Προς το περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με το Linux


Albert Wesker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Θέλω να σας ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικά με αυτό το λειτουργικό.Θέλω να εγκαταστήσω αντιβιοτικό για να είμαι ασφαλής,κατέβασα κάποιο,αλλά όταν πάω να το ανοίξω μου βγάζει το εξής μήνυμα:

 

Δημιουργήθηκε σφάλμα κατά τη φόρτωση του συμπιεσμένου αρχείου.

Archive: /home/albert/Λήψεις/installer_toggle_greek.exe

[/home/albert/Λήψεις/installer_toggle_greek.exe]

End-of-central-directory signature not found. Either this file is not

a zipfile, or it constitutes one disk of a multi-part archive. In the

latter case the central directory and zipfile comment will be found on

the last disk(s) of this archive.

zipinfo: cannot find zipfile directory in one of /home/albert/Λήψεις/installer_toggle_greek.exe or

/home/albert/Λήψεις/installer_toggle_greek.exe.zip, and cannot find /home/albert/Λήψεις/installer_toggle_greek.exe.ZIP, period.

 

Tι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.Θέλω να σας ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικά με αυτό το λειτουργικό.Θέλω να εγκαταστήσω αντιβιοτικό για να είμαι ασφαλής,κατέβασα κάποιο,αλλά όταν πάω να το ανοίξω μου βγάζει το εξής μήνυμα:

 

Δημιουργήθηκε σφάλμα κατά τη φόρτωση του συμπιεσμένου αρχείου.

Archive: /home/albert/Λήψεις/installer_toggle_greek.exe

[/home/albert/Λήψεις/installer_toggle_greek.exe]

End-of-central-directory signature not found. Either this file is not

a zipfile, or it constitutes one disk of a multi-part archive. In the

latter case the central directory and zipfile comment will be found on

the last disk(s) of this archive.

zipinfo: cannot find zipfile directory in one of /home/albert/Λήψεις/installer_toggle_greek.exe or

/home/albert/Λήψεις/installer_toggle_greek.exe.zip, and cannot find /home/albert/Λήψεις/installer_toggle_greek.exe.ZIP, period.

 

Tι πρέπει να κάνω;

Τίποτα δεν χρειάζεσαι antivirus...

.exe ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όλοι θα σου πούνε οτι το Linux δέν χρειάζεται antivirus κτλ και η αλήθεια είναι πώς σε γενικές γραμμές έτσι είναι. Αυτό που θέλω να σου πώ εγώ είναι πώς το .exe που κατέβασες για να εγκαταστήσεις δέν είναι τύπος αρχείου που αναγνωρίζεται από τα *NIX λειτουργικά συστήματα. Υπάρχει ένα άρθρο μεταφρασμένο και στο insomnia που λέγεται Linux != Windows. Φρόντισε να διαβάσεις αυτό πρώτα και επειδή δέν είμαι σίγουρος οτι καλύπτει τεχνικές διαφορές των δυο αυτών OS's ψάξε στο internet να βρείς γιατί τα .exe δέν εντελούνται στο Linux. Θα καταλάβεις πολλά βασικά πράγματα.

Τώρα, άν επιμένεις στο antivirus, η "universal" λύση στο Linux λέγεται clam. Μόλις μάθεις πώς κάνεις ένα install στην διανομή που επέλεξες, ψάξτο.

 

PS Ξεκίνα δηλαδή με αυτό Linux != Windows

και άν θέλεις να προσπεράσεις (πρός το παρόν ή δια παντός) την φιλοσοφία εντός ή εκτός εισαγωγικών, πήγαινε κατευθείαν π.χ. εδώ.

Θα σου έλεγα πάντως για να αποφύγεις αχρείαστες απογοητεύσεις, εκνευρισμούς και άπειρα flame wars να ξεκινήσεις από το πρώτο link. Πίστεψέ με, θα είναι καλύτερο για όλους μας :)

Πάντα φιλικά και για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να χρησιμοποιήσεις αυτο πρεπει να κατεβασεις πρωτα(απο synaptic)το wine για να μπορεις να κανεις εγκατασταση μετα καποιο προογραμμα που ειναι φτιαγμενο για win,αν και η συμβατοτητα δεν ειναι και τελεια.Βασικα το οτι το πρόγραμμα που κατεβασες ειναι για win και οχι για LInux το ξερεις ε?Στο λεω γιατι αν δεν το ξερεις δεν μπορεις να βαλεις προγραμματα αλλου λειτουργικου σε Linux παρα μονο με καποιο προγραμμα virtual machine η με το wine που ειναι και πιο ευκολο να το λειτουργησεις.παντως το καλυτερο antivirus ειναι το NAN...No antivirus Needed:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για όλα αυτά τα άρθρα,θα κάτσω να τα διαβάσω με προσοχή.Κανονικά δεν μου αρέσει που θα το πω αλλά είμαι τελείως άσχετος! Τόσα χρόνια δουλεύω στα Windows και τώρα που έβαλα και Linux για έναν πολύ σημαντικό λόγο,νιώθω σαν είμαι χαμένος στο διάστημα! λολ

Πάντως,έτσι όπως τα λέει το άρθρο σου jemadux,φαίνεται ότι τα Windows είναι ένα μεγάλο φιάσκο! Μια αποτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linux δεν έχει ανάγκη απο antivirus και γενικά τα περισσότερα unixoειδή (πλην MacOSX, για έναν ιό που λέγαν κάποτε).

Το clamav που σου είπε ο NullScan είναι τελίως άχρηστο σε simple user, το χρησιμοποιούμε μόνο σε servers για να scanάρουμε το mailbox για τυχόν ιούς προς τους windows clients.

Τα .exe προφανώς και δεν τα βλέπει. Είναι Windows binary και μπορείς να τα τρέξεις μόνο με wine. Επίσης πέρα απο αυτό μάθε να λειτουργείς με τα repositories/portages της διανομής σου και να αποφύγεις manual εγκαταστάσεις εφαρμογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...