Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός (2011-2012)


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι κάθεστε και απαντάτε στους γαυρου/σας γαμήσαμε αγκου;

 

Ναι κέρδισαν το πρωτάθλημα διότι η τελευταία φορα που γυαλίσε το μάτι μας ήταν στον τελικό του κυπέλλου και από τότε ο γαύρος μπήκε στη ζώνη του λυκόφωτος και κέρδισε ότι βρέθηκε μπροστά του και μπράβο του. Είχε πλάνο στο παιχνίδι του, είχε θέληση και του βγήκε αυτο το κάτι παραπάνω που έβγαινε σε εμάς τις προηγούμενες χρονιές. Χωρίς να κάνει κάτι το απρόσμενο ή το εμπνευσμένο μέσα στο γήπεδο, κέρδισε.

 

Με 12 εκατομμύρια χτίζουμε ομάδα, αλλά μάλλον για τη μεθεπόμενη σεζόν και νομίζω ότι εκεί κολλάει το θέμα με τον ζοτς, στα πόσα χρόνια θα είναι εγγυημένη η χρηματοδότηση για να σχεδιάσει την ομάδα. Και μεταξύ μας, δεν έχει κανένα λόγο να μείνει για μία χρονιά. Ας δούμε τι θα γινει με τον κόουτς και να μιλήσουμε μετα για παίχτες.

 

γράφω για να διώξω την αγωνία μου από την άλλη τη ματσάρα στο μαιάμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ξεχαστε τον τον Ομπραντοβιτς :mad:

Τουλαχιστον δεν θα ειναι σε μακρυνη χωρα

Δεν ξερω αν ειναι τοσο τελειωμενα τα πραγματα με οσα διαβαζω. 50-50 μου φαινεται η κατασταση (χωρις να εχω inside info).

 

Το ανησυχητικο ειναι οτι κατσαν 2,5 ωρες και δεν τα βρηκαν οταν παλια τα βρισκανε σε 5 λεπτα και επεφταν 3ετεις ανανεωσεις.

Το θετικο ειναι οτι εκατσε και μιλησε με τον Τρακη 2,5 ωρες και ανανεωσε το ραντεβου του. Θελω να ελπιζω οτι στο επομενο ραντεβου που λογικα ειναι και το πιο κρισιμο ολων θα πανε και τα αδερφια εκει, θα βαλουν ολοι λιγο νερο στο κρασι τους και θα κλεισει η ανανεωση.

 

Αν ειχε τελεσιδικησει καποια κατασταση πιστευω θα το ειχαμε ηδη μαθει καθως ηταν αρκετοι στο meeting για να υπαρξουν διαροες προς διαφορες πλευρες επισημες ή μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Oμπραντοβιτς ειναι Παναθηναικος αλλα ειναι και επαγγελματιας μικρης σχετικα για προπονητη ηλικιας με μεγαλους στοχους.

Δεν υπαρχει παντα το μενω-φευγω αναλογα με την υπαρχουσα ομαδα

Καποιες φορες ειναι σε ζορια η ομαδα αλλα υπαρχει και ανταγωνισμος που μπορει να δωσει περισσοτερα. Απο τη στιγμη που δεν μπορεις να του εξασφαλισεις αυτο που θελει, ειναι η λογικη εξελιξη των πραγματων

 

Δηλαδη ο Σαραβακος δεν ειναι Παναθηναικος επειδη κοιταξε την καριερα του καποτε?

