Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση οικονομικού laser printer


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.youtube.com/watch?v=mtqutxm_oiM

 

Καπως ετσι :D,αλλα δεν ξερω αν αξιζει να το κανεις με το νερο που εχουμε εδώ(μικροσωματιδια μπορει να μπλοκάρουν (αν κ εχει φιλτρο) τη κεφαλη).Απεσταγμενο αλλα δε συμφέρει.

 

Μερικοι refillers χρειαζονται cartridge ειτε γιατι τα ειχαν πεταξει ειτε για διαφοροθς λογους.

 

Γενικά εφόσον υποστηριζει duplex o εκτυπωτης σου δεν θα εχεις κανενα προβλημα!!

Στο τελος βεβαια θα χρειαστεις καπως να δεσεις ολα τα φυλλα μαζί , εγω κανω βιβλιοδεσια μονος μου (σε πρωτογονη μορφη) αλλα εχει κρατησει χρόνια :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φτοιάξει 3-4 βιβλία και είναι μια χαρά.Δεν έχω πρόβλημα.Και μικρά έχω φτοιάξει στυλ manual σε μέγεθος τσέπης και μεγάλα μεγέθους Α4.Ο εκτυπωτής υποστηρίζει dublex οπότε μια χαρά είμαι.Για βιβλιοδεσία τα πάω έξω.

Άμα στα φέρω τα cartrige να τα δεις μπορείς να μου πεις αν κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια εννοείς; Αυτα που εχεις πανω στον εκτυπωτη εφοσον τυπώνει κανονικά δε νομιζω πως θα εχεις προβλημα.

Που να μου τα φέρεις ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτά που έχει πάνω.Τα 15 άδεια που έχω.Αν είσαι γνώστης του αντικειμένου και είσαι από Αθήνα να ανέβω καμιά μέρα να τα ελέγξεις αν είναι κατάλληλα για αναγέμισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ αν δεν κανω λαθος εχεις τα 521 /520. Αυτα εχω και εγώ.

Δεν ειμαι γνώστης απλά το ψαχνω το θέμα :) και εχω καταλήξει σε αυτα τα συμπερασματα.

 

Σε λιγο καιρό θα γεμισω αυτα για πρωτη φορά ,αν θες περιμένεις και σου λεω αποτελεσματα. Πριν γεμιζα HP (φτηνο/ακατάλληλο μελάνι) αλλα ειχαν μικροπροβληματα και θελαν προσοχή μεγαλύτερη.

Αυτα ειναι ιδανικα για γεμισμα που εχεις.

Τωρα να τα δω δεν ξερω τι μπορώ να σου πω αλλα λογικά αυτα που εχεις μεσα στον εκτυπωτη θα ειναι εντάξει.

ΤΥπωσε και ενα nozzle check να δεις αν ολα ειναι ενταξει.

 

Αν θελεις βοηθεια στην τεχνική ή φοβασε να το κανεις μονος σ μ λες ,αλλα δεν μπορώ να εγγυηθώ επιτυχία για κατι που δεν εχω δοκιμάσει ακομα,απλα εχουν αριστες κριτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα περιμένω να μου πεις τα αποτελέσματα με τα δικά σου.Ευχαριστώ.

Μια ερώτηση ακόμα.Όταν τυπώνω σε ασπρόμαυρο και εκτός από κείμενο περιέχονται και εικόνες,τις γκρι διαβαθμίσεις πως τις φτοιάχνει ο εκτυπωτής; Δηλαδή εκτός από το μαύρο ποιό άλλο χρώμα χρησιμοποιεί για να "ανοίξει" το μαύρο και να γίνει κάποια διαβάθμιση του γκρί.Μήπως το Yellow;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως το μαύρο δεν ειναι μονο το μαυρο χρώμα.

Δεν ξερω αν οι κανον εχουν επιλογη να χρησιμοποιούν μονο το μαύρο,αλλα οι HP το ειχαν.. Θα το δω στον δικο μου

Αν δεν εχεις επιλεξει αποκλειστικα μαυρο οι διαβαθμίσεις του γκρι γινονται με το να ψεκαζει πιο αραιά. Ετσι γινεται μιξη ασπρο χαρτι κ μαυρο κ σου φαινεται εσενα απο μακρια γκρι.

