Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός (2011-2012)


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απλα πως να το κανουμε, κατι παραπανω θα ξερει ο Τζορτζεβιτς απο μας.

 

...χμ, άλλη μια περίπτωση που τζάμπα γράφω... ΟΚ, παίρνουμε σαν δεδομένο τα λεγόμενα του κάθε Τζόρτζεβιτς (παιχταρά, προπονηταρά κλπ) για οποιονδήποτε, ΔΕΝ θεωρούμε ως πιθανό (μη πω δεδομένο) ότι σε "στημένες" ερωτήσεις δίνονται ανάλογες απαντήσεις πάντα από τους πάντες (πόσο μάλλον σε φρέσκιες καταστάσεις όπου "τα άστρα κάποιων λάμπουν" -έστω και ετερόφωτα, διότι "χωρίς" Παπανικολάου/Πρίντεζη/Μάντζαρη/Σλούκα αλλά ΚΑΙ Χάινς, έστω κι αν δεν "φάνηκε" στα νούμερα, θα έλεγα τί θα έπαιρνε ο ΟΣΦΠ στην Πόλη- όπως καλή ώρα του ΒΑΦΤΙΣΜΕΝΟΥ ηγέτη Σπανούλη) και το κλείνουμε, βασισμένοι και ΠΑΛΙ σε..."ονόματα"...(Σάσα αυτή τη φορά). Το θέμα είναι ότι θα προτιμούσα εξ' αρχής να μου έκανες δική σου ανάλυση έστω, με την οποία αν είχα να διαφωνούσα θα διαφωνούσα (κι όπου τυχόν συμφωνούσα επίσης θα το δήλωνα). Όπως εγώ, που λέω τις δικές μου απόψεις, και μερικά στοιχεία ("αριθμούς", αλλά όχι μόνο) για να τις αιτιολογήσω...Και όσο παικταράς κι αν ήταν ο Τζόρτζεβιτς, δικαιούμαστε νομίζω κι εμείς οι άσημοι (εγώ, εσύ, whoever) να έχουν βάρος οι απόψεις μας, όταν εμείς τις αιτιολογούμε. Ούτε η δεύτερη συνθήκη είναι απίθανη, ούτε αναιρεί την παικταροσύνη του "ονόματος", το να δείχνουμε τί αξία έχουν οι βιτρινοδηλώσεις....

 

(...και για να γίνω και λίγο "κακός", όταν λέει ότι "δεν μπορεί να καταλάβει πώς έχασε μια ομάδα σαν την ΤΣΣΚΑ τον τίτλο", καλύτερα, λέω εγώ ο νόμπαντης Γουώς, να...δει τον αγωνα. Γιατί εγώ που τον είδα, κατάλαβα όχι μόνο το "γιατί", αλλά και το "γιατί δεν είχε τα φόντα για να τον πάρει"...)

 

 

 

 

