Προς το περιεχόμενο

αμα δεν κανει καποιος αναβαθμισεις


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως?

 

Οχι γιατι τοσο καιρο που τρεχω bleeding-edge-ρεουσα διανομη,ακομα δεν εχω δει αυτα τα προβληματα που αναφερεις.

Βεβαια παιζει ρολο και ο ελεγχος που γινεται στα πακετα.Σιγουρα μπορει upstream να παρουσιαζονται διαφορα θεματα,αλλα ειναι στο χερι των devs της διανομης να ελεγξουν-τεσταρουν-patchαρουν αν χρειαστει και μετα να πακεταρουν.

 

Σε ποια προβληματα αναφερσαι?

Εχουμε καποια λιστα?

 

Το κακό είναι ότι τα έχεις δει και εσύ όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρω αλλά λόγο φανατισμού δεν τα παραδέχεσε καν και παρασέρνετε και άλλο κόσμο στην και καλά ουτοπία του arch που τα πάντα δουλεύουν ρολόι. Αυτό το παραμύθι πρέπει κάποτε να τελειώσει. Λες και πιάσαμε όλοι μας εδώ μέσα χθες στα χέρια μας linux διανομές και δεν γνωρίζουμε τι συμβαίνει ακριβώς στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αναλογα πως το εννοει ο καθενας το προβλημα.

Για μενα το fbpanel 6.1 εχει ενα σπαστικο προβλημα το οποιο ειναι upstream και το εχω επιβεβαιωσει με αλλον χρηστη arch απο το φορουμ εδω.

Για αλλον προβλημα ειναι το να μην εχει ο πυρηνας τον driver για το ασυρματο του και παει λεγοντας.

 

Εκτος αυτου, οπως προβλημα ειναι να εχεις μια υπερ-ρεουσα διανομη σαν το arch και να εισαι με το αγχος του fglrx-kernel-xorg καθε τοσο, αλλο τοσο προβλημα και αγχος ειναι ενας fglrx που δεν θα δουλευει με την επομενη αναβαθμιση του ubuntu (εποχες 8.10-9.10).

 

Το update στο λινουξ ειναι αναγκαιο κακο, ειτε ρεεις ειτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε συ chek2fire ειπα οτι ειναι αναλογα και το software που χρησιμοποιεις.

 

πχ εγω εχω:

 

fluxbox

lxpanel

tint2

conky

xmms

vlc

smplayer

gparted

google-earth

libreoffice

urban terror

mousepad

thunar

mc

htop

file roller

gpicview

chromium

transmission

nvidia

vbox

και φυσικα την υπολοιπη βαση(grub2 , kernel , headers , τα απαραιτητα για χτισιμο πακετων κλπ..)

 

Επειδη τοσο καιρο,που κανω τα updates κλπ δεν εχω προσεξει κατι που να επηρεασει την χρηση που κανω μπορεις σε παρακαλω να μου αναφερεις στα παραπανω πακετα τι ακριβως προβληματα εχω?

 

To μοναδικο προβλημα που ειχα αντιμετωπισει στο laptop ηταν οτι περασα σε xorg 1.9 ενω η nvidia δεν ειχε βγαλει ακομα υποστηριξη για τους legacy drivers,οποτε εμεινα για λιγο καιρο με τον nv.Φυσικα μπορουσα να μπω σε διαδικασια downgrade αλλα δεν με απασχολουσε και τοσο.

 

Eπισης μια και αναφερθηκες σε arch,ποσο καιρο το εχεις χρησιμοποιησει?

Ποια ειναι τα προβληματα που εχεις δει κατα την χρηση της διανομης?

Εχεις να προτεινεις καποιες λυσεις στα προβληματα(τα οποια σε παρακαλω να απαριθμησεις-αναφερεις/προσοχη: οχι προβληματα upstream,αλλα distro specific προβληματα εφοσον αναφερθηκες σε arch)σαν πιο παλιος χρηστης?

 

Παντα φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτοί εδώ τι χρησιμοποιούν που ένα στα δύο post τους είναι για προβλήματα που αντιμετωπίζουν στην διανομή τους?

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=392410&page=222

 

ολοί το γνωρίζουμε ότι το ελεύθερο λογισμικό έχει το τίμημα του ότι έχει σχεδόν ανύπαρκτο quality control και το bug test γίνετε από τους χρήστες. Ιδίως στα major release με σημαντικές αλλαγές είναι σίγουρο ότι θα παρουσιαστούν προβλήματα. Αν κυνηγάς τις εκδόσεις χωρίς να παίρνεις ανάσα σταθερότητας τότε είναι 100% σίγουρο ότι θα έχεις ένα σύστημα που θα το υπηρετείς καθημερινά λύνοντας προβλήματα και δεν θα σε εξυπηρετεί αυτό για να κάνεις τις καθημερινές δουλείες σου.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω με τίποτα με τους όσους γουστάρουν να είναι geek και να ασχολούνται όλη μέρα λύνόντας και δένοντας την διανομή τους. Το θέμα είναι ότι έχουν φτάσει στο άλλο άκρο αυτήν ακριβώς την κατάσταση να την παρουσιάζουν σαν ιδανική λύση καθημερινής χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...