Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγώ αυτό λέω εδώ και πολύ καιρό, αλλά τα κεφάλια του arch δεν είναι τόσα πολλά ώστε να αφιερώσουν πόρους και σε κάτι τέτοιο

 

Βασικά θα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος με το Arch αν ειχε ένα ακόμα super-stable repository 

 

από την άλλη έχω μια υποψία ότι το arch είναι πιο σταθερό από debian unstable :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε ενταξει , τα περισσοτερα πακετα , αν δεν υπαρχουν στο ρεπο του debian..αλλα κυκλοφορουν για λινουξ...οι πρωτες μορφες ειναι deb/rpm ...οποτε 99% θα το βρεις για σενα.

οχι, δεν θα βρεις εύκολα

Απο την αλλη , υπαρχει διαδικασια (τα ακριβη βηματα της οποιας αγνοω) που παιρνεις το source και το compile-αρεις και το κανεις στην συνεχεια deb πακετακι...οποτε εισαι παλι κομπλε..

όχι και πάλι δεν είσαι, σε αναβάθμιση dependecies θέλει και πάλι compile

Αλλα οκ μια κοινοτητα που compile-αρει τα παντα για σενα..ειναι σαφως καλυτερο :)

εσύ κάνεις compile, απλά σου λύνει τα χέρια με depends,update κτλ + βλέπεις ποιος το ανέβασε devs,TU,user κτλ

 

Παντως οκ με την σταθεροτητα αλλα το debian το παραχεζει ....δηλ παιζω τωρα με debian testing (ενα κλικ παραπανω απο το stable)...και ειμαι με τον 3.2.0 κερνελ...δηλ..οκ...ημαρτον.....Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλο βημα ή παρακινδυνευμενο για το debian να παει σε 3.5 / 3.6 κερνελς....

 

Πρεπει να πας δηλ σε debian unstable/experimental για να δεις 3.8 κερνελ...και προφανως με φοβο να "σπασουν" αλλα πακετα που ειναι ακομα σε μαλακισμενο σταδιο :)

μπορείς να κάνεις ο ίδιος εύκολα αλλά και να πάρεις μόνο το κερνελ από experimental
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια, μια βοηθεια οποιος μπορει

 

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=162035

 

Ωραια βρεθηκε ο ενοχος (bug στο zenity, τι πρωτοτυπο)

 

θα κανω report upstream

 

----------------------------------

 

αιμα με την glib2

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το fusion-icon ηταν που ετρωγε segfault απο την glib2, το εβγαλα και ανοιξε ο compiz.

 

το zenity παιζει με κλικ και ΟΚ , οχι με διπλο κλικ ή κλικ και enter, εκανα bug report

 

τα fonts μου στις gtk3 εφαρμογες ειναι bold (λυθηκε)

 

περιμενω την νεα glib2 απο testing για να δουλεψει και το skype.

 

segmentation faults το 2013... Γ Τ Π καβαλα

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έκανα φρέσκια εγκατάσταση σε έναν εξωτερικό δίσκο για να το έχω πάντα μαζί μου και μου βγάζει network unreachble...

 

έτρεξα την κάτωθι εντολή και μου λέει ότι δεν μπορεί να βρει το eth0

 

ip addr show dev eth0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω ότι όταν θα το διαβάζει το συγκεκριμένο ποστ ο μπάμπης θα βγάζει σπυράκια, αλλά γίνεται να έχω autologin στο openbox για να μην χρειάζεται να βάζω κωδικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω, αρχίζει να είναι unfriendly distro για γραμμές 2mpbs! Είχα και μέρες να κάνω το update (από το gnome 3.8 και το glib2) και έχω ένα κάρο πακέτα.

 

100mb download ακόμα, εμπρος γερά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συ 2 εχεις ? :P
 
Απο δευτερα παω για αναβαθμιση σε 24 btw, πιο φθηνα θα μου ερχεται
 
Περασε και η glib2 2.36.1-3 (i686) στο core και ανοιγει το skype.

To fudion-icon ακομα το ψαχνουνε, εδω το εβγαλα και ανοιγει ο compiz ok, απλα χωρις το εικονιδιο του fudion-icon.

Για να δουμε στο επομενο update του gnome τι αλλο θα διαλυθει, εχω μεγαλη περιεργεια. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...