Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός (2011-2012)


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν αναφέρομαι σε εσένα, ούτε καν. Μιλάω για εκείνους που με την πρώτη αποτυχημένη σεζόν της μπασκετικής ομάδας του ΠΑΟ, θα κάνουν το μπάσκετ "μπασκετάκι"...

Σε αντιθεση ας πουμε με τους "ποιο μπασκετ" Ολυμπιακους των τελευταιων 15 χρονων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν Φλουκ, δεν θυμόμουνα να είχε βάλει τρίποντο <<στο 1' με 1'30''>> ο ΟΣΦΠ (εννοώ θυμόμουνα πως το τελευταίο του ήταν νωρίτερα από αυτόν τον χρόνο), αλλά για να είμαι σίγουρος (που λέμε...) πριν πω, το ξανακοίταξα να το επιβεβαιώσω. Με βάση λοιπόν το σκορ και μερικά φρέιμ-τζαμπς πίσω, βλέπω το τελευταίο του λοιπόν 3ποντο να είναι στο 3'18'', όπου ο Γκετσεβίτσιους κάνει το 78-74 παρ' ό,τι ο Μήτσος προσπαθεί να τον αποτρέψει : (κλικ ον ιτ)

 

3ponto.th.jpg

 

Φάουλ δεν υπάρχει. ΟΥΤΕ προσπάθεια για "σκόπιμο φάουλ" ώστε να εμποδιστεί το πιθανό τρίποντο, αλλά κανονική προσπάθεια του Μήτσου να προλάβει να εμποδίσει τον Λιθουανό να σκοράρει. Για τους δύσπιστους για ό,τι βλέπουν "σ' ένα και μόνο καρέ κι αυτό θολό", 1ον δεν υπάρχουν (ανεβασμένα σε όλους τους γνωστούς τράκερ) HD caps του αγώνα. SD και μόνον. Οπότε αρκεστείτε. 2ον, όποιος θέλει βίντεο της συγκεκριμένης φάσης για να "σιγουρευτεί", υποθέτω ότι ήδη έχει ανέβει στο ΥΤ. Ένα σερτς με "φίλτρο" για "σημερινά αποτελέσματα" και "μεγάλης διάρκειας" και βουαλά ο αγών προς τσεκάρισμα (και κατέβασμα κατά το δοκούν με κάποιον downloader). Τώρα Φλουκ, τί ακριβώς λέει ο Μήτσος καπάκι με το τρίποντο, στον διαιτητή, δεν το ξέρω, καθώς ούτε κάτι ακούγεται, ούτε κάτι φαίνεται. Όπως και δεν φαίνεται αυτό που θυμάσαι να έγινε, ότι "σήκωσε αμέσως το χέρι". Αν κι όταν τσεκάρεις το βίντεο, θα δεις ότι ΑΦΟΥ το βάζει ο Γκετσεβίτσιους, πηγαίνει ο Μήτσος προς τον διαιτητή ΠΡΟΤΕΙΝΟΝΤΑΣ (όχι σηκώνοντας) το χέρι, και εμφανώς του μιλάει. Καμμία απολύτως πάντως ένδειξη ότι "πήγε να κάνει σκόπιμο φάουλ, το έκανε, το αγνόησαν, σήκωσε το χέρι, το αγνόησαν κι αυτό και πήγε να ζητήσει τα ρέστα για τα προαναφερθέντα").

 

Αυτά από εμένα σχετικά με αυτό που ζήτησες από την Αυτού Αντικειμενικότητά μου.

 

 

 

~ ~ ~ ~ ~

 

 

 

 

 

Και μιας και πιάστηκα με τα σκρήνσότς, ορίστε και περί "φαλτσοσφυριμένου αμυντικού του Γιασικεβίτσιους στον Χάινς", επειδή κυκλοφόρησε πολύ και μ' ενόχλησε :

 

(σε τρεις δόσεις η φάση) (κλικ ον δεμ, έχουν και text)

 

hinessaras1.th.jpg

 

hinessaras2.th.jpg

 

hinessaras3.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Και μιας και πιάστηκα με τα σκρήνσότς, ορίστε και περί "φαλτσοσφυριμένου αμυντικού του Γιασικεβίτσιους στον Χάινς", επειδή κυκλοφόρησε πολύ και μ' ενόχλησε :

 

(σε τρεις δόσεις η φάση) (κλικ ον δεμ, έχουν και text)

 

hinessaras1.th.jpg

 

hinessaras2.th.jpg

 

hinessaras3.th.jpg

Ενω πχ ο Μαντζαρης στο επιθετικο του Σατο ειχε κατσει ορθιος και ακινητος κανα 5λεπτο?

