Προς το περιεχόμενο

The OOT Radio Thread


YiN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που είπα, δεν είναι ότι δε θα βρείτε τραγούδια 96-2000, αλλά θα βρείτε υπερτραγουδάρες/αλμπουμς το 90-95. Συγκρίνοντας τα δύο μισά, θεωρώ και για τα δικά μου μουσικά γούστα, πως το πρώτο μισό των 90'ς μας έδωσε καλύτερη μουσική.

 

Και χρησιμοποιώντας ένα από τα συγκροτήματα της fireflies, ας σκεφτούμε τις υπερδισκάρες out of time και automatic for the people και να τη συγκρίνουμε με το new adventures in hifi. ΧΑΩΔΗΣ η διαφορά.

 

Σημείωση, είμαι fanboy των rem.

 

Συμφωνώ για τη χαώδη διαφορά, με εξαίρεση το e-bow the letter, που αν είχα λίστα με αγαπημένα τραγούδια, θα παιζε στο τοπ3 μου.

Όλων, όχι από rem.

 

Btw, το ίδιο επιχείρημα που λες ισχύει και για πολλά άλλα συγκροτήματα των 90ς πχ Pearl Jam.

Καμία σχέση το πρώτο μισό 90ς με το δεύτερο.

Ή, μια και τους ανέφερα, και για τους Depeche ακόμα, γιατί στο πρώτο μισό των 90ς υπήρχε το Songs of faith and devotion,

το οποίο γαμεί όσο λίγα άλμπουμ που βγήκαν στα 90ς συνολικά, στα 00ς, στα 80ς και σε όλες τις δεκαετίες.

 

Κάντε μια εκπομπή λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

insomniaK, παπάτζες μαν. ΠΑΠΑΤΖΕΣ.

 

1995

 

Bjork - Post

 

Oasis - Morning Glory?

 

At the Gates - Slaughter of the Soul

 

Anathema -The Silent Enigma

 

The Smashing Pumpkins - Mellon Collie and the Infinite Sadness

 

Down - NOLA

 

Dissection - Storm of the Light's Bane

 

Death - Symbolic

 

Monster Magnet - Dopes to Infinity

 

Opeth -Orchid

 

1996

 

Tool - Ænima

 

Aphex Twin - ST

 

Nick Cave - Murder Ballads

 

Marilyn Manson - Antichrist Superstar

 

Neurosis - Through Silver In Blood

 

Opeth - Morningrise

 

Sepultura - Roots

 

Burzum - Filosofem

 

Rage Against The Machine - Evil Empire

 

1997

 

Portishead - ST

 

Prodigy - The Fat of the Land

 

Radiohead - OK Computer

 

Bjork - Homogenic

 

Nick Cave - The Boatman's Call

 

Dimmu Borgir - Enthrone Darkness Triumphant

 

Emperor - Anthems To The Welkin At Dusk

 

1998

Black Sabbath - Reunion

 

Blind Guardian - Nightfall In Middle Earth

 

Massive Attack - Mezzanine

 

Marilyn Manson - Mechanical Animals

 

System Of A Down - ST

 

Placebo - Without You I'm Nothing

 

Opeth - My Arms, Your Hearse

 

Converge - Petitioning the Empty Sky

 

Death - The Sound Of Perseverance

 

Fear Factory - Obsolete

 

Nightwish - Oceanborn

 

Cradle of Filth - Cruelty and the Beast

 

1999

Bonnie 'Prince' Billy - I See a Darkness

 

NIN - The Fragile

 

Sigur Ros - Ágætis Byrjun

 

Opeth - Still Life

 

Dream Theater - Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory

 

Red Hot Chili Peppers - Californication

 

Dillinger Escape Plan - Calculating Infinity

 

2000

 

Godspeed You! Black Emperor - Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven

 

Deftones - White Pony

 

Johnny Cash - American III: Solitary Man

 

Porcupine Tree - Lightbulb Sun

 

Radiohead - Kid A

 

In Flames - Clayman

 

2001

Rammstein - Mutter

 

Tool - Lateralus

 

Muse - Origin of Symmetry

 

System Of A Down - Toxicity

 

Björk - Vespertine

 

Opeth - Blackwater Park

 

Iced Earth - Horror Show

 

Neurosis - A Sun That Never Sets

 

2002

Sigur Rós - ( )

 

Audioslave - ST

 

...And You Will Know Us by the Trail of Dead - Source Tags & Codes

 

Godspeed You! Black Emperor - Yanqui U.X.O.

 

Damien Rice - O

 

Johnny Cash - American IV: The Man Comes Around

 

Isis - Oceanic

 

Dark Tranquillity - Damage Done

 

Mastodon - Remission

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε ότι στο δεύτερο μισό των 90's ξεκίνησαν και οι GYBE με όλο το συρφετό που αυτό συνεπάγεται, η brit pop είχε ακόμη αρκετή απήχηση, η progressive metal είχε μόλις αρχίσει να βγάζει τις γαμηστερές της δουλειές και στην κωλοτρυπίδα της χιλιετηρίδας, το '99 οι muse έβγαλαν το δεύτερο άλμπουμ τους (origin of symmetry) με το οποίο έγιναν πλεον γνωστοί. Ο moby, παρ'ότι δεν είναι της προτίμησης μου, δεν νομίζω ότι βγαίνει έξω από το χωρό (play - '99), ειδικά σε μια φάση που το σχετικό είδος αρχίζει και απογειώνεται, ενώ οι james παρέμειναν σταθερά ενεργοί (ποια περίοδός τους είναι η καλύτερη, άλλη ιστορία). Μερικά που μου ήρθαν δγιαβάζοντας τα προηγούμενα ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το σκέφτομαι, μια χαρά μουσική είχαν τα 90ς.

