Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το archlinux.gr τι είναι? πότε εμφανίστηκε? είναι κανένας από εδώ?

Είναι καιρό. Έγραφα και εγώ κατα καιρούς τα νέα, αλλά εδώ και κάτι μήνες είναι off. Είχα στείλει μήνυμα στη λίστα αλλά δεν πήρα απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε ποιος έχει το domain? Αν είναι να το αναβιώσουμε.

 

Σέρβερς κτλ θα βρούμε, είμαι σίγουρος :)

και devs θα βρούμε, αν το κάνουμε σε drupal νομίζω έχω κάποιον κατά νου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγκατεστησα το kde-meta.δινοντας.....

sudo pacman –s kdebase

 

$ nano .xinitrc

 

exec startkde

 

μετα ομως οταν παω να δωσω startx για να ξεκινηση το de μου βγαζει το εξης.....

 

-bash: startx: command not found

τι κανω λαθος;;;;

Από την στιγμή που έκανες opt-in για πιο lightweight / modular εγκατάσταση του kde (btw είναι όντως κάτι που θέλεις; Για το πλήρες experience χρειάζεσαι απλά pacman -S kde), τότε χρειάζεσαι και το πακέτο "kdebase-workspace" που περιέχει (εκτός άλλων) την startkde εντόλή που την τρέχει το startx, που ήταν στο xorg-xinit. :P

 

@mandos Το archlinux.gr νομίζω το έχουν τα παιδιά στο adslgr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα, θα το χαζέψω λίγο και θα δω και τα repo τους. Δεν ήμουν πότε στο adslgr :-)

 

 

Ερώτηση: έχω στήσει στο desktop μου κάποιες εφαρμογές όπως ακριβώς τις θέλω (nginx, mariadb, php, phpmyadmin).

Αν θέλω να στήσω ένα VM που να έχει ίδιες ρυθμίσεις απλά κάνω install τα πακέτα και μεταφέρω τα /etc/* folders για τα παραπάνω στο νέο VM, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα, θα το χαζέψω λίγο και θα δω και τα repo τους. Δεν ήμουν πότε στο adslgr :-)

το ρεπο παίζει ανεξάρτητα πλέον δεν είναι adslgr-repο που ηταν παλια

για το site αν είναι όντως τα παιδιά του adsl ρώτα τον flamelab

 

Ερώτηση: έχω στήσει στο desktop μου κάποιες εφαρμογές όπως ακριβώς τις θέλω (nginx, mariadb, php, phpmyadmin).

Αν θέλω να στήσω ένα VM που να έχει ίδιες ρυθμίσεις απλά κάνω install τα πακέτα και μεταφέρω τα /etc/* folders για τα παραπάνω στο νέο VM, σωστά?

και ο trionas γιατί το έγραψε το backup&restore ?

τράβα ένα backup και βαλτό όπως είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί το ένα είναι το desktop και το άλλο είναι ένα vm που θέλω να έχει μόνο php/sqlite/nginx για datalogging από ένα arduino (έχουμε και βίτσια κύριος, τι μας περάσατε?)

 

Συν ότι αν κάνω restore το VM δεν ξέρω τι θα βγει, μιας και είναι στο grnet οπότε δεν ξέρω τι παίζει με bootmanagers κτλ εκεί πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συν ότι αν κάνω restore το VM δεν ξέρω τι θα βγει, μιας και είναι στο grnet οπότε δεν ξέρω τι παίζει με bootmanagers κτλ εκεί πέρα.

 

Okeanos ε; :-)

grub2 χρησιμοποιούν κυρίως. Με syslinux που είχα δοκιμάσει δεν έπαιξε. Έχω ανεβάσει και Archlinux image το 'χεις δει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Okeanos ε; :-)

grub2 χρησιμοποιούν κυρίως. Με syslinux που είχα δοκιμάσει δεν έπαιξε. Έχω ανεβάσει και Archlinux image το 'χεις δει;

 

εσύ είσαι? Μπράβο! Εγώ ήμουν που είχε κάνει το request για arch-image τον Οκτώβριο :-)

Και πάλι μπράβο, πριν βγει το arch-image το είχα άχρηστο το account.

 

mandos το domain είναι παραχώρηση του tiven και είναι παρατημένο πλέον σαν site

 

Υπάρχει ενδιαφέρον να κάνουμε τίποτα άραγε? Δεν μπορώ να σκεφτώ τι. Είμαι fun του επίσημου wiki και σε ότι αφορά το forum είμαι εδώ (δεν γράφω στο επίσημο, δεν ξέρω γιατί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ είσαι? Μπράβο! Εγώ ήμουν που είχε κάνει το request για arch-image τον Οκτώβριο :-)

Και πάλι μπράβο, πριν βγει το arch-image το είχα άχρηστο το account.

 

 

Υπάρχει ενδιαφέρον να κάνουμε τίποτα άραγε? Δεν μπορώ να σκεφτώ τι. Είμαι fun του επίσημου wiki και σε ότι αφορά το forum είμαι εδώ (δεν γράφω στο επίσημο, δεν ξέρω γιατί).

 

Ναι, ήμουν σε επικοινωνία με ένα από τα παιδιά από την ομάδα και μου εξήγησε πως να το φτιάξω και να το ανεβάσω :)

Υπάρχει και στο aur το snf-image-creator που έχω ανεβάσει για να φτιάχνεις τα δικά σου images. Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες εδώ.

 

 

mandos το domain είναι παραχώρηση του tiven και είναι παρατημένο πλέον σαν site

 

Το archlinux.gr δεν είναι του tiven. O tiven εχει δώσει το χώρο για το repo. Το domain ανήκε στον herco από τον hellug αλλά τώρα έχει περάσει σε κάποιον άλλο. Είχαμε κάνει μία συνάντηση πριν 2-3 χρόνια και τον είχα γνωρίσει. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω αν είναι να δουμε τι θα κάνουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

my bad τότε, ο φλαμπε φταίει

 

τι πρέπει να γίνει για να ανανεώσεις ;

το πακέτο στο έκαναν flagged out of date :P

Να ανανεώσεις το domain εννοείς; Κατ' αρχάς πρέπει να δούμε αν γίνεται μεταφορά ώστε να μπορούμε να αλλάξουμε τους dns σε περίπτωση που πάμε σε άλλο server. Θα σας ενημερώσω εντός βδομάδας αν καταφέρω να επικοινωνήσω.

 

Εγώ το έκανα flag out of date :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανανεώσεις το domain εννοείς; Κατ' αρχάς πρέπει να δούμε αν γίνεται μεταφορά ώστε να μπορούμε να αλλάξουμε τους dns σε περίπτωση που πάμε σε άλλο server. Θα σας ενημερώσω εντός βδομάδας αν καταφέρω να επικοινωνήσω.

.

όχι το πακέτο εννοούσα

 

Εγώ το έκανα flag out of date :P

:lol:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε μεταφορά πείτε μου, μπορώ να το βάλω σετ με τα υπόλοιπα domains μου και DNS ορίζουμε ότι μου πείτε.

Η αλλαγή ονόματος κατόχου για .gr domains κοστίζει 25.83ευρώ, αλλά δεν την θεωρώ απαραίτητη. Η μεταφορά είναι δωρεάν, αρκεί να έχουμε τον κωδικό εξουσιοδότησης.

 

Από hosting μπορώ να διαθέσω ένα cpanel account, για αρχή μάλλον είναι αρκετό. Αν στο μέλλον χρειαστούμε vps θα βρούμε την άκρη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...