Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α καλά

έπεσες στο πιο γτπ driver τον 8169 (που έχω ρίξει άπειρα βρισίδια), με κάποιο τρόπο πρέπει να περάσεις το r8168 αλλά χωρίς net είναι μανίκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς έχεις τοπικό δίκτυο μόνο με lo ; δεν γίνετε αυτό

laptop είναι ; μήπως θέλει κάνα Fn+fx να ανοίξει η κάρτα ;

χωρίς να βάλεις lspci -k και lsmod τουλάχιστον να δούμε αν έχει σηκωθεί το module δεν θα βγάλουμε άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΜΟΛΙς ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟ arch.ΟΜΩς ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ 2 ΓΙΑ ΑΡΧΗ.

 

εχω εγκαταστησει το kde και οταν κανω αποσυνδεση βγαζει μαυρη οθονη και πρεπει να κανω reboot gia να βγω.

πληροφοριακα η καρτα μου ειναι amd ati radeon.εγω εγκατεστησα τον οδηγο vesa.

gιατι το κανει αυτο;;;;

 

και το δευτερο ειναι οτι η γλωσσα συστηματος και πληκτρολογιου ειναι μονο αγγλικα.

στο chroot στην αρχη ενεργοποιησα και τα ελληνικα ομως απο το locale.gen βγαζοντας την διαιση και μετα της ενεργοποιησα με locale-gen.

 

πως γινετε να αλλαξω την γλωσσα συστηματος γιατι στης ρυθμισεις του kde δεν βγαζει τα ελληνικα και πως γινεται να αλλαζω την γλωσσα στο πληκτρολογιο και στα ελληνικα με alt+shift;;;

 

στελνω απο αλλο υπολογιστη γιατι με τον δικο μου δεν μπορω να γραψω εδω γιατι η σελιδα δεν επιτρεπει greeklish  και εγω οπως σας ειπα δεν μπορω να γραψω ελληνικα παρα μονο αγγλικα.

 

περιμενω απαντηση σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια κάρτα ATI έχεις;

Μπορείς να βάλεις τον ανοικτό driver για αρχή με pacman -S xf86-video-ati.

Στην σελίδα του wiki έχει και κάποια extra πράγματα που μπορείς να κάνεις.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Radeon

 

Για την γλώσσα θα σου πει καλύτερα κάποιος με kde αλλά προς το παρόν μπορείς να δοκιμάσεις

setxkbmap -layout "us,gr" -option "grp:alt_shift_toggle"

στο terminal και να δεις αν έχεις τα ελληνικά τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freestyler φιλε μου το θεμα με την καρτα γραφικων το ελυσα με τον ανοιχτο driver που μου εδωσες.

τα ελληνικα και αυτα τα διορθωσα αλλωστε βλεπεις οτι σου γραφω απλα το προβλημα ειναι οτι δεν κραταει την αλλαγη.

 

1)καθε φορα που κανω επανεκινηση πρεπει να ξαναπληκτρολογο την εντολη που μου εδωσες.

και οταν την δινω πριν μπω σε γραφικο περιβαλλον μου ζηταει να μπω σε γραφικο περιβαλλον.

τι μπορω να κανω για να παραμεινει η αλλαγη;;;;

 

2)επισεις εχω 2 χρηστες.

ton root και εναν ακομαπου εκανα εγω.

το προβλημα ειναι οτι οταν κανω καποια αλλαγη στον εναν δεν αλλαζει και στον αλλο.

ετσι συμβαινει παντα η μονο σε μενα το κανει αυτο;;;;και αν ναι τι πρεπει να κανω;;;;

 

3)ενα αλλο ειναι οτι οταν παω να αντιγραψω ενα αρχειο απο τον υπολογιστη μου στον εξωτερικο σκληρο δισκο που εχω δεν με αφηνει.εχει απενεργοποιημενα τα πληκτρα επικολλυσης και δημιουργιας αρχειου.τα παραδοξο ειναι οτι σε ενα στικακι αλλο μικρο μπορω να αντιγραψω αρχειο.γιατι συμβαινει αυτο;;;;

 

4)και το κυριοτερο παιδια.....θελω να αλλαξω την γλωσσα συστηματος.

ειναι στα αγγλικα και θελω να την κανω ελληνικα.πως μπορω να το κανω αυτο;;;;;

 

αυτα ειναι ορισμενα προβληματα που εχω τα ποιο βασικα δηλαδη για αρχη.