 

Δεν βλεπω λογο για αναθεματα σε καμια πλευρα. Ουτε απο την τσεπη μου θα βγουν τα λεφτα - αρα πως θα πω στην ΚΑΕ "δωστου οσα θελει για μπατζετ" - ειδικα σε αυτη την περιοδο, ουτε μιλαμε για καποιον προπονητη της σειρας ή 80 χρονων ή χωρις στοχους ή με πρασινο αιμα στο φιναλε. Οταν σου λενε "ελα με μπατζετ 35 χαρτια στην Τουρκια" ενταξει, θα πεις στον εργοδοτη "Μπορεις να μου δωσεις τοσα για να μεινω" και σου λεει "δεν βγαινω", χωριζεις οσο γινεται φιλικα

 

Εκει ειναι και το παραδειγμα με τον Σαραβακο. Μια χαρα λεφτα του εδινε ο καπετανιος αλλα ο "αερας" του Κοσκωτα με τα κλεψιμεικα της Τρ.Κρητης του εδινε απιστευτα περισσοτερα γι'αυτο ειχε πει τοτε ναι στον Ολυμπιακο. Εμεις ειμαστε οπαδοι και μονο, δεν ζουμε απο αυτο, ουτε εχουμε επαγγελματικους στοχους απο αυτο. Αυτοι ειναι οπαδοι και επαγγελματιες, το ονομα, την καριερα, την υστεροφημια τους την φτιαχνουν απο αυτο το επαγγελμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι χθες πιστευα οτι "ανανεωσαν" το ραντεβου τους Ζοτς και Τρακης.

Διαβαζοντας τις αποψεις και τις εκτιμησεις δημοσιογραφων που κανουν χρονια (σχετικα καλο) ρεπορταζ μπασκετικου Παναθηναικου και κατ'επεκταση τους θεωρω στοιχειωδως αξιοπιστους βλεπω οτι δεν ειχαμε ανανεωση ραντεβου, αλλα ειχαμε ναυαγιο την Δευτερα και ο Ζοτς αφησε παραθυρακι για να δωσει λιγο χρονο ακομα στη διοικηση να αλλαξει σταση.

 

Η οικογενεια θεωρει λεει προκληση για τα σημερινα δεδομενα ενα μεγαλυτερο μπατζετ απο 10 εκ ευρω, ενω εκανε ηδη μια παραχωρηση παρα την οικονομικη κριση κλπ και το πηγε στα 12εκ. Ο Ζοτς υποστηριζει οτι με μπατζετ 12εκ (συμπεριλαμβανομενων φορων, δηλαδη 8εκ καθαρα) δεν μπορει να χτισει ομαδα που θα κυνηγησει τους στοχους του ΠΑΟ. Και ζηταει 16εκ. Η οικογενεια αντε να το παει ως τα 13κ (που ειναι τεραστιο ποσο για ομαδα μπασκετ παρεπιπτοντως και δη ελληνικη). Μιλαμε για σημαντικη διαφορα 3εκ ευρω για τα δεδομενα του μπασκετ.

 

Αρα αν μια απτις 2 πλευρες (η και οι 2) δεν ριξει πολυ νερο στο κρασι της τοτε τα πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολα αποσο θα θελαμε να τα φανταζομαστε. Και τα δεδομενα δειχνουν οτι δυσκολα θα ελθει τετοια ανατροπη απο καποια απτις 2 πλευρες..So υπομονη ως τη Δευτερα μεν, αλλα εγω προτιμω αυτη η Δευτερα που φανταζομαι οπως την φανταζομαι να μην ερθει ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μεγαλο θεμα ειναι τι τα θελει αυτα τα 3 παραπανω ο Ζοτς

Ο λογος ειναι οτι θελει να κρατησει καποιους παικτες που τους θεωρει συνεχιστες πχ Μπατιστ, Σαρας που δεν μπορουν να πεσουν κατω απο τα 300 που παιρνει ο Σαρας και κατω απο 6-7 καταοσταρικα ο Μαι που η ΚΑΕ δεν θελει και προτιμαει να δωσει πχ αυτο το 1Μ για 3 παικτες των 300 χιλιαδων, δλδ καθαρα τζογος.

