Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι αυτό αφορά εσωτερική λειτουργία του pacman, δηλαδή όταν πρόκειται να κατεβάσει το πακέτο, το κάνει ως ο άλλος χρήστης και όχι ο root. Αντιγράφω από https://gitlab.archlinux.org/pacman/pacman/-/blob/master/NEWS

- Add DownloadUser configuation option used to drop-privileges
  when downloading files.
- Download files to a temporary directory owned by DownloadUser
- On Linux systems, ensure the download process does not write
  outside the download directory

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nplatis said:

Νομίζω ότι αυτό αφορά εσωτερική λειτουργία του pacman, δηλαδή όταν πρόκειται να κατεβάσει το πακέτο, το κάνει ως ο άλλος χρήστης και όχι ο root. Αντιγράφω από https://gitlab.archlinux.org/pacman/pacman/-/blob/master/NEWS

- Add DownloadUser configuation option used to drop-privileges
  when downloading files.
- Download files to a temporary directory owned by DownloadUser
- On Linux systems, ensure the download process does not write
  outside the download directory

 

Oχι , κατι αλλο συμβαινει που μας διαφευγει. Και λεω οχι διοτι :

1. 
ps -ef |grep pacman
root        2121    1961  0 15:17 pts/0    00:00:00 sudo pacman -Syu
root        2135    2121  0 15:17 pts/1    00:00:00 sudo pacman -Syu
root        2136    2135  8 15:17 pts/1    00:00:00 pacman -Syu

2.
ls -l /var/cache/pacman
drwxr-xr-x root root 136 KB Mon Sep 16 15:18:31 2024  pkg

Mε λιγα λογια το pacman τρεχει ως "root" και ο φακελος που κατεβαζει τα πακετα ανηκει στον root/root.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, slzr said:

Δεν πρόλαβα να σε διαβάσω πριν πατήσω το Υ 😞

Βασικα τα περισσοτερα , απλά σε δομη και λειτουργια extensions , επαιξαν απλα βαζοντας την εκδοση 47 στο metadata αρχειο. Τα πιο περιπλοκα π.χ. dash-to-panel , θελουν δουλεια. Συγκεκριμενα το dash-to-panel , εχει ετοιμο patch απλα δεν το εχει περασμενο. Περασα τις αλλαγες με το χερι και επαιξε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κάνουμε αναβάθμιση Gnome χωρίς πρώτα να συμβουλευτούμε το Extension Manager. Απο το hamburger menu.

τινι.bmp 

Το PopOS είναι ή δεν είναι το καταλληλότερο λειτουργικό για εικόνα; 🤣

 Για κάποιο λόγο δε με αφήνει να ανεβάσω εικόνα και τη δείχνει είτε λευκή είτε μαύρη

τινι.png

Επεξ/σία από asfodelus
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, asfodelus said:

Δεν κάνουμε αναβάθμιση Gnome χωρίς πρώτα να συμβουλευτούμε το Extension Manager.

Eγω το συμβουλευτηκα , αλλα δεν κρατηθηκα :) Kαλα αυτο το "Application Volume Mixer" εχει μεινει πολυ πισω. Δυσκολο να ενημερωθει.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, mphxths είπε

Βασικα τα περισσοτερα , απλά σε δομη και λειτουργια extensions , επαιξαν απλα βαζοντας την εκδοση 47 στο metadata αρχειο. Τα πιο περιπλοκα π.χ. dash-to-panel , θελουν δουλεια. Συγκεκριμενα το dash-to-panel , εχει ετοιμο patch απλα δεν το εχει περασμενο. Περασα τις αλλαγες με το χερι και επαιξε. 

Να δω πότε θα πάρουν update dash-to-plank ,transparent-window-moving και transparent-top-bar(adjustable transparency). Μαζί με το burn-my windows είναι τα αγαπημένα μου!

Με ταλαιπωρούνε.... 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, slzr said:

Να δω πότε θα πάρουν update dash-to-plank ,transparent-window-moving και transparent-top-bar(adjustable transparency). Μαζί με το burn-my windows είναι τα αγαπημένα μου!

