Προς το περιεχόμενο

[INFO] Κλωνοποιήστε το Linux σας


SV8XXX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα ήθελα να κουβαλήσω το εργαστήριο μου στο καθιστικό. Εργαλεία κολλητήρια, τρυπάνια, όργανα, σιδεροπρίονα, τροχούς,

να κόβω να τα πετάω όλα κάτω στο χαλί, άμα τσατίζομαι να τα σπάω και η γυναίκα μου να μου χαμογελάει, να ξαπλώνω στον καναπέ με τα βρωμορουχα μου αντί να είμαι στο υπόγειο να με τρώει η υγρασία κτλ.

Αυτά λοιπόν αν και ουτοπία στον πραγματικό κόσμο, στον ψηφιακό γίνονται με ένα κλικ.

 

Πως γίνεται? με τον απλό τρόπο της κλωνοποίησης του λειτουργικού μας.

Από τη στιγμή που θα φτιάξουμε ένα πανομοιότυπο αντίγραφο μπορούμε να μπούμε σ αυτό και να κάνουμε ότι θέλουμε, χωρίς να πειράξουμε το κανονικό μας σύστημα.Σε σχέση με εικονικές μηχανές πολύ καλλίτερο πιο γρήγορο και το κυριότερο ότι ο κλώνος περιεχέι ότι πακέτα έχουμε εγκαταστήσει και όποιες ρυθμίσεις έχουμε κανει.!

 

Τι θα χρειαστουμε:

α) ελευθερο χωρο σε ενα δισκο η διαμερισμα που να ειναι λιγο μεγαλυτερος απο αυτον που καταλαμβανει τωρα το συστημα μας προτείνω 6-10G

β) Υπομονή και πολυ προσοχή.

 

Αφού τελειώσετε τη διαδικασία και το στίσετε θα κάνετε ότι δεν τολμάτε να πράξτε τώρα!

Μόλις το έστησα είχα debian testing και το πρώτο που έκανα στο νέο σύστημα ήταν η ενημέρωση με synaptic.

Με το που κατέβηκε το base-files σταμάτησε να δουλεύει το software sources, αφού προσπάθησα να το φτιάξω αλλά δεν.. λέω δεν το γυρνάω σε sid να δούμε πως πάει.Πληροφοριακά είναι τέλεια.

Δεν κατεβάζω και καμιά 10αρια προγράμματα να διαλέξω ένα απ αυτά, χωρίς να νοιάζομαι για τα σκουπίδια!

Α ας ρίξω και μια ματιά στο KDE ..Άσε μεγάλη ψυχρολουσία με 1000 πίσω σε gnome.

Τώρα πια θα μπορώ να εγκαθιστώ από πηγαίο κώδικα , χωρίς να νοιάζομαι για τα 10+.dev που πρέπει να εγκαταστήσω, και λέω να περάσω και στο πρώτο μου compile kernel με απόλυτη ασφάλεια και τα deb που θα προκύψουν θα τα μεταφέρω στο βασικό μου σύστημα.

Και όταν σας πιάσει το μαζοχιστικό σας τραβάτε ένα rm -rf /... και βλέπετε την οθόνη να ξεθωριάζει...

 

Όλα αυτά και ότι άλλο σκεφτείτε μπορεί να γίνει ενώ παράλληλα υπάρχει και ένα backup συμπιεσμένο σε tar.

 

Πιο κάτω θα δείτε το script που έφτιαξα και είναι με τις δικές μου διαδρομές δίσκων.Αυτό τα λέω για τους καινούργιους στο Linux ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΟ SCRIPT αν δεν ξέρουν τι κάνουν.

 

1)Αρχικά πρέπει να αντιγράψουμε το /etc/fstab μέσα στον φάκελο που έχουμε το script στη περίπτωση μας /home/chris/Backups/my_backup

μετά το επεξεργαζόμαστε και βάζουμε ένα comment μπροστά από τον /home η διαγράφουμε τη γραμμή, και μετά με την

>sudo blkid

βρίσκουμε το partition η τον δίσκο που ορίσαμε σαν test και αντιγράφουμε το UUID του αντικαθιστώντας το στο fstab, διορθωνουμε επισεις το ονομα του δίσκου π.χ. απο /dev/sdb2 σε /dev/sda1.