Επομενως δεν ειναι μονο το δωσε μου τοσα, ειναι και τι θελει να τα κανει ο Ζοτς

 

Το μεγαλο λαθος της ΚΑΕ ειναι οτι με 13Μ μπατζετ χωρις Ζοτς θα παρεις παικτες 13Μ, με οτι αυτο σημαινει, με 15Μ μπατζετ ΚΑΙ Ζοτς μπορεις να εχεις ροστερ 18Μ γιατι πολλοι παικτες που χωρις Ζοτς σε γραφουν στα @@ τους, με Ζοτς δεχονται να παρουν λιγοτερα

 

Τα πραγματα ειναι 99% τελειωμενα

Ο Ζοτς θα παει καπου να μπορει ΕΣΤΩ να ονειρευται Ευρωλιγκα. Εχει προτασεις για 35Μ απο Τουρκια. Το ξερει και η ΚΑΕ αυτο. Αλλα δεν δινει πανω απο 12,5Μ. Ο Ζοτς με 15Μ απο τον Παναθηναικο (ΚΑΙ ΜΟΝΟ) μενει.

 

Ειτε απο την ΚΑΕ κοβουν τις ΑΜΚ στο tsoula.gr και το koutsompolio.org και βρισκουν 3Μ και κλεινει, ειτε δεν το κανουν και ο Ζοτς παει Τουρκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλο λαθος της ΚΑΕ ειναι οτι με 13Μ μπατζετ χωρις Ζοτς θα παρεις παικτες 13Μ, με οτι αυτο σημαινει

Αν ο σκοπός τους είναι καθαρά και πρωτίστως η εξοικονόμηση, σε περίπτωση που δεν τα βρουν με Ζοτς, σίγα που θα είναι διατεθειμένοι να δώσουν 13. Και λιγότερο από 10 λέω εγώ.

 

 

 

 

Midi, προφανώς περί παζαριού πρόκειται. "Σκληρού" μάλιστα. Προφανώς δεν θέλουν "όπως και δήποτε" οι Γιαννακό να τα σκάσουν και πάλι, αλλά, λέω εγώ τώρα, αν ήταν τόσο κάθετοι (είτε στα φράγκα, είτε απέναντι στον Ζοτς, είτε στο είδος του μέλλοντος της ομάδας), μάλλον δε θα αφήνανε "περιθώρια" - θα το ξεκόβανε αμέσως...Οπότε, υπάρχει ελπίς - από αυτή την μεριά. Για 'μένα, το ζήτημα έγκειται σε όλες τις πλευρές όμως. Και μετράει και η στάση των υπαρχόντων (καλών) παικτών. Θα δεχτούν μειώσεις; Ή έστω πάγωμα; Κι αν τους γίνουν προτάσεις -από εξωτερικό μάλλον κατά βάση, ή και από ΟΣΦΠ ακόμα ίσως. Βουγιού πχ...- αρκετά δελεαστικές; Τί κι αν τα βρουν Ζοτς και Γιαννακοπουλαίοι, αλλά δεν τα βρίσκουν με τους παίκτες; Σε αυτήν την περίπτωση δεν κάθεται κι ο Ζοτς (υποθέτω)...

 

 

Αν υπάρχει κάτι πάντως που με κόφτει εμένα, και θεωρώ κρίμα να γίνει, είναι να φύγουν ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Έλληνες παίχτες. Αλλά κι ο Ζοτς βέβαια, όχι "για το καλό του ΠΑΟ", αλλά για το καλό του επιπέδου του μπάσκετ που θα παίζεται από ελληνική ομάδα, με προφανείς "συνέπειες" στο μπάσκετ της χώρας κλπ....

 

Κι αν μετρούσε η γνώμη μου, εγώ θα...έλεγα του Ζοτς να κάτσει, αν πράγματι το θέλει και φτύνει τα πολύ περισσότερα φράγκα από αλλού, κι ας έχει να δουλέψει με χαμηλό μπάτζετ : ας επενδύσει κι ο ΠΑΟ σε νέους Έλληνες, αντί απλά να προσπαθεί να είναι συνεχόμενα σε κυνήγι κορυφής μέσα κι έξω. Δεν τον κόβω βέβαια για τέτοια φάση τον Ζοτς, να κάνει τον δάσκαλο σε πουλέν που ΘΑ αποδώσουν σε 2-3 χρόνια, αλλά αν το κάνει, το ρησπέκτ θα σπάσει ταβάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wash μερος ολων αυτων περι 10-13-16Μ απανταται απο αυτο που ζητησε ο Σερβος, περαν του μπατζετ.