...κατά τ' άλλα, τί κολλήσατε με τ'  "αστέρια" του ΠΑΟ μερικοί; Προφανώς όσοι χρησιμοποιούν τον όρο, δεν υπαινίσσονται κάτι άλλο από τους 6 τίτλους του στας Ευρώπας. Οκ, τον έχουν "οικιοποιηθεί". So; Ας πούμε ότι ξεκίνησαν ένα τρεντ (για πάρτη τους). Επίσης, ΝΟΜΙΖΩ ότι όταν αναφέρουν "τα έξι", στη συζήτηση "περί διαιτησίας", ΔΕΝ το θεωρούν ΑΠΟΔΕΙΞΗ ότι "γι' αυτόν τον λόγο πήραν δίκαια πρωταθλήματα και επί ελληνικού εδάφους". Τουλάχιστον ο Midi, που ΑΝ δεν έχω φαλτσάρει τόσο, αυτό που εννοεί είναι ότι είναι ΕΝΔΕΙΞΗ για το ότι έχει υπάρξει δυνατός σύλλογος τα τελευταία 15 χρόνια σε ευρωπαϊκό επίπεδο (αναμφισβήτητο και σημαντικό γεγονός), κι όχι ότι του "χαρίστηκαν" τα εντός πρωταθλήματα...Όπως νομίζω, μιλώντας χαλαρά και σοβαρά, ούτε ο...πασίγνωστος για την παναθηναϊκή του ιδιότητα Midi, στην ουσία δεν θα αρνηθεί μια κατά τί ευνοϊκότερη μεταχείριση (στο πνεύμα που είχε πει πριν μέρες ο Chrisxxx, ότι "όσο πιο δυνατή είναι μια ομάδα, τόση περισσότερης εύνοιας χαίρει από διαιτησίες" - το οποίο είναι απλά γεγονός οφθαλμοφανές και θα...οφθαλμοφανεί αν όντως ο ΟΣΦΠ είναι ισχυρότερος τα επόμενα χρόνια : τα "υπερβολικά" σφυρίγματά υπέρ, πρωτίστως αυτός θα τα παίρνει...) της ομάδας του, αυτήν την 15ετία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud οποιαδηποτε αναλυση και να σου εκανα, θα ξεκινουσα με το βασικοτερο και προφανεστερο επιχειρημα ολων:

 

Πηρε Ευρωλιγκα με συμπαικτες τους Ματζαρη, Σλουκα, Παπανικολαου, Πριντεζη, Παπαδοπουλο, Γλυνιαδακη, Αντιτς, Κατσιβελη, Χαινς, Ντορσευ, Πελεκανο, Βασιλοπουλο.

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Τι να σου πω οταν μου βαζεις στατιστικα για να μου δειξεις πως δεν ειναι ηγετης ο αλλος? Να περασω σε επι μερους ζητηματα, οταν μου δειχνεις (βαζοντας μου στατιστικα) πως δεν προκειται να μπεις στη διαδικασια να σκεφτεις αυτα που θα σου γραψω (και λυπαμαι αλλα ειναι αυτονοητα) για καποιον που παρακολουθει-τακτικα- μπασκετ?

 

Πως ο Παπαλουκας ηταν διαχρονικα ισως ο μεγαλυτερος ηγετης που περασε απο την ΤΣΣΚΑ και αυτο δεν φαινοταν ποτε σχεδον στα στατιστικα του?

 

Πως η μαγκια οταν εισαι ηγετης και ολη η αμυνα ειναι πανω σου, ειναι να αφησεις τους υπολοιπους να παρουν τα σουτ και εσυ να παιξεις αμυνα?

 

Πως ο ΟΣΦΠ παιζει τον ΔΔ μονο με τον Ματζαρη πανω του (μιλαω για μεγαλες περιοδους του παιχνιδιου) και προσπαθει να τον αποτρεψει απο την πασα και ΟΧΙ το σουτ, ωστε να μην υπαρξουν πολλες περιστροφες στην αμυνα μας και βρει το ελευθερο τριποντο? Σε αντιθεση με τον Παο που κανει παγιδες για να διωξει τη μπαλα απ τον Σπανουλη??

 

Πως απομονωνει το π&ρ του Παο, και δε δινει βοηθειες απο πλαγια, καθως πιστευει στην αθλητικοτητα Χαινς και Ντορσευ (αληθεια ο Παο με ποιο 5αρι θα κανει αλλαγη στο σκριν αν παιξει το πικ ο Σπανουλης?)

 

Πως στην φαση πριν το φαουλ στον ΣΙσκαουσκας λεει στον Πριντεζη "εχε το νου σου"?

 

Πως αν δεν ηταν αυτος οι υπολοιποι θα ειχαν 50% ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κατω τα στατιστικα τους?

 

Πως αν δεν ηταν αυτος εκ των πραγματων θα ειχαμε μεινει εκτος Τοπ16 και θα παιζαμε με μειονεκτημα εδρας τον Παο?

