Προς το περιεχόμενο

Cyta : Επίσημη πρώτη στο Λεκανοπέδιο Αττικής


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλαράκι φτάνει σε παρακαλώ γιατί ζαλίστηκα απ΄την επεξήγηση.

Στο τέλος θα ακούσουμε ότι το σπίτι που νοικάζεις ε αφού το νοικιάζεις άρα δεν είναι σπίτι σου.

ΥΓ.(αλλά και αυτό ανήκει στον ΟΤΕ) :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...ρε φίλε πόσο ούζο έχεις κατεβάσει μεσημεριάτικα ;;;

...άντε πάνε να ρίξεις κάνα υπνάκο να ξελαμπικάρεις και άμα ξυπνήσεις μας λές και τα υπόλοιπα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών έχουν όλοι οι εναλλακτικοί μέχρι τα dslam τους στα Α/Κ της κάθε περιοχής που υποστηρίζουν, από εκεί και πέρα παίζουν με τον χαλκό του ΟΤΕ...

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω πως οι γραμμές χαλκού ανήκουν στο Ελληνικό κράτος και όχι

στον ΟΤΕ ως εταιρεία. Θέλω να πω ότι αν μια μέρα αποφασίσουν να κάνουν τον ΟΤΕ ιδιωτική εταιρεία,

τότε ο ιστός τηλεπικοινωνιών θα ανηκεί στο κράτος και όχι στην υποτιθέμενη νεοϊδρυθείσα εταιρεία. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχέση έχει που είναι τα dslam και που μοιράζεται το Last Mile με το topic;

 

Το δίκτυο ανήκει στο ελληνικό κράτος και όχι στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ το έφτιαξε τις προηγούμενες δεκαετίες με λεφτά του κρατικού προϋπολογισμού (και με τις απίστευτες σπατάλες και ρεμούλες που έχουν γίνει, συμπεριλαμβανομένων και των ψηφιακών - siemens)

και το δίκτυο είναι κοινωνικό αγαθό και όχι ιδιοκτησία του.

 

Το ίδιο ισχύει για το δίκτυο ηλεκτρισμού και ύδρευσης - αποχέτευσης - το οδικό και το σιδηροδρομικό δίκτυο, και τα αεροδρόμια - λιμάνια - νοσοκομεία κλπ.

 

Στον ΟΤΕ με την απευλευθέρωση των επικοινωνιών δόθηκε ως προίκα η συντήρηση του δικτύου μέχρι το 2035 για να πάρουν περισσότερα λεφτά από την πώληση του.

 

Εισπράττει λοιπόν κάποια χρήματα από τους παρόχους τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών , τα οποία έχουν προκαθοριστεί από την ΕΕΤΤ για τη συντήρηση του δικτύου.

Από εκεί και πέρα το ιδιόκτητο δίκτυο κορμού των εναλλακτικών παρόχων φτάνει μέχρι τα αστικά κέντρα και τους κόμβους και εκεί διανέμεται μέσω του ελληνικού δικτύου στους τελικούς πελάτες (επιχειρήσεις - κατοικίες κλπ.).

 

Το αν κάποιος έχει κεντρικό ιδιόκτητο δίκτυο 100% ή μέρος του δικτύου το νοικιάζει κλπ. δεν μας αφορά.

 

Η συστέγαση είναι υποχρεωτική από το νόμο αφού το δίκτυο είναι ένα και οι κόμβοι δεδομένοι.

 

Γι αυτό έχουν λυσσάξει οι Γερμανοί και ο ΟΤΕ με την δημιουργία νέου δικτύου οπτικών ινών που προωθούσε το κράτος, γιατί έτσι θα απαξιωνόταν το απαρχαιωμένο δίκτυο χαλκού που θέλουν να το εκμεταλλευτούν για τα επόμενα 25 χρόνια.

 

Με τα λεφτά που είχε ο ΟΤΕ τα τελευταία 50 χρόνια και η γιαγιά μου η στραβή θα είχε εξειδικευτεί στις τηλεπικοινωνίες.