Ζητησε η ομαδα να μην ανασυνταχθει του χρονου, αλλα να εχει διορθωτικες κινησεις.

 

Τι σημαινει αυτο? Σημαινει οτι κραταει πολλους παικτες με τα συμβολαια τους, αντε και μερικες μειωσεις σε οποιους τις αποδεχονται. Ε αυτο θελει συγκεκριμενο μπατζετ, και για να επιμενει στα 15-16Μ ο Ζοτς κατι θα ξερει, (τη στιγμη που απεξω εχει μυθικα μπατζετ στη διαθεση του).

 

Και πραγματι τοσα χρονια που κρατησε εναν συλλογο στην κορυφη, παρα το γεγονος οτι παντα ειχε οσο μπατζετ ηθελε, ακολουθουσε συγκεκριμενη και πολλες φορες συντηριτικη συνταγη, η οποια κακοφαινοταν και σε μερικους οπαδους. Δηλαδη ποια? Οταν ερχεται η ωρα της ανανεωσης, καλη ωρα τωρα, αυτη γινεται σταδιακα αναλαμβανοντας ρισκα. Θα κρατησεις παιχτες-μεντορες ακομα και αν σε αγωνιστικο επιπεδο δεν ειναι πια στο πικ τους, με σκοπο να μεταλαμπαδευσουν λογικη/φιλοσοφια/παραδειγματα στα 2 ταλεντα που θα φερεις.

 

Δεν γεμιζε ποτε την ομαδα νεους, δεν γεμιζε ποτε την ομαδα μεγαλους. Παντα, ιδιαιτερα κατα τις μεταβατικες περιοδους υπηρχαν οι 35ρηδες και οι 22ρηδες. Και με αυτην την τακτικη ο Ζοτς αλλαξε 2 προς 3 γενεες παικτων διατηρωντας το συλλογο στην κορυφη της Ευρωπης. Αυτο θελει και τωρα, γιαυτο ζηταει 15μ. Υποψιν οτι τα 15μ δε τα ζηταει για φετος, αλλα τα ζηταει και για τα επομενα 2 χρονια (μιας και μιλαμε για 3ετη ανανεωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ...αυτό λέω κι εγώ Midi, ότι ΑΝ θέλει "πάσει θυσία να μείνει", πρέπει να αλλάξει η "φιλοσοφία" του ΠΑΟ (του Ζοτς δηλαδή, διότι είναι νομίζω εμφανές ότι οι Γιαννακοπουλαίοι "δεν νοιάζονται και τόσο") περί συνεχούς "κορυφαίας παρουσίας", με τον τρόπο που το περιέγραψες. Ο άνθρωπος τα έχει πάρει όλα πάντως. Έχει δόξα που θα τον ακολουθεί σε 2-3 μετενσαρκώσεις. Καλό λοιπόν θα ήταν να κάνει "εκπτώσεις", στην "φήμη του" ως πιλότος ομάδων πολυνικών (άλλωστε, μια ανάπαυλα θα είναι. Με τον καιρό θα χτίσει πάλι υπερδύναμη). Τα (προσωπικά) φράγκα βέβαια ουδείς εμίσησε, και αν αυτό θα είναι το πρώτιστο κριτήριο, εκεί τον καταλαβαίνω και πάω πάσο. Και δεν "ειρωνεύομαι", ούτε αφήνω σπόντες : για 'μένα πιο πολύ γραφικός είναι κάποιος που τα αρνείται "για τη φανέλα" (ας πούμε, διότι αποκλειστικά και μόνο για τη φανέλα, κανείς), όσο κι αν είναι αξιοθαύμαστο κάτι τέτοιο, παρά αν κοιτά το οικονομικό συμφέρον του. Όταν βέβαια αυτό έχει ανοίγματα/διαφορές τύπου Γκραν Κάνυον. Θέλω να πω -όπως και το ξανά 'πα- δεν θα είναι για μένα φραγκοφονιάς αν φύγει για τα πολύ περισσότερα. Θεμιτότατο είναι, και γι' αυτόν και τον καθένα. Και κρίμα σε όποιον τολμήσει και τον κράξει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω να εχει πολλους λογους να δουλεψει καπου που δεν τηρουνται συμφωνηθεντα, που η συμπεριφορα διοικησης εδω και κανα 15μηνο εχει χαλασει απεναντι ΤΟΥ, και εν τελει σαν υστατη προσπαθεια για να μεινει ζητα 3μ επιπλεον να κανει τη δουλεια του και δε του τα παρεχουν ουτε αυτα. Ουτε νομιζω να αισθανεται και πολυ ομορφα που στην προχθεσινη συναντηση δεν παρεστησαν τα αδελφια. Αλλοι συλλογοι απεξω του γλυφουν τα γονατα εμπρακτως, οσο κι αν μας αγαπησε, οσο κι αν δεθηκε μαζι μας, οταν η διοικηση συνεχιζει το βιολι της δεν θα κατσει να κανει χατηρια...

