Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός (2011-2012)


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγα μη μεινει ο Μαριτς! Αμα δεχτει κανα συμβολαιο στα 300.000 ισως. Αλλα διαβαζα τις προαλλες για ενδιαφερον της Μακαμπι, πιστευω θα φυγει.

 

Καλα ναι οι Αγγελοπουλοι εχουν ξοδεψει τρελλα λεφτα οσα χρονια ειναι στην ομαδα, κι η φετεινη χρονια ηταν ενα φωτεινο παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλα ναι οι Αγγελοπουλοι εχουν ξοδεψει τρελλα λεφτα οσα χρονια ειναι στην ομαδα, κι η φετεινη χρονια ηταν ενα φωτεινο παραδειγμα

Το κακο ειναι οτι ξοδευαν μυρια χωρις να γνωριζουν το μυστικο:ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

Αφου καταλαβαν τοτε μονο εγινε δουλεια.

 

Τους κουμπαρους πρεπει να τους κρατησουμε παση θυσια αλλιως θα ξαναδουμε κι εμεις κι εσεις Ευρωπαικο οταν ο Φεβρουαριος θα εχει 31 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι ξοδευαν μυρια χωρις να γνωριζουν το μυστικο:ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

Αφου καταλαβαν τοτε μονο εγινε δουλεια.

 

Τους κουμπαρους πρεπει να τους κρατησουμε παση θυσια αλλιως θα ξαναδουμε κι εμεις κι εσεις Ευρωπαικο οταν ο Φεβρουαριος θα εχει 31 μερες.

Το βασικοτερο ειναι ελληνικος κορμος.

 

Και ο ελληνικος κορμος ειναι το δυσκολοτερο απ'ολα για αυτες τις ομαδες. Διοτι υλικο ετοιμο δεν υπαρχει για επιπεδο Ευρωλιγκας (να πεις δηλαδη παιρνω τον ταδε Ελληνα απο τον Αρη και ΕΚΛΕΙΣΑ στη θεση 5). Οποιον Ελληνα κι αν παρεις θελει τουλαχιστον 1 χρονο δουλεια για να φτασει σε υψηλο επιπεδο. Αλλα μολις πιασει επιπεδο αυτος και 2-3 ακομα τοτε αυτοματως εχεις φτιαξει την ομαδα της επομενης 10ετιας που θα την πλαισιωνεις με αλλα ελληνικα ταλεντα οποτε τα βρισκεις ευκαιρα και διαφορους ξενους περαστικους και κανα 2 ξενους που θα ερθουν για να μεινουν για παντα(τυπου Μπατιστ).

 

Κι επειδη ο Ζοτς ειναι μανουλα σε αυτη τη δουλεια, να τσιμπαει δηλαδη ταλεντα και να τα αναδεικνυει, πρεπει παση θυσια να μεινει και να του πιστωθει χρονος. Αν χρειαστει να του πιστωθει και ολοκληρη σεζον. Η ομαδα θελει δουλεια, αν πουμε οτι ανανεωνει ο Ζοτς.

 

Η γνωμη μου κρατας οτι Ελληνικο στοιχειο εχεις στην ομαδα πλην Πατ/Κυριτση ισως και Τσαρτσαρη και ψαχνεις 1-2 εγχωρια ταλεντα στις θεσεις που χρειαζεσαι. Και απο κει και περα για ξενους κοιτας τις αναγκες σου σε καθε θεση, κοιτας μπατζετ, κοιτας παιχτες διαθεσιμους και προχωρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που άκουσα εγώ είναι ότι τα 12 εκατομμύρια είναι με την εφορία. Αυτό σημαίνει γύρω στα 8,5 καθαρά +45% εφορία.

 

Τα 8,5 δεν είναι και πάρα πολλά, αλλά δεν είναι και λίγα. Μπορείς να έχεις έναν σούπερ σταρ τύπου Διαμαντίδη (2 μύρια), 3 παίκτες από 800 χιλιάδες ως εκατομμύριο, 5 παίκτες των 500 χιλιάδων και 5-6 παίκτες από 200-250 χιλιάδες. Ο Καϊμακόγλου και ο Βουγιούκας, ας πούμε, νομίζω ότι ήταν γύρω στο 500αρικο φέτος. Άρα, με σωστές και προσεκτικές επιλογές, μπορείς να φτιάξεις μια χαρά ομάδα. Κι ο Ολυμπιακός που είχε ανάλογο μπάτζετ φέτος, σκεφτείτε πόσα άχρηστα λεφτά έδωσε σε Παπαδόπουλο, Γλυνιαδάκη, Πελεκάνο και Βασιλόπουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικοτερο ειναι ελληνικος κορμος.

