Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 minutes ago, mphxths said:

Αν θελω να κανω downgrade πολλα πακετα , παει να πει οτι ειτε εκανα εγω μαλακία ή οτι εκανε η διανομη μαλακία.

Απλά το Arch δεν θα σταματήσει να κάνει μαλακίες. Γιατί έτσι είναι φτιαγμένο. Η παραμικρή μαλακία από το upstream θα καταλήγει σε εσένα, είτε είναι bug, είτε κάποιο εξειδικευμένο backdoor όπως η περίπτωση του xz. Ο μόνος τρόπος για να το χρησιμοποιείς σαν main λειτουργικό είναι να είσαι "OK" με αυτό. Εγώ στα 10+ χρόνια που το έχω έχουν γίνει 3-4 τέτοια σκηνικά αλλά ακόμα δεν έχω φτάσει στο να θέλω να αλλάξω διανομή ή τον τρόπο που το χρησιμοποιώ.

p.s Το proxmox με containers είναι ωραίο εργαλείο για home server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, mphxths said:

Νοιωθω οτι ο κοσμος του λινουξ ειναι ενα απεραντο λιβαδι με στρουθοκαμηλες :) Κανενας δεν κοιταει καταφατσα το προβλημα ! Αν θελω να κανω downgrade πολλα πακετα , παει να πει οτι ειτε εκανα εγω μαλακία ή οτι εκανε η διανομη μαλακία. Η λυση δεν ειναι το btrfs/zfs αλλα να σταματησει καποιος απο τους δυο μας , εγω ή η διανομη , να κανει μαλακίες :) Ας παμε και σε κανα immutable distro στην τελικη να το παιξουμε ακομα πιο ψαγμενοι ;) 

Εγω ειμαι της παλιας σχολης ... λειτουργικο - system backup. Eτσι μαθαμε στην σχολη των δεινοσαυρων. Δεν ειμαι απο αυτους που μου δημιουργουνται αναγκες απο το πουθενα , επειδη ειναι της μοδός κατι dockers,containers,promox,btfs,zfs κλπ :) 

Να δεχτώ ότι dockers / kubernetes (ποιος σκέφτηκε αυτό το όνομα) / containers / κτλ είναι fad αλλά btrfs / zfs δεν είναι. Και το επιχείρημα παλιάς σχολής / δεινόσαυρος θα το δεχόμουν αν δεν είχες arch. "Έκατα και έβαλα μια διανομή που συνεχώς αλλάζει, που απευθύνεται σε tinkerers, που έχει motto rtfm / rtfw σε σημείο να σε βρίζουν στα φόρα αν δεν έχεις διαβάσει το wiki αλλά χρησιμοποιώ το ext4 γιατί αυτό είχαμε στο χωριό μου. πού να στήνω btrfs / zfs τώρα. αυτά είναι fad".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, Luciddream said:

Απλά το Arch δεν θα σταματήσει να κάνει μαλακίες. Γιατί έτσι είναι φτιαγμένο. Η παραμικρή μαλακία από το upstream θα καταλήγει σε εσένα, είτε είναι bug, είτε κάποιο εξειδικευμένο backdoor όπως η περίπτωση του xz. Ο μόνος τρόπος για να το χρησιμοποιείς σαν main λειτουργικό είναι να είσαι "OK" με αυτό. Εγώ στα 10+ χρόνια που το έχω έχουν γίνει 3-4 τέτοια σκηνικά αλλά ακόμα δεν έχω φτάσει στο να θέλω να αλλάξω διανομή ή τον τρόπο που το χρησιμοποιώ.

p.s Το proxmox με containers είναι ωραίο εργαλείο για home server.

Αυτο λεω και εγω. Οταν καποιος χρησιμοποιει ενα λειτουργικο που θεωρει οτι σε καποιον βαθμο μαλακιζεται , ειτε το αλλαζει ειτε αλλαζει τον τροπο που το χρησιμοποιει. Αρα στην περιπτωση του arch , που δεν το αλλαζουμε ;) , θα μπορουσε καποιος για παραδειγμα να τραβαει ενημερωσεις μια φορα τον μηνα ή 2 φορες τον μηνα , οποτε κρινει αυτος οτι καποιες "μεγαλες" ενημερωσεις π.χ. gnome θα εχουν ραφιναριστει. Το να χρησιμοποιησουμε εξιδεικευμενα filesystems ή δεν ξερωγω τι , ειναι επιπλεον σκοτουρες για το σκουριασμενο μυαλο μου ;) 

p.s. Καποτε φτιαχναμε home servers , με καποιο stable distro και σηκωναμε τα services. Τωρα η μοδα ειναι containters και dockers... το καταλαβαινω , σημεια των καιρων ειναι.
 

44 minutes ago, imitheos said:

αλλά btrfs / zfs δεν είναι. Και το επιχείρημα παλιάς σχολής / δεινόσαυρος θα το δεχόμουν αν δεν είχες arch. "Έκατα και έβαλα μια διανομή που συνεχώς αλλάζει, που απευθύνεται σε tinkerers, που έχει motto rtfm / rtfw σε σημείο να σε βρίζουν στα φόρα αν δεν έχεις διαβάσει το wiki αλλά χρησιμοποιώ το ext4 γιατί αυτό είχαμε στο χωριό μου. πού να στήνω btrfs / zfs τώρα. αυτά είναι fad".

Ολα ειναι αλυσιδα. Και θα σου εξηγησω τους κρικους της.
1. Κρικος #1 -> Το λινουξ εν γενει ειναι πισω σε υποστηριξη και features. Mπορω να γινω συγκεκριμενος αλλα δεν ειναι το point τωρα να το κανω.
2. Κρικος #2 -> Ως συνεπεια του #1 , ενας νοημων ανθρωπος θελει διανομη που ειναι αν οχι "bleeding edge" , σιγουρα μια που ενημερωνεται αμεσα με τις τελευταιες ενημερωσεις. Αμεσα μπορει να ειναι και 1 βδομαδα απο την ωρα που βγαινει μια ενημερωση ενος πακετου. Μην ειμαστε και υπερβολικοι δηλ και πιστευει κανεις  οτι εννοω 1 μερα με την λεξη "αμεσα".
3. Κρικος #3 -> Ως συνεπεια του #2 , οι μονες "λογικες" επιλογες ειναι debian testing/unstable , arch-(based) distro , opensuse , fedora. Επειδη ομως πρεπει να συνυπολογισουμε και το πληθος των πακετων που διαθετει η καθε διανομη , με οποιον τροπο και αν το κανει , καθως και την ευκολια των τροπων αυτων , η μονη λογικη επιλογη ειναι το "καθαρο" Archlinux :) 

Aρα , εγω μπορει να ειμαι δεινοσαυρος/παλιας σχολης στην σκεψη , σιγουρα ομως δεν θελω ενα παλαιολιθικο λειτουργικο. Αλλιως θα καθομουν και στα windows 7 και δεν θα ετρεχα windows 11. Αλλο να θες εξελιξεις και αλλο ο τροπος που τις θες.

Αλλα να βαζω επιπλεον layers σκοτουρας στο κεφαλι μου , επειδη βγηκε κατι καινουργιο και μοδατο που κανει το κατι παραπανω , αλλα με επιπλεον πολυπλοκοτητα , οχι δεν μου αρεσει.

Να βαλεις δηλ zfs και να θες να αλλαξεις δισκο και να εχεις τετοια προβληματα απο το πουθενα ε ? Εχεις ext4 και καθαριζεις με κανα clonezilla ή καποιο windows backup tool σε 10 λεπτα ;) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...