Προς το περιεχόμενο

Φημολογία για το iPhone 5 και το iPad 2 από το engadget.com


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενα qwerty πληκτρολόγιο ρες παιδιά..και μια οθόνη 3,7..αα και ένα ζινον φλας!

τα κινητά είναι κινητά και τα ταμπ είναι ταμπ..

 

 

επίσης τι θα παίξει στην ευρωπαική αγορά που υπάρχει οδηγία για κοινό φορτιστή σε όλες τι συσκευές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχετικά με το iPhone 5 δεν υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες, παρά μόνο ότι πρόκειται για μια ριζική αλλαγή στο σχεδιασμό του κινητού τηλεφώνου η οποία θα ενσωματώνει τον επεξεργαστή A5 της Apple (πολυπύρηνος CPU βασισμένος στον Cortex A9).

Δεν το πιστευω αυτο, πιστευω ο σχεδιασμος του 5 θα ειναι σαν του 4.

 

Οπως φαινεται απο τις φωτογραφιες της εκδοσης του iphone για την verizon, εχουν αλλαξει εντελως το εξωτερικο case και εχουν βαλει την κεραια απο πανω.

Δεν υπαρχει λογος για ολοκληρωτικης αλλαγης σχεδιασης του κινητου.

http://www.engadget.com/photos/verizon-iphone-4-hands-on/#3774365

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε λύνεται και το θέμα της κεραίας με αυτόν τον τρόπο, έτσι;

 

Όπως είπε όμως και ο shadowfax-1- πιο πάνω, τα smartphones έχουν φτάσει όλα σε πάρα πολύ ικανοποιητικό σημείο. Δεν υπάρχουν πολλά που θα μπορούσαν να προστεθούν ή αλλάξουν. Λογικά οι hardware αλλαγές θα είναι αυτές:

 

  • Θύρα mini-USB και κατάργηση της παλιάς (ας είναι καλά η ΕΕ).
  • Κοινό chipset για GSM/CDMA.
  • Διπύρηνο CPU.
  • Μεγαλύτερη μπαταρία, για να τα βγάλει πέρα με τον CPU από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πολύ θα ήθελα το iphone 5 να έχει μεγαλύτερη οθόνη αν και δεν πιστεύω ότι θα γίνει. Οι 3,5" μου φαίνονται λίγες πια. Έχω το 3gs και το μόνο που με κράτησε να μην πάρω το 4άρι είναι η 3.5¨ οθόνη.

Εσείς τι πιστεύεται υπάρχει πιθανότητα για μεγαλύτερη οθόνη;

 

Προσωπικά, το βρίσκω λίγο δύσκολο, να αλλάξει κάτι στην οθόνη. Έχουν διαφημίσει πολύ την πυκνότητα των πίξελ ανά ίντσα, και με το δίκιο τους. Αν μεγαλώσει η οθόνη και τα πίχελ μείνουν τα ίδια, θα πέσει η πυκνότητα ανά ίντσα (όχι πολύ βέβαια, αλλά πώς θα μιλάνε μετά για retina;) Να μεγαλώσουν και την ανάλυση για να μην πέσει η πυκνότητα απίθανο, στη μετάβαση από 3GS σε 4 την είχαν διπλασιάσει, για να μην υπάρχει πρόβλημα προσαρμογής των εφαρμογών (απλά για κάθε πίξελ, τώρα χρησιμοποιούνται τέσσερα, χωρίς άλλη προσαρμογή), αυτό δεν μπορεί να επαναληφθεί για δεύτερη φορά, δηλαδή να πάει σε 1920 επί 1280 για λίγα χιλιοστά αύξηση της επιφάνειας της οθόνης. Οπότε....

Θα δείξει σε μισό χρόνο, πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα μερικών για θύρα mini USB... Δηλαδή ποια θα ήταν η χρησιμότητα της στο iPhone?? H Apple είναι ξεροκέφαλη σχετικά με κάποια πρότυπα που χρησιμοποιεί και τίποτα μέχρι στιγμής δεν δείχνει ότι θα τα αλλάξει.

