Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός (2011-2012)


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο βαρλάς, στα λίγα άρθρα του που έχω διαβάσει, είναι ένας δηλωμένος οπαδός που γλύφει τις τσέπες των λεφτάδων προέδρων και για κάποιο περίεργο λόγο, προσποιείται πως γράφει με αντικειμενικά και μπασκετικά κριτήρια.

 

Τώρα ποιον πείθει.. Όποιον θέλει να πειστεί προφανώς...

 

 

Πως γίνεται ένας τύπος που γράφει επώνυμα και τάχα μου με μπασκετικά κριτήρια να λέει ότι αν οι διαιτητές σφυρίξουν σωστά ο ολυμπιακός θα πάρει ΣΙΓΟΥΡΑ το πρωτάθλημα, είναι πραγματικά τεράστιο ανέκδοτο, σαν τον ίδιο.

 

Γιατί είτε δεν ξέρει ποια ομάδα και ποιον προπονητή έχει απέναντί του... Οπότε μας τελειώνει το μπασκετικό σκέλος....

Είτε δεν τον ενδιαφέρει γιατί θέλει οπωσδήποτε να κερδίσει η ομάδα του... Οπότε πάει και το αντικειμενικό σκέλος....

 

Βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος, μπορείς ο τύπος να μην προσποιήθηκε ποτέ τον αντικειμενικό οπότε όλη η συζήτηση πάει περίπατο..

 

 

edit:

 

Και φυσικά ο Θανάσης είναι κάφρος! Ποιος το αρνήθηκε?

Σκέψου λοιπόν να αρχίσει ο Θανάσης να αρθογραφεί και να λέει κάφρο τον αγγελόπουλο....

 

Διαφωνω μαζι σου. Πες καφρο τον Μελαγιες, πες τα φυντανια στις κωλοφυλλαδες, πες καφρο τον Ιωαννου που φωναζε στον τελικο ΜΟΝΟ Ο ΟΣΦΠ ΜΠΟΡΕΙ, εγω μαζι σου. Ο Βαρλας λεει απλα το προφανες. Ο ΟΣΦΠ ειναι καλυτερος φετος απο τον Παο. Παιζει καλυτερα, εχει καλυτερη χημεια. Το αμφισβητεις αυτο?

 

Εγω βλεπω πως ο Παο εχει χημεια με ορισμενα σχηματα μονο. Μαριτς, Σατο, Λογκαν, Καλαθης, Τσαρτσαρης, Βουγιουκας (ορισμενες φορες), Σμιθ δεν εχουν "βρεθει" μπασκετικα στο γηπεδο. Και ειναι λογικο, καθως δεν εχουν παρει χρονο συμμετοχης, λογω κακης αποδοσης.

 

Σοβαρο επιχειρημα. Εγω σου εβαλα το +1 να το ξερεις. Εχεις παιξει και μπασκετ.

 

Προφανως και ειναι επιχειρημα. Τα 5 φαουλς του χαινς δεν ειναι επιχειρημα? Κατι φαουλς που σφυριζονταν ενω οι παικτες παιζαν με τα χερια ψηλα και δεν ειχαν καμια επαφη περαν του στηθους δεν ειναι επιχειρημα? Οτι βγαλαν τη μπαλα 3 παικτες σας και ο διαιτητης που ηταν μισο μετρο απ τη φαση την εδωσε σε σας, δεν ειναι επιχειρημα? Το κεφαλοκλειδωμα του ΔΔ στον Ντορσευ, που δινεται επιθετικο δεν ειναι επιχειρημα? Η σκισμενη φανελα και καπακι τεχνικη ποινη, δεν ειναι επιχειρημα?

 

Τελος, οτι δεν παιξατε μπασκετ (και) σημερα, δεν ειναι επιχειρημα? Πραγματικα, πες μου μια φορα που παιξατε καλα στην επιθεση, που κυκλοφορησατε τη μπαλα, εκτος απο τα σουτ του Καλαθη, και εγω θα σε παραδεχτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σας μυρίζει κι εσάς αυτό ?

Παρά την έλλειψη ( ω τι θαύμα! ) του washcloud συνεχίζει να μυρίζει πολύ μπασκετίλα εδώ στο τόπικ.

 

Πολύ μπάσκετ βλέπετε μερικοί...

 

υ.γ. Chris_85 αρίθμησε μου σε παρακαλώ πόσες μπούκες έκανε ο Σπανούλης χθές για να κερδίσει τα φάουλ ? Γιατί αν δεν ψεύδεται ο ΕΣΑΚΕ ο Σπαν είχε 2/4FG και 1/4 3P.