Γενικα βλεπω να σε "ενοχλουν" περισσοτερο τα πρασινα παραπονα για γκουχ γκουχ "αντικειμενικο" γκουχ γκουχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ειπε να μας δωσει αυτο το "ψευτικο" φαουλ μπας και παρουμε στο 24' το 1ο γκολ φαουλ μας (σε αντιθεση με τον Ολυμπιακο που σε καθε καλαθι απο τη ρακετα επαιρνε και το μπονους)

 

...δεν ξέρω τί είπε να σας δώσει και τί όχι. Αυτού του είδους την ερμηνεία, την αφήνω σε εσένα. Εμένα με νοιάζει αυτό που ΒΛΕΠΩ.

 

 

 

btw χωρις καν να δω το βιντεο, ειναι η ιδια φαση με την κλασικη περιπτωση που σουταρει ο αλλος και με το που φυγει η μπαλα του βρισκει ο αμυντικος το χερι. Δινεται φαουλ. Χθες χρεωθηκε ενα τετοιο στον Μαικ σε σουτ του Σλουκα νομιζω για 3 (σωστα δωθηκε φαουλ)

...πράγμα που έγραψα ήδη από μόνος μου. Δεν είναι το "αντικειμενικό μου ζόρι" να πω "μα όχι δεν ήταν φάουλ". Όπως έγραψα άλλωστε, ΛΑΘΟΣ του Χάινς (και του Κέσελ) που χώθηκε, διότι δεν σωζόταν το συγκεκριμένο, διότι δεν θέλει και πολύ ένας διαιτητής να σε φεσώσει κι από πάνω (όπως κι έγινε). ΒΕΒΑΙΩΣ λοιπόν δίνονται φάουλ "για μετά το σουτ". Όπως όμως και ΔΕΝ δίνονται σε ανάλογες φάσεις (εδώ δεν δίνονται τα "σοβαρά"...). Δεν θα ούρλιαζε ο κόσμος "ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΟΥΛ" μετά το κάρφωμα αν δεν δινόταν κάτι. Διότι ξαναλέω στην ουσία μια τζούφια επαφή ήταν από Χάινς (μόνο) που έφτασε "καθυστερημένος" Ούτε πρακτικά τον δυσκόλεψε τον Μάικ : του είχε ήδη πετάξει έξω τα μάτια του καλαθιού. "Τεχνικό" φάουλ ήταν λοιπόν, κι αυτό ήθελα να τονίσω, ΣΤΟΝ MIDI ΒΑΣΙΚΑ, καθώς δεν συμφωνούσα με την ανάγνωση της φάσης όπως την είχε περιγράψει.

 

 

 

Νταξει, γελαει ο πλανητης. Ο Ντουαιτ Χαουαρντ των φτωχων αν ειναι ετσι κανει σε καθε σκριν φαουλ με τον ωμο. Το ιδιο και ο Χαινς το ιδιο και ο Αντιτς και ο Τσαρτσαρης και ο Μαριτς, το ιδιο και ολοι.

Ή μπορω να σου πω για τον Χαινς που το χαντς τσεκινγκ εχει γινει elbow checking και ετσι "κραταει τα θηρια μακρυα παροτι ειναι 1,98"

 

Σοβαροι να ειμαστε

 

ΥΓ. Αν και του Χαινς ειναι λιγο μαλακια και θα πρεπει να τον μαζεψουν γιατι οκ, αντρες ειμαστε, θα παιξεις τον ψηλο με λιγο χερακι, αλλα αγκωνας στην πλατη (και λογω υψους στην μεση) ειναι λιγο risky, επαγγελματιες ειναι, δεν χρειαζονται τετοια

 

Γελάει ο πλανήτης από τη δική σου μεριά λοιπόν - γελάει κι από τη δική μου. Καθώς είναι ΤΟΣΟ εύκολο να γράψει κανείς αυτή την προτασούλα. Τί αξία έχει; Καμμία ούτε από τη δική σου που την πρωτόγραψες - ούτε κι από την δική μου που την παπαγαλίζω. Δεν νομίζεις;

 

 

Δεν θα σε ακολουθήσω στους ευφυολογηματικούς χαρακτηρισμούς παικτών, όπως δεν θα ακολουθήσω και κανέναν που θα το κάνει αυτάρεσκα για να "υποβιβάσει" κάποιον από τον ΠΑΟ - χωρίς να του αξίζει. Αν πάντως θες να δακτυλοδείξεις τον Ντόρσι (μιας και γι' αυτόν ήταν η εν λόγω ατάκα), δε σου φαίνεται ορθότερον να πεις κάτι πιπεράτο που γενικά σε πολλές φάσεις δεν έλεγε να πάρει τα πόδια του (και τα χλερια του - θυμάμαι μια πάσα προς Σπανούλη που ΑΠΟΡΩ ακόμα γιατί δεν την κατάκλεψε ο Σάρας, μιας και πέρσασε από μπροστά του και ήταν -σαν πάσα- για τα πανηγύρια. Εγώ αν ήμουν Ντούντα θα τον έρρχνα στους κροκόδειλους, και σαν απλός φίλαθλος θα τον μούτζωνα).

