Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός (2011-2012)


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H σημερινη εικονα ηταν αυτη της ανημπορης ομαδας.

 

Αμυνα εκτος τοπου και χρονου. Τον Παπανικολαου δεν ξερω ποιος τον μαρκαρε αλλα σε καθε φαση ηταν ελευθερος. Ο Γκεσεβιτσιους ομοιως.

 

Στην επιθεση σημερα ηταν καλα τα πραγματα, υπηρχε δημιουργια, υπηρχε παιχνιδι στη φροντ λαιν με την τροφοδοσια στον Βουγιουκα (αλλα και στον Μπατιστ) να πηγαινει εξαισια, με τον πρωτο ωστοσο να σπαταλα πολλες ευκαιριες με τις αργες του αντιδρασεις.

Βεβαια, καλο το inside game, αλλα αμα δε σουταρεις τριποντα τι παιχνιδι να παρεις?

 

Κομβικης σημασιας το παιχνιδι ειναι η τελευταια ευκαιρια για μερικους παιχτες να παρουν τα πανω τους ψυχολογικα για τη συνεχεια των τελικων.

 

Eπισης τωρα ο Ζοτς θα ειναι σαφως πιο διαβασμενος. Ειδαμε σημερα οτι Παπανικολαου-Πριντεζης-Χαινς χρειαζονται παραπανω προσοχη. Επειδη το διαβασμα δεν αρκει, πρεπει και οι παιχτες να αποφασισουν να βαλουν δυναμισμο στο παιχνιδι τους. Παρα-ηταν σοφτ η ομαδα σημερα.

 

Καλαθης, Σατο, Μαριτς για αλλη μια φορα κατωτεροι των περιστασεων. Να μη μιλησω για Λογκαν, Σμιθ, που εχουν καταντησει να μην χρησιμοποιουνται ουτε για 1 δευτερολεπτο στα κρισιμα παιχνιδια.

 

Ε με 5 βετερανους και εναν Περπερογλου και παλι καλα να λεμε...Σε παιχνιδια σαν το σημερινο, απλα πληρωνουμε τις καλοκαιρινες περικοπες των Γιαννακοπουλων. Εκει που ειχες εναν Νικολας εχεις εναν Λογκαν, κι εκει που ειχες εναν Φωτση εχεις εναν Σμιθ.

 

Μίντι να σε ρωτήσω(ολυμπιακός είμαι αλλά μ'αρέσουν πολύ οι απόψεις σου) δε θεωρείς ότι ο Ζοτς αδικεί τον Λόγκαν? εννοώ ότι ναι μεν δεν είναι της κλάσης ΔΔ-Σαρας αλλά θα έδινε στην περιφέρεια πιο φρεσκάδα και μεγαλύτερη ταχύτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου διόρθωσα το λάθος που έκανες σε χιουμοριστικό τόνο και εσύ μου το πας σε Θεϊκές παρεμβάσεις και στο πόσες φορές το έχετε πάρει. Και η Ρεαλ το έχει πάρει 8...So what??

Πάλι κοντρα θα ανοιξουμε?

 

Δεν ειναι ο ΠΑΟ πρωταθλητής Ευρώπης φέτος. Είναι ο Ολυμπιακός.

 

Μπορείς πολύ εύκολα να πεις, "μην υποτιμάτε μια ομάδα που έχει κερδίσει 6 Ευρωπαικά και πρωταγωνιστεί πάντα στην Ευρώπη", κάτι που σαφως θα ήταν καλύτερο γιατί όλοι θα συμφωνούσαν και θα έπαιρνες και το +1.

 

Τώρα ειναι σα να αποζητούσες να ανοίξει πάλι διαμάχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου διόρθωσα το λάθος που έκανες σε χιουμοριστικό τόνο και εσύ μου το πας σε Θεϊκές παρεμβάσεις και στο πόσες φορές το έχετε πάρει. Και η Ρεαλ το έχει πάρει 8...So what??

Πάλι κοντρα θα ανοιξουμε?

 

Δεν ειναι ο ΠΑΟ πρωταθλητής Ευρώπης φέτος. Είναι ο Ολυμπιακός.

 

Μπορείς πολύ εύκολα να πεις, "μην υποτιμάτε μια ομάδα που έχει κερδίσει 6 Ευρωπαικά και πρωταγωνιστεί πάντα στην Ευρώπη", κάτι που σαφως θα ήταν καλύτερο γιατί όλοι θα συμφωνούσαν και θα έπαιρνες και το +1.

 

Τώρα ειναι σα να αποζητούσες να ανοίξει πάλι διαμάχη.

Εχουμε τις δυο καλυτερες ομαδες στην Ευρωπη τα τελευταια 2 χρονια.

Φετος Πρωταθλητες Ευρωπης εσεις περυσι εμεις.

 

Αν παρετε το πρωταθλημα θα το παρετε γιατι θα ειστε καλυτεροι απο μας στα συγκεκριμενα ματς.

Αν το παρουμε εμεις θα το παρουμε γιατι θα ειμαστε εμεις καλυτεροι στα συγκεκριμενα ματς.

 

Οτι κι αν γινει.......NOSSA NOSSA :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο HERTHAN!!!

 

Πάντως firewalker ο ΠΑΟ έχει κάνει 3 μετρια σχετικά παιχνίδια στη σειρά.

Οχι οτι σημαινει κατι αυτο.

Εχω ξαναπει πως η νικη με την ηττα σε τέτοια ματς ειναι 1-2 ευστοχα σουτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου διόρθωσα το λάθος που έκανες σε χιουμοριστικό τόνο και εσύ μου το πας σε Θεϊκές παρεμβάσεις και στο πόσες φορές το έχετε πάρει. Και η Ρεαλ το έχει πάρει 8...So what??

Πάλι κοντρα θα ανοιξουμε?

 

Δεν ειναι ο ΠΑΟ πρωταθλητής Ευρώπης φέτος. Είναι ο Ολυμπιακός.

 

Μπορείς πολύ εύκολα να πεις, "μην υποτιμάτε μια ομάδα που έχει κερδίσει 6 Ευρωπαικά και πρωταγωνιστεί πάντα στην Ευρώπη", κάτι που σαφως θα ήταν καλύτερο γιατί όλοι θα συμφωνούσαν και θα έπαιρνες και το +1.

 

Τώρα ειναι σα να αποζητούσες να ανοίξει πάλι διαμάχη.

