Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός (2011-2012)


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα μην το βλέπεις ως "λάθος". Πιό πολύ "τυπικό" κι "επίσημο" είναι. Ίσως μάλιστα, να είναι και υπό μία έννοια, ο δημόσιος τονισμός της θέσης "τη Δευτέρα δεν θα πάμε για να διαπραγματευτούμε, καθώς η θέση μας είναι αμετακίνητη : μείνε, αν θες και μπορείς, με τα ελάχιστα λεφτά που προτείναμε". Κάτι σαν μήνυμα προς Ζοτς δηλαδή, μπας και δεχτεί να πάει με τα δικά τους νερά, και να το αποφασίσει ΠΡΙΝ την Δευτέρα, που θα είναι και η τελειωτική συνάντηση (όπως κι αν καταλήξει).

 

Το περί "άλλου", νομίζω ήταν "να 'χαμε να λέγαμε". Και καλά δηλαδή ανοιχτά χαρτιά, τύπου "εμάς αυτές είναι οι δυνατότητές μας - αν θέλει άλλος, καλώς να ορίσει" (...ξέρουν δηλαδή ότι "άλλος" γιόκ). Ούτε αυτό "λάθος" το βλέπω εγώ...

 

Σε γενικές γραμμές, εγώ δεν το βλέπω λαϊκισμό εκ μέρους τους. Πες το όπως αλλιώς θες, "κατηγόρησέ τους" ότι "δεν το παλαίψανε παραπάνω για να μείνει η ομάδα ψηλά" - ακόμα και "δεν είναι ένδειξη αγάπης αυτή προς την ομάδα" ή "τα φράγκα βάλανε πάνω απ' όλα", αλλά όλες αυτές τις ανακοινώσεις που είδα εδώ, εγώ θα τις χαρακτήριζα ως διακριτικές, "ωμές", κι αληθινές, σχεδόν "σεβάσμιες"...

 

Σε σχέση με άλλα πανηγύρια που έχουμε δει κατά τις δεκαετίες από άλλες διοικήσεις, πάλι καλά να λες θα έλεγα εγώ. Το καταλαβαίνω ότι για κάποιον που "αγαπάει την ομάδα", μένει πίκρα, αλλά η ουσία Midi είναι πως απλά μετά από δεκαετίες "τέλειωσε ένα όμορφο παραμύθι, που πρόσφερε πολλές πραγματικές χαρές". Και σχετικά ανώδυνα μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλες καλοπροαιρετες σκεψεις. Αν δεν ειχε προηγηθει το σημερινο πρωτοσελιδο της Πρασινης (απο το ιδιο ατομο ουσιαστικα που συνεταξε και την ανακοινωση της ΚΑΕ) τοτε κι εγω θα εκανα επιμονη προσπαθεια να δω την καλοπροαιρετη πλευρα μιας τετοιας ανακοινωσης.

 

Λαθος/ξελαθος της ΚΑΕ, οπως και να χει ας προσαρμοζομαστε σιγα σιγα στην νεα πραγματικοτητα, αυτη ειναι και η ουσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ενδοΚΑΕϊκά, δεν ξέρω...

 

...χωρίς πάντως να θέλω να θυμήσω κάποιον που πριν βδομάδες σε σχετικό θρεντ (μπορεί και στο παρόν) "το είχε πάει αλλού", μιας και είπες για "προσαρμογή", μην ξεχνάμε ότι έτσι όπως πάει η υφήλιος, η Ευρώπη και ειδικά η Ελλαδίτσα μας, ούτως ή άλλως μαύρες μέρες προμηνύονται γενικώς μπροστά - πόσο μάλλον στα αθλητικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρα λαικιστικη κινηση για να προλαβουν την κατακραυγη και το προδιαγεγραμενο τελος του Ζοτς. Να βγαλουν προς τα εξω το προσωπο "προσπαθησαμε ως το τελος εμεις". Αυτη η ανακοινωση δειχνει οτι η διοικηση παραμενει ανενδοτη και ανυποχωρητη και ουσιαστικα μας προετοιμαζει ψυχολογικα 2 μερες πριν το τελος.

