Προς το περιεχόμενο

Φημολογία για το iPhone 5 και το iPad 2 από το engadget.com


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με αυτά που έγραψα, δεν είχα σαν στόχο να σου λύσω το ερώτημα σου...

 

Απλά ήθελα να σου δώσω να καταλάβεις ότι πολύ απλά και που τα έχει, τι τα κάνεις...;

 

 

Δεν λέω ότι τα iphones είναι GTP κινητά και ειλικρινά πιστεύω πως όποιος, πιστεύει κάτι τέτοιο είναι χαζός!

Απλά δεν συμφωνώ με την κοροϊδία να πουλάνε κάτι που πραγματικά αξίζει το πολύ 300e..........700+

η πχ το Imac 2000+ για ποιο λόγο;

πες μου έναν λόγο που το Imac είναι καλύτερο και μπορεί να προσφέρει περισσότερα πράγματα από ότι το pc στην υπογραφή μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο κινητό έχει οθόνη 320+ ppi; Κι ας μην έρχεται στην Ελλάδα.

 

http://endlessparadigm.com/forum/showthread.php?tid=25552

 

http://www.mobilemag.com/2010/10/07/google-android-retina-display-sharp-is03-smartphone/

 

τώρα θα πεις κάτι άλλο είμαι σίγουρος...

 

Για την είδηση: SD δεν παίρνει με adapter το τωρινό ipad? Θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση να χάσουν αυτό το market όπου πουλάνε τα "extras" adaptorakia και να το βάλουνε μόνιμο, άσε που θα τους χαλάσει το design. ONE I/O TO RULE THEM ALL!

 

Η κάμερα είναι standar ότι θα μπει, Imho και αφού έχουν το facetime θα ήταν μαλακία να μην το κάνουν. Η οθόνη είναι σίγουρο ότι θα αλλάξει αλλά δεν νομίζω να γίνει retina και αυτή, θέλει πολλά pixels...Τι έχεις Γιάννη μου τι είχα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως τα λες είναι φίλε nopstrim. τα πουλάνε πολύ πάνω από όσο θα έπρεπε και κάποιος πρέπει να τους δώσει ένα μάθημα να ρίξουν τιμές. καλά προιόντα είναι αλλά αναλογικά με τις τιμές να τα χαίροντε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή υπάρχει στην αγορά κι άλλο κινητό με retina ή παρόμοιας ανάλυσης; Με accelerometer; Με γυροσκόπιο; με τέτοια ποιότητα κατασκευής;

 

Και θα ήθελα πάρα πολύ να δω πόσο θα τιμολογηθεί ένα τέτοιο κινητό από κάποια άλλη εταιρία αν καταφέρει ποτέ να το φτιάξει, αν καταφέρει ποτέ να το κάνει να δουλεύει άψογα (iOS) και αν καταφέρει να το υποστηρίξει τόσο καλά (appstore).

 

Στο κάτω κάτω καμμία εταιρία δεν σταματάει να εξελίσσει και να δημιουργεί. Απλά όλοι κοιτάνε την Apple. Το ότι θέλει να βγάζει καινούργια συσκευή κάθε 1 χρόνο δεν καταλαβαίνω τί έχει να κάνει με μας. Τί δηλαδή, αποτελεί απειλή αυτό; Αν με καλύπτει το iPhone 4 που έχω (που το κάνει σίγουρα) τότε δεν πάω παρακάτω. Όπως δεν πέρασα απ' το 3G μου στο 3GS, αλλά στο 4άρι.

 

Και δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε ότι την πασάρει την τεχνολογία σαν να είναι κάτι καλό ενώ δεν είναι. Διαβάστε και λίγο. Για το multitasking είπαν ότι έχει ξαναγίνει, αλλά πιστεύουμε ότι εμείς το καταφέραμε καλύτερα. Για το flash εξηγήθηκε γιατί επέλεξαν να μην υποστηριχτεί. Άσχετα αν πιστεύουμε ότι είναι valid ή όχι...

 

Τώρα αν κάποιοι δεν γουστάρουν Apple αλλά θα ήθελαν η συσκευή τους να έχει κάποια χαρακτηριστικά της, αν πιστεύουν ότι η Apple κάνει κακό στην αγορά, αν θέλουν Apple αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορούν (θέλω να στείλω τις 50 άσχετες φωτογραφίες στα υπόλοιπα συμμαθητάκια μου μέσω bluetooth και να μου στείλουν και τραγουδάκια και να μην έχω iTunes και να κάνω ό,τι θέλω), έ τότε πλέον νομίζω υπάρχουν πολλές συσκευές για όλους...