 

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα για την βοηθεια σας.περιμενω απαντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1- System Settings -> (Hardware ->) Input Devices -> Keyboard -> Layout. δεν είναι δύσκολο

2- τι είδους αλλαγή ; ναι ο κάθε χρήστης έχει διαφορετικά conf

3- τι έχεις από udisk ; κοίτα στο wiki aoutomount

4-pacman -Sy kde-l10n-el

localectl set-locale LANG="el_GR.UTF-8"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Φαντάζομαι ο εξωτερικός δίσκος θα είναι με ntfs filesystem ενώ το flashaki με fat32.

Το stock kernel module για ntfs αφήνει μόνο read access. Για write support κάνε install το ntfs-3g package.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

martinoff φιλε μου οτι και να πω ειναι λιγο δηλαδη με εσωσες.εχω ελληνικο συστημα και ελληνικο πληκτρολογιο επιτελους.

 

τωρα για το τι ειδους αλλαγη μιλαω που ρωτησες μην φανταστεις κατι τραγικο....παραδειγμα αλλαγη γλωσσας που εκανα μια ρυθμισει σε εικονιδια κτλ γινονται μονο σε ενα χρηστη. αυτο εννοω.αλλα για να λες οτι δεν περνανε οι αλλαγες και στον αλλον χρηστη ετσι ειναι γιατι το βλεπω και ζωντανα...χαχαχ αλλωστε δεν μπαινω απο root για σιγουρια οποτε δεν με πειραζει.

 

τωρα αυτο με το udisk δεν το πολυκαταλαβα.......και ουτε ξερω τι εχω.θα προσπαθησω να ψαξω εκτος αν μου πεις εσυ τι εννοεις....

 

προς το παρον θα δοκιμασω αυτο που ειπε ο freestyler giati οντως το στικακι ειναι fat32 kai o skliros ntfs.

kai τα ξαναλεμε.



παιδια ενταξει το ελυσα και αυτο ειχε δικιο ο freestyler εδωσα ενα sudo pacman -S ntfs-3g kai διορθωθηκε το προβλημα.

 

εχω τρια τελευταια νομιζω και ελπιζω προβληματα.

 

1)δεν πρεπει να εχω ρυθμισει την ασυρματη δικτυωση μου αλλα επειδη εχω φτασει σε πολυ καλο επιπεδο το συστημα μου φοβαμαι να κανω δοκιμες για αυτο ρωταω για σιγουρα,αλλα εκτος αυτου δεν εμφανιζει κατω δεξια το εικονιδιακη της συνδεσης...εννοω εκεινο που εβγαζε καλωδιακι αν ημουν συνδεδεμενος ενσυρματα και σηματα κεραιας αν ημουν ενσυρματα.

 

2)πως εγκαθιστω προγραμματα;;;;

θυμαμαι ονοματα προγραμματων που ειχα στο μιντ και τα εγκαθιστω με τον pacman.

ειναι ομως τα ιδια ονοματα σε ολα η αλλαζει κατι;;;;

επισεις δεν εχει γραφικο περιβαλλον αλλα εχει τον aur.ετσι ξερω τουλαχιστον.

πως εγκαθιστω προγραμματα απο εκει;;;;και τι καταληξη εχουν τα αρχεια εγκαταστασης του arch;;παραδειγμα στο mint ηταν deb....sto arch;;;;;

 

3)θελω να εγκαταστησω το open office...πως το κανω;;;;;

 

γραφω 1,2,3 για να διευκολυνω τον φιλο μου martinoff που μου εδωσε την ποιο συμαντικη λυση για σημερα.

 

περιμενω με ανυπομονησια απαντηση,,,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-το network-manager το έχεις ? το έχεις ενεργοποιήσει ?

systemctl list-units -t service

αν ειναι disable θα πρεπει να το κανεις enable

systemctl enable network-manager

systemctl start network-manager

systemctl disable dhcpcd@blabla

systemctl stop dhcpcd@blabla

 

αν δεν έχεις αλλάξει τα notification θα βγει μόνο του

 

2-μην τρολλαρεις, μπορώ να το κάνω και εγώ

pacman -h

pacman -Sh

pacman -Rh

pacman -Qh

man pacman

οπού h=help

 

κατάληξη είναι foo.pkg.tar.xz μπορεί και foo.pkg.tar.gz

για aur θες ένα aur helper, πχ yaourt η packer

yaourt --help μόλις το βάλεις για να δεις πως ψάχνεις,εγκαθιστάς ανανεώνεις κτλ

 

3-δες δυο αλλά άντε να στο δώσω και αυτό στο πιάτο

pacman -Ss libre-office

μην ξεχάσεις να βάλεις και τα ελληνικά που είναι όπως και στο kde, δλδ με κατάληξη-el

write για word, calc για exel κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...