Mε εξαίρεση την brit pop, που για μένα ήταν εφιάλτης. Kανονικά.

 

Δεν ήμουν επίσης ποτέ φανατική των James, αλλά το Laid και το Pleased to meet you τα ακούω ακόμα και τα σπάνε,

όπως επίσης τα χε σπάσει και η πρώτη συναυλία τους στο Λυκαβηττό, 1999 ή 2000, δεν θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Your taste μπορεί να μην είναι, αλλά όσα έχω βάλει στη λίστα, αν δεν ξεκίνησαν ολόκληρο κύμα ή ακόμα και genre, ήταν hallmarks για το είδος τους.

Θες να μου πεις αν θα υπήρχε new wave of swedish death metal αν δεν είχαν βγάλει το slaughter of the soul οι at the gates το 95;

Τι έκανε στο black metal το κύκνειο (προσωρινά) άσμα των burzum το 96, τι γαμήσι μας πέταξαν στη μάπα οι tool με το aenima για να φτιάξουν ολόκληρο μύθο και να επηρεάσουν ΟΛΕΣ τις πτυχές της rock με το lateralus το 2001; Έχεις καταλάβει πως ολόκληρο το IDM ορίστηκε από τον aphex twin στην ουσία του; Τι συνέβη στο industrial με την εμφάνιση του manson στο antichrist superstar; Για το murder ballads δε μιλάω καν, πρέπει να γεράσω 2 φορές για να το πιάσω στο στόμα μου. Καπάκια το 1997 ακούς παντού κωλοφάκην prodigy και αλλάζει όλο το κονσεπτ του breakbeat dance, οι portishead καθιερώνουν το trip hop ως ευρέως γνωστό είδος, ο κέηβ και οι ρεμ φτιάχνουν τα καλύτερα έργα τους και οι dimmu borgir ξεκινάνε το melodic black την ώρα που οι emperor χτίζουν το majestic. To 1998 οι guardian δημιουργούν τον σημαντικότερο epic δίσκο του είδους, οι sabbath κάνουν επανένωση, οι sabbath κάνουν επανένωση, κυκλοφορεί το πρώτο επίσημο λάηβ άλμπουμ τους, και 2 καινούρια γαμημένα τραγούδια μπλακ κωλοφάκην σάμπαθ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΕΝΩΣΗ. ΟΙ ΜΠΛΑΚ ΣΑΜΠΑΘ. ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ; ΕΙΧΑΤΕ ΠΟΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΤΟ 90-95; Σκάνε μύτη το mezzanine και οι system of a down μαζί με το nu-metal. Την επόμενη χρονιά, οι ισλανδοί γαμάνε ψυχούλες, οι πεπερζ κυκλοφορούν το καλιφορνηκεησον, βγαίνει το i see a darkness που εντάξει ρε παιδί μου, απλώς το διασκεύασε ένας τζόνη κωλοφάκην κας επειδή του άρεσε ακόμα κι αν εσένα δεν είναι του γούστου σου και τι άλλο, α ναι, the fragile από nin. Καπάκια χρονιά, ξεκινάει το post rock (+το mathcore αλλά δε μπαίνω σε βαθειά νερά) με τους γκαντσπηντ (αυτό το "δεν είναι του γούστου μου" μου τρυπάει το κεφάλι) σκάνε νέα κομμάτια κας, το κιντ έη και το lightbulb (timewarp, σε 2 χρόνια θα κλέβουν τους τουλ) και την επόμενη χρονιά, κυκλοφορεί το Mutter και όλος ο γαμημένος πλανήτης ακούει τραγούδια με γερμανικό στίχο και μαθαίνει το νόηε ντόητσε χέρτε ενώ οι tool βγάζουν το (δέος) λατεράλους, οι μιουζ το Origin of Symmetry και οι σύστεμ το τοξίσιτι, που εντάξει, ούτε εμένα είναι ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΜΟΥ, αλλά έχω πρεφάρει τι ακριβώς προκάλεσε. Ε το 2002 έβγαλε ο ντέμηεν ράης, οι γκάντσπηντ και οι σίγκουρ μαζί δίσκο την ίδια στιγμή που οι isis και οι mastodon έδεναν όλα όσα φτιάχτηκαν σε μια πενταετία, σε ένα.

 

ΑΛΛΑ ΝΤΑΞΕΙ, ΑΜΑ ΔΕΝΑΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΣΟΥ, ΠΑΣΟ ΡΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εγώ δεν έχω άλλο. Θα οργανωθεί οσονούπω.

 

Βασικά ψέματα, ψιλοδιαβάζω γερμανικά, μόλις ξεβαρεθώ και διαβάσω τις οδηγίες οοτρ-ντιτζεη θα κάνουμε αφιέρωμα γερμανική φολκ μουσική του 17-18ου αιώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...