Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον καινούριο systemd θέλει αλαλαγή στο grub από init=/bin/systemd σε init=/usr/lib/systemd/systemd μήπως έπρεπε να ενημερώσουν ώστε να μην τρώγαμε kernel panic εμείς που έχουμε τον grub σε partition άλλου λειτουργικού...

Επίσης με την ενημέρωση για κάποιο λόγο δεν μου δουλεύει ο slim...

 

Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο λόγο για να μη δουλεύει ο slim. Μήπως έχεις θέμα με GPU drivers και δεν ξεκινάει ο X server;

 

Για την αφαίρεση του /bin/systemd υπήρξε ενημέρωση:

 

[2013-05-09 18:35] [ALPM-SCRIPTLET] ==> The /bin/systemd symlink has been removed. Any references

 in your

[2013-05-09 18:35] [ALPM-SCRIPTLET]     bootloader (or elsewhere) must be updated to /usr/lib/systemd/systemd.

[2013-05-09 18:35] [PACMAN] upgraded systemd (203-2 -> 204-1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο λόγο για να μη δουλεύει ο slim. Μήπως έχεις θέμα με GPU drivers και δεν ξεκινάει ο X server;

 

Για την αφαίρεση του /bin/systemd υπήρξε ενημέρωση:

 

Έκανα ένα systemctl enable slim.service και ξαναδούλεψε... περίεργο αλλά... 

Την ενημέρωση την ειχε στο update του pacman? Δεν το είδα... Έχω γινει πολύ geek με το arch, μόνο assembly δεν χρειάστηκε ακόμη να γράψω... ποιος ξέρει μπορεί να χρειαστεί στο επόμενο update να φτιάξω χειροκίνητα το mbr :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

εχω ενα netbook acer aspire one A0751h με την καρτα γραφικων Intel gma500 (pulsbo) στο οποιο οταν εδωσα startx κατα την εγκατασταση 

μου εβγαλε αυτο το μηνυμα Fatal server error: no screens found ??? με τον vesa driver ο xorg δουλευει κανονικα αλλα δεν εχω
την πραγματικη αναληση...μπορει καποιος να βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για να ξαναφέρω το thread ψηλά :)

 

Έχει κανεί κανένας ΠΡΟΣΦΑΤΑ (εχθές/σήμερα?) εγκατάσταση 32bit arch?

Δοκιμάζω, σε 2 διαφορετικούς δίσκους και κάπου στο pacstrap λαμβάνω corrupted input data.

Οκ, οι δίσκοι είναι αρχαίοι (5-6 ετών), αλλά πέρασαν το bad-sector test και βγήκαν καθαροί. 

 

64άρι έκανα εχθές μια χαρά. 32άρι με τίποτα (και το netbook δεν παίρνει 64). Low-level format έκανα στον ένα από τους δύο. Τα ίδια.

Σε VM παίζει.

 

Να αρχίσω να ψάχνω δίσκο για το netbook άραγε?

 

υγ: να σας προλάβω, δεν κάνω τίποτα εξωτικό αυτή τη φορά. Απλό mbr/ext4/syslinux :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε το πιο λογικό είναι να φταίει ο δίσκος. Επειδή είμαι από το κινητό, στο forum του Arch τι λένε; Υπάρχει κανένα παρόμοιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κολάει στο iso, στο pacstrap κολάει όταν πάει να κάνει το extract. Δίσκος θα είναι, την βλέπω τη δουλειά.

Με το ίδιο iso έκανα και setup ένα 64bit εχθές πάλι.

 

Σε κάποια φάση έκανα το installation και μετά δεν μπορούσε να ανοίξει X (με intel κάρτα, πρωτοφανές!). Θα του βάλω καμία SD με ένα lxde και θα είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

msi u100, από τις πιο επιτυχημένες αγορές μου ever (και το είχα πάρει και για ψίχουλα)

 

modded by myself φοράει 2gb ram, μεγάφωνα από Mac (τα δικά του ήταν λίγο απάλευτα) και μέχρι εχθές φόραγε και SSD τον οποίο όμως θα χρησιμοποιήσω αλλού.

Είναι ιδανικό για να το αφήνω σε remote locations και να προγραμματίζω το arduino από μακρυά μέσω VNC :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ξαναφέρω το thread ψηλά :)

 

Έχει κανεί κανένας ΠΡΟΣΦΑΤΑ (εχθές/σήμερα?) εγκατάσταση 32bit arch?

Δοκιμάζω, σε 2 διαφορετικούς δίσκους και κάπου στο pacstrap λαμβάνω corrupted input data.

Οκ, οι δίσκοι είναι αρχαίοι (5-6 ετών), αλλά πέρασαν το bad-sector test και βγήκαν καθαροί. 

 

64άρι έκανα εχθές μια χαρά. 32άρι με τίποτα (και το netbook δεν παίρνει 64). Low-level format έκανα στον ένα από τους δύο. Τα ίδια.

Σε VM παίζει.

 

Να αρχίσω να ψάχνω δίσκο για το netbook άραγε?

 

υγ: να σας προλάβω, δεν κάνω τίποτα εξωτικό αυτή τη φορά. Απλό mbr/ext4/syslinux :)

 

Έκανα εγκατάσταση (πριν 1 εβδομάδα) σε ένα παλιό laptop HP 530 και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...