 

Αλλιως χρησιμοποιεί και τα τρια χρωματα για να το βγαλει. Αν αναμειξεις ματζενα κιτρινο κ μπλε θα παρεις μαυρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, αν θέλεις και τη δική μου γνώμη, θεωρώ ότι τσάμπα παιδεύεσαι με γεμίσματα, λερώματα, κίνδυνο να σου χαλάσει ο εκτυπωτής από τα πολυ γεμισμένα μελάνια και άλλα πολλά. Άσε που είναι μάλλον βέβαιο ότι κανένας inkjet της "σειράς" δεν μπορεί να δώσει ποιότητα εκτύπωσης laser.

 

Εγώ έχω ένα HP1010 και αγοράζω ανακατασκευασμένα toner από το Cartridge World. Για τον 1010 που έχω εγώ, όπως και για ένα πολυμηχάνημα 3030 (παίρνουν το ίδιο τόνερ) πληρώνω περίπου 40 ευρώ για το τόνερ (μισή ακριβώς τιμή από το original) και μου βγάζουν 3500 φύλλα (κείμενο / κείμενο με εικόνες). Ούτε συντήρηση τους έχω κάνει ποτέ (μα ποτέ), ούτε έχει χρειαστεί να αλλάξω κάτι σ' αυτούς. Αν υπολογίσεις πόσο μου κοστίζει η σελίδα, θα καταλάβεις ότι συμφέρει εξαιρετικά πολύ.

 

Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cartridge world ειναι ακριβο ,αλλα ειναι ποιοτικό.Στους inkjet βαζει γερμανικά μελάνια. Σε πολλα μαγαζια σε κλέβουν και στη ποσότητα μελανιού ,γραφιτη κτλ.

Πιθανόν και ενας laser θα εκανε τη δουλειά αλλα δεν ξερω αν συμφέρει το κόστος αγοράς. Με τα γεμισμένα μελάνια γινεται η δουλεια.

Απο την αλλη αν θέλει διπλης όψης το duplexer ειναι σημαντικό και νομιζω οι τιμες που ξεκινουν οι laser που κανουν αυτο ειναι τσιμπιμένες.

Γιατι αν ειναι να γυρίζει με το χέρι τα φυλλα παροτι ειναι κουραστικό και μπορει να μπερδευτεί, αν τυχει και πάρει ο εκτυπωτης πανω απο ενα φυλο δημιουργείται σοβαρο προβλημα και χαλάει όλη η σειρά.

Στον HP που ειχα μολις το γυριζα για διπλης με το χερι επερνε παντα περισσότερα φυλα και επρεπε να ημουν απο πάνω.

Επισης αν θελει και χρωμα να τυπώσει στον laser δε θα μπορεί,για εγχρωμο ξεφευγει πολύ η τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BritGreek : Δεν νομίζω να με συμφέρει να μπω στο extra έξοδο για laser εκτυπωτή που στην καλύτερη πρέπε να σκάσω 100-150 ευρώ.

Το μαύρο pigment των 100ml έχει 6 ευρώ από το link που μου έδωσε ο Πάρης και αν αναλογιστείς οτι το cartrige χωράει 19ml σημαίνει οτι θα κάνω 5 γεμίσματα μόνο με 6 ευρώ τη στιγμή που για να αγοράσω καινούριο ένα μόνο cartrige pigment μαύρο to χρεώνουν 11 ευρώ...

Δηλαδή με τα ίδια σχεδόν λεφτά παίρνω 200ml και γεμίζω 10 φορές.Ε μάλον με συμφέρει.Επίσης υπάχει και ένα θέμα με το duplex όπως είπε ο Πάρης.Εμένα ο 4600 υποστηρίζει τέτοια εκτύπωση και τη χρησιμοποιώ κατά κόρον όταν θέλω να τυπώσω ένα pdf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

 Ενδιαφέρομαι κ εγώ για οικονομικές εκτυπώσεις B)  Θα χρησιμοποιώ όμως ή γνήσια toner ή κάποιας άλλης επώνυμης μάρκας. Τι μου προτείνετε? Διαθέτω γύρω στα 150-200e για εκτυπωτή.(Οι laser είναι οι πιο οικονομικοί πάντως σωστά?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...