 

Real Madrid Euroleague: 1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978, 1980,1995

 

Κοίτα ποιες χρονιές και πόσα χρόνια έχουν περάσει απο τα 8 που λες. Κατα τα άλλα η REAL έχει ποιο πολλά...ομάδα άλλης εποχής είναι ξύπνα

 

Οτι θέλω θα λέω και όπως θέλω. Αν δεν καταλαβαίνεις ή αν κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις πρόβλημά σου.

 

ΥΓ so what? :mrgreen: :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Bουγιούκας είναι πιο soft και απο Βιτάμ. Βάλε τι παίkτη είχατε στο 5 πρίν μια τριετία, και ποιόν έχετε τώρα. Απο εκεί και πέρα πλήν Διαμαντίδη-Μπατίστ το χάος. Οι υπόλοιποι είναι είτε κουρασμένοι βετεράνοι είτε μέτριοι ρολίστες. Αυτός ο Καλάθης έχει εξελιχθεί σε τραγικότατο παίκτη.

Ο Βουγιού είναι λίρα 90. Δεν είναι 100, αλλά 90 είναι. Το δυστύχημα γι' αυτόν κυρίως (αλλά και για τον Παναθηναϊκό στον παρόν), είναι ότι του πήγε "κομμάτι αργά". Αν ήταν 2 χρόνια νωρίτερα, αφ' ενός θα είχε προλάβει να ψηθεί περισσότερο μέσα στην συγκεκριμένη ομάδα - αφ' ετέρου θα είχε ήδη πάρει περισσότερο χρόνο συμμετοχής ως το βασικό 5άρι (με τις ευθύνες αλλά και τα καλά που αυτό συνεπάγεται). Μ' άλλα λόγια θα ήταν πιο ολοκληρωμένος παίκτης.

 

Ο Καλαθάκος όμως, όντως όπως το πάει δεν τον βλέπω καθόλου καλά. Καταφανέστατα ο ρόλος του είναι συνειδητοποιημένου παίκτη-χαμάλη (εργάτη στην πιο εκλεπτυσμένη φάση), αλλά νομίζω ότι παραέχει σκοτώσει την ορμή των νιάτων του για να είναι "το όργανο του προπονητή". Γενικά νομίζω ασφυκτιά στα ευρωπαϊκά δεδομένα, και καλύτερα γι' αυτόν να φύγει εδώ και τώρα για πέρα απ' τον Ατλαντικό, που οι απαιτήσεις από έναν πόιντ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟΥ είναι διαφορετικές. Θα κάνει πολύ άσχημο όνομα στην Ευρώπη όπως πάει - για να μην πω για την ψυχολογία του που ήδη φαίνεται "παγιδευμένη"...Παραείναι μικρός για να τον έχουν επηρεάσει τα εσωτερικά του ΠΑΟ (του πούστη, το μέλλον μπροστά του είναι), οπότε "δεν πολυδικιολογείται", όχι τουλάχιστον τόσο όσο οι μεγαλύτεροι της ομάδας...

 

H σημερινη εικονα ηταν αυτη της ανημπορης ομαδας.

 

Αμυνα εκτος τοπου και χρονου. Τον Παπανικολαου δεν ξερω ποιος τον μαρκαρε αλλα σε καθε φαση ηταν ελευθερος. Ο Γκεσεβιτσιους ομοιως.

 

Στην επιθεση σημερα ηταν καλα τα πραγματα, υπηρχε δημιουργια, υπηρχε παιχνιδι στη φροντ λαιν με την τροφοδοσια στον Βουγιουκα (αλλα και στον Μπατιστ) να πηγαινει εξαισια, με τον πρωτο ωστοσο να σπαταλα πολλες ευκαιριες με τις αργες του αντιδρασεις.

Βεβαια, καλο το inside game, αλλα αμα δε σουταρεις τριποντα τι παιχνιδι να παρεις?

 

Κομβικης σημασιας το παιχνιδι ειναι η τελευταια ευκαιρια για μερικους παιχτες να παρουν τα πανω τους ψυχολογικα για τη συνεχεια των τελικων.

 

Eπισης τωρα ο Ζοτς θα ειναι σαφως πιο διαβασμενος. Ειδαμε σημερα οτι Παπανικολαου-Πριντεζης-Χαινς χρειαζονται παραπανω προσοχη. Επειδη το διαβασμα δεν αρκει, πρεπει και οι παιχτες να αποφασισουν να βαλουν δυναμισμο στο παιχνιδι τους. Παρα-ηταν σοφτ η ομαδα σημερα.

 

Καλαθης, Σατο, Μαριτς για αλλη μια φορα κατωτεροι των περιστασεων. Να μη μιλησω για Λογκαν, Σμιθ, που εχουν καταντησει να μην χρησιμοποιουνται ουτε για 1 δευτερολεπτο στα κρισιμα παιχνιδια.

 

Ε με 5 βετερανους και εναν Περπερογλου και παλι καλα να λεμε...Σε παιχνιδια σαν το σημερινο, απλα πληρωνουμε τις καλοκαιρινες περικοπες των Γιαννακοπουλων. Εκει που ειχες εναν Νικολας εχεις εναν Λογκαν, κι εκει που ειχες εναν Φωτση εχεις εναν Σμιθ.

 