 

Νταξει, το βρισκεις αδικο? Απ τη στιγμη που δεν μπορουν να δωσουν αυτα που ζηταει, καλυτερα ειναι που βγαινουν και το λενε. Δε μπορω να δω πως ενας παναθηναικος να χει παραπονο απ τους Γιαννακοπουλους στο μπασκετ.. Τοσα χρονια εδιναν ενα καρο λεφτα, ε πια ειπαν οτι με τα δεδομενα δ εμπορουν να συνεχισουν στο ιδιο μοτιβο. Τοσο αρρωστακια που ειναι, δε θα θελαν να παρει ο παο και 7ο και 10ο ευρωπαικο?

 

τα χρονια ομως περασαν, τα λεφτα λιγοστευουν οποτε.. να λετε παλι καλα που μενουν, και δε το κανουν σαν τον Κοκκαλη που παρατησε το τμημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπονο απτους Γιαννακοπουλους δεν εχω, ως διοικηση, λεφτα, διαρκεια κλπ.

 

Παραπονο εχω μπαινοντας στο πετσι του Ζοτς (οπως πολυς κοσμος) που περιμενε μετα απο τοσα χρονια να εχει λιγο διαφορετικη συμπεριφορα σε καποια θεματα, απο αυτην που αντιμετωπιζει τα τελευταια 2 χρονια και ιδιαιτερα απο περυσι τετοια εποχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε Midi, καλύτερο θα ήταν να το είχαν σχολάσει ήδη από πέρσι-πρόπερσι το θέμα...; Aν και συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να είχαν κάνει μεγαλύτερες προσπάθειες, τουλάχιστον να πασάρουν την ομάδα σε "σωστά χέρια" κατά τη διάρκεια της κάθε χρονιάς, κι όχι απλά στο τέλος της κάθε μιας...Είναι βέβαια σαν σενάριο, εξωγήινο, κάτι τέτοιο, με βάση τα όσα έχουν δει τα ματάκια μας κι έχουν ακούσει τ' αυτάκια μας κατά καιρούς, από άλλες περιπτώσεις...

 

Τεσπα, κρίμα πάντως, αν όντως αντιμεθαύριο απλά το διαλύσουν (...διότι αν φύγει ο Ζοτς, και υπό τέτοιες συνθήκες=μπάτζετ, τρέχα-γύρευε τί θα μείνει κι απ' την ομάδα ως ενεργό δυναμικό παικτών. Ντόμινο θα πάει μάλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρταται πως εννοεις το καλυτερα.

Διοτι προπερσυ σηκωσαμε το 6ο με μεγαλειωδεις εμφανισεις επι της Μπαρτσελονα και περυσι (πλεον) με χιλιες μυριες δυσκολιες και προβληματα φτασαμε στο φ4 και παιξαμε την ΤΣΣΚΑ στο καλαθι, ενω ειδαμε και ωραιους τελικους Α1 ασχετα αν χασαμε τελικα.

Παιξαμε σε μερικα παιχνιδια και πολυ ωραιο μπασκετ.

 

Απο κει και περα, επενδυτης δεν υπαρχει. Το τι επρεπε ν ακανουν οι Γιαννακοπουλοι ειναι δικο τους ζητημα. Αλλα με αυτα που ειδα εγω να κανουν απεναντι και στον Ομπραντοβιτς, θα προτιμουσα να μην "εκβιαζαν καταστασεις" με τα φευγω/τελευταια χρονια κλπ και απλως να βαζανε την ομαδα σε πωλητηριο με οριζονται 3ετιας ας πουμε. Αυτοι ξυπνησαν μια μερα και ειπαν φευγουμε. Μια αλλη μερα ξυπνησαν και ειπαν μενουμε. Μετα ξαναφευγανε και μετα μειναν παλι. Δεν τους κακολογω, αλλα θα μπορουσαν να κινηθουν πιο νηφαλια και οργανωμενα, διοτι απο ολη αυτην την ακαταστασια αποδεκτης ηταν ο ανθρωπος που εβαλε ταξη στο συλλογο.