 

Πως οι μικροι δε θα ειχαν ωριμασει τοσο εκτος γηπεδου (που σαφως εχει αντικτυπο και στην αποδοση τους στο γηπεδο) απλα και μονο μιλωντας με τον Σπανουλη και ακολουθωντας τις συμβουλες του?

 

Πραγματικα τι αλλο (αυταποδεικτο και αυτονοητο) χρειαζεται καποιος για να πειστει οτι μιλαμε για τον mvp της φετινης Ευρωλιγκας που ηγηθηκε ενος αθλου?

 

Και για να το παμε και πιο συγκεκριμενα. Βγαλε τον Σπανουλη και βαλε στη θεση του εναν απ τους καλυτερους ισως pg (και το εννοω) της Ευρωλιγκας, τον ΜακΚαλεμπ. Δες τι συμπαικτες ειχε ο ενας, δες τι ειχε ο αλλος, και μη βλεπεις μονο που φτασαν, ΑΛΛΑ δες το μπασκετ που παιξαν οι 2 ομαδες και κυριως δες ΠΟΣΟ καλυτερους εκανε ο Σπανουλης τους συμπαικτες του και ποσο ο αμερικανος.

 

Υ.Γ. Αλλος ενας που κανει πολιτικη: http://www.sport-fm.gr/article/194489

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς τον Σπανούλη ο Ολυμπιακός δεν θα περνούσε ούτε την πρώτη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας. Απο εκεί και πέρα, ηγέτης είναι, εγωϊστής κάργα επίσης είναι (ιδιαίτερα στα ματς με τον ΠΑΟ), που λόγου αυτού, αρκετές φορές έχει βλάψει παρά βοηθήσει την ομάδα με τις επιλογές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud οποιαδηποτε αναλυση και να σου εκανα, θα ξεκινουσα με το βασικοτερο και προφανεστερο επιχειρημα ολων:

 

Πηρε Ευρωλιγκα με συμπαικτες τους Ματζαρη, Σλουκα, Παπανικολαου, Πριντεζη, Παπαδοπουλο, Γλυνιαδακη, Αντιτς, Κατσιβελη, Χαινς, Ντορσευ, Πελεκανο, Βασιλοπουλο.

...Οι Παπανικολάου, Πρίντεζης, Χάινς, Μάντζαρης, Σλούκας ήταν για την ακρίβεια (μιας και είναι τόσο εύκολο να παραθέτουμε ο καθ' ένας μας ονόματα) οι συμπαίκτες του Σπανούλη που μαζί με τον Ίβκοβιτς έδωσαν στον Σπανούλη "ευρωπαϊκό" (σχεδόν με απόλυτη σειρά μάλιστα "σημαντικότητας", η αναφορά των ονομάτων, αν και, μια και σχεδόν δεν γίνεται να αφαιρέσεις κανέναν από τους 5 αυτούς -διότι πάει περίπατο η εξίσωση- μάλλον είναι πλεονασμός το "σημαντικότητας"). Το μόνο που έδωσε ο Βασίλης, ήταν απλά μια πάσα στον Πρίντεζη.

