Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός (2011-2012)


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αν σταθεροποιήσει το σουτάκι του απο τα 4-5 μέτρα, θα γίνει πραγματικά ένας μεγάλος παίκτης. Ήδη έχει φτιάξει κάπως αυτό το σούτ του απο μέση απόσταση, και προχθές μάλιστα πήγε να βαρέσει και τρίποντο :P Ε, αν δώ τον Χαϊνς του χρόνου με σταθερό midrange σούτ και καλά ποσοστά στα τρίποντα, θα τα έχω δεί όλα :mrgreen:

 

ας φτιαξει τις βολες του πρωτα και ας τα πεταει πλαγιο τα σουτακια απο τα 5 μετρα!!

btw το υφος οταν βαραει βολες ειναι επικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

^ Γενικά είναι επική φάτσα (και παρουσία) ο ημίψηλος. Θα 'θελα να του 'σφιγγα το χέρι και να του 'λεγα τον πάω. Μέχρι στιγμής μόνο με τον Γκάλη είχα την τύχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Γενικά είναι επική φάτσα (και παρουσία) ο ημίψηλος. Θα 'θελα να του 'σφιγγα το χέρι και να του 'λεγα τον πάω. Μέχρι στιγμής μόνο με τον Γκάλη είχα την τύχη...

Το καλο του ειναι οτι μεχρι στιγμης ειναι low profile (και κυριολεκτικα :devil: και μεταφορικα ). Ουτε εχει προκαλεσει με δηλωσεις, ουτε ασχολειται με μλκιες, και συμπεριφορα εντος γηπεδου κυριος. Μεχρι στιγμης...

 

Θα μου πεις, τι λες, τα αυτονοητα? Ναι τα λεω γιατι αφενος θα μπορουσε να καβαλησει λιγο καλαμι, αφεταιρου ειναι Αμερικανος, επισης εχει αυτο το μουσι που μολις το ειδα ειπα "α καταλαβα, ερχονται σκηνες απειρου καλους" και τελος σαν στυλ παιχτη (δυναμικος, αλτικος, εκρηξη) περιμενα οτι θα κανει την Rodmanια του καποια στιγμη (συνηθιζεται απο παιχτες τετοιου στυλ να βραζει το αιμα), αλλα ως τωρα στεκεται στο...υψος του.

 

Απτην αρχη της σεζον που ο ΟΣΦΠ ηταν παιδομαζωμα και μπατε σκυλοι αλεστε, ελεγα οτι εναν παιχτη του ΟΣΦΠ θα θελα στον ΠΑΟ. Αυτον. Και δε το λεγα για κανενα αλλο λογο, περα απο το οτι ηταν ο μονος που φαινοταν ικανος να καλυπτε το τεραστιο αμυντικο κενο του Φωτση. Οσο ανορθοδοξο ειναι να λεω οτι ολοκληρος ΠΑΟ θα βασιζεται σε ενα σεντερ υψους 1.98, ναι θα τον ηθελα, και ειμαι βεβαιος οτι θα ηταν αυτος ο 6ος παιχτης που ψαχνουμε φετος στο προσωπο του 27χρονου πιο βετερανου κι απτον Σαρας, του Μαριτς.

 

Και μια που ανεφερα Μαριτς, απο εναν παιχτη μας περιμενα να μη παθει αυτο που επαθε στο 2o λεπτο του πρωτου τελικου. Πραγματικα, αξιολυπητος. Ακομα και το ξυλο που εριχνε καποτε και λεγαμε οτι γεμιζει τη ρακετα, δεν ειναι ικανος πια να το ριξει. Πιο αξιολυπητος κι απτον Βουισιτς οταν προσπαθουσε να αμυνθει στον Πεκοβιτς η τον Μπατιστ.

 

Να πω και μια προβλεψη τωρα κι ας ειναι κοντρα στα προγνωστικα και το γενικο κλιμα:

Σημερα θα δουμε αλλο Παναθηναικο και προβλεπω το 1-1 να ερχεται σχετικα ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΣΦΠ χτύπησε...κόκκινο με την απόκτηση του Χάινς. Φοβερό παιδί. Πολύ συγκεντρωμένος και πράος. Πολύ "ισσοροπημένος". Καθόλου ψωνισμένος (ακόμη και τα ενίοτε καρφώματά του, σαν επιστέγασμα του ιδανκού τρόπου τελειώματος μιας φάσης έρχονται, κι ούτε για να "δείξει" κάτι, ούτε "για να κάνει σώου για τον κόσμο", ούτε για να ξεκαβλώσει καν ο ίδιος. Όσο καιρό τον παρακολουθώ, χαίρομαι να βλέπω ότι δεν κωλοβαράει ΠΟΤΕ. "Δουλευταράς" από τους λίγους.