 

Κατά τ' άλλα, κακώς προσπαθείς να υποβαθμίσεις μία φάση η οποία 1) τόσο στοίχησε στην αντίπαλη ομάδα από την μη αναγνώρισή της 2) κάθε άλλο παρά μπορεί να θεωρηθεί "κατσαρές τρίχες". Τουλάχιστον κάποιοι την αναγνωρίζουν ως "συζητήσιμη" (όσο κι αν κι αυτό είναι φέιλ).

 

Συμπέρασμα, όσο μ' ενοχλούν οι Ολυμπιακοί (και ΑΕΚτζήδες και ΠΑΟΚτζήδες και Κατωτραχανοπλαγιάδες) που έχουν έντονα υποκειμενική άποψη περί αντικειμενικότητας, άλλο τόσο μ' ενοχλούν οι Παναθηναϊκοί. Πόσο μάλλον όταν κάνουν κι από πάνω παρεναίσεις περί "ανάγκης για σοβαρότητα", όταν κάθε άλλο παρά "ασόβαρα" γράφω. Βέβαια και σ' έναν θρήσκο να πεις "μα δεν υπάρχουν αποδείξεις είτε για την ύπαρξη είτε την ανυπαρξία θεού όπως τον περιγράφουν οι θρησκείες", η πρώτη πιθανότητα είναι να μάθεις ότι "δεν είσαι σοβαρός". Οπότε...

 

Ο δε "συμψηφισμός", επίσης απαράδεκτος. Το ότι κάνουν "όλοι χαντ-τσέκινγκ", ή το ότι "σπρωξίματα γίνονται όλη την ώρα", και το γνωρίζω, και το ΑΝΑγνωρίζω, και δεν βλέπω τί σχέση έχει με την συγκεκριμένη φάση - εκτός φυσικά από την μονομερή χρήση "αποποίσης ευθύνης". Μήπως δεν σφυρίζουν ενίοτε τα σπρωξίματα; Ακριβώς γι' αυτό είχα γράψει περί του αδίκου "2 εξελισσόμενων σε μία" φάση, καθώς μόλις πριν (για όποιον δεν βαριέται τη ζωή του και προτιμάει απλά να χώνει αντί να ελέγχει και να έχει τα κότσια ν' αναγνωρίζει κάποια πράγματα) για ψύλλου....άγγιγμα, είχε χαρατσωθεί ο Ντόρσι. Δε με νοιάζει τί γράφουν οι επιταγές -αναφορικά με τον καταθέτη- με τις οποίες πληρώνεται τον μισθό του (όπως δε με νοιάζει κι όταν τον είδα να σπρώχνει τον Διαμαντίδη στο παρκέ, μια φάση που δεν είδα να την πρόσεξαν/συζήτησαν πολλοί). Ήταν άδικη η πρώτη φάση; Ήταν. Ήταν άδικο που δεν του δόθηκε φάουλ που έσπρωξε τον Μήτσο; Επίσης ήταν.

 

Όσο για τον Χάινς, μιας και (έχοντάς το δείξει γράφοντας) τον γουστάρω είτε φοράει κόκκινα (για πολλοστή φορά : μη γαύρος here. Μη τίποτα. Με το ζόρι Εθνική Ελλάδος - κι εκεί και πάλι τονίζω τις μαλακίες τους όπως και τα καλά τους, όπως κι εξαίρω και τα καλά των άλλων ή στηλιτεύω τα στραβά τους), είτε θα φοράει πράσινα, είτε οτιδήποτε, διότι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι κάθε άλλο παρά ο παίκτης που λες. Σ' εμποδίζει το ότι "είναι αντίπαλος για 'σένα", είτε να δεις, είτε να παραδεχτείς τί είναι και τί δεν είναι κι απλά το γυρνάς στο θάψιμο. Οκ, γεμάτος ο κόσμος από οπαδούς, τί να κάνουμε. Δεν το συνειδητοποιώ τώρα. Κρίμα πάντως που δεν μπορεί να εκιμήσεις ότι (άσχετα απ' της φανφάρες της αντίπαλης σε 'σένα πλευράς), το 1.98 του το χρησιμοποιεί "απέναντι στα θηρία" με πολύ καθαρότερο τρόπο απ' ό,τι διατείνεσαι μιλώντας για "έλμποου-τσέκινγκ". Και μπράβο του παληκαριού. Εσύ χάνεις, όσο κι αν για 'σένα η προάσσπιση του οπαδισμού σου είναι το κέρδος που θεωρείς πως έχεις.