Εγώ πάντως είδα αυτό περίπου...ακριβώς που περίμενα : τον ΟΣΦΠ διψασμένο, φουλ στην ενέργεια, με μέχρι "άγνοια κινδύνου" και τον ΠΑΟ στον αντίποδα να κουβαλάει στην καμπούρα του ολ' αυτά που έλεγα πριν μέρες πως κουβαλάει (και που ο Chris_85 αναρωτιόταν "ποιά εννοώ"). Να μην τα επαναλαμβάνω. Δεν περίμενα τόσο "ρημάδι" τον Σπαμούλη (και γι' αυτόν τα 'χω πει), όχι από το 1ο παιχνίδι, και μάλιστα μέσα στο ΣΕΦ (...λες κι έπαιζε ακόμα για τον ΠΑΟ μου φάνηκε :ρ), αν και προς το τέλος σαν να έστρωσε λίγο. Αν λοιπόν μπαίνανε κι οι περίφημες βολές του ΟΣΦΠ, το ματς ΙΣΩΣ να είχε εξελιχθεί και σε "διασυρμό" (όποιος πει "κι αν έμπαιναν τα 3ποντα του ΠΑΟ, τότε θα βλέπαμε", θα έλεγα ότι πιο εύκολο είναι να χάνει κανείς τρίποντα, όπως και πιο εύκολο να βάζει βολές. Οπότε...), τύπου "10-15 πόντοι χαλαρά και μας λύνονται τα χέρια". Τον Παπανίκ μην τον βάζεις στα δικά σας "μείον". Το παληκάρι παίζει εδώ και κάτι μηνάκια απίστευτο μπάσκετ. Οι ορμόνες του τρέχουν από τ' αυτιά και το "θράσος" από τα ρουθούνια. Νομίζω πως τα άστρα είναι μαζί του και είναι σε ιδανική σωματική, φυσική, ψυχολογική, πνευματική κατάσταση (φτου μην τον γκαντεμιάσω, γιατί παν' απ' όλα με νοιάζει η προσφορά του στην Εθνική). Ποιός λοιπόν να τον παίξει άμυνα και να τον κάνει καλά με την φόρα που έχει πάρει...; Μόνο προσαρμοσμένη, πια....Περίπου τα ίδια ισχύουν για τον Πρινς, ο οποίος βάλθηκε να φτιάξει σχολή με το "κάτι σαν χουκ" του, τα ποδάρια του βγάζουν φωτιές, η αυτοπεποίθησή του αρκετά ανεβασμένη και γενικώς φαίνεται στη φάτσα του ότι νιώθει "κυρίαρχος του παιχνιδιού". Το κορμί του τί να λέμε, από μικρός φαινότανε τί μπήχτης θα γινότανε. Ιδανική λοιπόν φόρμα συν "δε μασάω" ψυχολογία = χοροπηδάει σαν κατσίκι και δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω. Ο Χάινς, αυτός ο απίστευτος κοντοψηλοπίθαρος με τα απίστευτα μούσκουλα, το γαμάτο τάιμινγκ και τις "μελετημένες" κινήσεις, είναι η κολώνα γύρω απ' την οποία παίζεται όλο το ταμτιριρί του φετεινού ΟΣΦΠ : εξοντώνει στο μέτρο του δυνατού τους πάντες στην άμυνα (με κοψίματα ή και όχι), μπλοκάρει σχεδόν πάντα και σχεδόν πάντα ιδανικά αφήνοντας λίγες ευκαιρίες για ρημπάουντ (είτε αμυντικά, είτε επιθετικά), ο Ντόρσι μια ευχάριστη έκπληξη ενός γρήγορου και κλεφτρονιού ψηλού που βλέπει γήπεδο (αν και εσχάτως δεν τραβάει τόσο καλά όσο τράβαγε προ λίγων εβδομάδων, επιθετικά κυρίως), ο Μάντζαρης ιδανικός ειδικοαποστολίτης. Θέλω να πω, όλοι αυτοί δεν πιάνονται ρε συ. Όχι εύκολα έστω. Ο δε Γκετσεβίτσιους που τον έχει ξεχάσει κι η μάνα του στην Ελλάδα (πόσο μάλλον οι αντίπαλοι προπονητές, όπως κι ο Ντούσαν ο ίδιος), έχει δείξει κατά καιρούς ότι "έχει κάτι καλό", που απλά δεν έχει μπορέσει να το ξεδιπλώσει. Ε απόψε του 'κατσε λίγο περισσότερο. Ποιός τον θυμόταν όμως για να τρέχει να τον πιάσει... Ήταν και σε φάση που ρόλαρε κι η ομάδα, έχει κι αυτός προφανώς ανεβασμένη ψυχολογία λόγω Ευρωλίγκας..... Το ένα φέρνει τ' άλλο.

 

Δεν βλέπω λοιπόν, με βάση τα παραπάνω, σαν τί παραπάνω προσοχή να δώσει ο Ζοτς κόντρα -κυρίως- στην 3άδα που είπες... Κορμιά θέλει. Κορμάρες και απίστευτα ποδάρια. Γαμούν και γδέρνουν οι εν λόγω τρεις, και είναι φοβερά δύσκολο να μπορέσεις να τους παγιδέψεις. Κι αν το κάνεις, θα σου ξεφύγει ο φίλος του Σπανούλη και θ' αρχίσει τα 3ποντα, θα σου ξεφύγει κι ο Σπαν με τις διεισδύσεις του - μέχρι και κα'ναν Κέσελ θα κάνεις ήρωα επιθετικά... Θέλω να πω, μια κουβέντα είναι το "περισσότερη προσοχή". Υπάρχει διαφορά δύναμης κι ενέργειας. Κι εκτός απ' τον Καϊμακόγλου, δεν βλέπω άλλον διαθέσιμο να (μπορεί κι όλας να) ιδρώσει αίμα....Οπότε, πώς;

 

Όσο για το "σοφτ" του ΠΑΟ : απλά νομίζω έπεσε σε φάση "κατάθλιψης". Όταν βλέπεις τους 3 βασικούς που λέγαμε, να χοροπηδάνε έτσι, κι εσύ να έχεις χύσει ποτάμια ιδρώτα και να μη γίνεται κάτι, ε σου ΣΠΑΝΕ τα νεύρα (συν "η καμούρα" κλπκλπ). Σοφτ δεν θα τον έλεγα τον ΠΑΟ. Απλά δεν άντεξε κι έσπασε, για 'μένα. Και πάλι το ότι ξεκίνησε ΚΑΛΑ, θα το έλεγα υπεράνω. Αν είναι κάπου να τον "κατηγορήσει" κανείς, είναι που δεν σκύλιασε όταν και ο ΟΣΦΠ κρέμασε (ελέω Σπαν κατά βάση) στην 3η, και να κάνει κα'να "μεγαλειώδες καμπάκ", όπως αυτά που δικιολογεί η εμπειρία του συνόλου και της έμπρακτης ιστορίας του των τελευταίων χρόνων. Την ΕΙΧΕ την ευκαιρία...

 

Ο Σάτος δεν βλέπω να ξανακάνει "μεγάλο παιχνίδι" με το Τριφύλλι. Προβλέπω πως ήδη ειν' αλλού (και μεταφορικά και κυριολεκτικά). Ο Σμιθ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ανύπαρκτος. Εκτός κι αν τον μαστίγωνε στις προπονήσεις ο Ζοτς. Τί να πω. Ο Λόγκαν.....ε τα 'χουμε πει και γι' αυτόν. ΚΑΛΟΣ κατά βάση, να παίζει ξέρει - αλλά "κάηκε" στο στυλ του ΠΑΟ... Κι ο Φώτσης λείπει τραγικά. Διότι δεν ήταν "απλά ένας καλός παίκτης" για τον ΠΑΟ. Συνδετικός κρίκος της μηχανής του ήταν. Οπότε.......