Για άτομο που παρακολουθεί-τακτικά-μπάσκετ, το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μπορώ να σχολιάσω είναι ότι, όταν βλέπω να γράφεις με "εμμέσως απαξιωτικό" τρόπο (διότι περί αυτού καταντάει), για την προσφορά των τελευταίων -στον τελικό ειδικά- σε σχέση με την "προσφορά" του Σπανούλη, είναι "ούτε αδερφός του να ήσουν βρε άνθρωπε...". Άκους εκεί "με συμπαίχτες τους τάδε-τάδε". Γιατί ακριβώς βρε καλό μου παιδί αλλιώς τέτοια ΤΥΦΛΗ λατρεία...; Τί ακριβώς έχει επιτύχει "ΜΟΝΑΧΟΣ" του σ' αυτή τη ζωή ο Μπίλης και το 'χω χάσει; Έναν Γκάλη θυμάμαι μόνο να παίρνει ρημπάουντ (..ε, τύχαινε...), να κατεβάζει μπάλα, οι δικοί του μουδιασμένοι να πιάνουν τις γωνίες, να κάνει τους απέναντι (και κυρίως τον φουκαρά "προσωπικό του") χαζούς, και να φεύγει με τη ροζαλία... Ποιές ήταν οι ΑΤΟΜΙΚΕΣ επιτυχίες του, οι τόσες τον αριθμό, και πότε; Όλοι παίξανε στο Βελιγράδι, όλοι παίξανε στη Σαϊτάμα, όλοι τα σκατώσανε στην Ισπανία, όλοι το χέσανε στην Κίνα, όλοι συρθήκανε στην Πολωνία (...διότι σούρσιμο ήτανε, παρά το χάλκινο...), όλοι παίξανε στο Βερολίνο, όλοι γαμήθηκαν στην Τουρκία...(...η μόνη του επιτυχία, ήταν το ΝΒΑ. Όχι ότι έπαιξε, αλλά το ότι γύρισε με την "ρετσινιά" του...ΝΒΑer....). Γιατί μόνο τυφλή λατρεία μπορεί να δικιολογήσει να βλέπεις ηγέτη στον φετεινό τελικό της Πόλης. Αν μπορεί να αποδωθεί τέτοιος τίτλος σε έναν μόνο παίκτη για την σχετική λειτουργία/απόδοσή του, αυτός δικαιωματικά πάει στον Παπανικολάου (...αλλά είναι μικρός ο Κώστας. Δεν κάνει ακόμα...). Το να θεωρείς τους 5 αρχικά προαναφερθέντες, ότι "πλαισιώσαν" τον Σπανούλη, σημαίνει ότι δεν έβλεπες τελικό, αλλά Σπανούλη κι έχασες τί ακριβώς έγινε στον αγώνα...Και, δυστυχώς, το καταλαβαίνω απλά σαν μεταφορά δημοσιογραφοτίτλων "πήρε ο Σπανούλης, με συμπαίκτες τους τάδε-τάδε"...

 

Τεσπα, αν είχες κάτι να πεις και δεν το λες, νομίζοντας πως "ούτε καν που θα κάτσω να το σκεφτώ", λανθάνεις. Δεν είμαι εγώ ο κολλημένος. Αν είχες να πεις κάτι που δεν σήκωνε αμφισβήτησης, και δεν αναλωνόταν σε "επικεφαλίδες", ακόμη κι αν δεν είχε να κάνει με "αριθμούς", κακώς δεν το είπες. Κακώς επίσης δίνεις το παράδειγμα του Παπαλουκά, για δύο λόγους : διότι αφ' ενός ο Τεό υπήρξε όντως ηγέτης, καθώς εκτελούσε τον ρόλο του πλέη-μέηκερ σχεδόν ιδανικά. Χωρίς τα λάθη του Βασίλη (χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι κι ο Τεό υπήρξε Διαμαντίδης...Στη μέση είναι), χωρίς την κατάχρηση προσπαθειών, με ιδανικές ασίστ και ρημπάουντ και κλεψίματα και τόσα άλλα που μάλιστα αφ' ετέρου αποτυπώνονται ακόμη και σε "αριθμούς". Εδώ όταν δεν παίζει ο Σπανούλης, η ομάδα τραβάει καλύτερα...ΔΕΣ ΤΟ...Δες, διότι εκεί είναι. Αρκεί να σταματήσεις να το αρνείσαι. Δες πόσο κακό έκανε στον ΟΣΦΠ μαζί με τον Γκετσεβίτσιους μέσα σε 5' στο ΟΑΚΑ. Ακόμη και την Κυριακή, είχε συμμετοχή στο "νεκρό" διάστημα της 3ης περιόδου...Βάλε τον αγώνα, και δες τί έκανε...Δες τα βήματα που ΠΑΛΙ έκανε πριν δώσει τη μπάλα (και δε μιλάμε για "ασίστ") στον Παπανικολάου που ΠΑΛΙ τρίποντο έβαλε και έδωσε το "σύνθημα" για ν' ακολουθήσουν Λω, Πρίντεζης, Γκετσεβίτσιους...Προσπαθώ να σκεφτώ στιγμές που έκανε κάτι και πήρε την ομάδα πάνω του σκοραριστικά, ή έστω την "οδήγησε" με πάσες, οδηγίες....Δεν βλέπω ούτε μία...