 

Και ο ελληνικος κορμος ειναι το δυσκολοτερο απ'ολα για αυτες τις ομαδες. Διοτι υλικο ετοιμο δεν υπαρχει για επιπεδο Ευρωλιγκας (να πεις δηλαδη παιρνω τον ταδε Ελληνα απο τον Αρη και ΕΚΛΕΙΣΑ στη θεση 5). Οποιον Ελληνα κι αν παρεις θελει τουλαχιστον 1 χρονο δουλεια για να φτασει σε υψηλο επιπεδο. Αλλα μολις πιασει επιπεδο αυτος και 2-3 ακομα τοτε αυτοματως εχεις φτιαξει την ομαδα της επομενης 10ετιας που θα την πλαισιωνεις με αλλα ελληνικα ταλεντα οποτε τα βρισκεις ευκαιρα και διαφορους ξενους περαστικους και κανα 2 ξενους που θα ερθουν για να μεινουν για παντα(τυπου Μπατιστ).

 

Κι επειδη ο Ζοτς ειναι μανουλα σε αυτη τη δουλεια, να τσιμπαει δηλαδη ταλεντα και να τα αναδεικνυει, πρεπει παση θυσια να μεινει και να του πιστωθει χρονος. Αν χρειαστει να του πιστωθει και ολοκληρη σεζον. Η ομαδα θελει δουλεια, αν πουμε οτι ανανεωνει ο Ζοτς.

 

Η γνωμη μου κρατας οτι Ελληνικο στοιχειο εχεις στην ομαδα πλην Πατ/Κυριτση ισως και Τσαρτσαρη και ψαχνεις 1-2 εγχωρια ταλεντα στις θεσεις που χρειαζεσαι. Και απο κει και περα για ξενους κοιτας τις αναγκες σου σε καθε θεση, κοιτας μπατζετ, κοιτας παιχτες διαθεσιμους και προχωρας.

Καλα εννοειται οτι ειναι σημαντικο ο ελληνικος κορμος αλλα κι απο την αλλη τι να τον κανεις αν δεν εχεις προπονητη?

Anyway ολα αλυσιδα ειναι.

 

Οταν εχεις προπονητη σαν τον Ζοτς πιστευω πως δεν υπαρχει πιστωση χρονου.Και 2 χρονια να κανει να παρει κουπα και σκατα που λεει ο λογος να τα κανει(που δεν υπαρχει περιπτωση)τον κρατας οτι και να γινει(σε φυσιολογικα πλαισια παντα).Ειναι σαν να εχεις τον καλυτερο προπονητη στην ευρωπη στο ποδοσφαιρο(θα μου πεις καμια σχεση) και να του δωσεις πιστωση χρονου.

 

Μια ερωτηση τελος και θελω να μου πεις τη γνωμη σου.

Υποθετικα παντα αν τα οικονομικα γενικως ηταν καλυτερα και δεν εφευγαν Φωτσης-Νικολας πιστευεις οτι θα χαναμε το Ευρωπαικο και Πρωταθλημα?

Πανω σ'αυτο πες μου μην μου βαλεις αλλα 'αν' και 'ισως' και 'μπορει'.

Ξερω ειναι υποθετικη η ερωτηση τωρα και μπορει να πει κανεις τι ψαχνεις να βρεις αλλα ετσι κουβεντα να γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση τελος και θελω να μου πεις τη γνωμη σου.

Υποθετικα παντα αν τα οικονομικα γενικως ηταν καλυτερα και δεν εφευγαν Φωτσης-Νικολας πιστευεις οτι θα χαναμε το Ευρωπαικο και Πρωταθλημα?

Πανω σ'αυτο πες μου μην μου βαλεις αλλα 'αν' και 'ισως' και 'μπορει'.

Ξερω ειναι υποθετικη η ερωτηση τωρα και μπορει να πει κανεις τι ψαχνεις να βρεις αλλα ετσι κουβεντα να γινεται.

E κοιτα μια απλοικη λογικη λεει πως θα σηκωναμε τριπλ εφετος αν καταφεραμε να φτασουμε με τον αντιΦωτση (Σμιθ :mrgreen: ) και τον αντιΝικολας (Λογκαν :mrgreen: :mrgreen: ) ως εκει που φτασαμε.