 

Μόλις θυμήθηκα κι ένα βιντεάκι που είχα πετύχει πριν κάτι μηνάκια στο ΥΤ, ψάχνοντας να βρω κάτι όπου να ακούγεται, να κάνει δηλώσεις, και μου είχε κάνει ψιλοεντύπωση που έλεγε (ήταν μάλλον από όταν είχε πρωτόρθει Ελλάδα) "χαίρομαι που θα δουλέψω με τον κόουτς Ίβκοβιτς, θα μάθω πολλά από αυτόν". Θα πει κανείς "ε κλάιν, ο πρώτος είναι ή ο τελευταίος που κάνει φασόν δηλώσεις;". Σωστό κι αυτό, αλλά κάτι στον τρόπο που το έλεγε με έπειθε ότι το εννοούσε και μου 'μεινε στην άκρη του μυαλού (χωρίς φυσικά να "αποδεικνύει" κάτι...).

 

Αν ήταν να τον χαρακτηρίσω για την συνολική του παρουσία στην Ελλάδα με δυο λέξεις, θα τον αποκαλούσα "εντελώς effective". Λίγο μόνο με χάλασε στον τελικό της Πόλης. Κινιόταν βέβαια, δεν τον έπαιζε σε καμμιά γωνιά, αλλά ήταν κομμάτι αμέτοχος επιθετικά... Ασχέτως που παίζει ή θα παίζει, είναι κέρδος για τους αληθινούς φιλάθλους της χώρας η παρουσία του.

 

Nα κι ένα ενσταντανέ του που μου 'χε κάνει εντύπωση, δείγμα του ότι είναι φατσόνι, και δείγμα και άλλων πραγμάτων (παρακολουθήστε πως...χειρίζεται το...κεφάλι του, και ειδικά τη φάση με το επιβεβαιωτικό κλείσιμο των ματιών. Λέει για 'μένα πολλά για το "ποιός είναι" και "τί ρόλο βαράει"...) :

 

http://www.youtube.com/watch?v=vqWlYrJUVS0

 

 

 

 

Midi, για 'μένα o Mάριτς, παν' απ' όλα χαλάει την εικόνα της ομάδας με το πώς "παίζει" (δεν εννοώ την απόδοση). Ο ΠΑΟ είναι σε γενικές γραμμές "καθαρή" ομάδα, χωρίς καραγκιόζηδες, φλόπηδες, βαρβάρους και λοιπούς. Και νομίζω ότι αυτός είναι πολύ σημαντικός λόγος που έχει αγαπηθεί ακόμη και από μη-Παναθηναϊκούς. Τη χρησιμότητά του την έχει ο Αυστραλοπιθσέρβος, δεν λέω - αλλά μακάρι για 'μένα να αντικατασταθεί από κάτι ποιοτικότερο (και αποδοτικότερο). Ακόμη και από πιτσιρικά (Μπόγρης ας πούμε) για "επένδυση στο μέλλον".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα διαβάσει πέρσυ οτι ο Μάριτς μετά τον τραυματισμό του είχε χάσει ένα μεγάλο μέρος της μυϊκής του μάζας, και πρίν τους ημιτελικούς με την Μπάρτσα προπονούταν με γυναικεία βαράκια. Νομίζω αυτό τα λέει όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΣΦΠ χτύπησε...κόκκινο με την απόκτηση του Χάινς. Φοβερό παιδί. Πολύ συγκεντρωμένος και πράος. Πολύ "ισσοροπημένος". Καθόλου ψωνισμένος (ακόμη και τα ενίοτε καρφώματά του, σαν επιστέγασμα του ιδανκού τρόπου τελειώματος μιας φάσης έρχονται, κι ούτε για να "δείξει" κάτι, ούτε "για να κάνει σώου για τον κόσμο", ούτε για να ξεκαβλώσει καν ο ίδιος. Όσο καιρό τον παρακολουθώ, χαίρομαι να βλέπω ότι δεν κωλοβαράει ΠΟΤΕ. "Δουλευταράς" από τους λίγους.