 

...Από την ανάποδη όψη βέβαια, όσο κι αν έχει ξεψαρώσει και διπλώσει την ταλεντάρα του ο Παπανίκ, δεν νομίζω ότι είναι ήδη μηχανάκι. Οπότε, του αναλογούν κι αυτουνού άστοχες βραδυές. Και οι άστοχες βραδυές εκτός από τον πίνακα του σκορ, στοιχίζουν ΚΑΙ στην ψυχολογία. Κτλ... Μ' άλλα λόγια, το χαίρομαι να τον βλέπω έτσι, αλλά ΔΕΝ πιθανολογώ να συνεχίσει με τέτοια ποσοστά. Κι αν προσαρμόσει άμυνες πάνω του (και του βγουν στην πράξη, διότι θέλει πόδια αυτό) ο Ζοτς, ο μικρός ΙΣΩΣ περιοριστεί αρκετά. Κι αν σε συνδυασμό με κάτι τέτοιο συνεχίσει να πετάει αητό ο Σπαν, τότε η ζυγαριά παίζει και να γύρει, κι ένας Πρίντεζης μάλλον δεν θα μπορέσει να ξαναφέρει Άνοιξη (τον Χάινς δεν τον υπολογίζω, μόνο αν δεν παίξει ο ίδιος είναι. Δεν μπορούν να του κάνουν κάτι.....). Και σίγουρα υπάρχουν παιχνίδια και στο ΟΑΚΑ (τση Πόπης υποθέτω θα γίνει την Πέμπτη, ράιτ; ). Δεν θα 'ναι και ΤΟΣΟ εύκολο πια να "γουστάρουν" και μέσα στο αντίπαλο σκηνικό οι γαύροι, και διάολε, Παναθηναϊκός είναι, όχι Μαρούσι. Έστω κι αν χρειάζεται "θαύμα μεταστροφής" (αν ο ΟΣΦΠ συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς). Αυτά (περι θεωρίας, βέβαια....).

 

Τελική μου εκτίμηση : ΑΝ καταφέρει να πάρει και το 2ο παιχνίδι ο ΟΣΦΠ, τέλος, πάπαλα, φινίτο. Αυτό διαισθάνομαι. Όπως επίσης διαισθάνομαι ότι και το μομέντουμ το 'χει για 2η σερί νίκη, και λίγο νιονιό να έχουν, πρέπει να τα δώσουν όλα για όλα για να γονατίσουν τον αντίπαλο (από 2-0 εγώ δεν βλέπω γυρισμό). Και βεβαίως, το ψυχολογικό (και όχι μόνο) αβάντζο, κι αυτό υπέρ τους είναι, με το ατού του πλεονεκτήματος έδρας που ήδη το εξαργύρωσαν απόψε. 51-49 δίνω στον ΟΣΦΠ να πάρει το της Πέμπτης λοιπόν, με σκορ....σχεδόν ανάλογο. Τί ΘΕΛΩ...; Θέλω να πάνε στα 5 τα παιχνίδια και να χορτάσουμε θέαμα (τριχασμένος όντας πάντως, το ΕΝΣΤΙΚΤΟ μου λέει -όχι τα μάτια- ότι θα πάει 3-1 για τον ΟΣΦΠ). Κι αυτός που θα αποδειχτεί καλύτερος να κερδίσει τον τίτλο. Θέλω επίσης οι διαιτητές να σφυρίξουν αυτά που βλέπουν -όπως όλοι μας- και όχι είτε αυτά που νομίζουν ότι βλέπουν, είτε αυτά που θέλουν να σφυρίξουν.

 

Έχω την εντύπωση ότι ο Παναθηναϊκός δίνει υπερβολικά μεγάλη σημασία στην εξουδετέρωση του Σπανούλη και υποτμά την υπόλοιπη ομάδα. Ο Σπανούλης βέβαια δεν μπορεί να πάρει ανάσα απέναντι σε τέτοια άμυνα του ΠΑΟ, αλλά οι υπόλοιποι μπορούν πλέον να κάνουν τη ζημιά, δεν είναι το μπουλούκι του φθινοπώρου. Δεν ξέρω μήπως είναι και κόλλημα του Ζοτς αυτό, λόγω αντιπάθειας στον Σπανούλη, αλλά νομίζω ότι πρέπει να αναθεωρήσει τακτική.

 

Εγώ πάλι ούτε κολλημένο τον έχω τον Ζοτς, ούτε κολλημένο τον είδα, ούτε να ανοίγονται διάδρομοι όταν πέφτουν και οι 12 πράσινοι πάνω στον Βασίλη, ούτε ο Βασίλης να κάνει μαγικά γεμίσματα, ούτε τίποτα. Έναν ψόφιο Σπανούλη είδα, που ως συνήθως ΑΥΤΟΣ είναι που χώνεται πάνω στην άμυνα του αντιπαλου, και είτε α) κάνει μαλακία με παπαριά τζαμπ-στοπ β) χάνει το καλάθι από απαράδεκτη για γκαρντ να το χάνει απόσταση γ) χάνει το καλάθι κάτω από τη μπασκέτα δ) στην καλύτερη γι' αυτόν και την ομάδα του παίρνει φάουλ (και είτε γαμάει τα σίδερα, όπως απόψε, είτε κάνει αυτό που οφείλει να κάνει απ' τη γραμμή των βολών....). Το ίδιο και χειρότερο ψόφιο τον είδα στον χειρισμό της μπάλας, μηδεν ασίστ, κανένα ροτέισιον, τίποτα απολύτως. Και φυσικά, τρίποντα τουβλέ κι αψυχολόγητα, εκτός προϋποθέσεων και τεχνικής, που μου θυμίσαν έντονα Γιαννάκη. Το τσαλάκωμα ο ΟΣΦΠ το πραγμάτωσε με προσωπικές επιλογές/εκτελέσεις παικτών από μακρυά, που τους βγήκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίντι να σε ρωτήσω(ολυμπιακός είμαι αλλά μ'αρέσουν πολύ οι απόψεις σου) δε θεωρείς ότι ο Ζοτς αδικεί τον Λόγκαν? εννοώ ότι ναι μεν δεν είναι της κλάσης ΔΔ-Σαρας αλλά θα έδινε στην περιφέρεια πιο φρεσκάδα και μεγαλύτερη ταχύτητα..

Η φρεσκαδα και η γρηγοραδα δεν αρκουν για τον ΠΑΟ ομως. Γιατι για καθε φρεσκαδα χανεις ποιοτητα στην οργανωση και τη δημιουργια.

Και για καθε γρηγοραδα, εχεις λανθασμενες επιλογες. Eξαλλου φρεσκαδα και γρηγοραδα βαζει de facto και ο Καλαθης, αλλα...