 

Γενικα μια αλληλουχια γεγονοτων δειχνει οτι στηνεται ενα σκηνικο τυπου να φυγει ο Ζοτς, να φυγουν και τα συμβολαια ολα, αλλα να φανει οτι προσπαθησαμε μεχρι τελους και χωρισαμε ειρηνικα και ομορφα.

 

Δε μπορει, αγαπητα αδελφια να λετε πριν τον 5ο τελικο οτι παραμενετε στο τιμονι με πρωταρχικο σκοπο να κρατησετε τον Ζοτς και λιγες ημερες μετα να μην πατε καν να τον συναντησετε.

Τα "στελνουν μηνυμα προς πασα κατευθυνση οτι ο Τρακης θα ειναι ο νεος ιδιοκτητης της ομαδας" στελνοντας τον μονο του στη συναντηση, τα ακουω εντελως βερεσε. Το λιγοτερο, για να πιστεψω οτι τον θελουν οντως, περιμενω να παραστουν τη Δευτερα στην συναντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ...αυτό λέω κι εγώ Midi, ότι ΑΝ θέλει "πάσει θυσία να μείνει", πρέπει να αλλάξει η "φιλοσοφία" του ΠΑΟ (του Ζοτς δηλαδή, διότι είναι νομίζω εμφανές ότι οι Γιαννακοπουλαίοι "δεν νοιάζονται και τόσο") περί συνεχούς "κορυφαίας παρουσίας", με τον τρόπο που το περιέγραψες. Ο άνθρωπος τα έχει πάρει όλα πάντως. Έχει δόξα που θα τον ακολουθεί σε 2-3 μετενσαρκώσεις. Καλό λοιπόν θα ήταν να κάνει "εκπτώσεις", στην "φήμη του" ως πιλότος ομάδων πολυνικών (άλλωστε, μια ανάπαυλα θα είναι. Με τον καιρό θα χτίσει πάλι υπερδύναμη). Τα (προσωπικά) φράγκα βέβαια ουδείς εμίσησε, και αν αυτό θα είναι το πρώτιστο κριτήριο, εκεί τον καταλαβαίνω και πάω πάσο. Και δεν "ειρωνεύομαι", ούτε αφήνω σπόντες : για 'μένα πιο πολύ γραφικός είναι κάποιος που τα αρνείται "για τη φανέλα" (ας πούμε, διότι αποκλειστικά και μόνο για τη φανέλα, κανείς), όσο κι αν είναι αξιοθαύμαστο κάτι τέτοιο, παρά αν κοιτά το οικονομικό συμφέρον του. Όταν βέβαια αυτό έχει ανοίγματα/διαφορές τύπου Γκραν Κάνυον. Θέλω να πω -όπως και το ξανά 'πα- δεν θα είναι για μένα φραγκοφονιάς αν φύγει για τα πολύ περισσότερα. Θεμιτότατο είναι, και γι' αυτόν και τον καθένα. Και κρίμα σε όποιον τολμήσει και τον κράξει.  