 

Μόλις θυμήθηκα κι ένα βιντεάκι που είχα πετύχει πριν κάτι μηνάκια στο ΥΤ, ψάχνοντας να βρω κάτι όπου να ακούγεται, να κάνει δηλώσεις, και μου είχε κάνει ψιλοεντύπωση που έλεγε (ήταν μάλλον από όταν είχε πρωτόρθει Ελλάδα) "χαίρομαι που θα δουλέψω με τον κόουτς Ίβκοβιτς, θα μάθω πολλά από αυτόν". Θα πει κανείς "ε κλάιν, ο πρώτος είναι ή ο τελευταίος που κάνει φασόν δηλώσεις;". Σωστό κι αυτό, αλλά κάτι στον τρόπο που το έλεγε με έπειθε ότι το εννοούσε και μου 'μεινε στην άκρη του μυαλού (χωρίς φυσικά να "αποδεικνύει" κάτι...).

 

Αν ήταν να τον χαρακτηρίσω για την συνολική του παρουσία στην Ελλάδα με δυο λέξεις, θα τον αποκαλούσα "εντελώς effective". Λίγο μόνο με χάλασε στον τελικό της Πόλης. Κινιόταν βέβαια, δεν τον έπαιζε σε καμμιά γωνιά, αλλά ήταν κομμάτι αμέτοχος επιθετικά... Ασχέτως που παίζει ή θα παίζει, είναι κέρδος για τους αληθινούς φιλάθλους της χώρας η παρουσία του.

 

Nα κι ένα ενσταντανέ του που μου 'χε κάνει εντύπωση, δείγμα του ότι είναι φατσόνι, και δείγμα και άλλων πραγμάτων (παρακολουθήστε πως...χειρίζεται το...κεφάλι του, και ειδικά τη φάση με το επιβεβαιωτικό κλείσιμο των ματιών. Λέει για 'μένα πολλά για το "ποιός είναι" και "τί ρόλο βαράει"...) :

 

http://www.youtube.c...h?v=vqWlYrJUVS0

 

 

 

 

Midi, για 'μένα o Mάριτς, παν' απ' όλα χαλάει την εικόνα της ομάδας με το πώς "παίζει" (δεν εννοώ την απόδοση). Ο ΠΑΟ είναι σε γενικές γραμμές "καθαρή" ομάδα, χωρίς καραγκιόζηδες, φλόπηδες, βαρβάρους και λοιπούς. Και νομίζω ότι αυτός είναι πολύ σημαντικός λόγος που έχει αγαπηθεί ακόμη και από μη-Παναθηναϊκούς. Τη χρησιμότητά του την έχει ο Αυστραλοπιθσέρβος, δεν λέω - αλλά μακάρι για 'μένα να αντικατασταθεί από κάτι ποιοτικότερο (και αποδοτικότερο). Ακόμη και από πιτσιρικά (Μπόγρης ας πούμε) για "επένδυση στο μέλλον".

 

καβαδας ας πουμε!!το τερατακι του πανιωνιου οποιος το παρει θα εχει κανει καλη επενδυση!!!

ασχετο..με τον ντορσει ξερει κανεις τι παιζει?ακουγα χθες στον ραδιοφωνο απο ρεπορτερ του ολυμπιακου οτι το παιζει λιγο ιστορια...οτι ασχολουνται παραπανω μαζι του γιατι δν συγκεντρωνεται και κατι τετοια...plus λενε οτι εχει πονοκεφαλους συνεχεια μετα το χτυπημα του μακκαλεμπ...κριμα παντως γιατι δεν προσφερει οσο προσφερε αρχικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας που θιγεις το θεμα Ντορσι, ενω μιλαμε για Χαινς, θα πω οτι ειναι χαρακτηριστικη αντιθετη περιπτωση παιχτη.