 

Εγω να σου πω για τον Λογκαν τι αποψη εχω. Οταν ξεκλειδωνει ψυχολογικα, ειναι καλο εργαλειο. Θα βαλει το 3ποντο του, θα κανει το μπασιμο του, θα βγαλει μια ασσιστ, θα κυνηγησει το κλεψιμο.

 

Οταν ειναι σφιγμενος, το μονο που κανει ειναι να διεκπεραιωνει το κατεβασμα της μπαλας και την man-to-man αμυνα του. Δεν κυνηγα το κατι παραπανω, αλλα ακομα κι αν το κυνηγα δεν μπορει.

 

Το προβλημα ειναι πως στα σημαντικα παιχνιδια, ειναι παντοτε σφιγμενος, συνεπως καταληγει αναξιοπιστος. Θα σου παιξει καλα οταν κερδιζεις ηδη με 15 ποντους και μπει μεσα, η οταν παιζεις με καμια ομαδα της Α1 που το παιχνιδι ετσι κι αλλιως ειαι λουνα παρκ. Ευκαιριες πηρε απτον Ζοτς πολλες. Ακομα και σε στιγμες που παιζοταν προκριση στην επομενη φαση της Ευρωλιγκας. Και απετυχε..

 

@wash. Πιο πολυ μιλω μονο για το χθεσινο παιχνιδι, καθως ειμαι της αποψης οτι τα επομενα μπορει να εχουν εντελως αλλη εικονα. Προφανως δε γιναμε σοφτ μεσα σε ενα απογευμα. Σοφτ ηταν οι διαθεσεις μας εχθες. Οι αλλοι τρεχουν πηδανε σπρωχνουν, αρα αν θες να επιβιωσεις η θα πρεπει να μπεις μεσα με την ιδια διαθεση , η θα πρεπει να παραδωσεις λευκη πετσετα. Ο Μπατιστ το εκανε πχ, ειδικα στο Α ημιχρονο που ηταν ξεκουραστος, δεν πατουσε στο παρκε ο ανθρωπος, μονο στον αερα τον εβρισκες και τον εχανες. Το προβλημα ειναι οτι οι αλλοι δεν κανανε το ιδιο, οι ξεκουραστοι, τα γερα και φρεσκα ποδια.

 

Το διαβασμα που λεω δεν ειναι τιποτε παραπανω απο το να υπολογισει ο Ζοτς τον Παπανικολαου και τον Πριντεζη οπως παρουσιαζονται απο το φ4 μεχρι χθες και οχι ως 2 ρολιστες που ηταν ως το φ4. Μιλαμε οτι εχθες οποτε εφευγε η μπαλα απτα χερια τους, εμπαινε. Αρα θα πρεπει να προσαρμοστει σε ενα νεο γεγονος. Πχ, εκει που βαζεις Σαρας πανω στον Παπανικολαου, θα βαλεις αλλον παιχτη. Και τον Σαρας δωστον σε κανεναν Μαντζαρη. Αν ειναι να μας πλακωσει ο Μαντζαρης στα 3π ειναι προτιμοτερο απο τον Παπανικολαου που δειχνει να εχει πολυ καλυτερη ψυχολογια.

 

Τελος να πω ενα μπραβο στον ΟΣΦΠ που εχθες διαχειριστηκε πολυ καλα την επιτυχια στην Πολη και παρουσιαστηκε στο γηπεδο ξεροντας τι θελει και με το μυαλο μεσα στο ΣΕΦ και οχι στο Σιναν Ερντεμ οπως πολλοι περιμεναν (περιμεναμε).

 

Η σειρα εχει ψωμι, ακομα και 2-0 να δουμε την Πεμπτη δεν τελειωνει τιποτα. Μπορει κιολας τοτε να αρχισουν τα οργανα. Ο ΠΑΟ παιζει παραδοσιακα καλυτερα αν του βαλεις ενα πιστολι στον κροταφο. Αυτο που χρειαζεται να αλλαξει ο ΠΑΟ δεν ειναι δα και τιποτα δυσκολο. Διαθεση, κινητρο και συγκεντρωση θελει. Να καταλαβουν οτι καθε παιχνιδι απο δω και περα δεν εχει αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το παιχνιδι απο την δευτερη περιοδο και μετα, και απλα επιβεβαιωθηκα για αυτα που ελεγα φετος, αλλα και γενικα.

 

- ο καλαθης φετος διανυει μια χρονια που θα τον στιγματισει ψυχολογικα για τα επομενα χρονια. Το να τρεχει και να κατεβαζει μπαλα ειναι το πιο απλο πραγμα στον κοσμο. Δεν βοηθαει επιθετικα, μετριος στην οργανωση και απλα καλος αμυντικα. Επισης αυτο που παντα λεω στο μπασκετ, η εννοια μονοδιαστατος παικτης ειναι συνωνυμο του μετριοτατος παικτης. Δεν γινεται να παιζει ο οσφπ με γκετσε στην αμυνα και να μην βαλεις 20ποντακια..

 

-περπερογλου. Αν δεν ηταν στον παναθηναικο να τον πλαισιωνουν υπερπαιχτουρες, θα τραβολογιοταν σε κατι παοκ ρομα κλπ. Ποσες φορες ακομα θα φαει την προσποιηση του παπανικολαου, ποσες???

 

- μεγα λαθος τους ζελικο part 1. Δεν κλεινουμε τον σπανουλη με double kai triple team. Οι υπολοιποι παικτες ωριμασαν και πλεον ειναι απειλη. Δεν εχουμε νοεμβριο...

 

- μεγα λαθος του ζελικο part 2. smith logan. δεν ξερω τι τρεχει αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι αυτοι οι δυο ειναι χειροτεροι απο περπε καλαθη τσαρτσαρη.. Τι τρεχει με αυτους, εχουν μαλωσει με τον προπονητη?? Δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα..

 

Εν τελη, τα πραγματα ειναι δυσκολα για τον πρωταθλητη. Ομαδα κουρασμενη πνευματικα, με τους βασικους συντελεστες να δειχνουν να τα εχουν παρατησει. Κατι μου λεει οτι η ηττα απο την τσσκα εκανε παραπανω ζημια απο οτι νομιζαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τελη, τα πραγματα ειναι δυσκολα για τον πρωταθλητη. Ομαδα κουρασμενη πνευματικα, με τους βασικους συντελεστες να δειχνουν να τα εχουν παρατησει. Κατι μου λεει οτι η ηττα απο την τσσκα εκανε παραπανω ζημια απο οτι νομιζαμε..