 

Τέλος, παντελώς ασόβαρο θεωρώντας το περί "επικινδυνότητάς του", δεν χαλαλίζω ούτε ένα μπάιτ παραπάνω από αυτήν την πρόταση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβασει σχεδον καμια συζητηση που ξεφευγει στο επίπεδο διαιτησίας αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχει σε καποιον αγώνα εξόφθαλμη αλλοίωση του αποτελέσματος με συνεχή διαιτητικά λαθη και όχι ενα φαλτσοσφυριγμα, χάνετε το νόημα..

Μη το βλέπετε το ρημάδι αν δεν μπορείτε να χαρείτε με το ίδιο το αθλημα, κριμα ειναι και χανετε αδικα το χρόνο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και μιας και αφού πόσταρα το προηγούμενο για να δω αυτό :

 

Ενω πχ ο Μαντζαρης στο επιθετικο του Σατο ειχε κατσει ορθιος και ακινητος κανα 5λεπτο?

Γενικα βλεπω να σε "ενοχλουν" περισσοτερο τα πρασινα παραπονα για γκουχ γκουχ "αντικειμενικο" γκουχ γκουχ

...κουραστικό το "ενώ πχ..." που αφορά φάσεις που καμμία α) χρονική σύνδεση β) ομοιότητα δεν έχουν μεταξύ τους, και μόνο τους κοινό σημείο το σφύριγμα.

Όχι λοιπόν, ας σου το δηλώσω (κι ας το προσπεράσεις - είμαι βέβαιος πως θα το κάνεις) ότι το ίδιο με πείραξε όταν είδα σε κάποια φάση (αν και δεν φαίνεται καθαρά λόγω ποιότητας των captures που κυκλοφοράνε) ας πούμε τον Πρίντεζη ΜΑΛΛΟΝ να τραβάει τον Μπατίστ απ' το σορτσάκι ( ; φανέλα ; ) με αποτέλεσμα αυτός να ξαπλώνεται φαρδύπλατος κάτω. Δεν συμψηφίζω ΕΓΩ για να πω "μωρέ καλά του 'κανε, πώς έσπρωξε αυτός τον Άντιτς). Φάση που δεν είδα να συζητιέται εδώ, και νομίζω πρωταναφέρω. Όπως επίσης πχ δεν είδα να συζητιέται το μπρος-πίσω που γίνεται αλλά δεν σφυρίζεται στη φάση που μαζεύει ο Καϊμακόγλου την μπάλα μέσα από την μεριά του Παναθηναϊκού για να την πετάξει αστραπιαία στον Μπατίστ ο οποίος κάνει στα τελευταία 3.5'' του εγώνα το τελευταίο του κάρφωμα.

 

Λοιπόν, άσχετα με τί ΝΟΜΙΖΕΙΣ εσύ (όπως κι άλλος νωρίτερα) η "αντικειμενικότητά μου" δεν "φροντίζει ν' ασχολείται επιμελώς μόνο με πράσινα σφάλματα". Η ουσία είναι πολύ πιο απλή απ' ό,τι νομίζεις : ΔΕΝ γίνεται να κάτσω ν' ασχοληθώ, να γράψω (γράφω και αργά και τα κέρατά μου) με όλες τις φάσεις που θα ΗΘΕΛΑ (όντως πολύ θα το ήθελα πάντως). Άσε που αν "άρχιζα" με τα του ΟΣΦΠ, αντί για 'σενα και τον Φλουκ, θα είχα να κάνω με τους Ολυμπιακούς, οπότε το ίδιο κουπί για 'μένα. Μπήκα (μιας και δεν είμαι εργαζόμενος στο Ινσόμνια Α.Ε.) σε κάποια φάση στο παρόν (ήταν πάνω στην λίστα των ειδοποιήσεων, ενώ το Ολυμπιακός ήταν πιο κάτω και για την ακρίβεια είχε και στα δύο ένδειξη για "νέα απάντηση από MiDi"), είδα κάτι που όπως είπα θέλησα να σχολιάσω, κι από 'κει και πέρα το ένα έφερε το άλλο. Δεκάρα όμως δεν έδωσες μέχρι στιγμής για αναφορές μου σε δυό φάσεις με "ένοχο" τον ΟΣΦΠ (έστω με απαρχή τα του ΠΑΟ). Προτίμησες να θεωρήσεις ότι μπήκα για να την πω στους Παναθηναϊκούς επιλεκτικά, προτίμησες να σαρκάσεις "τα δήθεν κινητρά μου", προτίμησες να φαντασιωθείς ότι έχω κάνει κόσκινο τον ΠΑΟ. Σαν αυτούς που βλέπουν παραπάνω σφυριγμένα φάουλ εναντίον τους (απ' όποια μεριά κι αν είναι).