Με πλάτη στο καλάθι δεν παίζει, τα φάουλ τα παίρνει σε χωσίματα για μπάσιμο, οπότε επί το πλείστον είναι βολές.

Βολές είχε 1/2.

 

Και από όλο τον ΟΣΦΠ ο τελευταίος παίχτης που ήταν στο μυαλό μας, και "φάνηκε" μετά το τέλος του αγώνα μόνο ο Σπαν δεν ήταν.

 

Αντιθέτως, ο πιτσιρικάς ο Παπ την έχει δει "πιο ηγέτης" και πιο μάγκας.

Πήγε και για το 3ποντο τότε που είχατε την διαφορά 11π με την λογική "να σκοτώσει το θηρίο", έχει τόλμη και αυθάδεια περίσσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ. Chris_85 αρίθμησε μου σε παρακαλώ πόσες μπούκες έκανε ο Σπανούλης χθές για να κερδίσει τα φάουλ ? Γιατί αν δεν ψεύδεται ο ΕΣΑΚΕ ο Σπαν είχε 2/4FG και 1/4 3P.

Με πλάτη στο καλάθι δεν παίζει, τα φάουλ τα παίρνει σε χωσίματα για μπάσιμο, οπότε επί το πλείστον είναι βολές.

Βολές είχε 1/2.

 

Το bold δεν ισχυει. Αν ηταν ο καθε παικτης να παιρνει φαουλ μονο τοτε, δεν θα βαρουσε κανεις ποτε βολες.

 

Υπαρχουν 1002 τροποι να κερδισει καποιος φαουλς, με τον πιο υπουλο απ'ολους, τις επαφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Σπανούλη μιλάμε τώρα, άσε τα κολπάκια.

Παίχτης μας ήταν τόσα χρόνια, νομίζω πως ξέρουμε πολύ καλύτερα από εσάς τι έπαιρνε και πως το έπαιρνε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Σπανούλη μιλάμε τώρα, άσε τα κολπάκια.

Παίχτης μας ήταν τόσα χρόνια, νομίζω πως ξέρουμε πολύ καλύτερα από εσάς τι έπαιρνε και πως το έπαιρνε νομίζω.

 

Οχαχαχα.

 

Όταν ήταν παίχτης σας τα έπαιρνε, όπως τα έπαιρνε, τώρα που ήρθε σε εμάς δεν παίρνει τπτ.

 

Μαρτυράτε δίχως ξύλο λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καλαθης ειναι ακριβως οτι σας ελεγα πριν 1μιση χρονο. Κριμα που κανεις σας δεν εχει την ειλικρινεια να το παραδεχτει.

Στο χω πει με διαοφορους τροπους και θα στο πω ακομα πιο απλα τωρα με την ελπιδα να το καταλαβεις:

Εσυ, πας και παιζεις ΛΟΤΤΟ σημερα και χανεις. Κρατας το δελτιο μεχρι να κερδισεις και το πας στο προποτζιδικο ζητωντας τα κερδη?!

Περυσι οτι ειπες για τον Καλαθη αποδειχθηκε εκτος πραγματικοτητας στο μεγιστο επιπεδο της Ευρωλιγκας. Φετος ο Καλαθης κανει κακο δευτερο μισο σεζον, αρα με μιση-μια κακη σεζον εσυ επιβεβαιωθηκες σε αυτα που ηδη εχεις διαψευστει. Μαλιστα!

 

*Στο μεταξυ απο περυσι μεχρι φετος πρεπει να χεις κανει παραπανω απο 30-40 ποστ επαναλαμβανοντας για την ανικανοτητα Καλαθη. Γιατι τοση εμπαθεια?

 

Ειπα πως ο Παο ειχε ελπιδες να κερδισει μονο με καλυτερο Σαρας και βοηθεια στο 4. Τσεκ.

Ναι αλλα δεν ειπες οτι ο ΠΑΟ μπορει να κερδισει με Μπατιστ. Τσεκ.

Σοβαρα τωρα εχεις αναγκη να μας υποδειξεις οτι οταν εμεις κοιμομασταν, εσυ εβλεπες? Αλλο νοημα δε βλεπω σε αυτο το ποστ. Και βεβαια δεν ηταν και καμια προβλεψη αυτο που εκανες, αφου και σε κυπελλο και σε Μακαμπι και σε φ4 και στους πρωτους τελικους αυτο το εργο βλεπουμε. Η παιζει ο Σαρας με τον Καιμακογλου και ειμαστε ανταγωνιστικοι η εχετε γεια βρυσουλες. So ηρθες και προβλεψες αυτο που βλεπουμε σε καθε ενα απτα τελευταια παιχνιδια?