Δε νομίζω ότι τα έχουν παρατήσει, αλλά μιλάμε για παίκτες που τα έχουν κερδίσει όλα και είναι και κάποιας ηλικίας. Όπως και να το δούμε, η μεγάλη πρόκληση γι' αυτούς ήταν το repeat στην Ευρωλίγκα. Για τα 2 ματς του F4 προετοιμάζονταν. Όχι ότι τους είναι αδιάφορο το πρωτάθλημα, αλλά όταν έχεις απέναντί σου τα πεινασμένα για τίτλο πιτσιρίκια συν ένα Σπανούλη που ζει για να πάρει τίτλο εναντίον του ΠΑΟ, φαίνεσαι συγκριτικά ξεθυμασμένος και κουρασμένος. Ο παλιός είναι αλλιώς βέβαια, οπότε δεν τον ξεγράφεις εύκολα. Κρίσιμο θέμα για μένα η κατάσταση του Λο. Ο Ολυμπιακός, ακόμα κι αν ο Σπανούλης είναι τόσο κακός όσο χθες, πελαγοδρομεί χωρίς αυτόν. Ο Λο δίνει μια σιγουριά όταν είναι στην πεντάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβασμα που λεω δεν ειναι τιποτε παραπανω απο το να υπολογισει ο Ζοτς τον Παπανικολαου και τον Πριντεζη οπως παρουσιαζονται απο το φ4 μεχρι χθες και οχι ως 2 ρολιστες που ηταν ως το φ4. Μιλαμε οτι εχθες οποτε εφευγε η μπαλα απτα χερια τους, εμπαινε. Αρα θα πρεπει να προσαρμοστει σε ενα νεο γεγονος. Πχ, εκει που βαζεις Σαρας πανω στον Παπανικολαου, θα βαλεις αλλον παιχτη. Και τον Σαρας δωστον σε κανεναν Μαντζαρη. Αν ειναι να μας πλακωσει ο Μαντζαρης στα 3π ειναι προτιμοτερο απο τον Παπανικολαου που δειχνει να εχει πολυ καλυτερη ψυχολογια.

 

Τελος να πω ενα μπραβο στον ΟΣΦΠ που εχθες διαχειριστηκε πολυ καλα την επιτυχια στην Πολη και παρουσιαστηκε στο γηπεδο ξεροντας τι θελει και με το μυαλο μεσα στο ΣΕΦ και οχι στο Σιναν Ερντεμ οπως πολλοι περιμεναν (περιμεναμε).

 

Η σειρα εχει ψωμι, ακομα και 2-0 να δουμε την Πεμπτη δεν τελειωνει τιποτα. Μπορει κιολας τοτε να αρχισουν τα οργανα. Ο ΠΑΟ παιζει παραδοσιακα καλυτερα αν του βαλεις ενα πιστολι στον κροταφο. Αυτο που χρειαζεται να αλλαξει ο ΠΑΟ δεν ειναι δα και τιποτα δυσκολο. Διαθεση, κινητρο και συγκεντρωση θελει. Να καταλαβουν οτι καθε παιχνιδι απο δω και περα δεν εχει αυριο.

 

Κοίτα, είμαι βέβαιος ότι ο Ζοτς είχε κατά νου Πρίντεζη και Παπανικολάου εδώ και πολύ καιρό. Μόνο 3 πουλάκια δεν είναι ο Σέρβος. Αλλά ξαναλέω, σωματικά/"ενεργειακά" υπερέχουν. Ειδικά ο μικρός που παίζει ΚΑΙ άμυνα, μοιάζει άπιαστος. Είδες "τί έκανε του Κιριλένκο" ας πούμε. Ειδικός δεν είμαι, αλλά με το μάτι μου δεν το κόβω να "μπορεί να γίνει κάτι". Ίδωμεν βέβαια, δε λέω (μωρέ μακάρι, γιατί όπως είπα αυτό που με νοιάζει είναι να γίνουν γαμάτα παιχνίδια), αλλά η αίσθησή μου είναι ότι μόνο αν τα σκατώσουν οι ίδιοι τους (κι εκμεταλλευτεί την ευκαιρία ο ΠΑΟ), θ' αλλάξουν τα δεδομένα...

 

Για το ότι κάποιοι περίμεναν (και εσύ όπως λες) "μυαλά πάνω απ' το κεφάλι" για τον ΟΣΦΠ, απορώ. Κοτζάμ Ντούντα από πίσω, σιγά μην τους άφηνε (λέω εγώ τώρα). Αλλά κι από μόνοι τους, έχουν δείξει μέχρι στιγμής ότι δεν είναι επηρμένοι (ειδικά οι "μικροί"). Πολύ σημαντικό αυτό για μια ομάδα.

 

Για την "πρόβλεψη" του μέλοντος των τελικών, τα είπα ήδη : τα όσα αντιμετωπίζει ο ΠΑΟ (συσσωρευμένα), συν το ότι ο αντίπαλός του ΔΕΝ έχει κάνει αυτά που έχει κάνει τυχαία (...αν και είναι αλήθεια ότι τα έχει κάνει "σχεδόν ιδανικά", οπότε κάποια στιγμή έρχονται και οι κακές βραδυές, νομοτελειακά), είναι εδώ και καιρό σε σταδιακή αγωνιστική άνοδο (ως σύνολο, καθώς οι "ηρωικές" του προσωπικότητες ψιλοεναλλάσονται), απλά δε νομίζω ότι δικιολογούν "θετικές μπροβλέψεις", κι ότι η οποιαδήποτε αλλαγή στην απόδοσή του, για μένα θα είναι θαύμα, και μάλιστα "πρόσκαιρο" (ομάδα σου είναι βέβαια, το καταλαβαίνω ότι πιστεύεις/ελπίζεις σε αυτήν -και καλά κάνεις- κι ούτε γράφω υποννοώντας τίποτα του στυλ "χωνέψτε το" ή αν πάει όπως προβλέπω, να λέω "τα 'λεγα εγώ". Απλά τη γνώμη μου παραθέτω...).

