριση τον δίσκο αλλα δεν τον αναγνωρίζει ωστε να τον ανοιξω και τουλάχιστον να παρω τα αρχεια,κατι να κανω,βρισκομαι σε αδιέξοδο.

Τι τα ηθελα τα xububntu αυτά ειναι για τους ειδικούς.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε ένα live cd για να πάρεις τα αρχεία σου σε κάποιον άλλο δίσκο, το cd που έχεις το xubuntu κάνει

κάνε boot από αυτό και επέλεξε αυτό που λέει για δοκιμή και όχι εγκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποσταρε και το sudo fdisk -l που ζητηθηκε παραπανω.

 

Αυτο που φανταζομαι οτι εγινε ειναι πως κατα την εγκατασταση του xubuntu του ειπες να εγκατασταθει στον κανονικο σκληρο και οχι στο στικακι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μιά βοήθεια δεν θέλω να χάσω τα δεδομενα του σκληρού μου δίσκου.

Το βαζω με usb άλλον υπολογιστή, βλεπω απο τη διαχείριση τον δίσκο αλλα δεν τον αναγνωρίζει ωστε να τον ανοιξω και τουλάχιστον να παρω τα αρχεια,κατι να κανω,βρισκομαι σε αδιέξοδο.

Τι τα ηθελα τα xububntu αυτά ειναι για τους ειδικούς.....

 

Λυπάμαι που στο λέω αλλά μάλλον κακά μαντάτα.

Μόνο με κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης όπως το photorec ίσως καταφέρεις κάτι.

 

Χρειάζεται μια προετοιμασία η διαδικασία.

 

Η εξέλιξη αυτή φανερώνει ότι είναι ίσως προτιμότερο να αποτρέπουμε κατηγορηματικά κάποιον από το να προχωρήσει σε οποιαδήποτε δοκιμή ή εγκατάσταση.

Να του απαντάμε μόνον όταν έχουμε θετικά δείγματα ότι έχει μελετήσει τουλάχιστον κάποια βασικά πράγματα.

 

Με την ευκαιρία έκανα μια νέα καταχώρηση στο wiki: Πριν την Εγκατάσταση...

 

Παρακαλώ δείτε την και βελτιώστε την όσοι θέλετε. Είναι πράγματα που τα λέμε και τα ξαναλέμε. Ας παραπέμπουμε εκεί στο εξής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπερα σας,

Που να ήξερα σε τι περιπετειες θα εμπαινα με τα xubuntu.

Τωρα ζητω τη βοήθεια σας γιατι ειναι αδυνατον να χασω ολα τα αρχεια που ειχα μεσα στον σκληρο με τα Windows.

Το τοποθετω σε αλλον υπολογιστη.Στη διαχειριση συσκευων τον βρισκει,κανω οδηγηση μου λεει εντάξει αλλα δεν φαινεται μεσα στο "Υπολογιστης μου".

Παω στη διαχειριση υπολογιστη ,διαχειριση δισκων,τον βρισκει και εκει αλλα η μονη επιλογη που μου παρεχεται ειναι διαγραφη διαμερισματος,τιποτα άλλο.Αν και γράφει ενεργός δίσκος σε καλή κατάσταση.

Ενω στον κανονικο δισκο μου λεει π.χ.αλλαγη γραμματος κλπ.

Δεν υπαρχει τρόπος να μπει κανεις μεσα και να παρει εστω τα αρχεια και μετά ξανακανω εγκατασταση windows ειναι το λιγοτερο κακό...

Ζητώ τη βοήθεια ενος εμπειρου φίλου.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  1.  
  2. να εκκινήσεις από το δίσκο και να μπεις στο περιβάλλον Xubuntu.
  3. να ανοίξεις το μενού του Xubuntu και να βρεις το Τερματικό ή Terminal.
  4. terminalxfcelucid.png
  5. να ανοίξεις το Τερματικό.
  6. να κάνεις αντιγραφή επικόλληση την εντολή:
  7. >sudo fdisk -l


  8. να πατήσεις ENTER
  9. να κάνεις αντιγραφή επικόλληση στο forum αυτά που γράφει το τερματικό.
  10. για να μάθουμε τι ακριβώς έχει γίνει στο δίσκο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Disk /dev/sda: 82.3 GB, 82348277760 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 10011 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Disk identifier: 0x000c68d0

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 * 1 9821 78881792 83 Linux

/dev/sda2 9821 10012 1533953 5 Extended

/dev/sda5 9821 10012 1533952 82 Linux swap / Solaris

 

Αυτά μου γράφει αν το ανοιξα καλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δειχνει ενα και μονο σκληρο 80κατι GB που εχει ενα primary partition και ενα logical. Το primary ειναι φορμαρισμενο σε ext3/ext4 και το logical σε swap, οποτε μαλλον αποτελουν το / και το swap μιας λινουξοεγκαταστασης.

 

Μιας και ntfs partition δεν φαινεται να υπαρχει, μαλλον τα windows και οσα ειχες μεσα τους δεν υπαρχουν πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω όσα ήταν μέσα στα windows,με ενδιαφέρει όσα υπήρχαν μέσα στο σκληρό πριν την εγκατάσταση του xubuntu.Διάφορα άλλα αρχεία και φακέλους θέλω και κυρίως φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω όσα ήταν μέσα στα windows,με ενδιαφέρει όσα υπήρχαν μέσα στο σκληρό πριν την εγκατάσταση του xubuntu.Διάφορα άλλα αρχεία και φακέλους θέλω και κυρίως φωτογραφίες.

 

κατά την εγκατάσταση του Xubuntu (και κάθε Ubuntu ή άλλης διανομής που χρησιμοποιεί τον εγκαταστάτη του Debian), πριν το κουμπί εγκατάσταση βγαίνει ένα μήνυμα που λέει:

ΠΡΟΣΟΧΗ: αυτή η ενέργεια Θα καταστρέψει τα δεδομένα όλων των κατατμήσεων που αφαιρέσατε, καθώς επίσης και όλων των κατατμήσεων που θα διαμορφωθούν.

 

άπαξ και πατηθεί το κουμπί συμβαίνει αυτό που λέει το μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...