Προς το περιεχόμενο

Αναγομωση μελανιου - Canon mp160


gruser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον πριν κατι μερες ηθελα μελανι για να εκτυπωσω κατι που ηταν σημαντικο και ειπα να παω στο ινκ σεντερ μιας και νομιζω ειχα ξαναβγαλει απο κει..βεβαια πηγα κατα της 5.30 και δεν ειχε ανοιξει..περιμενα λιγο αλλα δεν ανοιξε οποτε εφυγα..Πηγαινοντας σπιτι πετυχα ενα αλλο και ειπα ας μπω..

Εκανε λοιπον 8 ευρω ενω στο ινκ σεντερ ελεγε απο εξω 3.50 ευρω και περιμενα και 20-30 λεπτα..αφου ημουν λοιπον εκει με ρωτανε αν εχω ξανακανει κλπ και οτι οταν βαλω το μελανι θα μου δειξει κατι στον εκτυπωτη οτι τελειωνει αλλα λεει θα συνεχισει να βγαζει ομως και οτι θα βγει ενα σημα και θα πατησω 5 δευτερολεπτα κατι..ωστοσο εκει που μου εδειχνε στο pc του πεταει ενα μηνυμα το μελανι cannot recognized και λεει αυτος ωπ λαθος εκτυπωτη εβαλα..δεν ειπα τιποτα εγω γιατι ετσι κι αλλιως ειχε πολλους εκτυπωτες εκει γυρω οποτε λαθος θα ειχε κανει.

Ερχομαι λοιπον σπιτι βαζω το μελανι και παω να βγαλω..και μου βγαζει λοιπον το μηνυμα με το θαυμαστικο που λεει οτι τελειωνει..περιμενω να δω και τιποτα..και στη συνεχεια μου βγαζει το ιδιο μηνυμα που του εβγαζε color. cannot recognize ink ή καπως ετσι..οτι δηλαδη εχω βαλει λαθος μελανι..

 

ξερει κανεις τι κανω ακριβως στην αναγομωση?μηπως εχει καποια διαδικασια που δε ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρατα πατημενο το κουμπι cancel του εκτυπωτη για 20 sec. θα συνεχισει να εκτυπωνει με απενργοποιημενη την ενδειξη σταθμης του μελανιου.Αν συνεχισει το μηνυμα που σου βγαζει τοτε το δοχειο εχει βραχυκυλωσει , να το πας πισω να σου δωσει καινουργιο.Σε αυτα τα canon ειναι συχνο προβλημα.

Αλλιως περιμενε να σου πει τι να κανεις ο επιστημονας Roger .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πατας cancel αλλα κρατας πατημενο το κουμπι cancel πανω στον εκτυπωτη για 20sec

δοκιμασε να κρατησεις πατημενο για 20sec to κουμπι που βγαζεις το εγχρωμο φωτοαντιγραφο πανω στον εκτυπωτη.Αν δεν κανει και παλι τιποτα επεστερψε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρατα πατημενο το κουμπι cancel του εκτυπωτη για 20 sec. θα συνεχισει να εκτυπωνει με απενργοποιημενη την ενδειξη σταθμης του μελανιου.Αν συνεχισει το μηνυμα που σου βγαζει τοτε το δοχειο εχει βραχυκυλωσει , να το πας πισω να σου δωσει καινουργιο.Σε αυτα τα canon ειναι συχνο προβλημα.

Αλλιως περιμενε να σου πει τι να κανεις ο επιστημονας Roger .

Δεν ασχολουμαι με αναγεμισμενα καρντια μου και ετσι δεν θα του δωσω λυση.

Με τετοια κριση το εριξες και εσυ στην αναγεμιση μελανιων?

Κατι πρεπει να κανουμε,ή ταξιτζηδες να γινουμε ή να γεμιζουμε μελανια που ειναι ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ οτι βλεπω ασχολεισαι , αλλιως ποιος ο λογος να παρεμβαινεις ? για να λες εξυπναδες ? υποτιθεται οτι καποιος εδω εχει ενα προβλημα και προσπαθουμε να τον βοηθησουμε.Οσο για το τι κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα. εξαλου αυτα τα εχεις ξαναγραψει και αλλου και δεν λεει να τα ξαναπιασουμε απο την αρχη.Τωρα αν ξερεις κατι να βοηθησεις αυτον που εχει το προβλημα καλως , αλλιως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα κανω οταν πατησω εκτυπωση κατι και μου βγαλει εκεινο το μηνυμα ή οποτε θελω το κανω?

 

///

 

βρηκα καπου στο google και λεει αυτα

 

The main solution is to reset the entire printer:

1. Disconnect the power cable

2. Connect it while holding down the power button

3. With the power button still down, press twice the "Cancel/Stop" red button

4. Release the power button

5. The printes turns into a kind of factory mode...(wait for about 10 seconds, utils it says "Idle")

6. Press the ">" (next to the "OK" button) once."Shipping Mode 3"

7. Press the "OK" button.

8. Press "OK" again for "Without cleaning"

9. A test page will print..

10. Open the cover, like you are about to change the cartridges.

11. Disconnect the power cable again.

12. Take out both cartridges.

13. Close the cover.

14. Connect the power cable once again.

15. Turn the printer on.

16. Now just put the cartridges back...

 

βεβαια κανω μεχρι το 5..το idle και μετα στο 6 που λεει να πατησω κατι δε βλεπω τπτ..δε βγαζει κανενα μηνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πριν κατι μερες ηθελα μελανι για να εκτυπωσω κατι που ηταν σημαντικο και ειπα να παω στο ινκ σεντερ μιας και νομιζω ειχα ξαναβγαλει απο κει..βεβαια πηγα κατα της 5.30 και δεν ειχε ανοιξει..περιμενα λιγο αλλα δεν ανοιξε οποτε εφυγα..Πηγαινοντας σπιτι πετυχα ενα αλλο και ειπα ας μπω..

Εκανε λοιπον 8 ευρω ενω στο ινκ σεντερ ελεγε απο εξω 3.50 ευρω και περιμενα και 20-30 λεπτα..αφου ημουν λοιπον εκει με ρωτανε αν εχω ξανακανει κλπ και οτι οταν βαλω το μελανι θα μου δειξει κατι στον εκτυπωτη οτι τελειωνει αλλα λεει θα συνεχισει να βγαζει ομως και οτι θα βγει ενα σημα και θα πατησω 5 δευτερολεπτα κατι..ωστοσο εκει που μου εδειχνε στο pc του πεταει ενα μηνυμα το μελανι cannot recognized και λεει αυτος ωπ λαθος εκτυπωτη εβαλα..δεν ειπα τιποτα εγω γιατι ετσι κι αλλιως ειχε πολλους εκτυπωτες εκει γυρω οποτε λαθος θα ειχε κανει.

Ερχομαι λοιπον σπιτι βαζω το μελανι και παω να βγαλω..και μου βγαζει λοιπον το μηνυμα με το θαυμαστικο που λεει οτι τελειωνει..περιμενω να δω και τιποτα..και στη συνεχεια μου βγαζει το ιδιο μηνυμα που του εβγαζε color. cannot recognize ink ή καπως ετσι..οτι δηλαδη εχω βαλει λαθος μελανι..

 

ξερει κανεις τι κανω ακριβως στην αναγομωση?μηπως εχει καποια διαδικασια που δε ξερω..

 

Σε αυτο το forum γραφουνε πολυ καλοι τεχνικοι,διαβασε λιγο μηπως βρεις λυση

http://www.fixyourownprinter.com/forums/inkjet/41962

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...