Προς το περιεχόμενο

Απότομη επαννεκίνηση


captainrodos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας προσφατα εγκατεστησα τα ubudu και ειμαι ευχαριστημενος προς το παρων μονο που εχω ενα προβλημα

. . .καθως ημουσ μεσα στο mozilla και σερφαρα εγινε πτωση ρευματος και εκανε επαννεκινηση ο υπολογιστης και απο τοτε τα σαιτ μου τα ανοιγη μισα και τα γραμματα γινοντε απλεσ γραμμεσ ------- καπως ετσι,δεν καταλαβαινεις τιποτα. . . εκανε απεγκατασταση και επανεγκατασταση και τιποτα. . και με αλλο browser που δοκιμασα εκανε ακριβως τα ιδια. . . plz σωστε με. . .

ευχαριστω

 

 

 

 

 

post-93716-0-69617600-1295977877_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκυρο: τώρα πρόσεξα ότι τα ίδια συμβαίνουν και σ'άλλο browser.

Άρα ψάχνουμε άλλο κατεστραμμένο αρχείο ρυθμίσεων. (fonts? gnome?)

 

μάλλον όταν κόπηκε το ρεύμα χάλασε κάποιο αρχείο ρυθμίσεων.

 

όλες οι ρυθμίσεις σου για το mozilla βρίσκονται σ'έναν κρυφό φάκελο ονόματι .mozilla

 

αν μετακινήσεις το φάκελο αυτό

 

π.χ. με την εντολή στο τερματικό:

>mv ~/.mozilla/ ~/mozilla-backup

 

και ξανανοίξεις το πρόγραμμα λογικά θα έχει την κανονική του συμπεριφορά -χωρίς όμως τις δικές σου ρυθμίσεις.

 

Άπαξ και γίνει αυτό, κάποιος χρήστης του mozilla μπορεί να σου πει ποιά αρχεία πρέπει να μετακινήσεις

απ'το φάκελο mozilla-backup στο νέο .mozilla ώστε να επιστρέψουν οι ρυθμίσεις σου, τα bookmarks κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε να εκτελέσεις

>firefox

στο τερματικό.

 

Μπες σε μια ιστοσελίδα ώστε να φαίνεται το πρόβλημα και δες αν γράφει κάποιο μήνυμα λάθους στο τερματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(firefox-bin:1724): Pango-WARNING **: shaping failure, expect ugly output. shape-engine='BasicEngineFc', font='Arial 17.3330078125', text=' '

 

(firefox-bin:1724): Pango-WARNING **: shaping failure, expect ugly output. shape-engine='BasicEngineFc', font='Arial 13.3330078125', text=' ▼'

 

(firefox-bin:1724): Pango-WARNING **: shaping failure, expect ugly output. shape-engine='BasicEngineFc', font='Arial Bold 21.3330078125', text=' Ελλάδα'

 

(firefox-bin:1724): Pango-WARNING **: shaping failure, expect ugly output. shape-engine='BasicEngineFc', font='Arial 21.3330078125', text=' '

 

(firefox-bin:1724): Pango-WARNING **: shaping failure, expect ugly output. shape-engine='BasicEngineFc', font='Arial 20', text=' Αναζήτηση '

 

(firefox-bin:1724): Pango-WARNING **: shaping failure, expect ugly output. shape-engine='BasicEngineFc', font='Arial 14.6669921875', text=' Σύνθετη αναζήτηση'

 

(firefox-bin:1724): Pango-WARNING **: shaping failure, expect ugly output. shape-engine='BasicEngineFc', font='Arial 17.77734375', text=' Προγράμματα διαφήμισης'

 

(firefox-bin:1724): Pango-WARNING **: shaping failure, expect ugly output. shape-engine='BasicEngineFc', font='Arial 14.22265625', text=' © 2011 - Απόρρητο'

 

καταλαβες τιποτα?" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, πάτα ALT+F2

 

και επικόλλησε:

>gksu nautilus /usr/share

 

πάτα εκτέλεση και γράψε τον κωδικό σου.

 

στο φάκελο που θα ανοίξει βρες τον υποφάκελο fonts.

 

δεξί κλικ--> ιδιότητες

 

άλλαξε τα δικαιώματα έτσι:

RtgZO.png

 

κλείσιμο και δοκιμή του mozilla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

subdee η εντολη μου λεει δεν υπαρχη. . .

twiner ετσι ακριβως ειναι οπως στην φωτο. . . τιποτα :(

 

 

σορρυ αν αργω λιγο αλλα πρεπει να κανω επανεκκινησει να μπαινω στα ubuntu να τα δοκιμαζω και μετα παλι επανεκινησει

για να μπω με τα κανονικα καταλαβαινετε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry δικό μου το λάθος.

 

στο παράθυρο "ιδιότητες των fonts" πρέπει να πατήσεις: εφαρμογή δικαιωμάτων στα περιεχόμενα αρχεία.

 

ξέχασα να το πω πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα περιεχομενα αρχεια εννοεις ε? ναι το δοκιμασα. . . τιποτα. . .

καλα αποκλειετε να ειμαι τοσο γκαντεμης ε? στην δευτερη μερα που τα ειχα να μου συμβει αυτο. . .

αν ειναι δυνατον. . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...