Αυτό γίνετε μία φορά μόνο και εχει σκοπό να αντικαθιστά το fstab που υπαρχει μεσα στο tar. Αυτο πρεπει να το προσέξουν ιδιέτερα οσοι κάνουν mount τον /home τους.

 

2)Επεξεργαζόσαστε το script και διορθώνετε τις διαδρομές για να αντιστοιχήσουν στο δικό σας σύστημα

ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ rm

 

3) Ανοιγουμε το /boot/grub/grub.cfg και προσθέτουμε με πολύ προσοχή μια ενγραφη και εδώ δίνουμε το UUID του δίσκου μας και το σωζυμε.Με αυτή θα μπορούμε στο boot να διαλέξουμε τον test δίσκο.

Παράδειγμα από το δικό μου

>menuentry "Custom Debian GNU/Linux (on /dev/sdc1)" {
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd2,msdos1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set 0d1e1aac-9f84-4d35-84f6-edd1a1ee04f6
linux /boot/vmlinuz-2.6.36-2.dmz.7-liquorix-amd64 root=UUID=0d1e1aac-9f84-4d35-84f6-edd1a1ee04f6 ro quiet
initrd /boot/initrd.img-2.6.36-2.dmz.7-liquorix-amd64
}

4) Φτιάχνουμε ένα φάκελο με ονομα test μέσα στον /media

>sudo mkdir /media/test

Ακολουθει το script.που το τρέχουμε σαν SU !

>#!/bin/bash
echo "  	      Clone your linux to another partition or disk"
#  Author: sv8ina 10/01/11
echo
select i in   "Make backup your system?               " "Reinstall your destination system?                             "   "Quit                       "  "Reboot                      "
do
case $i in
"Make backup your system?               ")
cd /home/chris/Backups/my_backup
tar cvpzf backroot.tar --exclude=/proc/* --exclude=/lost+found/* --exclude=/media/* --exclude=/dev/* --exclude=/sys/* --exclude=/tmp/* --exclude=/home/* /
wait
cd /home/chris
ls -a | grep '^\...' | xargs tar cvzpf /home/chris/Backups/my_backup/backhome.tar --exclude=.thumbnails --exclude=.cache --exclude=.googleearth --exclude=.wallpapers --exclude=.local/share/Trash;;
"Reinstall your destination system?                             ")
mount /dev/sda1 /media/test
wait
rm -rf /media/test/*
wait
cd /home/chris/Backups/my_backup
tar xvpfz backroot.tar -C /media/test
wait
cd ./
cp -f ./fstab /media/test/etc/fstab
mkdir /media/test/home/chris
wait
cd /home/chris/Backups/my_backup
tar xvpf backhome.tar -C /media/test/home/chris
wait
mkdir /media/test/home/chris/Desktop
chown -R chris /media/test/home
chmod 644 /media/test/home/chris/.dmrc;;
"Quit                       ") echo "Bye $USER" all its ok... ; exit;;
"Reboot                      ")
shutdown -r now;;
esac
done

 

Πρέπει να πώ ότι η tar μέσα από τον /home παίρνει μόνο τα κρυφά αρχεία και φακέλους και όχι τους φανερούς φακέλους με τόνους gb η τα .iso που μπορεί να υπάρχουν.

Βασικά με ενδιαφέρουν οι ρυθμίσεις του συστήματος.Επισεις στα exclude= πρέπει να βάλετε ότι δεν θέλετε να συμπεριλάβετε στο backup.

To backup αποτελείτε απο δυο αρχεία το backhome.tar & backroot.tar Που επιβάλετε να αντιγραφούν σε ένα άλλο δίσκο εκτός συστήματος.

Όταν στο τέλος τελειώστε με ένα κλικ θα παίρνετε backup το σύστημα και με ενα άλλο θα το κλωνοποιειτε και έτσι θα το έχετε δίπορτο!!

 

Το δουλεύω συνέχεια και δεν φαντάζεστε τι ελευθερία νιώθεις!!!

Ελπίζω να σας άρεσε και να το εφαρμόσετε

Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα αλλά οι ενέργειες είναι βασικές και όλοι τις ξέρετε. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...