Με ταλαιπωρούνε.... 😄

1. Dash-to-plank : Απο ,τι λεει δεν ανεβαζει νεες εκδοσεις στο extensions site , αρα και ο extension manager δεν πιανει τις νεες. Θα πρεπει να το εγκαταστησεις απο το aur πακετο που παιρνει κατευθειαν απο το github. Tωρα αν ειναι ενημερωμενο , δεν εχω ιδεα... Απο ο,τι βλεπω πριν δυο μηνες ενημερωσε ο τυπος το metadata αρχειο για την εκδοση gnome 47.
2. Transparent-window-moving : Δες αυτο. Υποστηριζει μεχρι gnome 46. Πειραξε το metadata αρχειο μπας και παιξει ετσι απλα για 47.
3. Transparent-top-bar : Δες αυτο και κανε ο,τι λεω για το προηγουμενο extension μπας και.

Πρεπει να αρχισει το gnome να ενσωματωνει τις λειτουργιες καποιων extensions σιγα σιγα , γιατι σε καθε ενημερωση κρεμομαστε απο τα @@ των extension devs να τα ενημερωσουν ...

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/09/2024 at 12:28, mphxths said:

Για οσους τρεχουν gnome , εσκασε η 47 στα ρεπος. Τα μισα extensions μου δεν υποστηριζονται ... ακομα. Εχει να γινει μακελειο :) 

On 19/09/2024 at 19:44, slzr said:

Δεν πρόλαβα να σε διαβάσω πριν πατήσω το Υ 😞

snapper, zfs-autosnap, κτλ δεν έχετε στημένο να γυρίσετε πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το dash-to-plank το είχαν ενημερώσει στο github πριν κάνα δίμηνο 🤗.. τώρα το είδα. Απλά πρέπει περάσει την ενημέρωση ο χρήστης  (done! ). Άντε άλλο ένα μένει..🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, imitheos said:

snapper, zfs-autosnap, κτλ δεν έχετε στημένο να γυρίσετε πίσω;

Εννοεις αν εχουμε zfs ? Οχι , ειμαστε στο ταπεινο ext4. Στο χωριο μου δεν ειχα zfs ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mphxths said:

Εννοεις αν εχουμε zfs ? Οχι , ειμαστε στο ταπεινο ext4. Στο χωριο μου δεν ειχα zfs ;) 

Όταν ασχολείσαι με λάσπες, έτσι είναι. :) Αντί για χειροκίνητα downgrade πολλών πακέτων, μεε zfs ή btrfs (στο btrfs με snapper είναι ακόμη πιο εύκολο από το zfs) θα έκανες rollback στην κατάσταση μία-αναβάθμιση-πριν-το-47 και θα περίμενες λίγες ημέρες για τις επεκτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, imitheos said:

Όταν ασχολείσαι με λάσπες, έτσι είναι. :) Αντί για χειροκίνητα downgrade πολλών πακέτων, μεε zfs ή btrfs (στο btrfs με snapper είναι ακόμη πιο εύκολο από το zfs) θα έκανες rollback στην κατάσταση μία-αναβάθμιση-πριν-το-47 και θα περίμενες λίγες ημέρες για τις επεκτάσεις.

Νοιωθω οτι ο κοσμος του λινουξ ειναι ενα απεραντο λιβαδι με στρουθοκαμηλες :) Κανενας δεν κοιταει καταφατσα το προβλημα ! Αν θελω να κανω downgrade πολλα πακετα , παει να πει οτι ειτε εκανα εγω μαλακία ή οτι εκανε η διανομη μαλακία. Η λυση δεν ειναι το btrfs/zfs αλλα να σταματησει καποιος απο τους δυο μας , εγω ή η διανομη , να κανει μαλακίες :) Ας παμε και σε κανα immutable distro στην τελικη να το παιξουμε ακομα πιο ψαγμενοι ;) 

Εγω ειμαι της παλιας σχολης ... λειτουργικο - system backup. Eτσι μαθαμε στην σχολη των δεινοσαυρων. Δεν ειμαι απο αυτους που μου δημιουργουνται αναγκες απο το πουθενα , επειδη ειναι της μοδός κατι dockers,containers,promox,btfs,zfs κλπ :) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...