Δεν γινεται αυτο που λες

Δεν μιλαμε για τον Μπαρτζωκα, για τον Ζοτς μιλαμε. Ο ανθρωπος εχει 3χ προταση απο Τουρκια, ειναι νεος σχετικα για προπονητης και εχει στοχους. Ειναι Παναθηναικος αλλα δεν εχει πρασινο αιμα και δεν ειναι 70 χρονων να μεινει για τον ηλιο.

ΉΔΗ εχει κανει θυσια που δεχεται να μεινει με 15Μ, δεν παει παρακατω (αν βεβαια συμβει μιλαμε για Παναθηναικη θεοτητα, να φυγει η μπαλα απο το σημα να μπει η φατσα του, θα βγαζουμε τα παιδια μας Ζελικο Παπαδοπουλος ξερω γω)

 

Αλλα ειναι απιθανο αυτος ο επαγγελματιας - εμεις απεξω ειμαστε διαφορετικα - οσο Παναθηναικος και να ειναι να δεχτει οτι δεν θα εχει λεφτα εστω να πηγαινει για νταμπλ ακομα και ως αουτσαιντερ και να μπορει με μαγικα να παει εστω 8αδα στην Ευρωπη. Του ζητας κατι που εγω αν ημουν παικτης/προπονητης παρα την πορωση μου, δεν ειμαι σιγουρος οτι θα δεχομουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά επαγγελματικά μιλώντας (αν και δεν έχω ιδέα για τα 35μύρια από Τουρκία που είπες - δεν τα αμφισβητώ, το εννοώ όταν λέω δεν έχω ιδέα, καθώς δεν διαβάζω γενικά αθλητικές ειδήσεις), κανείς δεν πρέπει να κάτσει να το συζητήσει στη θέση του. Οπότε σύμφωνοι.

 

Εγώ όμως έθιξα το κομμάτι του "δόξα τω θεώ, χορτασμένος ΕΙΝΑΙ από δόξα και καριέρα - και από χρήμα ενδεχομένως, και ΘΑ είναι εσαεί με το όνομα που έχει κάνει, οπότε θα μπορούσε -θέμα επιλογής είναι- να αλλάξει ρότα". Πρόσεξε, όχι να προσπαθήσει να βολευτεί, αλλά να αλλάξει ρότα. Για 2-3 χρόνια, κι άμα δεν του βγει, γεια χαραντάν και τα κουκιά μπαγλάν. Όκει, ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ (χωρίς να τον κακίζω). Αν όμως το κάνει -γιατί άλλο δρόμο, διαισθητικά, δεν βλέπω με Γιαννακούς- τότε όχι μόνο τα αγόρια σας θα πρέπει να βαφτίζετε Ζέλιμιρ οι Παναθηναϊκοί, αλλά και τις παρθένες κόρες σας να σφάζετε στα πόδια του για καμμιά 30ετία ακόμα μετά που θα έχει φύγει απ' τη ζωή μια μέρα. Πετύχει-δεν πετύχει το εγχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, μαζι σου. Απλα του λες να κανει οχι το extra mile, αλλα το extra around the world

Επειδη το ξερω οτι δεν θα το κανει, απλα προσπαθω να βαλω τα πραγματα στη σωστη διασταση: Μην αρχισει κανεις και κραζει Δευτερα απογευμα τον Ζοτς επειδη δεν αυτοκτονησε επαγγελματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...