 

Και για να ξανάρθουμε στο αρχικό ζήτημα, το οποίο όπως είπα ΚΑΚΩΣ αντιπαραβάλλεις, στην περίπτωση του Σάτο που ήδη ντριμπλάρει με την μπάλα προσπαθώντας να ξεμαρκαριστεί (και ο Μάντζαρης με πλάγια βήματα προσπαθεί -οριακά κι αυτός- όντως να εκμαιεύσει φάουλ) βάζει το κεφάλι κάτω και χαμηλώνει το κορμί προς τα αριστερά προσπαθώντας ν' απωθήσει τον Μάντζαρη που έχει χωθεί (το να χρησιμοποιεί ο επιτιθέμενος το κορμί για ανοίξει δρόμο είναι αντικανονικό εξ' ορισμού). Αν δεν έσκυβε/πρότεινε όλη του την αριστερή μεριά σα σφήνα ο Σάτο, αμυντικό θα δινόταν κατά την σύγκρουση (δοθέντως ότι ο διαιτητής θα σφύριζε και σ' εκείνη την περίπτωση ορθώς). Αυτό που σφύριξε δεν είχε να κάνει με το αν είχε στηθεί ο Μάντζαρης, αλλά με την προβολή του σώματος του Σάτο. Κοντολογίς, καμμία σχέση με τις κινήσεις των παικτών της άλλης φάσης και μόνο το ότι "το ένα δόθηκε υπέρ του Ολυμπιακού ως επιθετικό" και "το άλλο δόθηκε υπέρ του Ολυμπιακού ως αμυντικό", δεν αρκεί για να τις εξομοιώσει ώστε να δικαιούται κανείς να τις αντιπαραβάλλει. Εκτός βέβαια, κι αν το μόνο που τον νοιάζει τον κάποιον είναι ότι "δύο φάουλ έφαγε η ομάδα μου και το μόνο που βλέπει είναι "όταν τα κάνουμε εμείς σφυρίζονται κι όταν τα κάνουν οι άλλοι όχι". Κι εδώ είμαι βέβαιος πως το μόνο που θα δεις (αντί να κάτσεις και να μελετήσεις τις φάσεις και να είσαι εντάξει με αυτό που βλέπεις ασχέτως χρωμάτων, για να ξέρουμε για τί να φωνάζουμε στην τελική, κι όχι για να φωνάζουμε για τί νομίζουμε) είναι ότι "τα ερμηνεύω όπως γκουχ γχουχ ΘΕΛΩ". Δυστυχώς περαιτέρω "απόδειξη" δε χωράει, πέραν πχ του να ρωτήσουμε 10 διαιτητές απ' όλο τον κόσμο να μας πουν την άποψή τους για τις δύο φάσεις και να αρκεστούμε στην πλειοψηφία των απαντήσεων. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να δείξω. Κι από 'κει και πέρα, ας πείσει ο κάθε πράσινος κι ο κάθε κόκκινος τον εαυτό του ότι έχει τ' αρχίδια να κάτσει και να δει τις φάσεις σαν πορτοκαλί πριν αποφανθεί.

 

Τέλος, ο Μάντζαρης ΕΙΝΑΙ πουτανίτσα σε κάποιες φάσεις των αγώνων. Δεν είναι βρώμικος (όσο πχ ΕΙΝΑΙ ο Άντιτς, που κι αυτός χωρίς να είναι λέρα, κάνει ΑΡΚΕΤΑ κλειδώματα πχ), αλλά τον έχω πετύχει σε κάποιες στιγμές (όχι στους τελικούς), με πονηριά να κάνει σχεδόν αδιόρατες κουτσουκέλες, σε ψηλούς κατά βάση. Όπως τις μαλακιούλες του τις κάνει και ο Μήτσος (συνήθως βασιζόμενος στην ανοχή των διαιτητών, όχι γιατί είναι ΠΑΟ, αλλά γιατί είναι ο Μήτσος - και αφορούν κυρίως τα μπασίματά του και την χρήση του ελεύθερου χεριού του. Κοτζάμ Γκάλης το έκανε και "αμαύρωνε" το όνομά του, ο Μήτσος δεν θα το κάνει; Ή μήπως ο Σπανούλης δεν γαμιέται στα βήματα; ). Τί θέλω να πω; Αν θες να πιάσεις τον Μάντζαρη, υπάρχουν άλλες φάσεις (δεν είναι λοιπόν ότι προσπαθώ να τον καλύψω, ούτε αυτόν, ούτε άλλους όπως βλέπεις, με ομαδικά κριτήρια). Στη συγκεκριμένη όμως δικαίως πήρε το επιθετικό από τον διαιτητή.

 

 

 

 

* ναι μου πήρε 2 ώρες να το γράψω, κάνοντας παράλληλα διάφορα άλλα

 

 

 

 

Δεν βαριέστε να μιλάτε τόσο πολύ για τους διαιτητές για ένα άθλημα που ο διαιτητής είναι και με την βούλα κομμάτι του παιχνιδιού;

 

Ορθόν, και με το σημερινό προσωπικά εξοντώθηκα. Χλωμό να γράψω άλλο σήμερα...