 

...αλλά εδώ μιλάς για άμυνα. Ε τί να πω. Άμυνα ο Σπανούλης. Οκ. Αλλά εδώ λες "αφήνεις" τους υπόλοιπους να πάρουν τα σουτ...Ε βρε γλέντια...Εδώ λες την πιο απίστευτη δημοσιογραφοκαραμέλα "όλη η άμυνα πάνω σου"....Οκέι....Λοιπόν...Κοίτα, για κάποιο λόγο στεναχωριέμαι με την κουβέντα. Όχι για 'μένα. Αλλά τεσπα, βλέπω ότι έφτασε στο όριό της. Δεν την πάω παραπέρα. Διαβάζω παρακάτω, δεν απαξιώνω, αλλά η κουβέντα δεν πάει. Ειδικά όταν πέφτω πάνω στο "οι άλλοι" (ναι βέβαια, οι "τυχάρπαστοι"...Α ρε Κρις...Τεσπα) "θα είχαν 50% στα στατιστικά και δε θα έπαιζε ο ΟΣΦΠ 16άδα...(...Και το "πιστεύεις" κι όλας!)

 

Πως οι μικροι δε θα ειχαν ωριμασει τοσο εκτος γηπεδου (που σαφως εχει αντικτυπο και στην αποδοση τους στο γηπεδο) απλα και μονο μιλωντας με τον Σπανουλη και ακολουθωντας τις συμβουλες του?

 

:-D

 

(σόρι, αλλά τα 'χω πάρει με τη σειρά...και πλεόν δεν...δεν..δεν!)

 

(...ενημερωτικά απλά και μόνο, οι συγκεκριμένοι μικροί βγάζαν μάτια από μικροί. Και ήταν και προσγειωμένοι από μικροί. Γιατί όλες τις συμβουλές που χρειαζόντουσαν, από τότε τις πήραν. Απ' το '08 τους βλέπω, φανατικά. Και παιχνίδια, και συνεντεύξεις, και μπλογκς κι απ' όλα. Και πληροφοριακά, ΜΑΚΑΡΙ ο Βασίλης να προλάβει να ωριμάσει τόσο όσο ήδη είναι αυτοί).

 

 

 

 

Πραγματικα τι αλλο (αυταποδεικτο και αυτονοητο) χρειαζεται καποιος για να πειστει οτι μιλαμε για τον mvp της φετινης Ευρωλιγκας που ηγηθηκε ενος αθλου?

 

:-)

 

Got it. "Δεν στο χαλάω άλλο". Τελευταίο όσο ακόμη γυρίζει (γιατί δεν το βλέπω να ξαναγυρίζει) : ούτε ο Μακ Κάλεμπ είναι ηγέτης. Μια εκρηκτική καλαθομηχανή είναι. Συγκρίνεις δε, "μήλα με πορτοκάλια". Καμμία σχέση, ούτε σαν ηλικίες παικτών, ούτε σαν μπακράουντ, ούτε σαν προπονητική πρόνοια. Α ναι, μάλλον βλέπεις την αντανάκλαση του Ίβκοβιτς πάνω στον Σπανούλη, και την περνάς για τον Βασίλη. Νεβερμάιντ. Πις μπρο. Και ψάξε και δες στο βίντεο του τελικού ποιός διέσχισε το γήπεδο τρέχοντας για να "χαϊδέψει" στο κεφάλι τον Πρίντεζη στον τελικό της Πόλης, όταν έβαλε εκείνο το καλάθι μετά το "απίστευτο" επιθετικό που ο ίδιος πήρε, μετά από χαμένο χουκ του ίδιου, και μετά τα υπόλοιπα γίναν ιστορία. Ίσως αν το προσέξεις καταλάβεις πολλά, και ειδικά όταν επίσης προσέξεις πού ήταν και τί έκανε ο Σπανούλης.

