Προς το περιεχόμενο

Τέλη Φεβρουαρίου αναμένεται (ιδανικά) η τελική έκδοση του Firefox 4


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Μετά από αρκετές καθυστερήσεις, η τελική έκδοση του Firefox 4 ενδέχεται να κυκλοφορήσει κάπου προς το τέλος Φεβρουαρίου, αφού προηγηθεί πρώτα μια RC έκδοση στις αρχές του ίδιου μήνα. Αυτό τουλάχιστον προκύπτει από τα γραφόμενα υπαλλήλου της Mozilla σε σχετική mailing list, όπου ευχαριστεί τους «κουρασμένους και πιεσμένους» προγραμματιστές που συμμετέχουν στο έργο και τους παροτρύνει να συνεχίσουν ώστε να παραδώσουν το «καλύτερο δυνατό προϊόν».

 

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν ακόμη 160 bugs που θα πρέπει να διορθωθούν προκειμένου να κυκλοφορήσει η Release Candidate του browser, ιδανικά έως στις αρχές Φεβρουαρίου. Πρόκειται για αρκετά σφιχτό χρονοδιάγραμμα, αν αναλογιστεί κανείς ότι σε προηγούμενες εκδόσεις του Firefox, η διόρθωση 100 τέτοιων bugs έπαιρνε περίπου 6 εβδομάδες.

 

Το μήνυμα επίσης απευθύνεται και σε όσους δεν είναι προγραμματιστές αλλά θα ήθελαν να βοηθήσουν, δοκιμάζοντας την τελευταία έκδοση του Firefox 4 και αναφέροντας τα bugs που συναντούν.

 

 

Link.png Site: DownloadSquad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Ξέρουμε αν θα είναι x64 multicore, ή αν θα υποστηρίζει hardware accerelation;

 

 

Αν θυμάμαι καλά, το hardware acceleration υποστηρίζεται και στην τελευταία beta είναι και προ-ενεργοποιημένο (πριν ήθελε ρύθμιση του χρήστη). Για το άλλο δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο Minefield 64-bit παίζει μια χαρά μέχρι στιγμής. Βέβαια δεν τον έχω δοκιμάσει σε εφαρμογές όπως e-banking, αλλά για τα υπόλοιπα δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα προς το παρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει τις beta εκδόσεις κατά καιρούς και έχοντας ένα μετρο σύγκρισης καθώς τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ πολύ τον chrome μπορώ να πω ότι είναι σε πολύ καλό δρόμο ο firefox 4 και δεν θυμίζει σε τίποτα τον 3.6. Βελτιωμένος σε εμφάνιση κατά τα πρότυπα του όπερα και του chrome και αρκετά γρηγορότερος αν και έχω την αίσθηση πως υπολείπεται λίγο του chrome. Καλό θα ήταν να δούμε και κάποιο τεστ με τα επίπεδα ταχύτητας των τελευταίων beta όλων των browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει τις beta εκδόσεις κατά καιρούς και έχοντας ένα μετρο σύγκρισης καθώς τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ πολύ τον chrome μπορώ να πω ότι είναι σε πολύ καλό δρόμο ο firefox 4 και δεν θυμίζει σε τίποτα τον 3.6. Βελτιωμένος σε εμφάνιση κατά τα πρότυπα του όπερα και του chrome και αρκετά γρηγορότερος αν και έχω την αίσθηση πως υπολείπεται λίγο του chrome. Καλό θα ήταν να δούμε και κάποιο τεστ με τα επίπεδα ταχύτητας των τελευταίων beta όλων των browser.

Στο τελευταίο τεστ που είδα, οι διαφορές chrome/ff ήταν κάτι millisecond δηλαδή τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και εύχομαι να είναι ακόμη παρά πολύ καλός, γρήγορος και μην πολύ βαρείς και να μην τρώει την RAM :) ^_^

 

Βασικά θα προτιμούσα να τον κάνουν να προσαρμόζεται να είναι γρήγορος χωρίς πολύ ram όταν το σύστημα είναι χαμηλό, αλλά να τρώει ram όταν υπάρχει άφθονη πχ πάνω από 8GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Firefox 4 εμφανισιακά είναι αντιγραφή (για να μη πω καρα-αντιγραφή) του Opera

& ο ανερχόμενος IE9 αντιγραφή του Google Chrome!

Τόση καινοτομία στις ιδέες και τόση έμπνευση πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα προτιμούσα να τον κάνουν να προσαρμόζεται να είναι γρήγορος χωρίς πολύ ram όταν το σύστημα είναι χαμηλό, αλλά να τρώει ram όταν υπάρχει άφθονη πχ πάνω από 8GB...

αν μπορεί να καταναλώσει λίγη ραμ γιατί να καταναλώσει πολύ, ακόμα και αν είναι διαθέσιμη, δεν υπάρχει λόγος

 

O Firefox 4 εμφανισιακά είναι αντιγραφή (για να μη πω καρα-αντιγραφή) του Opera

& ο ανερχόμενος IE9 αντιγραφή του Google Chrome!

Τόση καινοτομία στις ιδέες και τόση έμπνευση πια?

για τον ΙΕ δεν ξέρω, αλλά ο Νέος firefox, όντως μοιάζει πολύ στην OPERA

τελειώνουν οι ιδέες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον όλες αυτές οι ιδέες έχουν ενωθεί σε ένα συγκεκριμένο UI για browsers

Η όπερα έβαλε τις καρτέλες από πάνω, o chrome όμως τις έβαλε και στην title bar και μετά ακολούθησε και η όπερα τον chrome και τις εβαλε και αυτή στην title bar. Δούλεψε καλά, φυσικό κι επόμενο να υιοθετηθεί και από τον firefox απο τη στιγμή μάλιστα που το ζητούσαν όλοι στα forum της beta έκδοσης. Αν δεν γινόταν έτσι από μόνος του, θα έβγαινε σίγουρα κάποιο πρόσθετο να κάνει τον firefox έτσι. Και ούτω καθ' εξής και για άλλα χαρακτηριστικά.

 

Δεν μιλάμε πλέον για αντιγραφές.Προσωπικά όταν σερφάρω σχεδόν δεν καταλαβαίνω αν έχω chrome,opera ή firefox 4. Μοιάζουν πολύ μεταξύ τους και είναι και οι τρεις ταχύτατοι. Για την επιλογή browser πλέον μετράνε άλλοι παράγοντες για τον καθένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελευταίο beta πάντως (4b9) όντως μου φαίνεται αρκετά γρήγορο, ακόμη και στο πρώτο άνοιγμα που υπήρχε χαρακτηριστική καθυστέρηση. Καλά πάνε τα πράγματα.

Επεξ/σία από alexandergr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...