 

 

 

Δεν έχω διαβασει σχεδον καμια συζητηση που ξεφευγει στο επίπεδο διαιτησίας αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχει σε καποιον αγώνα εξόφθαλμη αλλοίωση του αποτελέσματος με συνεχή διαιτητικά λαθη και όχι ενα φαλτσοσφυριγμα, χάνετε το νόημα..

Μη το βλέπετε το ρημάδι αν δεν μπορείτε να χαρείτε με το ίδιο το αθλημα, κριμα ειναι και χανετε αδικα το χρόνο σας..

Σωστός κι εσύ πόντικα, κυρίως για ένα παιχνίδι που κρίθηκε από λάθος επιλογές της μιας ομάδας (τριάδα Ίβκοβιτς που βασιστηκε σε Γκετσεβίτσιους και Σπανούλη και ο ΟΣΦΠ πήγε τον περίφημο περίπατο του 22-2, ή τόσο περίπου τεσπα μέσα σε λιγότερο από 5') και όχι επειδή το έδωσαν κάπου οι διαιτητές. Και κρίμα που ήθελα να γράψω (στο θρεντ του ΟΣΦΠ) γι' αυτό, και ξοδεύτηκα στις "λεπτομέρειες"... Αλλά εγώ τουλάχιστον είμαι γνωστός κολλημένος (μαλάκας το λένε, αλλά δεν το λέω, σιγά μη με πω και μαλάκα). Ένσταση όμως περί της χαράς του παιχνιδιού. Δεν ξέρω για ΠΑΟτζήδες Και ΟΣΦΠτζήδες - εγώ πάντως το χάρηκα το παιχνίδι (φουλ αδρεναλίνες), κι ας το έβαλα μετά στο χειρουργείο.

 

 

 

 

 

Μονο ο Παπανικολαου:)

Σωστός στη λεπτομέρεια. Το είδα ξανά από το γενικό πλάνο από τις πάνω κάμερες. Από το άλλο που το είχα προσέξει (την κάτω κάμερα με τα ρηπλέι και ζουμ στην ρακέτα), φαίνονται (όσοι φαίνονται από τον πάγκο) να σηκώνονται άλλοι δυό, μόνο που από το γενικό πλάνο ξεκαθαρίζει ότι ο ένας -όχι πάικτης- τέρμα αριστερά σηκώνεται κοιτώντας τη φάση με το κάρφωμα, κι ένας ακόμη -πάλι όχι πάικτης νομίζω- σηκώνεται μεν, αλλά απλά μετακινείται προς τα αριστερά. Κια με την ευκαιρία του γενικού πλάνου, είδα και τον Ίβκοβιτς που δεν είχε πάρει χαμπάρι τί παίχτηκε στη φάση του σκρην (που έλεγα πριν δεν ξέρω τί έκανε).

 

 

 

Μιλας τωρα για αυτο που φαινεται (που δεν φαινεται) στα πρωτα δευτερολεπτα του βιντεο που ποσταρω? Γιατι στο συγκεκριμενο βιντεο η φαση του σκριν δεν φαινεται αλλου.

 

Αν οχι, ποσταρισε ποιο βιντεο και σε ποιο δευτερολεπτο σε οδηγει στο συμπερασμα του καθαρου επιθετικου.

 

*Περα απτο πεσιμο του Αντιτς που μονο του δεν αποτελει ικανη συνθηκη για να πουμε οτι ειναι φαουλ.

 

Ωχ τώρα που το είδα ΚΑΙ αυτό το ποστ, δεν είμαι ούτε για να ψάχνω το γιουτιουμποβίντεο που πόσταρες, ούτε να ξανατσεκάρω το κατεβασμένο να σου πω αναλυτικά (και σκρήνσότς κλπ). Αν δεν σαλτάρω απ' τα σημερινά (μπούχτησα ειν' αλήθεια), ίσως το κάνω αύριο. Ειλικρινά σόρι, η τρέλα πρόθυμη (το "πνεύμα" δηλαδή), αλλά είμαι για να κλατάρω. Δε νομίζω πάντως να υπάρχει κι άλλο πλάνο εκτός από τις κάμερες της οροφής που να δείχνει ολόκληρη τη φάση, κι αν έχεις το βίντεο στο πισί, ζούμαρε με τον πλέιερ (και δεν θυμάμαι από ποιό σημείο ξεκινάει αυτό που πόσταρες - μήπως από 'κει που γυρνάει η μετάδοση στην άλλη κάμερα, την "απο κάτω", κι απλά φαίνονται "τα πόδια του Άντιτς" στα ρηπλέι; ). Τεσπα...αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το επιθετικό που κέρδισε ο Μάντζαρης να μας πεις. Αλλα τι λέμε τώρα.