 

Ιν άδερ νιους, ξημέρωσε. Κλείνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγο θα βγαλουμε τον Σπανουλη και μεντορα. Τι σε λιγο δηλαδη...

 

Βεβαια θα μου πεις, οπαδοι που μεχρι προτινος ειχανε για ηγετη τον Τσιλντρες και τον Κλειζα και τον Τεοντοσιτς, με μεντορα τους τον Μπαναωτη και δε δεχονταν και κουβεντα για κανεναν, ε λογικο ειναι στο προσωπο του Σπανουλη να εντοπιζουν τον δικο τους Αλβερτη...

 

Οταν η ομαδα σας βρει εναν αληθινο ηγετη, που το χει μεσα του και που δε γινεται ηγετης στα 29 του λογω ποντων,συμβολαιου, και ροστερ που αποτελειται απο παιδαρελια (ειτε ηλικιακα ειτε μπασκετικα) και φυσικα λογω ΜΜΕ, τοτε θα το ξανασυζητησουμε το θεμα. Αλλα θα χρειαστει να περασουν μερικα χρονια (προβλεπω οχι πολλα εκτος αν οι Αγγελοπουλοι κανουν βλακωδεις κινησεις και αρχισουν και δινουν απο δω κι απο κει τους παιχτες με potential).

 

Το επιχειρημα οτι ηγηθηκε σε μια ομαδα που σηκωσε Ευρωπαικη κουπα δεν τον καθιστα αυτοματως και μεντορα/ηγεταρο κλπ κλπ. Αναγκαστικα ηγηθηκε, κατα τ'αλλα εκανε οτι κανει σε ολη του την καριερα. Δεν ξεχωρισε αναμεσα σε αλλους. Θα ελεγα οτι οι αλλοι ξεχωρισαν, ενιοτε περισσοτερο και απο αυτον.

 

Τα "του αξιζε Euroleague MVP" ειναι εκτος τοπου και χρονου για οσους παρακολουθησαν ΟΣΦΠ και ΤΣΣΚΑ εφετος, εκτος απτο φ4. Οι υπολοιποι δικαιολογουνται κι εγω ετσι θα εκρινα απο 2 παιχνιδια.

 

Εν κατακλειδι, ολα αυτα που διαβαζω απο Ολυμπιακους, οπαδους, παιχτες, προπονητες κλπ για τον Σπανουλη, δειχνουν για μενα ενα βασικο προβλημα στον ΟΣΦΠ των τελευταιων χρονων (αλλα και τωρα). Ποσο πολυ ελειψε ενας παιχτης που να ξεχωριζει για την ψυχη του. Και για να φτανεις να τον εντοπιζεις στον Σπανουλη παει να πει οτι το προβλημα ηταν τεραστιο... Τα ελεγα και παλαιοτερα αλλα ως συνηθως ημουν βαζελακι που με ετσουζε ο Τεοντοσιτς, που δεν ηθελα να πω καλη κουβεντα για τον γραφικο αφανα και που ειχα εμπαθεια με το γατακι Λιθουανιας και τον συνταξιουχο Παπαλουκα.