 

Αποψη μου, ο ΟΣΦΠ πηρε για ξεκαρφωμα 1-2 σφυριγματα στην αρχη, κ μετα οταν πηγαινε να βρει ρυθμο, ειτε αμυντικα ειτε επιθετικα, τον σταματουσαν με χαζα φαουλς. Με χειρουργικη ακριβεια εγινε η δουλεια. Το ματς σταματουσε χωρις λογο και αιτια, κατι που ευνοησε απιστευτα τον Παο, που εχω ξαναπει, δεν εχει χημεια παρα μονο σε συγκεκριμενα σχηματα.

 

Οι ψηλοι μας, που ειναι ουσιαστηκα ΟΛΗ η αμυνα μας, φορτωθηκαν με ανυπαρκτα φαουλς, και γενικα τους διναν παραβαση οποιαδηποτε επαφη. Ο Χαινς επαιξε 15' και του χρεωθηκαν 5 φαουλς. Γελαει ο κοσμος.

 

Τεσπα, φαινεται δικαιουσαι να κερδιζεις Σιενα-Μπαρτσα-ΤΣΣΚΑ, να παιζεις πολυ καλυτερα απο τον Παο σε 4 ματς, αλλα δε θα παρεις οτι σου αξιζει, αλλα ότι σου δωσουν οι γκριζοι λυκοι.

Και καπου εδω διαπιστωνουμε οτι οποτε θες βλεπεις κατι απο μπασκετ και οποτε δε θες βλεπεις μονο ΟΣΦΠ.

 

Εντωμεταξυ βλεπω οτι πατε να δημιουργησετε νεα καραμελα φετος για οποτε χανετε:

"Μας δωσανε σφυριγματα, δε λεω, αλλα επειδη χασαμε αυτα ηταν για ξεκαρφωμα οπως αποδεικνυεται τελικα."

Καποιος αλλος εδω μεσα εγραψε για το 1ο ματς στο ΟΑΚΑ οτι παροτι οι βολες ηταν 21-20 για τις δυο ομαδες, αυτες στον γαυρο δινονταν λεει για ξεκαρφωμα. Σε ενα ματς που παιζοταν ως το τελος :D

 

Ελληνα οπαδε, αβυσσος η ψυχη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καλάθης ειναι ενας καταπληκτικος παιχτης με εμφανη αδυναμια στο σουτ και στο 5-5 παιχνιδι, ηρθε Ελλάδα και πήρε καποιες παραστάσεις και εβαλε καποια στοιχεια στο παιχνιδι του αλλά έγινε και το μυαλο του πουρε απο το Ευρωπαικο-Ελληνικό μπασκετ και τον Ομπραντοβιτς που ζηταει πολυ συγκεκριμένα πράγματα. Νομιζω πως το μέλλον του, αν θελει να εχει μελλον και να μην καταντησει χατζηβρέτας, ειναι να παει προς Ισπανια που το παιχνιδι ειναι σαφως πιο γρηγορο ή ΝΒΑ τωρα που το Νταλας ετοιμαζεται για αλλαγη φρουρας στα γκαρντ.

 

Για να γινω πιο συγκεκριμένος ο Καλαθης ειναι παιχτης του στυλ Τονυ Παρκερ, στυλ που δεν ειναι φτιαγμένο για ρυθμους Ελλαδας - Ευρώπης και Ομπραντοβιτς, περιοριζει το ταλέντο του, οτι ηταν να κερδισει απο τον Ομπραντοβιτς το κερδισε, ηρθε η ωρα να παει σε ομαδα που θα ειναι καταλληλη γι' αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Σπανούλη μιλάμε τώρα, άσε τα κολπάκια.

Παίχτης μας ήταν τόσα χρόνια, νομίζω πως ξέρουμε πολύ καλύτερα από εσάς τι έπαιρνε και πως το έπαιρνε νομίζω.

Kολπακια που δεν ξερεις τι βλεπεις?

 

Μιντι οτι θα επαιζε ο Μπατιστ και ο ΔΔ σε τετοιο παιχνιδι ειναι δεδομενο. Εννοειται πως οι μπατιστ-δδ-καιμακογλου προσφερουν παντα ενα μινιμουμ, το οποιο ομως δεν ειναι αρκετο να σας δωσει τη νικη.