 

Το προβλημα μας ειναι οτι δεν πηραμε βοηθειες απο αυτους τους 2 συν Σατο συν Μαριτς. Απτους αλλους ειμαι παραπανω απο ευχαριστημενος σε ομαδικο επιπεδο. Ο Φωτσης και ο Ντρου θα σου δινανε σιγουρα παραπανω βοηθειες και εκτος αυτους θα σε βοηθαγαν σε σημεια που πονεσες πολυ εφετος (3π + παιχνιδι πανω απτο στεφανι).

 

Παντως, στεγνα οικονομικα αν το δεις το θεμα, δε θα ρεφαραν οι Γιαννακοπουλοι οσα ρεφαραν με τον "διωγμο" Φωτση και Ντρου, ακομα κι αν σηκωναμε τριπλ. Δηλαδη, η οικογενεια κερδισμενη βγηκε οικονομικα εφετος. Σε γοητρο χαμενη, για πενταροδεκαρες (για αυτους). Αν ειχαν προαποφασισει αυτο που αποφασισαν πριν λιγες μερες θα μιλαγαμε με αλλα δεδομενα σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E κοιτα μια απλοικη λογικη λεει πως θα σηκωναμε τριπλ εφετος αν καταφεραμε να φτασουμε με τον αντιΦωτση (Σμιθ :mrgreen: ) και τον αντιΝικολας (Λογκαν :mrgreen: :mrgreen: ) ως εκει που φτασαμε.

Και μονο ετσι να το συγκρινεις αντι για Σμιθ/Λογκαν πιστευω τριπλ και μπορει.....ανετα κιολας.

Αλλα για να μην λεω μεγαλα λογια το ενα απο τα δυο ηταν στανταρ.

Ολα αυτα ανννννν.........!

 

Αντε να δουμε απο δω και περα τι θα γινει τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβουμε ένα πράγμα.

 

Το μπάσκετ ειναι ένα άθλημα που η παραμικρη λεπτομέρεια κοστίζει ακριβά στο τέλος. Ειναι αυτο λάθος διαιτησίας? Είναι λάθος προπονητή?

Ειναι λάθος η τοποθέτηση ενός παίχτη? Μια χαμένη βολή?

 

Ε και τον Αιρ Τζόρνταν να είχες αντί του Σάτο και του Λόγκαν αν ήταν να χάσεις ένα παιχνιδι στον πόντο θα το έχανες:-)

Η κόλαση απ τον παράδεισο έχει διαφορά μόλις ένα σουτ.

 

Τι θα λέγαμε τωρα αν ο Καλάθης προχθές ευστοχούσε στο τελευταίο σουτ του ΠΑΟ και πήγαινε η διαφορά στον 1 πόντο? Και έπαιζε μια γαμάτη άμυνα ο ΠΑΟ και έβαζε και ένα 2ο και έκλεβε τη νικη? (πρωτη φορά θα το έκανε?ΟΧΙ). Θα μιλάγαμε για τη καρδιά του πρωταθλητή για τον Λουζερ Ολυμπιακο, για τα κουρέλια που τραγουδάνε ακόμα κτλ κτλ κτλ...Ενα σουτ!!!Απλά ένα σουτ!! Η μια χαμένη βολή!!

 

Αυτο σας στέρησε τον τελικό απ τον Ευρωπαικό. Αυτό σας στέρησε ισως και το πρωτάθλημα στην Ελλάδα.

 

Ο Ολυμπιακός έχει μια νεανική ομάδα, ικανή να κερδίσει τον ΠΑΟ αλλά και να χάσει απο αυτον. Η ψαλίδα έκλεισε. Ειναι ισοδύναμες ομάδες. Οχι ομως με διαφορά καλύτερος ο γαβρος οπως κοπτονται κάποιοι. Δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα και απορω όταν τα λένε άνθρωποι που υποστηρίζουν οτι ξέρουν απο μπάσκετ. Μα αν ξέρεις απο μπάσκετ ξέρεις επισης πως ο παράγοντας τυχη, μέρας, ευστοχίας, λεπτομέρειας ειναι σημαντικότερος πολλές φορές απ την ικανότητα των παιχτών.