 

ΥΓ. Και για το υστερογραφο σου, Chris85, ο κουνιστος μιλαει για την εθνικη μας. Ποιος αμφισβητησε οτι ο Σπανουλης ειναι ο ηγετης της εθνικης (μολις εφυγε ο ΔΔ και ο Παπαλουκας?). Ε απο 3ος στη σειρα καποια στιγμη θα γινεις 1ος, οταν ο επομενος υποψηφιος ειναι ο...Μπουρουσης :rolleyes:

ΥΓ2. Αν και τα 2.4εκ ευρω για παιχτη που πατα τα 30 ειναι πλεον παρα πολλα για να ξεπεραστουν, ποτε ληγει το συμβολαιο του ηγετη, μηπως γελασουμε λιγο με τον ηγετικο του χαρακτηρα? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι όντως, για τον κόσμο του Παναθηναϊκού (κανείς υγιής δεν χαίρεται με τα "πλήγματα" του αντιπάλου -και μάλιστα αυτού του μεγέθους- αλλά μόνο με την ενδυνάμωση του εαυτού του).

 

Παρ' ολ' αυτά, έτσι όπως το βλέπω προσωπικά το πράμμα, πιο πιθανό (που το θεωρώ απίθανο) είναι να πάρει πρωτάθλημα φέτος, παρά να μείνει ο Ζοτς...(κι αναρωτιέμαι, κατά πόσον η διάρρευση τέτοιων φημών, τυχόν έχει "tactical" ρόλο, ειδικά σε φάση πριν από το σημερινό κρίσιμότατο 4ο παιχνίδι των τελικών...)

 

Ίδωμεν βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρ' ολ' αυτά, έτσι όπως το βλέπω προσωπικά το πράμμα, πιο πιθανό (που το θεωρώ απίθανο) είναι να πάρει πρωτάθλημα φέτος, παρά να μείνει ο Ζοτς...(κι αναρωτιέμαι, κατά πόσον η διάρρευση τέτοιων φημών, τυχόν έχει "tactical" ρόλο, ειδικά σε φάση πριν από το σημερινό κρίσιμότατο 4ο παιχνίδι των τελικών...)

 

 

+1...το πρωτο που σκεφτηκα με το που το διαβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινεις οτι καναν σε εφηβικα πρωταθληματα με το επιπεδο της Ευρωλιγκας, παραγνωριζεις την αμυνα του Σπαν πανω στον Σαρας που ηταν καταλυτικη (θα δεις ποσο θα ανεβει ο Παο με εναν καλο Σαρας) και στριβεις δια του αρραβωνος σε οτι σου αναφερω, γραφοντας για τα παντα εκτος απ την ουσια. Οκ, διαφωνεις με Παρκερ, Τζορτζεβιτς, ολους τους παικτες του ΟΣΦΠ, δικαιωμα σου. Ας ληξει εδω, δε βγαζουμε ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ...θα προτιμούσα πάντως το +1 να ερχόταν για την πρώτη παράγραφο του ποστ μου :ρ

 

κοιτα..ναι οκ απο τη μια. απο την αλλη ομως, οπως εχω αναφερει και λιγο καιρο πριν σε μια συζητηση για το βολλευ, μπορει ας πουμε ο παναθηναικος να ηταν ετοιμος να πεσει κατηγορια και γενικα να μην υπαρχει φετος, αλλα δεν τελειωσε το πρωταθλημα. υπαρχει βεβαια και ο διαχρονικος ηρακλης αλλα βγηκε πχ και ο παμβοχαικος και ο φοινικας συρου. στο ποδοσφαιρο ο ατρομητος λιγο πιο τυχερος να ηταν στα playoff μπορει να ειχε τερματισει μεχρι και πρωτος αναμεσα στις ομαδες που συμμετειχαν (περισυ η εκληξη ηταν ο ολυμπιακος βολου). δεν ειναι ολα κοκκινα και πρασινα, κακο ειναι να τα βλεπουμε μονο ως ετσι.

 

α..και μην εισαι αχαριστος! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια φανελα μπαινει ενα αστερι ανα 10 πρωταθληματα. Ετσι ειναι στη μπαλα, ετσι ειναι στο μπασκετ.

Αυτο ισχυει?

Ρωταω γιατι δεν γνωριζω και πρωτη φορα το ακουω.

 

Για τα Μουντιαλ ξερω σιγουρα τα υπολοιπα δεν γνωριζω τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ισχυει?