 

Σαφως και να παει στο ΝΒΑ, το ευρωπαικο μπασκετ εχει αλλες απαιτησεις απο τους πλευ μεικερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλεον ευχαριστο για τον Παναθηναικο περαν της διαφαινομενης κατακτησης ενος ακομα πρωταθληματος το Σαββατο ειναι οτι μενουν οι Γιανακοπουλοι και ο Ομπραντοβιτς. Αυτο σημαινει πολλοι τιτλοι ακομα ισως και ευρωπαικοι.

Απο κει και περα καλο θα ειναι οι φυλλαδες των 2 ομαδων να μην προκαλουν με μερικα εμμετικα κοκκινοπρασινα πρωτοσελιδα (Κυριως απο την εφημεριδα γαυρος και την πρασινη) που το μονο που καταφερνουν ειναι να προκαλουν και να δυναμιτιζουν το κλιμα. Και φυσικα στις δηλωσεις του Ιβκοβιτς που ριχνει την ηττα στην διατησια. Τοσα χρονια η ιδια καραμελα.

ΕΛΕΟΣ. Ενας αγωνας ειναι . Απλως ενας αγωνας, αναμεσα σε 2 κορυφαιες ευρωπαικες ομαδες....Δεν ειναι εμφυλιος πολεμος.!!! Αμαν ποια με τον φανατισμο και το πολεμικο κλιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kολπακια που δεν ξερεις τι βλεπεις?

 

Να στα αλέσουμε στο mixer γιατί δεν το κατέχεις βλέπω.

 

Ο Σπανούλης όλα τα χρόνια του στον ΠΑΟ έκανε δύο, άντε τρείς δουλειές.

Μπασίματα "χώσιμο", μπούκα, πως το λέμε, και χάρη στη γρηγοράδα του στο ξεκίνημα για μπάσιμο/διείσδυση και τον καλό έλεγχο του κορμιού του στον αέρα έπαιρνε είτε φάουλ είτε γκόλ φάουλ.

Έριχνε κανά τριποντάκι, και κάποιες στιγμές έκανε και οργάνωση του παιχνιδιού, όταν ήταν κυρίως έξω ο Διαμαντίδης.

 

Το πως κέρδιζε φάουλ, αν δεν είσαι χαζός να παραφράζεις τα λεγόμενα του άλλου ( βλέπε LRoi ) καταλαβαίνεις πολύ καλά τι λέω:

Ότι έκανε διεισδύσεις και μπούκες, και εκεί είτε τον έκοβες καθαρά με τάπα ή στήσιμο και έπαιρνες το επιθετικό φάουλ, είτε τον άφηνες να βάλει το καλάθι με φάουλ ή χωρίς.

 

Πρέπει να κατεβάσεις καμμιά 20αριά αγώνες του ΠΑΟ με τον Σπανούλη για να το δείς, τόσο ασθενής η μνήμη σου ?

 

Νομιζω πως το μέλλον του' date=' αν θελει να εχει μελλον και να μην καταντησει χατζηβρέτας, ειναι να παει προς Ισπανια που το παιχνιδι ειναι σαφως πιο γρηγορο ή ΝΒΑ τωρα που το Νταλας ετοιμαζεται για αλλαγη φρουρας στα γκαρντ.

 

Για να γινω πιο συγκεκριμένος ο Καλαθης ειναι παιχτης του στυλ Τονυ Παρκερ, στυλ που δεν ειναι φτιαγμένο για ρυθμους Ελλαδας - Ευρώπης και Ομπραντοβιτς, περιοριζει το ταλέντο του, οτι ηταν να κερδισει απο τον Ομπραντοβιτς το κερδισε, ηρθε η ωρα να παει σε ομαδα που θα ειναι καταλληλη γι' αυτον.[/quote']

 

Έτσι όπως παίζει τώρα, το τραγικό σούτ του, την χαμηλή αυτοπεποίθηση, την πολύ μέτρια άμυνα, και την κακή για να μην πω κάκιστη οργάνωση σε σετ παιχνίδι, ΔΕΝ πάει πουθενά.

Στο NBA τώρα... όχι ελπίδα δεν έχει, αλλά θα παρακαλάει να μην τον βάλει ο coach στο παιχνίδι και γίνει ρόμπα.

 

Είτε θα πρέπει να δουλέψει πολύ σε αρκετά πράγματα ( μπασκετικά και αθλητικά, αλλά και στο ψυχολογικό τομέα ) ή θα καταλήξει άλλο ένα "ταλέντο που θα μπορούσε να..." και τελικά δεν έγινε ούτε καν παίχτης αν συνεχίσει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι.

Μην στάξεις πολύ δάκρυ όμως, κράτα λίγα και για το Σάββατο μην γίνει η στραβή και μετά έχεις θέματα με τα μπασκετικά σου ματάκια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...