Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

2. Δεν εχεις εγκαταστησει τις απαραιτητες theme engines που θελει το θεμα για gtk3.

Επειδή είμαι ψιλοάσχετος σε ότι έχει να κάνει με θέματα τι ακριβώς πρέπει να εγκαταστήσω; Είναι συγκεκριμένη theme-engine για κάθε θέμα ή πρέπει να εγκαταστήσω κάποια πακέτα γενικά;

 

Επίσης οι εφαρμογές που ανέφερα παραπάνω (gedit, file-roller, transmission, shotwell, evince κτλ.) είναι όλες σε gtk3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δωσε link απο ενα απο αυτα τα θεματα να δοκιμασω.

Clearlooks: http://gnome-look.org/content/show.php?content=19527

 

Αυτό που κάνω είναι να παίρνω το θέμα και να το ρίχνω στο ~/.themes, δεν ξέρω αν χρειάζεται κάτι επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι έχεις δίκιο. Δοκίμασα το πρώτο τυχαίο gtk3 theme που βρήκα και δούλεψε.
Οπότε μάλλον όλα τα θέματα που δοκίμασα ήταν gtk2 only.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(pmav & martinoff, ψηνεστε να μπει στο s.t.a.r ενα jemadux mode που να κανει rm -rf και καπακι μια dd ενω ταυτοχρονα stream-αρει την φατσα του χρηστη online με vlc μεσω sshfs χρησιμοποιωντας την webcam του) ?  :lol:

:-D :-D

Είσαι άρρωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα.
Το Ambiance που είναι gtk3 εφαρμόζεται μεν σε όλες τις εφαρμογές, αλλά με ένα πρόβλημα στις gtk3. Το πρόβλημα φαίνεται στο παρακάτω screenshot:
post-236139-0-51342700-1370018664_thumb.png

Το έχω εγκαταστημένο μέσω του AUR (ambiance-radiance-xfce-lxde), αλλά δοκίμασα και απ' το gnome-looks (http://gnome-look.org/content/show.php/Ambiance+Crunchy?content=151181) το Crunchy Ambiance (δεν έβρισκα το σκέτο Ambiance) το οποίο είναι gtk3 και έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.


Σε Ubuntu που είχα δοκιμάσει πριν κάποιες μέρες θυμάμαι ότι δούλευε κανονικά σε όλες τις εφαρμογές.
Μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος να μου πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή σε βλέπω σου αρέσει το σκούρο/γκρι κτλ βάλε mediterraneannight, είναι και στο archlinuxgr γιατί το έχω εγώ

 

to xcursor-aero που σου είπα πριν είναι για το cursor/mouse και το faenza είναι icon theme

 

tritona έλιωσα :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή σε βλέπω σου αρέσει το σκούρο/γκρι κτλ βάλε mediterraneannight, είναι και στο archlinuxgr γιατί το έχω εγώ

Υπάρχει και στο AUR, το δοκίμασα not bad.

Τώρα που βρήκα το «κόλπο» θα δοκιμάσω και άλλα θέματα απλά το Ambiance μου φαίνεται πολύ όμορφο και αν βρω τρόπο να το έχω κανονικά θα το προτιμήσω.

 

ΥΓ. Βασικά το σκούρο μαύρο/γκρι μου αρέσει μόνο στο window border όχι στα υπόλοιπα οπότε το not bad πήγε στο mediterranean light. Τα άλλα τα τελείως σκούρα δεν τα μπορώ με τίποτα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλτα για να είσαι σίγουρος, μετά θα μπουν κανονικά γιατί θα κάνει symlink το /sbin

προσοχή, σε μένα δεν εγκαταστάθηκε το filesystem, έκανα πρώτα ενα

mv /usr/sbin /usr/sbin-old και μετά όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι critical update δλδ ε? Περιμένω να δω πότε θα μείνουμε 6-8 μήνες σε ησυχία :)

 

Οι οδηγίες που δίνουν δεν βγάζουν και πολύ νοήμα. Επίσης δεν κάνουν καμία αναφορά στο AUR, από το οποίο έχω δεκάδες πακέτα... Κάτι θα ξέρουν, αλλά ας μας το πουν και εμάς να ξέρουμε.

 

Όσο για το update, εγώ είχα ξεχασμένο (φαίνεται) το consolekit, το οποίο εμπόδιζε την αναβάθμιση του filesystem. Μόλις έφυγε το πρώτο όλα πήγαν οκ. Πάω για reboot για να το βεβαίωσω. Μετά πρέπει να κάνω τα ίδια και στο desktop :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

find /bin /sbin /usr/sbin -exec pacman -Qo -- {} + >/dev/null

pacman -Qqo /bin /sbin /usr/sbin | pacman -Qm -

 

αυτό σου δείχνουν ;), εγώ είχα μερικά και είπα τι έκανα

της πλάκας είναι το update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορια , το προβλημα εχει ως εξης

 

Στο λαπτοπ εχω συνδεδεμενο εξωτερικο μονιτορ ωστε να μην μου βγαινουν τα ματια ολη την ωρα.

 

Στα windows ειχα ρυθμισμενο extended desktop  ετσι οποιο παραθυρο ηθελα το εριχνα στο εξωτερικο και καποια τα δουλευα στο μονιτορ του λαπτοπ.

Το θεμα ειναι οτι ειχε καποιου ειδους "μνημης".Δηλ οταν εκανα επανεκιννηση και ανοιγα καποιο προγραμμα που το ειχα στην εξωτερικη οθονη , το ξαναριχνε εκει εφοσον ηταν συνδεδεμενη , αλλιως το εριχνε στο μονιτορ του λαπτοπ αν δεν ηταν.

 

Στο arch (antegros βασικα , αλλα το ιδιο και το αυτο ειναι) χωρις να ρυθμισω κατι , οταν μπαινει επιφανεια εργασιας ανιχνευει προφανως την εξωτερικη και την δουλευει κατευθειαν σαν προεκταση.

Μια χαρα δηλ οπως το θελω.

Τα προβληματα ξεκινανε με τις εφαρμογες.Δεν "θυμαται" (μετα απο επανεκιννηση) ποιες ειχα στην εξωτερικη , οποτε τις ανοιγει ολες στην εσωτερικη.

Επισης αν βαλω μια στην εξωτερικη , μετα την επομενη την ανοιγει στην εξωτερικη , κατι που δεν ειναι επιθυμητο καθε φορα...

 

Υπαρχει τροπος να αναπαραγουμε την συμπεριφορα των windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...