Ρωταω γιατι δεν γνωριζω και πρωτη φορα το ακουω.

 

Για τα Μουντιαλ ξερω σιγουρα τα υπολοιπα δεν γνωριζω τι παιζει.

 

αυτα που βρηκα...:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Superleague_Greece

In Greece the institution of Golden Star for Sports Excellence in order to recognize sides that have won multiple championships by the display of gold stars on their badges, is not official but voluntary. At this time only Olympiacos has adopted this practice by placing three Golden Stars above to its emblem (one star for each ten titles received in 1954, in 1975 and in 2001 respectively).[11] Other teams which have the same option are Panathinaikos (two Golden Stars received in 1970 and in 2010) and AEK (one Golden Star received in 1993).

 

και:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Star_(football_badge)

The first team to adopt a star was Juventus, who added one above their badge in 1958 to represent their tenth Serie A title. This was an extension of the existing convention by which the reigning champions are entitled to display the scudetto on their shirts for the following season. The star was later formally adopted by some organisations as a symbol for ten titles.

 

πιο κατω ουσιατικα λεει οτι απο ενα σημειο και μετα εγινε σουπα και οποια ομαδα ηθελε το εβαζε αναλογα με τα κεφια της, δηλαδη ακομα και για κατακτηση ενος πρωταθληματος. αλλα το στανταρ και οπως αρχικα εγινε και καθιερωθηκε ειναι 1 αστερι ανα 10 πρωταθληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αχάριστος; Μου 'δωσες εικοσάευρο και δεν το πήρα; :ρ

 

 

(....πάντως δεν εννοούσα το πρώτο κομμάτι του quote που μου έκανες, αλλά του όλου ποστ μου)

 

 

~ ~ ~ ~ ~

 

Κρις, δεν διαφώνησα με κανέναν όπως λες. Άλλο πράγμα είπα. Δεν με διάβασες-δεν με κατάλαβες-δεν ΘΕΣ να με καταλάβεις,,,δεν ξέρω. Αλλά δεν έχει σημασία. Συμφωνώ για τη λήξη - δε βγάζει κάπου και το 'πα ήδη κι εγώ.

 

Όμως, κακώς μιλάς για "αρραβώνες". Σε πράγματα που ΕΙΧΑΝ νόημα, απάντησα ευθέως. Προς το τέλος όμως ήταν απάλευτα κάποια που έγραψες - στυλ "μόνο για να γραφούν επειδή μπορούν"... Κι όσο για ΔΥΟ σημεία που ήταν τεχνικά, και αυτά τα διάβασα. Αλλά αφ' ενός δεν πολυκατάλαβα τί εννοούσες, αφ' ετέρου ήταν δύσκολη η ώρα να προσπαθήσω περισσότερο να τα καταλάβω. Εκείνα τα δύο, ας τ' αφήσουμε "υπό αμφισβήτηση" (αναφορικά με το αν συμφωνώ ή διαφωνώ). Ή αν θες, ας πω "οκ, μου έδωσες και κάποια ουσιαστικά points" (παρ' όλο που όπως λέω δεν τα κατάλαβα). Αλλά όπως είπα-είπες-ξανάπα...λήξαν. Σκοπός μου όταν γράφω δεν είναι "να μην ξαναγράψει ο άλλος αυτά που πιστεύει" (αυτό μου έλλειπε δα). Οπότε...γράφε ό,τι νομίζεις ("τυπικά" το λέω - σιγά μην περιμένεις κι...άδεια από 'μένα για να γράφεις...Μην παρεξηγηθώ, ε). ΑΝ υπήρχε κάποιος σκοπός, ήταν να σε κάνω να "δεις" κάποια πράγματα. Δεν βλέπω να προχωράει όμως, οπότε φινίτο.

 

~ ~ ~

 

 

Άντε να δούμε τί έχει να παιχτεί σε λίγο στο ΟΑΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...