Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

┌─[archy@archy] - [~] - [Mon Apr 22, 08:58]
└─[$] <> u
Recent ML chatter:
:: Synchronizing package databases...
core is up to date
extra is up to date
community is up to date
archlinuxgr is up to date
archlinuxgr-any is up to date
archlinuxfr is up to date
:: Starting full system upgrade...
warning: dfc: local (3.0.2-1) is newer than archlinuxfr (3.0.1-1)
warning: mediterraneannight-theme: local (2.02-1) is newer than archlinuxgr-any (2.01-1)
there is nothing to do
No pacnew files to update.
ευτυχώς
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα το τραβίξω το update σε εμένα... αν δεν ενημερώσω καταλαβαίνετε ότι κάτι πήγε πολύ στραβά.

 

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να αναθεωρήσω για το Debian (που δεν θέλω να πάρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το τραβίξω το update σε εμένα... αν δεν ενημερώσω καταλαβαίνετε ότι κάτι πήγε πολύ στραβά.

 

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να αναθεωρήσω για το Debian (που δεν θέλω να πάρει).

 

 

εγω εκανα την ψυχαναλυση μου..τι θελω? rolling ...και σχετικα bleeding edge...και οχι παραγωγο...και να μην ασχολουμαι τοσο με τις ενημερωσεις..αλλα με το να κανω την δουλεια μου...

 

μανι μανι αποκλειστηκαν οι περισσοτερες διανομες..

 

Θα διαλεγα fedora...αλλα δεν ηταν rolling (αν και γινεται...)

 

arch....bleeding edge και δεν ψηνομουν να ματωνω :)

gentoo το ξεχναμε για προφανεις λογους...

 

εεεε και κατεληξα debian (testing)...το σεταρα στο 2ο φορητο μου...και οποτε κανει ενημερωσεις καλοδεχουμενο....την δουλεια μου την κανω...πακετα υπαρχουν τα απειρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτομαι να ήσασταν το σάββατο στην "παρουσίαση" για το gnome 3

χαχαχαχαχαχα

εδώ εγώ που δε με ενδιαφέρει κιόλας και νευρίασα, θα τον δαγκώνατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να δούμε? Ότι το Gnome αυτοκτονεί σε δόσεις του 0.2 (3.4->3.6->3.8). Όταν θα βγει η 4 τι θα πρέπει να περιμένουμε?

 

Φυσικά το skype χάλασε και σε εμένα :)

 

υγ: την έβαλα αγγελία την ΑΤΙ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως περιμένουν να βγει η πρώτη .1 version πριν περάσει στο core (stable) repo, αλλά οι επόμενες περνάνε σφαίρα.

Βγήκε και fix για την glib2 και το skype. Έφταιγε οτι δεν είχε το -Wall flag που κάνει produce πιο πολλά warnings κατά το compile. Wtf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εκανα την ψυχαναλυση μου..τι θελω? rolling ...και σχετικα bleeding edge...και οχι παραγωγο...και να μην ασχολουμαι τοσο με τις ενημερωσεις..αλλα με το να κανω την δουλεια μου...

 

μανι μανι αποκλειστηκαν οι περισσοτερες διανομες..

 

Θα διαλεγα fedora...αλλα δεν ηταν rolling (αν και γινεται...)

 

arch....bleeding edge και δεν ψηνομουν να ματωνω :)

gentoo το ξεχναμε για προφανεις λογους...

 

εεεε και κατεληξα debian (testing)...το σεταρα στο 2ο φορητο μου...και οποτε κανει ενημερωσεις καλοδεχουμενο....την δουλεια μου την κανω...πακετα υπαρχουν τα απειρα :)

Εγώ θα συμφωνήσω με αυτά που θέλεις, δεν με ενδιαφέρει τόσο το bleeding edge, θέλω μεγάλο repository και σταθερότητα!!!

Βασικά θα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος με το Arch αν ειχε ένα ακόμα super-stable repository και ειχε και ένα πρόγραμμα που κατά το update θα μου έλεγε της προτεινόμενες αλλαγές στα config files και θα της έκανε, αν το δεχόμουν, αυτόματα...

Θέλω debian/fedora/κλπ με AUR...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα συμφωνήσω με αυτά που θέλεις, δεν με ενδιαφέρει τόσο το bleeding edge, θέλω μεγάλο repository και σταθερότητα!!!

Βασικά θα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος με το Arch αν ειχε ένα ακόμα super-stable repository και ειχε και ένα πρόγραμμα που κατά το update θα μου έλεγε της προτεινόμενες αλλαγές στα config files και θα της έκανε, αν το δεχόμουν, αυτόματα...

Θέλω debian/fedora/κλπ με AUR...

 

Ε ενταξει , τα περισσοτερα πακετα , αν δεν υπαρχουν στο ρεπο του debian..αλλα κυκλοφορουν για λινουξ...οι πρωτες μορφες ειναι deb/rpm ...οποτε 99% θα το βρεις για σενα.

 

Απο την αλλη , υπαρχει διαδικασια (τα ακριβη βηματα της οποιας αγνοω) που παιρνεις το source και το compile-αρεις και το κανεις στην συνεχεια deb πακετακι...οποτε εισαι παλι κομπλε..

 

Αλλα οκ μια κοινοτητα που compile-αρει τα παντα για σενα..ειναι σαφως καλυτερο :)

 

Παντως οκ με την σταθεροτητα αλλα το debian το παραχεζει ....δηλ παιζω τωρα με debian testing (ενα κλικ παραπανω απο το stable)...και ειμαι με τον 3.2.0 κερνελ...δηλ..οκ...ημαρτον.....Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλο βημα ή παρακινδυνευμενο για το debian να παει σε 3.5 / 3.6 κερνελς....

 

Πρεπει να πας δηλ σε debian unstable/experimental για να δεις 3.8 κερνελ...και προφανως με φοβο να "σπασουν" αλλα πακετα που ειναι ακομα σε μαλακισμενο σταδιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...