 

Τα δειγματα του ειναι οτι δεν κουβαλαει ιδιαιτερη ωριμοτητα. Φασαριες στη Σιενα, περιεργες δηλωσεις και για τον Παναθηναικο μετα το κυπελλο, διαμαρτυριες και γκρινια συνεχως σε πασης φυσεως διαιτητες, δυναμισμος στο παιχνιδι του αλλα οχι σαν του Χαινς, θα ελεγα πιο "κακοπροαιρετος"...Γενικα ψαχνεται για μανουρα κλπ. Δεν κουβαλαει μαζι του, το επιπεδο του Χαινς, αν τους βαλεις σε αντιπαραθεση ειναι χαρακτηριστικες οι διαφορες τους στο ποσο συνηδτοποιημενος ειναι ο ενας και ποσο ο αλλος. Ο ενας διαθετει το νευρο που του δινει φτερα στα ποδια και ο αλλος διαθετει το νευρο που σε τσαμπουκαλευει παραπανω αποσο χρειαζεται και ενιοτε σε εξαφανιζει απο ενα παιχνιδι.

 

Με τον ΠΑΟ ως τωρα δεν εχει κανει ακομα καποιο ιδιαιτερο παιχνιδι, πιθανως να τον εμποδιζουν και ολα τα παραπανω στο να αποδωσει και να μεινει συγκεντρωμενος σε ενα παιχνιδι με διαφορετικες απαιτησεις, σαν αυτα με τον ΠΑΟ.

 

Η που θα καταφερουν να του βαλουνε μυαλο και να τον κανουν να συνηδητοποιησει οτι δεν αγωνιζεται σε τεταρτοπεμπτη ομαδα της Ισπανιας ή σε χαβαλε προπονησεις του ΝΒΑ (αυτος ηταν ο ρολος του μεχρι περυσι), ή που θα μεινει στασιμος λογω μυαλου.

 

@washcloud. Εγω δεν ειμαι αρνητικος στο να υπαρχει ενα σεντερ στην ομαδα που να αναλαμβανει τη βρωμικη δουλεια, οταν κουραζονται οι αλλοι πιο σοφτ ή γηρασμενοι. Ο Μαριτς μεχρι να καταντησει αυτο που ειναι τωρα, δεν αναλωνοταν στο ξυλο. Απλα επαιζε και ξυλο με την oldskool ενοια του ορου που συναντουσαμε σε παλαιοτερα κλασσικα σεντερ του Ανατολικου μπλοκ κυριως η της Γιουγκοσλαβιας. Το προβλημα ειναι οτι τωρα καλειται ΜΟΝΟ για αυτο το ρολο, δεν μπορει να ανταπεξελθει σε τιποτα αλλο μεσα στο παρκε. Και ναι, αυτο δημιουργει τελικως κακη εικονα. Ασχετα που πλεον και σε αυτο εχει καταντησει περιπου ανικανος.

 

Ποσο αλλαζει ενας παιχτης με εναν τραυματισμο. Παρατηρηστε μονο τη διαφορα στην ψυχολογια μετα την επιτευξη καλαθιου τοτε και συγκρινετε με το τωρα. Λες και περασαν 15 χρονια και βαρεθηκε να παιζει μπασκετ, λες και εχασε ολα του τα κινητρα μεσα σε 1,5 χρονο...

http://www.youtube.com/watch?v=_Hwl0okmnnI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας που θιγεις το θεμα Ντορσι, ενω μιλαμε για Χαινς, θα πω οτι ειναι χαρακτηριστικη αντιθετη περιπτωση παιχτη.

 

Τα δειγματα του ειναι οτι δεν κουβαλαει ιδιαιτερη ωριμοτητα. Φασαριες στη Σιενα, περιεργες δηλωσεις και για τον Παναθηναικο μετα το κυπελλο, διαμαρτυριες και γκρινια συνεχως σε πασης φυσεως διαιτητες, δυναμισμος στο παιχνιδι του αλλα οχι σαν του Χαινς, θα ελεγα πιο "κακοπροαιρετος"...Γενικα ψαχνεται για μανουρα κλπ. Δεν κουβαλαει μαζι του, το επιπεδο του Χαινς, αν τους βαλεις σε αντιπαραθεση ειναι χαρακτηριστικες οι διαφορες τους στο ποσο συνηδτοποιημενος ειναι ο ενας και ποσο ο αλλος. Ο ενας διαθετει το νευρο που του δινει φτερα στα ποδια και ο αλλος διαθετει το νευρο που σε τσαμπουκαλευει παραπανω αποσο χρειαζεται και ενιοτε σε εξαφανιζει απο ενα παιχνιδι.