Αν δεν είχε απελευθερωθεί η αγορά , οι πανεπιστήμονες του ΟΤΕ θα μας πούλαγαν ακόμα το ISDN για τεχνολογία αιχμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω πως οι γραμμές χαλκού ανήκουν στο Ελληνικό κράτος και όχι

στον ΟΤΕ ως εταιρεία. Θέλω να πω ότι αν μια μέρα αποφασίσουν να κάνουν τον ΟΤΕ ιδιωτική εταιρεία,

τότε ο ιστός τηλεπικοινωνιών θα ανηκεί στο κράτος και όχι στην υποτιθέμενη νεοϊδρυθείσα εταιρεία. :fear:

 

όχι δεν κάνεις, την διαχείριση την έχει αναλάβει ο ΟΤΕ μέχρι το 2020 νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα πάντως είναι ότι αν σπίτι μου πιάνω 5mbps λόγω απόστασης ή ποιότητας χαλκού ή whatever (με Forthnet) τότε και Cyta να βάλω πάλι το ίδιο θα πιάνω έτσι; Δεν παίζει δηλαδή να έχει πιο κοντά DSLAM και να κερδίσω κάτι; Μόνο vdsl ή ftth με σώζει; (Χαλάνδρι σύνορα Μαρούσι, σκατοπεριοχή όσο αφορά το DSL).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωση για αυτούς που δεν ξέρουν ποιά είναι η CYTA και ειδικά για κάποιους που νομίζουν ότι είναι κάποια "ουρανοκατέβατη" εταιρία από το πουθενά:

 

CYTA = Cyprus Telecommunication Authority ή στα ελληνικά Αρχή Τηλεπικοινωνιών Κύπρου.

Βασικά είναι ο ΟΤΕ της Κύπρου απο όπου και αντλεί τα αναγκαία κεφάλαια για την ανάπτυξη στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτον το σταματαω εδω. μετρα καμπινες

και ΚV πανε τα καφαο τελος. καμπινες τωρα

οπως και κωλονες ολα υπογεια ειται δεη ειται οτε

τι εγινε τελος τα καφαο και εγω γιατι δεν το εμαθα ακομα? καλα αυριο στο συνδιαστικο που εχω εκεινο κουτι απο το οποιο ξεκιναει το απερχομενο δικτυο πως θα το πω?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει μια ακόμα επιλογή είναι καλό για τους καταναλωτές,

ειδικά τώρα που hol & forthnet έχουν κάποια θέματα.

πάντα είχαν κάποια θέματα

 

όχι δεν κάνεις, την διαχείριση την έχει αναλάβει ο ΟΤΕ μέχρι το 2020 νομίζω

πουλήστε τον στους Γερμανούς όσο όσο! και μετά μην τους δίνετε γραμμή το 2020!!!

Να μάθουν! απατεώνες μας ανεβάζουν, απατεώνες μας κατεβάζουν, ας τους το αποδείξουμε!!!

LOL

:-)

 

Υ.Γ. μην βιάζεστε, έχετε χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σας πληρώνει ο ΟΤΕ και η Cyta να κάθεστε να την μετράτε στα forum; Φανατικοί οπαδοί των εκάστοτε εταιριών...

 

Σκασίλα μας ποιανού είναι οι γραμμές και αν έχουν οπτικές ίνες. Αν είναι οικονομική και αξιόπιστη μας νοιάζει!

 

Ε ρε γεμίσαμε παντογνώστες σε τούτο τον τόπο.

 

ΥΓ :(Έχω παίξει μπάλα εγώ και ξέρω, έχω δουλέψει ΟΤΕ και ξέρω, ήμουν τηλεφωνήτρια στη Forthnet και έγινα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και μάντεψε ξέρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δε θα ξεχασω πως οταν εβαλα CYTA μολις ειχε πρωτοερθει στην Δυτικη Μακεδονια πληρωνα περιπου 9€ το μηνα (λογω προγραμματος για τον 1ο χρονο)...και σε καποια φαση πηγα να πληρωσω λογαριασμο..και πληρωσα λιγοτερο απο 9€,,,,επειδη ειχε προβληματα το δικτυο εκεινο το μηνα..με αποτελεσμα οπως μου ειπαν..."να μην παρεχουμε αυτα που ειχατε προπληρωσει!!!" :-) :shifty: :-D ....εντυπωσιαστηκα θα ελεγα..............!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα μας κανουν !! ολοι εχουν ιδιοκτητα δικτυα του ΟΤΕ :)

 

Προφανός και αναφέρεται στο ιδιόκτητο δίκτυου κορμού οπτικών ινών. Το last mile σε όλους τους παρόχους είναι ιδιοκτησίας ΟΤΕ, το οποίο και νοικιάζεται απο τους παρόχους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...