Όσο για την φάση με τον Διαμαντίδη που δεν είναι φάουλ, εδώ ήταν αμυντικό στον Saras, δεν είναι του Διαμαντίδη που έπεσε και κάτω;;;

 

Για το καλάθι του Διαμαντίδη, το κατα φαντασίαν επιθετικό του Σάτο ούτε κουβέντα. Αφήστε ρε παιδιά τι παλεύεται να μας πείτε.

 

Το οτι πάτησε έξω ο Διαμαντίδης απλά δεν το είδαν. Κατάπιαν το φάουλ ηδη φτάνει.

 

Και κάτι άλλο που πέρασε πολύ στο ντούκου....Με heintz dorsey και andric(με το ζόρι σκάνε την μπάλα αυτοί) και ο Παναθηναικός δεν κέρδισε bonous βολών στο 4ο 10λεπτο! Δεν σφυρίζαν φάουλ υπερ μας, και παίζαμε και μέσα στην ρακέτα.

 

Το αστείο με τα 50-50 ή τις κακές διαιτησίες εκατέρωθεν καλά κράτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δέθηκε το θέμα.

Washcloud wins ( σιγά μην έχανε άλλωστε, ένας από τους εμπνευστές και αποσαφηνιστές των κανόνων στην FIBA είναι ο άνθρωπος ).

Σωστά αντί για επιθετικό φάουλ του Μάντζαρη δώθηκε αμυντικό του Σάρας.

Δικαίως δεν δώθηκε φάουλ στα σπρωξίματα των Πρίντεζη & Χάινς στον Διαμαντίδη στην συνέχεια της οποίας φάσης πάτησε γραμμή σύμφωνα με τα ευκρινέστατα screeshots που βλέπουμε, δικαιώτατα δεν δώθηκαν τα βήματα του Μάντζαρη & του Σπανούλη ( 2 ).

 

Για αυτην φάση που λες για μπρός-πίσω με τον Καυμακόγλου, υπήρχε κατοχή ?

Είχε και τα δύο πόδια πίσω από την γραμμή ? ( υποθέτω έχεις περάσει το update με τους νέους κανονισμούς του 2011 :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Φλουκ,

 

Θα σου βάλω μερικά ερωτηματάκια αύριο, τώρα που βρήκα καλό σε εικόνα video όλου του αγώνα.

 

By the way ο Καϋμακόγλου δεν πατούσε καν την γραμμή του κέντρου ( και πλέον από πέρσι πρέπει να είναι ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ 2 ΠΟΔΙΑ πίσω από την γραμμή για να είναι μπρός-πίσω ).

 

Τα υπόλοιπα αργά το απόγευμα ή το βραδάκυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα, πολύ δυσκολα να ξανασχοληθώ στο ίδιο στυλ. Για 'σενα το λέω, για να μην μπεις σε κόπο (έχουμε και δουλειές).

 

Όσο για τα τελευταία ποστ των χαραμάτων, ειδικά του Σκοτώστρα Βασίλη-σήκουελ, δεν έχω λόγια. Δηλαδή εντάξει, με βρήκατε μπόσικο και θα με βάζετε να χάνω κιλά πάνω απ' το πληκτρολόγιο στο τζάμπα; Πέθανε ο Τζάμπας. Γουστάρατε, τη βρήκατε, μαζοχίστηκα κι εγώ ηνάφ για να το βγάλω απ' το σύστημά μου - τέλος. Για να 'μαστε όλοι ικανοποιημένοι.

 

Και α, Φλουκ, ποιός σου είπε ότι ο Καϊμάκ πατούσε πουθενά; Η μπάλα ήταν που έσκασε μέσα από τη γραμμή. Αυτό που λες για "νέο κανονισμό" το ότι πρέπει να περάσει και ο παίκτης το κέντρο για να θεωρηθεί παράβαση, πρώτη φορά το "ακούω". Η λογική λέει ότι η κάθε γραμμή θεωρείται όριο αξεπέραστο από παίκτη ή μπάλλα, όπως και η λογική λέει ότι δεν μπορείς να μπιστάς την μπάλα στη μεριά σου του γηπέδου, αφού περάσεις το κέντρο μαζί με αυτήν. Και οι κανόνες βασίζονται πάνω σε λογικές. Δείξε μου κάπου τον "νέο κανόνα" που λες, μιας και δεν πιστεύω ότι υπάρχει τέτοιος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, λιγο ασχετο, ο Καιμακογλου στη συνεντευξη του ειπε πραγματα για τον Μαικ που δειχνουν πολλα.