 

Ο ΠΑΟ δε μπορούσε πάντα να νικάει. Φέτος έτυχε να χάσει. Του χρόνου με την ιδια ομάδα μπορει να το πάρει, αν έχει πλεονέκτημα έδρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εκει και περα αν ολα πανε καλα αρκετοι πιστευω θα ειναι οι παικτες που θα φυγουν-Σατο,Λογκαν,Σμιθ,Τσαρτσαρης,Κυριτσης και Καλαθης(Πατ)-.Αυτοι ποσο περιπου κοστιζουν(ποσα παιρνουν συνολο)?

Ερωτηματικα για Μαριτς μονο εχω κι ελπιζω οι υπολοιποι να μεινουν.Αν μετα παρουν 5-6 παικτες(οχι ολοι πρωτης γραμμης) πιστευω ο Ζοτς θα εχει καλο υλικο.

Ο Πατ ίσως και να βρίσκεται εκεί (και να πλερώνεται...) "ελέω αδερφού" (δύο σε ένα, αντί όλα σε έναν, ένα πράμμα. Δεν ξέρω, υπόθεση κάνω), να συμπληρώνει τις προπονήσεις κτλ, το μπακάπ του μπακάπ και, και. ...Και το θέμα είναι αν ο μικρός είναι διατεθημένος να κάτσει και για του χρόνου...(κι αναρωτιέμαι αν το τελευταίο του παιχνίδι, ήταν ως πολύ καλό, τύπου "αποχαιρετηστηρίου"...).

 

 

Επίσης, ο Μπατίστ σε 10 μήνες από τώρα που θα τον χρειάζεται η ομάδα (για να "ξοφλήσει" και τον μισθό που θα παίρνει), τί θα μπορεί ν' αποδώσει; Θα είναι αισίως 37...(αν και δείχνει να μπορεί ν' αντέξει). Βέβαια αν είχε πάρει τριπλ φέτος ο ΠΑΟ, το κασέ του θα μπορούσε να παραμείνει υψηλό, οπότε ίσως να τον έπαιρνε για να την κοπανήσει γι' αλλού. Οπότε από μεριάς του, μάλλον θα πρέπει να δεχτεί μείωση και να μείνει για να τερματίσει καριέρα στον ΠΑΟ (ίσως πχ με διετές, από κανένα μύριο τη χρονιά). Τώρα πόσο θα τον θέλει κι η ομάδα...(ο προπονητής βασικά, κι οι ανάγκες του, σε συνδυασμό με τους στόχους της επόμενης χρονιάς βασικότερα...).

 

Ο δε Βουγιούκας, σα να τον έχω κόψει προσφάτως να μην τα πολυβρίσκει με Ζοτς (η στάση του σε διάφορες περιπτώσεις, όπου τον στολίζει ο Σέρβος, κι αυτός προχωράει να κάτσει πάγκο και δεν δίνει σημασία...). Επίσης, θα δεχτεί -πιθανή- μείωση μισθού, ή ακόμη και "πάγωμα"; Και είναι σε ηλικία -αν τον θέλουν πχ σε Ιταλίες/Ισπανίες, που μάλλον τους παίρνει για περισσότερα φράγκα- που αν δεν την κάνει τώρα, σαν πότε θα την κάνει; Και τέλος δεν είναι δα και γέννημα-θρέμμα Παναθηναϊκός...Οπότε, χμμ....

 

Ο Σάρας καλός για τα χρόνια του σε συνδυασμό με τα λεφτά του. Αλλά πότε θα γίνει ανανέωση για το μέλλον, στα γκαρντ, με κα'ναν Έλληνα που είναι και φτηνοί και σε αφθονία (λόγω ύψους ράτσας εννοώ); Ακόμη κι ο ΔΔ δεν έχει δα και τόσο πολύ μπροστά...Αν πει να πάει "συντηρητικά" η ομάδα, λογικά θα μείνει. Αλλά πόσο ακόμα θα πηγαίνει "συντηρητικά"; Και πόσο θα δεχτούν να πληρώσουν αυτό το "συντηρητικά" οι Γιαννακοπουλαίοι; Πόσο "σίγουρος" μπορεί λοιπόν να θεωρείται κι αυτός;

 

Του Καϊμακόγλου (μην πω και του Περπέρογλου), δεν του αξίζει ΑΥΞΗΣΗ μετά από τα φετεινά; Θα το αναλογιστούν; Θα το κάνουν; Κι αν δεν το κάνουν, τί θα κάνει; Δεν τον κόβω τύπο "μετανάστη" βέβαια, αλλά αν δεν τον ικανοποιήσουν, θα κάτσει;

 

~ ~ ~

 

Νομίζω το ότι δεν πήραν κανέναν απ' τους δύο βασικούς τίτλους φέτος, είναι αρκετά αποσταθεροποιηητικός σαν παράγοντας, αναφορικά με το μέλλον. Σε σχέση με το ότι θα ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα αν τους παίρνανε.