 

Ας πουμε, να παρουμε τα προσφατα γεγονοτα μονο. Δες μια αλληλουχια του τελευταιου μηνα:

-ΜΜΕ του Τρακη: Ρωσσοι ενδιαφερονται για τον ΠΑΟ

-Ζοτς: Οτι ειναι να γινει θελω να εχω ενημερωθει πριν την εναρξη του φ4

(τον γραφουνε στα @@ τους καθως και αυτο που ζητησε)

-Ζοτς: Αισθανομαι οτι ηταν το τελευταιο μου παιχνιδι στο ΟΑΚΑ

-Γιαννακοπουλοι: Αποφασιζουμε να μεινουμε με στοχο να τον κρατησουμε

-Ζοτς: Θελω να μεινω

-Ακολουθει συναντηση με τον Τρακη ΜΟΝΟ και αποντες αυτοι που "μεινανε στον ΠΑΟ για να κρατησουν τον Ζοτς" (surprise no1)

-Ακολουθει πρωτοσελιδο Τρακη: Ο κοσμος του ΠΑΟ αγωνια για το μελλον της ομαδας και ο Ζοτς διδασκει μπασκετ στο Ντουμπαι (suprise no2)

-Ακολουθει ανακοινωση Τρακη: Δεν σου δινω ευρω παραπανω απο αυτα που ειπαμε, ξερω οτι εχεις καλυτερες προσφορες, εκει να πας. Στην ομαδα θα μειενει ειτε αν κατεβασεις τις απαιτησεις σου, ειτε αν βρω ατομο να μου χαρισει φραγκα για την επομενη 3ετια και να στα δωσω (κοινως φευγεις απτην ομαδα, δεν χρειαζεται να συναντηθουμε καν την Δευτερα). suprise no3

(σε ομορφη εκδοχη τα παραπανω για να μην βαλουμε και τον λαο απεναντι μας).

 

Ε ρε φιλε, τον Ζοτς εχεις απεναντι σου, δεν εχεις τον Νιοπλια.

 

ΥΓ. Αν φαινονται υπερβολικα τα παραπανω, τοτε λαβετε υποψιν οτι παρομοιες αλληλουχιες γεγονοτων καλα κρατουν 1-2 χρονια τωρα. Ο δε Τρακης οποτε μπλεκει τα κανει π**ταναριο σε μονιμη βαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα με τον μιντι. τραγικη η ανακοινωση, ο ζοτς δεν ειναι φερειρα, δεν μπορεις να βαλεις τελεσιγραφα σε ενα τετοιο προπονητη.

 

Δεν μιλας καθολου, ερχεται η δευτερα, κανεις πως το συζητας και τελειωνει εκει η ιστορια.

 

Τι βλεπετε για μετα-ζοτς εποχη??? μπαρτζωκας?? ζουρος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν είναι ότι τα λες άσχημα, αλλά η δική μου οπτική λέει ότι είναι σα να είμαστε στο πεζοδρόμιο, και μια πόρνη παραπονιέται που ο νταβάς της "της μίλησε άσχημα" και "της πήρε 20 Ευρώ από τα 200 που έβγαλε το Σαββατοκύριακο".... Δεν ξέρω πόσο "επιτυχημένο" ήταν το παράδειγμα που μου 'ρθε - μια φορά δεν υποννοώ κάτι, πέρα του "βρε πάλι καλά είναι - υπάρχουν και χειρότερα"...

 

Και υπό μία έννοια, αφού τα έβλεπε αυτά ο Ζοτς τόσα χρόνια, ίσως έπρεπε να έχει αλλάξει στάση νωρίτερα....; Ε μάλλον "έλπιζε" κι αυτός...

 

Τεσπα, η ουσία είναι, όπως έχω ξαναγράψει, ακόμη κι αν διαλυθεί ο ΠΑΟ (σαν ομάδα παικτών), ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να μην την κάνουν για έξω οι (καλοί) Έλληνες παίκτες. Όσο θα υποβαθμίζεται το πρωτάθλημα (υπό ΚΑΘΕ έννοια), τόσο θα...υποβαθμίζεται και η κάθε καλή ομάδα ξεχωριστά, με αποτέλεσμα να...υποβαθμίζεται περεταίρω ο κάθε παίκτης, και τελική συνέπεια όλο αυτό να είναι ένας κλειστός κύκλος υποβάθμισης του ελληνικού μπάσκετ, που στην τελική, νομίζω ότι όλους μας νοιάζει, πέρα απ' την προσωπική προτίμηση του καθ' ένα για την ομάδα του. Αλλιώς, τί να τον κάνω έναν πρωταθλητή Ευρώπης που θα αποτελείται από 3 ξένους, 5 κοινοτικούς, 3 νατουραλιζέ και τον Λάζο να γεμίζει τα Γκέτορέιντ και θα φοράει "Γκαζπρομ" στη φανέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...