Προς το περιεχόμενο

Αύξηση χώρου στο partition των ubuntu


bosei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω Ubuntu 10.10 και όταν έκανα εγκατάσταση τα ubuntu δεν είχα βάλει και πολλά Giga στο partition των ubuntu αφήνοντας τα πιο πολλά στα windows (έχω dual boot με vista).

 

Πως γίνετε να αυξήσω τώρα τα giga στο partition που έχω τα ubuntu ?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι πόσα έχω δώσει...νομίζω 100 αλλά δεν είμαι και σίγουρος καθώς μου λέει 37 GB free space και στο home 34 in use.

 

Όχι δεν έκανα εγκατάσταση μέσω wubi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποσταρε οτι σου βγαλει η εντολη

>df -h

και πες μας, με βαση τα μεγεθη τους, ποιο partition ειναι ποιο.

 

100GB παραειναι πολλα για να τα γεμισες με λινουξ μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποσταρε οτι σου βγαλει η εντολη

>df -h

και πες μας, με βαση τα μεγεθη τους, ποιο partition ειναι ποιο.

 

100GB παραειναι πολλα για να τα γεμισες με λινουξ μονο.

 

>Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda5             101G   59G   38G  61% /
none                 1001M  248K 1001M   1% /dev
none                 1007M  1.2M 1005M   1% /dev/shm
none                 1007M  396K 1006M   1% /var/run
none                 1007M     0 1007M   0% /var/lock
/dev/sda1             443G  231G  213G  52% /windows
/dev/sr0              5.1G  5.1G     0 100% /media/NBA 2K11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ακομα 38GB ελευθερα για το λινουξ και 213 στα windows. Καλα δεν ειναι?

 

Απο αυτα τα 59GB που εχει πιασει το partition του λινουξ, πιστευω οτι τα δεδομενα σου ειναι ~55GB στο /home και αλλα ~3 του συστηματος. Αυτα τα 55 δν μπορεις να τα στειλεις στο partition των windows? Οχι ολα, ενα μερος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυση 1.

- Κατεβαζεις ενα live cd που θα εχει το gparted, πχ αυτο του parted magic ή το ομονυμο gparted live cd και το καις σε ενα δισκακι.

- Πριν επανεκκινησεις για να μπεις με το live cd και να κανεις οτι δουλεια θες, κανεις ανασυγκροτηση στα windows, αλλιως το resize του partition τους θα σου παρει ωρες.

- Επανεκκινεις, bootαρεις με το cd που μολις εκαψες και ανοιγεις το gparted. Μικραινεις το sda1 οσο θες, πατας apply και περιμενεις να τελειωσει.

- Οταν τελειωσει επεκτεινεις το primary partition (εστω sda4) που περιεχει το sda5, που ειναι logical, προς το χωρο που ανοιξε απο την σμικρυνση του sda1. Ξαναπατας apply και το αφηνεις.

- Οταν τελειωσει και το μεγαλωμα του sda4, το οποιο περιεχει το sda5, μεγαλωνεις το sda5 για να πιασει ολο το χωρο που του δινει το sda4. To sda5 περιεχεται στο sda4. Apply και περιμενεις. Οταν τελειωσει, κλεινεις το gparted και επανεκκινεις.

 

The catch.

Αν οι σκληροι σου εχουν οριστει στο συστημα με τα uuid, που ειναι το πιο πιθανο, μετα απο το resize αυτα θα αλλαξουν, οποτε δεν θα μπορεις να bootαρεις.

Για αυτο θα πρεπει να μεριμνησεις πριν κανεις την αλλαγη μεγεθους, οπως ο φιλος εδω

http://www.insomnia.gr/topic/377287-dual-boot-vista-ubuntu-και-αναδιανομη-ελευθερου-χωρου-διαμερισμα

 

Λυση 2.

Μετακινεις οσα GB θες στο partition των windows και κανεις χωρο.

 

Λυση 2.5

Κανοντας διαφορα οπως πχ να καθαρισεις την cache του package manager κλπ αδιαζεις μερικα GB. Αλλα και παλι δεν θα ειναι πολλα, 1-2 με το ζορι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω και πολύ χρόνο και πολλές γνώσεις και για να μην κάνω καμία πατάτα...θα κάνω τα 2 τελευταία.Έτσι κι αλλιώς δεν θέλω και 100 GB extra χώρο.

 

Υ.Γ.1 Το καθάρισμα της cache γίνετε: πηγαίνω στο home πατάω control + h για να εμφανιστούν οι κρυφοί φάκελοι πηγαίνω cache και διαγράφω αυτά που έχει μέσα?

 

Υ.Γ.2. Σκοπεύω στο εγγύς μέλλον να κάνω format στα windows.Σε κείνη τη φάση θα μπορώ να τα μικρύνω και να αυξήσω τα ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με

>sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean

καθαριζει η cache του package manager.

 

Η αλλαγη που λεω στο "the catch" πρεπει να γινει γιατι

- πριν το resize το partition του ubuntu εστω οτι εχει uuid 682f2988-4aaf-4df0-bc5f-bd12e5ffcda8 (αυτο ειναι το uuid, μια τυχαια σειρα γραμματων και αριθμων που ειναι παντα μοναδικη)

- μετα το resize εστω θα εχει b8f87e18-8175-412e-8b4b-2c42f2b72cb1

Οταν θα ερθει η ωρα να εκκινησει το συστημα, θα ψαχνει το partition με uuid 82f2988-4aaf-4df0-bc5f-bd12e5ffcda8 και δεν θα το βρισκει, οποτε δεν θα εκκινει.

 

Γιαυτο γυρνας το uuid σε device name με τον τροπο που λεω στο αλλο θεμα, υπο την προϋποθεση οτι αλλαζεις και τα σχετικα αρχεια σε device names (fstab και grub.cfg).

Γινεται βεβαια να αλλαξεις τα παλια uuid με νεα, αλλα αυτο λογικα απαιτει chroot κλπ στην υπαρχουσα εγκατασταση που ειναι πιο advanced κολπα.

 

Μην με ρωτησεις για ποιο λογο δεν χρησιμοποιουνται device names απο default, επειδη με uuid τα πραγματα γινονται πιο πολυπλοκα.

Και τα uuid εχουν το σκοπο τους παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...