 

Δεν μπορούμε να περιμένουμε ο κόσμος να μην προσπαθεί να μας κάνει πρόβατα καταναλωτές. Είναι στο χέρι μας οι επιλογές μας.

 

Επίσης, μην ξεχνάτε ότι η Apple έχει και κάτι που λέγεται iTunes, από όπου πουλάει μουσική... Θα ήταν εντελώς ηλίθιο από μέρους τους να μην προσπαθήσουν να προστατέψουν τις επενδύσεις τους. Άσχετα το ότι με τα jailbreak γίνεται πλέον και σπασμένες εφαρμογές να περάσεις και πολλά να κάνεις που δεν γίνονται κανονικά.

 

Τώρα, όσον αφορά το μάθημα... Νομίζω ότι το μάθημα που τους δίνει η αγορά και τα κέρδη τους είναι "συνεχίστε να κάνετε το ίδιο, δουλεύει..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καιρός είναι να σταματήσει εδώ η αντιπαράθεση Apple vs όλοι οι άλλοι.

 

Το παρόν thread αναφέρεται στις φήμες για το iPhone 5 και για το iPad 2. Οποιαδήποτε άλλη συζήτηση είναι εκτός θέματος και θα αντιμετωπιστεί ως τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρέπει όλοι να καταλάβουμε οτι η apple δίνει ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ στην τηλεφωνια(iphone),στο ιντερνετ(ipad),στο portable computing(macbooks),στο computing(iMacs).

Αν κάποιος δοκίμασε ενα macOS οποιοδήποτε και να είναι αυτό(iOs,SnowLeopard) μπορεί να το καταλάβει αυτό.

 

Θα πώ και κάτι άλλο και θα ήθελα να βάλω σε σκέψεις όλους μας..το iphone εχει 670 ενώ πχ ενα αντάξιο(και τα δυο θα εχουν + και -) κινητό είναι το htc desire έχει 550 ευρω..το iPhone δε χρειάζεται να το αλλάξω στο χρόνο γιατι υπάρχει φουλ υποστήριξη απο την apple σε updates,apps.Το HTC απο την άλλη θα πρέπει να το αλλάξω(δες τα προηγούμενα με 400-500αρηδες επεξεργαστές).Αρα το HTC στα 2 χρόνια δε μου κόστισε 550 μονο...μου κόστισε 2 συσκευές των 500 ευρω περιπου η καθεμια.Αρα το htc είναι πολυ πιο ακριβή λύση στην τηλεφωνία.Απλα σου φευγουν λίγα-λίγα και δε σου φαίνεται.

 

Η παραπάνω λογική είναι μια λογική της apple..ισχύει δλδ και στα άλλα προιοντα της.

 

Σκέφτομαι όμως οτι εδω μέσα υπάρχουν άτομα που στέλνουν μουσική,βιντεάκια,φωτογραφίες του christiano ronaldo(ή της angelina Jolie για να μην παρεξηγηθώ) και αυτοί δεν χρειάζονται το iPhone..ναι δεν κάνει για αυτους.Και προσωπικά χαίρομαι για αυτό.

 

 

edit: Sorry paredwse,δες είχα προλάβει να δω το post.

 

Για να μπω ontopic για μένα iphone 5 και ipad 2 περιμένω να είναι revolutionary συσκευες.Και όχι στα φρου φρου και τα αρωματα(500μεγαπιξελς καμερα) αλλα στην εμπειρία χρήσης.Εκεί βάζω στοιχημα με την apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με τα 2πύρινα , δεν υπάρχει δικαιολογία μη υιοθέτησης του Flash. Λογικά θα παίζει αρκετά καλά.

Να βάλει και το χεράκι της η Adobe μπας και δούμε άσπρη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με τα 2πύρινα , δεν υπάρχει δικαιολογία μη υιοθέτησης του Flash. Λογικά θα παίζει αρκετά καλά.

Να βάλει και το χεράκι της η Adobe μπας και δούμε άσπρη μέρα.

Νομιζω δεν τιθεται μονο θεμα ισχυς αλλα και καταναλωσης μπαταριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω δεν τιθεται μονο θεμα ισχυς αλλα και καταναλωσης μπαταριας.

ας εχουν υποστηριξη φλας και εμεις θα ειμαστε αυτοι που θα κρινουμε αν πρεπει να το χρησιμοποιουμε η οχι λογω της μεγαλης καταναλωσης...