 

Μήπως δεν είναι τελικά μόνο οι "προφανείς ύποπτοι" που ανέφερες, πιθανοί υποψήφιοι προς αποχώρηση;

 

Ένα θετικό πάντως για τον ΠΑΟ, όπως το βλέπω (χωρίς να είμαι στο μυαλό των Γιαννακοπουλαίων), είναι αυτό που αναφέρθηκε "θέλουν ανανέωση - εξ' ου και χαμηλό μπάτζετ". Ξερωγώ; Σα να υποδηλώνει ότι δεν έχουν σκοπό να την αφήσουν την ομάδα (διότι αν την αφήσουν...ποιός θα την πάρει...; ). Αν ήθελαν να την δώσουν, υποθέτω δε θα "παίζανε" με μερικά μύρια πάνω ή κάτω : θα διατηρούσανε ονόματα, για να μπορούν να τη μοσχοπουλήσουν (σαν ένα σπίτι ή μηχανάκι που το βάφεις πριν το πουλήσεις).

 

 

 

Τα 8,5 δεν είναι και πάρα πολλά, αλλά δεν είναι και λίγα. Μπορείς να έχεις έναν σούπερ σταρ τύπου Διαμαντίδη (2 μύρια), 3 παίκτες από 800 χιλιάδες ως εκατομμύριο, 5 παίκτες των 500 χιλιάδων και 5-6 παίκτες από 200-250 χιλιάδες

Του Ζοτς τα μιστά τα ξέχασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, ο Μπατίστ σε 10 μήνες από τώρα που θα τον χρειάζεται η ομάδα (για να "ξοφλήσει" και τον μισθό που θα παίρνει), τί θα μπορεί ν' αποδώσει; Θα είναι αισίως 37..

Ε όχι και 37 βρε ο άνθρωπος!!!

Ούτε τα 35 δεν έχει κλέισει ακόμα!! Νοέμβρη 77 ειναι γεννηθείς :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν ξέρω για γεννέθλια. Θυμάμαι να λένε τον Μπατίστ 35 (όπως ορθά επισημαίνεις) και τον Σάρας 36 (και τους μπέρδεψα όταν έγραφα). Παρ' ολ' αυτά, όσο κι αν ένας χρόνος μετράει πολύ σ' αυτές τις ηλικίες (και δη στους αθλητές), το αποτέλεσμα "το ίδιο" θα είναι, όταν σε σχέση με το τί μπορεί σήμερα, θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα σ' ένα χρόνο από τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν έχεις άδικο. Απλά ο Μπατιστ ειναι παίχτης που ακόμα και στα 38 του θα μπορει να παίζει σε υψηλό επίπεδο. Έχει τη δύναμη, ωραίες κινήσεις κτλ

 

(απ τους λίγους βασικά που έχω δει να παίζουν έτσι...ο τελευταίος που θυμάμαι και ήταν Ελληνας ήταν ο Γκάλης που σταμάτησε στα 38 και όλοι λέγαμε πως είχε 4 χρονάκια σε υψηλό επίπεδο άνετα ακομα:-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντοχή όμως δεν έχει...Και είναι απόλυτα φυσιολογικό. Και πάλι καλά δηλαδή κρατιέται, σε σχέση με άλλους τέτοιας ηλικίας (και μάλιστα σε μία θέση που η φυσική κατάσταση είναι το παν). Σε συνθήκες περασμένων ετών, θα ήταν ιδανικός "ειδικοαποστολίτης" που θα έπαιζε "ελάχιστα", πίσω από 2 νεότερους που θα σήκωναν το κύριο βάρος, για τα λεφτά του. Τώρα είναι όμως στριμωγμένα τα πράγματα, και αυτός που πληρώνεται πολύ, πρέπει και να παίζει πολύ...

 

 

 

Δυστυχως ξεχαστε τον τον Ομπραντοβιτς :mad: Τουλαχιστον δεν θα ειναι σε μακρυνη χωρα

...δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ξεχαστε τον τον Ομπραντοβιτς :mad:

Τουλαχιστον δεν θα ειναι σε μακρυνη χωρα

 

 

Η Ισπανία πέφτει λίγο μακρυά, εκτός αν οδεύει όντως πρός Τουρκία, όπως υπονοείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...