 

Τεσπα εύχομαι μια ανάσταση, ΚΥΡΙΩΣ του Διαμαντίδη, γιατί είναι παίχτουρας (...τον ΒΛΕΠΩ όμως να έχει κουραστεί πια και σωματικά και ψυχολογικά μάλλον, σε σχέση με το παρελθόν) και δυνητικά ο μόνος που μπορεί να αναλάβει ρόλο ηγέτη στον ΠΑΟ. Δεν λέω τόσο να ξεκωλωθεί και να βάζει 30άρες (που και αυτό χρειάζεται), όσο να "οδηγήσει" την ομάδα, και κυρίως να την πάρει κάτω απ' τα φτερά του. Γιατί αυτό που βλέπω είναι να είναι "οπτικά" (σε πρώτη ανάγνωση δηλαδή), ακέφαλη. Και πιο "ρεαλιστικά", να πω πως η προσπάθειά του να παίξει "σετ παιχνίδια", με έναν σχετικά αργό ρυθμό, και να επιβαλλει τον τρόπο παιχνιδιού του επιθετικά, δεν του βγαίνει. ΙΣΩΣ να πρέπει να το γυρίσει σε πιο "γιουρούσι" ο Ζοτς, να προσπαθήσει να χτυπήσει δηλαδή τον ΟΣΦΠ με το δικό του όπλο. Θα μου πεις, ομάδα που έχει ένα συγκεκριμένο στυλ χρόνια τώρα, έτσι εύκολα το αλλάζει; Όχι, αλλά το βλέπω να είναι επιτακτικό αν θέλει τίτλο.

 

 

 

 

 

 

 

Ειδα το παιχνιδι απο την δευτερη περιοδο και μετα, και απλα επιβεβαιωθηκα για αυτα που ελεγα φετος, αλλα και γενικα.

 

- ο καλαθης φετος διανυει μια χρονια που θα τον στιγματισει ψυχολογικα για τα επομενα χρονια. Το να τρεχει και να κατεβαζει μπαλα ειναι το πιο απλο πραγμα στον κοσμο. Δεν βοηθαει επιθετικα, μετριος στην οργανωση και απλα καλος αμυντικα. Επισης αυτο που παντα λεω στο μπασκετ, η εννοια μονοδιαστατος παικτης ειναι συνωνυμο του μετριοτατος παικτης. Δεν γινεται να παιζει ο οσφπ με γκετσε στην αμυνα και να μην βαλεις 20ποντακια..

 

-περπερογλου. Αν δεν ηταν στον παναθηναικο να τον πλαισιωνουν υπερπαιχτουρες, θα τραβολογιοταν σε κατι παοκ ρομα κλπ. Ποσες φορες ακομα θα φαει την προσποιηση του παπανικολαου, ποσες???

 

- μεγα λαθος τους ζελικο part 1. Δεν κλεινουμε τον σπανουλη με double kai triple team. Οι υπολοιποι παικτες ωριμασαν και πλεον ειναι απειλη. Δεν εχουμε νοεμβριο...

 

- μεγα λαθος του ζελικο part 2. smith logan. δεν ξερω τι τρεχει αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι αυτοι οι δυο ειναι χειροτεροι απο περπε καλαθη τσαρτσαρη.. Τι τρεχει με αυτους, εχουν μαλωσει με τον προπονητη?? Δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα..

 

Εν τελη, τα πραγματα ειναι δυσκολα για τον πρωταθλητη. Ομαδα κουρασμενη πνευματικα, με τους βασικους συντελεστες να δειχνουν να τα εχουν παρατησει. Κατι μου λεει οτι η ηττα απο την τσσκα εκανε παραπανω ζημια απο οτι νομιζαμε..

 

 

Τον αδικείς τον Καλάθη, με το να λες "να κατεβάζει μπάλα είναι το πιο εύκολο". Αυτό το συγκεκριμένο που κάνει, το κάνει καλά. Νομίζω όμως ότι έχει γενικώς εγκλωβιστεί σε ένα συγκεκριμένο στυλ που παίζει χρόνια και προσπαθεί και τώρα να παίξει ο ΠΑΟ, που δεν του ταιριάζει. Το ίδιο περίπου ισχύει και για Λόγκαν, και ακόμη και για Σμιθ, τον οποίον δεν νομίζω να πήρε ο Ζοτς από...αγγελία. Ο τύπος μοιάζει τελείως έξω από τα νερά του (όχι ότι βγαίνει και λάδι από αυτό βέβαια, κάτι λίγο έστω θα ΕΠΡΕΠΕ να προσφέρει). Κι έχει δείξει στο παρελθόν (πέρσι στην Ευρωλίγκα πχ) ότι μπορεί να είναι σημαντική βοήθεια. Ότι βέβαια δεν έχει το κίλλερ σουτ, δεν το 'χει, γνωστό αυτό. Πρέπει να τον καθοδηγήσει ο Ζοτς να γεμίζει περισσότερο ψηλούς και περιφερειακούς, γιατί και η πάσα είναι από τα καλά του (...όταν είναι στα καλά του) στοιχεία.

 

Ο δε Περπέ, δεν είναι κανέναν αμυντικό γομάρι. Ποτέ δεν ήταν, κι ούτε μπορεί να γίνει τώρα για 3 αγώνες. Κι ο Παπανικολάου οργώνει όπως βλέπεις. Για σουτέρ είναι εκεί ο άνθρωπος (και μάλιστα "τσόντα", όχι βασικός του τύπου "πάρε παιδί μου Στράτο και βάρα") και θα έλεγα ότι μια ιδέα τα πήγε καλά χθες, απ' όσο θυμάμαι. Ούτε μ' αυτόν να τα βάζετε τόσο.

 

Αν υπάρχει κάποιος που σηκώνει η ράχη του χώσιμο, είναι ο Σάτο νομίζω. Αν εξαιρέσεις κάτι ρημπάουντ, γενικώς μαγική εικόνα στο παρκέ. Και το ένα-διακό του, δεν δικιολογούν τέτοια πράμματα. Ή να ζητήσουν refund oι Γιαννακόπουλοι, ή να σκιστεί να το δικιολογήσει.

 

Συνεχίζω επίσης να μην βλέπω τόσο καλό κλείσιμο του Σπανούλη (ούτε να μένουν ελεύθεροι οι άλλοι ελέω του). Όταν πάει ο ίδιος και πέφτει πάνω σε δυο και τρεις μαζεμένους στη ρακέτα από μόνος του, δε σημαίνει ότι έχεις αφοσιωθεί εσύ σ' αυτόν....

 

Για Λόγκαν, Σμιθ, τα 'παμε, δηλαδή πάνω-κάτω συμφωνώ ότι αν υπάρχει λάθος του Ζοτς, είναι που δεν αλλάζει τα πλάνα του ώστε να τους αξιοποιήσει (ειδικά τον Λόγκαν).

