Προς το περιεχόμενο

αμα δεν κανει καποιος αναβαθμισεις


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πειτε οτι καποιος μπαινει στο συστημα του και δεν κανει σχεδον καθολου αναβαθμισεις .... τι επιπτωσεις θα εχει μετα ?

δηλαδη μπορει καποιος να εχει βαλει πχ το ubuntu 8.10 που το support του εχει ληξει ... τι συμβαινει τοτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο το software οσο και το hardware(απο outdated drivers) θα πιασουν σκουληκια , αραχνες και κοριους.

 

Θα χρειαστει αμεση απολυμανση το pc (και το δωματιο στο οποιο βρισκεται.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο το software οσο και το hardware(απο outdated drivers) θα πιασουν σκλουλικια , αραχνες και κοριους.

 

Θα χρειαστει αμεση απολυμανση το pc (και το δωματιο στο οποιο βρισκεται.)

τριτωνα οκ αλλα σταματα το τρολλινγξ mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα..γενικα δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να χρησιμοποιειται outdated software.

 

Το software (και ειδικα στο GNU) συνεχως ρεει , ανανεωνεται και βελτιωνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η εκδοση της διανομης του φτασει στο σημειο να ειναι πλεον unsupported γενικως, δηλαδη να μην παιρνει ουτε security fixes ουτε backports, εισαι απλα... δεμενος.

Εστω οτι κανεις τη δουλεια σου με kde3 ή με ff2 κανονικα κλπ. Αν ο im client δεν σου μπαινει πχ στο msn τι θα κανεις (εκτος απο το να τον αλλαξεις)?

 

Ενας φιλος μου ειναι με opensuse 10.3 ακομα για να μην χασει το kde3! Μαλιστα σκεφτεται αναβαθμιση σε i7 κλπ για να βαλει gentoo και ξανα kde3.

 

Αυτο το "βελτιωνεται" τι το ηθελες :P ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η εκδοση της διανομης του φτασει στο σημειο να ειναι πλεον unsupported γενικως, δηλαδη να μην παιρνει ουτε security fixes ουτε backports, εισαι απλα... δεμενος.

Εστω οτι κανεις τη δουλεια σου με kde3 ή με ff2 κανονικα κλπ. Αν ο im client δεν σου μπαινει πχ στο msn τι θα κανεις (εκτος απο το να τον αλλαξεις)?

 

Ενας φιλος μου ειναι με opensuse 10.3 ακομα για να μην χασει το kde3! Μαλιστα σκεφτεται αναβαθμιση σε i7 κλπ για να βαλει gentoo και ξανα kde3.

 

Αυτο το "βελτιωνεται" τι το ηθελες :P ?

 

δεν μπορει να τα βαλει με χερι (compiling απο source )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις πάντως τόσο πολύ την σταθερότητα και να βρίσκεις πακέτα των γνωστών τουλάχιστον προγραμμάτων σε νεώτερες εκδόσεις νομίζω ότι το debian stable είναι ότι πρέπει. Και σε μένα δεν μου αρέσουν με τίποτα οι συνεχείς αναβαθμίσεις μαζί με τα πολλά προβλήματα που φέρνουν τις περισσότερες φορές. Ακόμα και το 6αμηνο του ubuntu μερικές φορές μου φαίνετε υπερβολικά γρήγορος χρόνος αναβάθμισης και ότι δεν προλαβαίνουν να λύσουν τα προβλήματα που παρουσιάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι θυμαμαι, στο debian stable παγωνουν τις εκδοσεις των προγραμματων, αρα δεν θα βρισκεις νεοτερες στα αντιστοιχα repos. Συμφωνω ομως οτι ειναι η καλυτερη λυση για την περιπτωση σου, αν συμβιβαστεις με το γεγονος οτι καποιες καλες ανανεωμενες εκδοσεις προγραμματων δεν θα τις βρισκεις. Το να τα βαζεις με το χερι ειναι φυσικα δυνατο αλλα δεν προτεινεται, και οσο τα περισσοτερα προγραμματα πλεον μπορεις να τα βρεις σε repositories τοσο λιγοτερες οδηγιες θα βρισκεις για να κανεις μονος σου compile κατι που μπορεις να το βρεις ετοιμο.

 

 

Ενα αλλο προβλημα που ειχα εγω σε arch (που δεν εχει εκδοσεις αλλα ειναι μια κυλιομενη εκδοση χωρις αριθμους) ειναι οτι αμα περνουσε πολυς καιρος χωρις update δυσκολευομουνα να προσθεσω οποιοδηποτε πακετο μπορει να χρειαζομουν γιατι εβρισκε conflicts. Τελικα αναγκαζομουν να κανω μαζικο update μονο και μονο για να προσθεσω ενα μικρο utility που δεν εμπαινε αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις πάντως τόσο πολύ την σταθερότητα και να βρίσκεις πακέτα των γνωστών τουλάχιστον προγραμμάτων σε νεώτερες εκδόσεις νομίζω ότι το debian stable είναι ότι πρέπει. Και σε μένα δεν μου αρέσουν με τίποτα οι συνεχείς αναβαθμίσεις μαζί με τα πολλά προβλήματα που φέρνουν τις περισσότερες φορές. Ακόμα και το 6αμηνο του ubuntu μερικές φορές μου φαίνετε υπερβολικά γρήγορος χρόνος αναβάθμισης και ότι δεν προλαβαίνουν να λύσουν τα προβλήματα που παρουσιάζονται.

 

Συμφωνώ οτι το 6μηνο ειναι πολυ γρήγορος χρονος(θα επρεπε να ειναι τουλάχιστον 1ετος)αλλά υπάρχει και η LTS έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχείς αναβαθμίσεις μαζί με τα πολλά προβλήματα που φέρνουν τις περισσότερες φορές.

 

Οπως?

 

Οχι γιατι τοσο καιρο που τρεχω bleeding-edge-ρεουσα διανομη,ακομα δεν εχω δει αυτα τα προβληματα που αναφερεις.

Βεβαια παιζει ρολο και ο ελεγχος που γινεται στα πακετα.Σιγουρα μπορει upstream να παρουσιαζονται διαφορα θεματα,αλλα ειναι στο χερι των devs της διανομης να ελεγξουν-τεσταρουν-patchαρουν αν χρειαστει και μετα να πακεταρουν.

 

Σε ποια προβληματα αναφερσαι?

Εχουμε καποια λιστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως kdepim απο την εκδοση 4.5 του kde και μετα. Εχω και αλλα "οπως" αν θες.

 

Γιατι κατι μου λεει οτι το νημα θα καταληξει σε flame...

 

Anyway, 1 χρονος παραειναι μεγαλη διαρκεια μεταξυ 2 releases.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...