 

ο steve παντως εχει δικαιο σε σχεση με την αυτονομια

στο galaxy s αμα δεις βιντεακι flash η μπαταρια πεφτει σαν τρελη! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο δε φταιει ουτε η πολυ καλη μπαταρια του GS ουτε η συσκευη αλλα το φλας σαν προγραμμα.Παντως απορω πως θα βαλει Φλας μια συσκευη που τις προαλες η εταιρεια της ειπε οτι"σταματαμε να ασχολουμαστε με το Χ προϊον μιας και εχει τις ταδε απαγορευσεις"και η αλλη εταιρεια ειπε"για Χ+Ψ δε θελουμε flash"

 

Απορω παντως με ολους μας.Τα iphone,Desire HD και Galaxy S εχουν θεσει στανταρ που ξεπερασαν τα κινητα.Βασικα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΙΝΗΤΑ απλα.Ειναι μικροτερες ταμπλετες.

 

Ειναι λοιπον σα να εχετε ενα micro pc στη τσεπη σας.

 

Τι αλλο θα θελατε δλδ να εχει ενα "ΚΙΝΗΤΟ"?Ναι συμφωνω οτι η τεχνολογια αυξανεται αλλα εξαιρουμενων μεγεθους οθονης τι αλλο να βελτιωσει κανεις σε αυτα τα 3?

 

Υπολογιστικη ισχυ?Θα φωναζετε για τη μπαταρια.

 

Καμερα;Γιατι αν εχει 20MP θα καταλαβαινετε τη διαφορα?

 

Apps?Υπαρχουν περιπου για Wm,Android+apple πανω απο 200.000 ΑΧΡΗΣΤΕΣ εφαρμογες.

 

Αυτο που θελω απλα να πω ειναι οτι μη περιμενετε κατι τοσο τρελο αφου αυτα που εχουν τα κινητα σας απο τωρα ξεπερνανε τις δυνατοτητες ενος "κινητου".Προσωπικα νομιζω οτι ειμαστε στης 2η φαση των smartphones πλεον και δε μπορω να περιμενω τπτ πιο τρελο απο αυτα που εχω ηδη δει :).

 

To μεγαλο θεμα ειναι το ipad.Εκει που χωρανε οι βελτιωσεις.Και επειδη ηδη υπαρχουν ταμπλετες που το ξεπερνανε εκει θελω να δω την apple.Και απο θεμα παροχων και απο θεμα δυνατοτητων.Γιατι 2ο "μετριο" one more thing θα ειναι βγει σε κακο για το μηλο-και τους καταναλωτες-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω ξαναπεί... το ipad ήταν υπερβολικά βαρύ για μένα. Κουραζόμουν πολύ γρήγορα. Βέβαια ο κολλητός μου δεν είχε το ίδιο θέμα οπότε είναι στον άνθρωπο... αυτό να λύσουν και είναι υποψήφιο για αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω απλα να πω ειναι οτι μη περιμενετε κατι τοσο τρελο αφου αυτα που εχουν τα κινητα σας απο τωρα ξεπερνανε τις δυνατοτητες ενος "κινητου".Προσωπικα νομιζω οτι ειμαστε στης 2η φαση των smartphones πλεον και δε μπορω να περιμενω τπτ πιο τρελο απο αυτα που εχω ηδη δει :).

Το σιγουρο παντως ειναι οτι θα η Apple κρύβει φέτος πολλές εκπλήξεις για το iphone 5 όπως εχω διαβάσει οπότε μην αποκλείεις αυτό το τόσο τρελό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σιγουρο παντως ειναι οτι θα η Apple κρύβει φέτος πολλές εκπλήξεις για το iphone 5 όπως εχω διαβάσει οπότε μην αποκλείεις αυτό το τόσο τρελό που λες.

 

Όλοι κρύβουν πάντα μερικές εκπλήξεις και το "τρελό" είναι λίγο υποκειμενικό.

 

Εγώ ας πούμε "τρελό" θα θεωρούσα να βγει η apple και να πει μάγκες το Iphone 5 θα έχει θύρα MiniUsb και μπορείς να το συνδέσεις στο pc και να δεις τα αρχεία σου. Το sd στο ipad όπως είπα δεν το θεωρώ πιθανό, αλλά και να το βάζανε δεν είναι "τρελό" εκτός εάν αυτό σημαίνει κάτι για τις μεταφορές αρχείων.

 

Να θυμίσω πάντως ότι οι φήμες είναι πάντα παραφουσκωμένες και συνήθως δεν πιάνουν αυτό το "τρελό" της καινούργιας συσκευής διότι παίζουν σε άλλα σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...