 

 

"Αυτό που έκανε ο Μάικ ήταν μυθικό. Η μέση του κόντευε να κοπεί στα δύο και όμως, όλες αυτές τις ημέρες μάς διαβεβαίωνε πως δεν επρόκειτο να λείψει από ένα τόσο μεγάλο παιχνίδι. Εσφιξε τα δόντια, έβαλε τα δυνατά του και όταν με τα καρφώματά του τράνταξε το στεφάνι του Ολυμπιακού, η έμπνευση που μας δημιούργησε ξύπνησε όλα τα κύτταρα του εγκεφάλου μας. Για μένα ο Μάικ είναι ήρωας. Οταν τον είδα να... διπλώνει στον πάγκο, είπα ‘πάει, αυτό ήταν. Κόπηκε στα δύο’. Και όμως το σκυλί του πολέμου, που λέγεται Μάικ Μπατίστ, απέδειξε σε όλους μας ότι αντέχει παρά τα χρονάκια του. Και ότι θα χάσει έναν τελικό μόνο αν δεν μπορεί να σταθεί όρθιος. Ο τύπος ζει για αυτά τα ματς και μου δίνεται η ευκαιρία να πω ότι χάρηκα διπλά και τριπλά μετά την ισοφάριση της σειράς των τελικών".

 

Παρομοια πραγματα εχει δηλωσει και ο Ζοτς πριν λιγες εβδομαδες (για τα ποδια του Μαικ). Δεν ειναι τυχαιο, που βγαινουν στα ΜΜΕ συμπαικτες και προπονητης και εκθειαζουν την προσπαθεια του. Ειδικα ο Ζοτς σπανια θα αναφερθει προσωπικα σε παικτη της ομαδας του, κι οταν το κανει παει να πει οτι εχει σοβαρο λογο.

 

Πραγματικα, στη φετινη σεζον παροτι η αποδοση του δεν ειναι αυτη που μας ειχε συνηθισει, κερδιζει σε καθε αγωνα ατελειωτο σεβασμο με την υπεροπροσπαθεια του. Ειναι πραγματικα τεραστιος παιχτης και αθλητης, με κινητρο στα 35 του που θα πρεπει να ζηλευουν ακομα και οι νεοπες στο αθλημα που ξεκινουν με ολη τους την πορωση.

 

Θεωρω, οτι θα περασουν αρκετες δεκαετιες για να βρεθει ο επομενος αντιστοιχος Αμερικανος σε ελληνικο (για να μην πω σε Ευρωπαικο) εδαφος, σε θεματα πιστης, συνεπειας και δουλειας σε μια ομαδα.

 

ΥΓ. Ευκολα ακουμε και πολυ πιο ευκολα διαβαζουμε δηλωσεις ανρθωπων της ομαδας για τελειωμενα γονατα και κομενη μεση, το ιδιο ευκολα βλεπουμε εναν ανθρωπο να καρφωνει οπως πχ προχθες, αλλα σκεφτειτε ποση υπερπροσπαθεια και δυναμη θελει να μπεις μεσα στο παρκε ετσι. Απλως να μπεις για να βγαλεις 1-2 αμυνες, οχι να παιξεις οπως επαιξε ο Μαικ.

 

ΥΓ2. Και κατι αλλο. ΕΙναι απτους λιγους αθλητες που πιασανε 30, πιασανε 32, πιασανε 35 και επιμενουν να καρφωνουν με δυναμισμο. Οσοι παρακολουθειτε Ευρωπη θα εχετε παρατηρησει οτι καπου στα 20 ξεκινουν ολοι κ@**μενοι με τα καρφωματα, στα 25 χαλαρωνουν για να προστατευσουν τον εαυτο τους και στα 30++ καρφωνουν για το τυπικο της υποθεσης μονο υπο προυποθεσεις.

 

Παρτε παραδειγμα Φωτση (θυμηθειτε πως καρφωνε στα 20 του), Δημ Παπανικολαου, ακομα και Πελεκανο (λεμε και κανενα αστειο :mrgreen: ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπως ο Ζοτς οφειλει να κανει καλυτερο rotation με οτι οπλα εχει. Ο μαικ δεν γινεται να βγαζει 30 λεπτα. Πρεπει να χρησιμοποιησει Μαριτς/Βουγιουκα/Τσαρτσαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπως ο Ζοτς οφειλει να κανει καλυτερο rotation με οτι οπλα εχει. Ο μαικ δεν γινεται να βγαζει 30 λεπτα. Πρεπει να χρησιμοποιησει Μαριτς/Βουγιουκα/Τσαρτσαρη.

Γιαυτο εγω τσατιζομαι με τον Μαριτς εφετος που ειναι 27 και ειναι πιο ανημπορος απο τον πιο καταπονημενο παιχτη στην Ευρωπη και δεν μπορει να προσφερει ουτε το 1/5 απο αυτα που προσφερει ο Μαικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...