Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση Αυτοκόλλητων


varvag1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα αγόρασα ένα εκτυπωτή - πολυμηχάνημα. Canon MG5250. Εκτυπωνει ωραια τις φωτογραφιες σκαναρει κτλ κτλ. Αυτο που προσπαθω να κανω εγω ομως δεν μου κανει καλα και ειμαι 90% σιγουρος οτι κατι δεν κανω καλα με τις ρυθμισεις...θελω να εκτυπωσω πανω σε αυτοκολλητη διαφανη σελιδα Α4. Εκτυπωνει ωραια αλλα το θεμα ειναι πως τα αυτοκολλητα αυτα φαινονται μονο σε λευκο φοντο... Δηλαδη το χρωμα πανω στην διαφανεια οταν την ξεκολλαω δεν ειναι τοσο πυκνο. Ισως φταιει πως αυτο που αυτα που θελω να τυπωσω τα περναω στο word και απο κει εκτυπωνω; Αν τα εκτυπωνα μεσω photoshop θα φαινοντουσαν καλυτερα; Οριστε ενα παραδειγμα. Στην πρωτη φωτο φαινεται ωραια...

Picture4.jpg

Οταν ομως το ξεκολλησω φαινεται διαφανο... Υπαρχει τροπος; Κατι δεν κανω καλα;

Picture6.jpg

 

Οποιος μπορει ας με βοηθησει! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που την βρήκες αυτή τη σελίδα? Τι μάρκα είναι?

Ειναι μαρκας HERMA photo quality transparent film. Ετσι την αγορασα. Υπονοεις πως δεν κανει η σελιδα για να τυπωσω αυτο που θελω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόλλα το σε ασπρη επιφάνεια..

Δε καταλαβαινω που κολλάς! Αλλιως παρε αυτοκολητα που δεν ειναι διαφανα.

Ρε φιλε μου κοβει και μενα λεω.Αν ηταν να τα κολλουσα σε ασπρη επιφανεια λες να ειχα κανει το τοπικ; Ασπρες γυαλιστερες αυτοκολλητες δεν εχω βρει παρα μονο χαρτινες..

 

Δεν χρειάζονται ειδικά μελάνια που να αντέχουν στις κακουκίες που πιθανόν θα εκτεθούν;

Μια χαρα βγαινουν και με το κανονικο μελανι. Και στο κατω κατω αν μπορω να τα φτιαχνω εγω οποτε χαλανε τα ξαναφτιαχνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε έναν Canon Ip4200 (παππους του δικού σου, 5 χρονών) τυπώνει μια χαρά. Είχα πάρει αυτοκόλλητα Α4 ολόκληρη σελίδα και έκοβα το κομμάτι που ήθελα. Νομίζω από Πλαίσιο αλλά δε μπορώ να βρω link και δεν έχω κάποιο κομμάτι για να δω πως λέγεται/μαρκα κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε έναν Canon Ip4200 (παππους του δικού σου, 5 χρονών) τυπώνει μια χαρά. Είχα πάρει αυτοκόλλητα Α4 ολόκληρη σελίδα και έκοβα το κομμάτι που ήθελα. Νομίζω από Πλαίσιο αλλά δε μπορώ να βρω link και δεν έχω κάποιο κομμάτι για να δω πως λέγεται/μαρκα κτλ...

Αρα μαλλον φταει το χαρτι; Αυτη η αυτοκολλητη διαφανεια τελοσπαντων που χρησιμοποιω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε έναν Canon Ip4200 (παππους του δικού σου, 5 χρονών) τυπώνει μια χαρά. Είχα πάρει αυτοκόλλητα Α4 ολόκληρη σελίδα και έκοβα το κομμάτι που ήθελα. Νομίζω από Πλαίσιο αλλά δε μπορώ να βρω link και δεν έχω κάποιο κομμάτι για να δω πως λέγεται/μαρκα κτλ...

 

Με ενδιαφέρει πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανον να μην ειναι καταλληλα τα χρωματα.Ειναι για Inkjet τα αυτοκολητα;

Ειχα δοκιμάσει να τυπώσω σε χαρτακι cd και δε στεγνωνε το μελανι πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή... Πρώτα θα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι το χαρτί που αγοράσαμε είμαι το κατάλληλο. Δεύτερον όσο καλύτερη ποιότητα τόσο και καλύτερο το αποτέλεσμα που σημαίνει και ακριβό . Τα χαρτιά της Canon θυμάμαι ότι ήταν πολύ καλά και φθηνά. Τρίτον και τελειώνω. Ακριβώς δεν θυμάμαι γιατί πάει και καιρός, θα σου γράψω το ζουμί και εσύ θα δοκιμάσεις. Όλα αυτά που ζητάς γίνονται από τις ιδιότητες του εκτυπωτή όταν θα δώσουμε εκτύπωση (Αρχείο -> Εκτύπωση και όχι Ctrl+P). Από το παράθυρο που θα εμφανιστεί και πηγαίνοντας στις ιδιότητες εκεί μπορείς να ορίσεις το είδος του χαρτιού που θα είναι για εκτύπωση και επίσης τι χρώμα είναι το χαρτί αυτό. Αυτή είναι η γενική ιδέα απ' ότι θυμάμαι. Ελπίζω να σε βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά καλημέρα. Έχω κι εγώ τον Canon MG5250 και σήμερα πήγα να δοκιμάσω να εκτυπώσω σε cd. Αλλά είδα ότι χρειάζεται μία θήκη στην οποία τοποθετείς το cd/dvd και μετά την τοποθετείς στον εκτυπωτή. Εγώ αυτή τη θήκη δεν την έχω και δεν θυμάμαι να ήταν μέσα στο κουτί. Δεν δίνεται μαζί με τον εκτυπωτή? Ή παίζει να ήταν μέσα και να μην το θυμάμαι? Παρόλα αυτά είναι εύκολο να βρω μία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο πλαίσιο που τον πήρα και ρώτησα και μου είπαν ότι είναι μέσα σε ένα χαρτονάκι στο κουτί και δεν φαίνεται και μάλιστα και αυτοί στο πλαίσιο την είχαν πετάξει όταν είχαν ανοίξει του μαγαζιού γιατί δεν την είχαν δει. Και τώρα που γύρισα σπίτι έψαξα στο κουτί και ήταν όντως μέσα. Απλά ήταν σε ένα χαρτονάκι που έμοιαζε με τα προστατευτικά είχε μέσα το κουτί. Και να φανταστεί κανείς ότι πριν πάω να ρωτήσω στο πλαίσιο είχα κοιτάξει στο κουτί. γτπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...