 

Με τον ΠΑΟ ως τωρα δεν εχει κανει ακομα καποιο ιδιαιτερο παιχνιδι, πιθανως να τον εμποδιζουν και ολα τα παραπανω στο να αποδωσει και να μεινει συγκεντρωμενος σε ενα παιχνιδι με διαφορετικες απαιτησεις, σαν αυτα με τον ΠΑΟ.

 

Η που θα καταφερουν να του βαλουνε μυαλο και να τον κανουν να συνηδητοποιησει οτι δεν αγωνιζεται σε τεταρτοπεμπτη ομαδα της Ισπανιας ή σε χαβαλε προπονησεις του ΝΒΑ (αυτος ηταν ο ρολος του μεχρι περυσι), ή που θα μεινει στασιμος λογω μυαλου.

 

πιστευω το δευτερο!!μου φαινεται εχει πολυ το στυλακι του pickup basketball! και καλα προσπαθω να καρφωσω να φανω μαγκας κτλπ..

παντως ο χαινς μακαρι να μεινει για αρκετα χρονια..εχει προοπτικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τους φίλους Παναθηναϊκούς. Μόλις είδα ότι όχι μόνο δεν έχει φουλ τζαμπατζήδες στις σκάλες στο ΟΑΚΑ, αλλά φαίνονται και κάποιες κενές θέσεις. Άλλες χρονιές συνέβαινε αυτό σε τελικούς; Στο μυαλό μου το έχω πάντα γεμάτο το ΟΑΚΑ, αλλά καλύτερα να μας πει κάποιο παιδί που πηγαίνει και στο γήπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μπατιστ πιστευω θα κανει πολυ καλο παιχνιδι σημερα!

ρε γκριζοι λυκοι αφηστε να δουμε λιγο μπασκετ γαμω

 

Ο βουγιουκας εχει αποτυχει παταγωδως στο μαρκαρισμα τ χαινς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν είναι παίχτης της σειράς.

 

O Λόγκαν του ΠΑΟ είναι παίκτης της σειράς. Τολμώ να πω ότι σχεδόν κι ο Σάτο. Ο Γκετσεβίτσιους του ΟΣΦΠ επίσης. Ακόμη και τον Ντόρσι, παρ' ό,τι έχει κάποια ξεχωριστά στοιχεία. Ο Χάινς μέχρι τώρα στον ΟΣΦΠ έχει δείξει ότι είναι παίκτης που μαζί με 2-3 άλλους καλούς σ' αυτό που κάνουν μπορεί να χτίσει μια ομάδα έναν γερό πυρήνα και να παίρνει τίτλους. Επίσης δεν ξέρω τί ακριβώς έκανε πέρσι στην Γερμανία, αλλά βγήκαν πρωταθλητές, κι ο ίδιος MVP. Είναι κι αυτό μια ένδειξη (όσο κι αν δεν είναι της προκοπής οι γερμανικές ομάδες). Είχε και αξιοπρόσεκτη παρουσία όσο ήταν στο NCAA (κατέχει μάλιστα ένα ενδιαφέρον ρεκόρ συνδυασμού πόντων, ρημπάουντ και κοψιμάτων, που μόλις μια χούφτα άλλοι είναι καλύτεροι από αυτόν και είναι όλοι τρανταχτά ονόματα)

 

 

Στα φετεινά τώρα, ήταν αυτός που έσβυσε τον Άντερσεν της Σιέννα, και σε διάφορα παιχνίδια είχε αρκετούς πόντους, ρημπάουντ και κοψίματα. Στον πρώτο τελικό με τον ΠΑΟ ήταν επίσης από τους βασικούς συντελεστές της νίκης του ΟΣΦΠ. Τρεις επίσης μεγάλες του αξίές που δεν φαίνονται στα κλασσικά στατιστικά είναι η διάρκεια της απόδοσής του που δεν πέφτει με την ώρα, το ότι καλύπτει πολλές θέσεις μέσα στο παρκέ και το ότι συνηθίζει να φαίνεται όπου ζορίζουν τα πράγματα.

 

Δεν είναι "σουπερ-σταρ" Αμερικάνος, αλλά...όχι και "της σειράς"...! "Καλής σειράς", θα έλεγα...(κι αναρωτιέμαι αν δεν έχεις παρακολουθήσει "αρκετά" παιχνίδια του ΟΣΦΠ και τον κρίνεις έτσι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...