 

Επίσης, γιατί να έχει κοινό chipset για GSM/CDMA??? Γιατί να βγάλει κινητό το οποίο θα είναι ασύμφορο οικονομικά και κατασκευαστικά παρέχοντας ένα feature που επί το πλείστον δεν θα χρησιμοποιήται από κανέναν ή από ένα πολύ μικρό ποσοστό. Λάθος κίνηση και νομίζω η Apple δεν θα το κάνει.

 

Τέλος, πουθενά στο άρθρο δεν διάβασα ότι φημολογείται SD Card σε iPhone... για iPad αναφέρεται η είδηση. Ράδιο αρβύλα λοιπόν και συνεπώς σχόλια αρβύλα, πάει και αυτό το thread!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος είναι ότι θα μπορούμε πλέον να φορτίσουμε τις συσκευές μας με ένα καλώδιο/φορτιστή παρά με μια ντουζίνα. Και αυτό χάρη στην ΕΕ, δεν ήταν επιλογή των Apple/SE/Nokia/κλπ.

 

 

Άλλοι έχουν ελπίδες ότι η θύρα mini-USB θα τους επιτρέψει να μεταφέρουν αρχεία στο iPhone. Αυτό δεν πρόκειται να γίνει βέβαια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης τι θα παίξει στην ευρωπαική αγορά που υπάρχει οδηγία για κοινό φορτιστή σε όλες τι συσκευές?

 

Η οδηγία αυτή μπορεί να υπάρχει αλλά προς το παρόν (και μακρινό μέλλον) δεν μπορεί να υλοποιηθεί γιατί η Ευρώπη μετράει 5 διαφορετικούς τύπους πριζών ανάλογα με τη χώρα:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/AC_power_plugs_and_sockets

 

Επίσης, έστω αν αυτή η οδηγία περιοριστεί ανά χώρα, δεν ξέρω τι θα καλύπτει η εγγύηση που θα σου δώσει κάποιος κατασκευαστής αν επιλέξεις να φορτίσεις/συνδέσεις τη συσκευή του με φορτιστή άλλου... δύσκολο και επικίνδηνο.

 

 

 

Άλλοι έχουν ελπίδες ότι η θύρα mini-USB θα τους επιτρέψει να μεταφέρουν αρχεία στο iPhone. Αυτό δεν πρόκειται να γίνει βέβαια.

 

 

 

Αυτό είναι καθαρά θέμα software. Αν η Apple το αποφάσιζε θα μεταφέραμε αρχεία με οποιοδήποτε καλώδιο. Μακάρι να γινόταν αλλά κι εγώ δεν το κόβω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε λύνεται και το θέμα της κεραίας με αυτόν τον τρόπο, έτσι;

 

Όπως είπε όμως και ο shadowfax-1- πιο πάνω, τα smartphones έχουν φτάσει όλα σε πάρα πολύ ικανοποιητικό σημείο. Δεν υπάρχουν πολλά που θα μπορούσαν να προστεθούν ή αλλάξουν. Λογικά οι hardware αλλαγές θα είναι αυτές:

 

  • Θύρα mini-USB και κατάργηση της παλιάς (ας είναι καλά η ΕΕ).
  • Κοινό chipset για GSM/CDMA.
  • Διπύρηνο CPU.
  • Μεγαλύτερη μπαταρία, για να τα βγάλει πέρα με τον CPU από πάνω.

 

Την usb καν΄την 3.0...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορεί να εφαρμοστεί η οδηγία. Αφορά την πλευρά των συσκευών, όχι την απόληξη του φορτιστή. Που στην τελική τα κινητά θα μπορείς να τα φορτίσεις κι από θύρα USB του υπολογιστή σου, μ' ένα απλό καλώδιο από USB σε mini-USB.

 

^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως δε μου αρέσει καθόλου η mini usb. Άμα σου πιαστεί πουθενά κάνα καλώδιο, ειδικά των ακουστικών με τα οποία κινείσαι, κλάψτα Χαράλαμπε! Πάιρνεις την υποδοχή στο χέρι. Είχα HTC και ξέρω... Χίλιες φορές να έχεις καρφάκι για τα ακουστικά και την υπάρχουσα θύρα για φόρτιση και συγχρονισμό. Εκτός αν η Apple βγάλει καμιά μαγνητική θύρα όπως στα macbook!!! Σλουρπ!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...