Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@mphxths έχω σοβαρή υποψία ότι το XFCE κάνει αυτό που θες

σε ένα βαθμό μπορεί και το κάνει στο δικό μου pc, αλλά επειδή υπάρχει και τρίτη οθόνη τα μπλέκει μερικές φορές

 

τι DE έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gnome εβαλα , και το  xfce δεν με γοητευει και τοσο πολυ εδω που τα λεμε :)

 

Εντωμεταξυ ολη μερα παλευω με την καρτα γραφικων (hd4000). Eχει απο οτι διαβαζω κατι θεματακια με ανεπαισθητο τρεμοπαιγμα και κουραζει τα ματια (οντως το νιωθω δηλ).

Εκανα κατι ρυθμισεις που βρηκα σε κατι φορουμς..να δουμε τι θα γινει...δεν βλεπω να πολυδιορθωνεται το θεμα αυτο.

Τουλαχιστον βγηκε μια ακρη με το backlight.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με catalyst ή με radeon?

 

Όσο για το gnome (3), έχει μάλλον το χειρότερο dualhead :-)

Το XFCE έχει μάλλον το καλύτερο (από DE, όχι από WM)

 

Δεν το διευκρινησα και πεσαμε και στην περιπτωση. Ιντελ ειναι η καρτα :-)

 

Το θεμα με τις εφαρμογες και τις δυο οθονες το ψαχνω απο την μερια μια οθονη = ενα workspace.

Ωστε να οριζω workspace στην καθε εφαρμογη ...

Ακομα δεν εχω βρει ακρη ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths δεν μπορώ να ακολουθήσω... το xfce δεν ξέρω να έχει workspaces ανά οθόνη (και πέραν αυτού δεν δουλεύω με workspaces)

sorry :|

 

και γω το παρατησα , οχι τοσο για αυτο το θεμα με τις εφαρμογες..αλλα επειδη μου πονεσε το κεφαλι στην κυριολεξια με το ανεπαισθητο flickering που κανει η καρτα...

Δυστυχως δεν παλευεται και το ξαναγυρισα το φορητο σε παραθυρα , αφησα λινουξ μονο στο 2ο.

 

Στο θεμα που λες με τις εφαρμογες και τις 2 οθονες , διαβασα σε ενα φορουμ οτι , αν με καποιο τροπο αντιστοιχιστει καθε workspace σε μια ξεχωριστη οθονη , τοτε ειναι εφικτο να στελνεις τις εφαρμογες σου συστημενες σε οποιο workspace θες...αρα και σε διαφορετικες οθονες.

Τετοια αντιστοιχιση κανει ο awesome απο οτι λεγανε ...δεν ξερω αν το κανει και αλλος.

Ολοι οι γνωστοι (gnome,kde κλπ) αντιστοιχουν ολα τα workspaces ταυτοχρονα σε ολες τις οθονες..οποτε δεν γινεται δουλεια ...

 

Τεσπα επειδη οπως ειπα μου σπασε το κεφαλι γενικοτερα...το προτζεκτ δεν προχωρησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια αντιστοιχιση κανει ο awesome απο οτι λεγανε ...δεν ξερω αν το κανει και αλλος.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω ότι το κανει και ο qtile. Φαντάζομαι ότι και οι περισσοτεροι tiling window managers θα έχουν αντίστοιχα features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα με το flickering... έβαλες κανένα live cd (το μισιτό ή το fedora) να δεις αν κάνει τα ίδια?

 

υποψιάζομαι setting στο xorg

 

ναι παντου το  κανει. Ελιωσα να διαβαζω γιατι γινεται....το πιο κοντινο που ηταν ελπιδοφορο ειναι αυτο που αναφερεται στην τελευταια παραγραφο εδω -> https://wiki.archlinux.org/index.php/Backlight

 

Επαιξα με την εντολη που εχει εκει , τσεκαρα αλλα σαιτς,φορουμς κλπ για το τι τιμες βαζανε αλλοι...αλλα δεν ειδα αισθητη διαφορα.

 

Aν διαβασεις και το thread που υπαρχει σε λινκ εκει στο τελος , ο TS ειχε το ιδιο θεμα με μενα...

 

Τεσπα , δεν προχωρησε η φαση τι να κανουμε....

 

Σπαζομαι που ενω το λινουξ εχει κανει α-λ-μ-α-τ-α εδω και κατι χρονια , σε κατι θεματα τρωει φρικες και κολληματα (π.χ. σε θεματα καρτων γραφικων) , ενω στα παραθυρα ειναι πραγματα αυτονοητα.

 

Θα μου πεις δεν ειναι εξ'ολοκληρου το φταιξιμο στο λινουξ αλλα και παλι....και ειχα ψηθει να σουταρω τα παραθυρα για τα καλα...

 

EDIT

 

Να αναφερθω σε κατι που παρατηρησα στις τοσες ωρες που εφαγα χτες με το θεμα αυτο.

Ετρεχα στην οθονη του φορητου το glxgears.Εβγαζε π.χ. 90 fps .Μολις συνδεα την εξωτερικη οθονη (hdmi) επεφταν τα fps κατα ~10fps

Επισης γενικοτερα το movement των παραθυρων δεν ηταν smooth και γινοταν λιιιγο λιγοτερο smooth οταν συνδεα την εξωτερικη.

 

Τα συμπερασματα δικα σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον καινούριο systemd θέλει αλαλαγή στο grub από init=/bin/systemd σε init=/usr/lib/systemd/systemd μήπως έπρεπε να ενημερώσουν ώστε να μην τρώγαμε kernel panic εμείς που έχουμε τον grub σε partition άλλου λειτουργικού...

Επίσης με την ενημέρωση για κάποιο λόγο δεν μου δουλεύει ο slim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...