 

Και βρε παιδιά, μόνο η ήττα από ΤΣΣΚΑ; Αφού έχουμε πει, εδώ και καιρό η ομάδα είναι στον αέρα με τις δηλώσεις των Γιαννακοπουλαίων και Ζοτς. Η ήττα από τους Ρώσους, όσο κι αν από μόνο του είναι ένα (ακόμη) χτύπημα, όσο κι αν με τον τρόπο (διαιτησία) που υποβοηθήθηκε, δεν ήρθε έτσι στα καλά καθούμενα. Όσο και να είναι "επαγγελματίες" οι παίχτες, δεν είναι δα και μηχανάκια να μην επηρρεάζονται...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αδικείς τον Καλάθη, με το να λες "να κατεβάζει μπάλα είναι το πιο εύκολο". Αυτό το συγκεκριμένο που κάνει, το κάνει καλά. Νομίζω όμως ότι έχει γενικώς εγκλωβιστεί σε ένα συγκεκριμένο στυλ που παίζει χρόνια και προσπαθεί και τώρα να παίξει ο ΠΑΟ, που δεν του ταιριάζει. Το ίδιο περίπου ισχύει και για Λόγκαν, και ακόμη και για Σμιθ, τον οποίον δεν νομίζω να πήρε ο Ζοτς από...αγγελία. Ο τύπος μοιάζει τελείως έξω από τα νερά του (όχι ότι βγαίνει και λάδι από αυτό βέβαια, κάτι λίγο έστω θα ΕΠΡΕΠΕ να προσφέρει). Κι έχει δείξει στο παρελθόν (πέρσι στην Ευρωλίγκα πχ) ότι μπορεί να είναι σημαντική βοήθεια. Ότι βέβαια δεν έχει το κίλλερ σουτ, δεν το 'χει, γνωστό αυτό. Πρέπει να τον καθοδηγήσει ο Ζοτς να γεμίζει περισσότερο ψηλούς και περιφερειακούς, γιατί και η πάσα είναι από τα καλά του (...όταν είναι στα καλά του) στοιχεία.

 

Ο δε Περπέ, δεν είναι κανέναν αμυντικό γομάρι. Ποτέ δεν ήταν, κι ούτε μπορεί να γίνει τώρα για 3 αγώνες. Κι ο Παπανικολάου οργώνει όπως βλέπεις. Για σουτέρ είναι εκεί ο άνθρωπος (και μάλιστα "τσόντα", όχι βασικός του τύπου "πάρε παιδί μου Στράτο και βάρα") και θα έλεγα ότι μια ιδέα τα πήγε καλά χθες, απ' όσο θυμάμαι. Ούτε μ' αυτόν να τα βάζετε τόσο.

 

Αν υπάρχει κάποιος που σηκώνει η ράχη του χώσιμο, είναι ο Σάτο νομίζω. Αν εξαιρέσεις κάτι ρημπάουντ, γενικώς μαγική εικόνα στο παρκέ. Και το ένα-διακό του, δεν δικιολογούν τέτοια πράμματα. Ή να ζητήσουν refund oι Γιαννακόπουλοι, ή να σκιστεί να το δικιολογήσει.

 

Συνεχίζω επίσης να μην βλέπω τόσο καλό κλείσιμο του Σπανούλη (ούτε να μένουν ελεύθεροι οι άλλοι ελέω του). Όταν πάει ο ίδιος και πέφτει πάνω σε δυο και τρεις μαζεμένους στη ρακέτα από μόνος του, δε σημαίνει ότι έχεις αφοσιωθεί εσύ σ' αυτόν....

 

Για Λόγκαν, Σμιθ, τα 'παμε, δηλαδή πάνω-κάτω συμφωνώ ότι αν υπάρχει λάθος του Ζοτς, είναι που δεν αλλάζει τα πλάνα του ώστε να τους αξιοποιήσει (ειδικά τον Λόγκαν).

 

Και βρε παιδιά, μόνο η ήττα από ΤΣΣΚΑ; Αφού έχουμε πει, εδώ και καιρό η ομάδα είναι στον αέρα με τις δηλώσεις των Γιαννακοπουλαίων και Ζοτς. Η ήττα από τους Ρώσους, όσο κι αν από μόνο του είναι ένα (ακόμη) χτύπημα, όσο κι αν με τον τρόπο (διαιτησία) που υποβοηθήθηκε, δεν ήρθε έτσι στα καλά καθούμενα. Όσο και να είναι "επαγγελματίες" οι παίχτες, δεν είναι δα και μηχανάκια να μην επηρρεάζονται...

 

 

Με τον καλαθη, πιο πολυ μου φαινεται οτι ο παο προσαρμοστηκε πανω στον καλαθη παρα αυτος στον παο. Δεν μπορω να πιστεψω οτι εξαιτιας του παο δεν μπορει να βαλει ενα σουτ τις προκοπης απο οποιαδηποτε αποσταση. Το παλικαρι δεν το εχει, και δεν κανει απολυτως τιποτα για να το φτιαξει. Νταξει, δεν θελω να αναφερω παραδειγμα τον δδ που φτανοντας στον παο δεν ηταν τοσο καλος σουτερ γιατι μιλαμε για αλλο ταλεντο ο ενας και για αλλο ο αλλος.

 

Για περπερογλου διαφωνω καθετα. Αυτος ο παικτης ποτε δεν μου αρεσε και συνεχιζει να με επιβεβαιωνει. Δεν ειναι μονο για σουτερ, μια χαρα για αμυντικο τον εχει ο ζοτς και απογοητευει οικτρα. Οσο ταλεντο και να ειναι ο παπαδο, δεν μπορεις να τρως 3-4 προσποιησεις που γινονται ακριβως με τον ιδιο τροπο και να σε περναει ο αλλος σαν σταματημενος. ελεος δλδ

 

Για τα υπολοιπα συμφωνουμε και ειδικα για το κλιμα μεσα στην ομαδα με τις δηλωσεις ζοτς κοντων κλπ. εχουν επηρεασει παρα πολυ, εχεις απολυτο δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καλάθης δεν ξέρω τι στο Δία έχει πάθει, αλλά έχει κατακόρυφα πτωτική πορεία.

Το σούτ δεν το έφτιαξε, και δεν βλέπω και να το φτιάχνει τελικά ποτέ.

Εκεί που ήταν αρκετά καλός αμυντικά πλέον είναι απλά καλός.

Οργανωτικά από μέτριος έχει γίνει κακός για να μην πω κάκιστος.

Πλέον ούτε την "σπιρτάδα" που τον χαρακτήριζε έχει.

 

Στο επίπεδο του Λόγκαν αν όχι πιο κάτω βρίσκεται ο Νικ αυτή την στιγμή.

 

Από την άλλη θα ήθελα να δω λίγο Πατ μέσα.

Ο άνθρωπας κατέχει μια χαρά τα βασικά του μπάσκετ, θέληση έχει, παίζει με πάθος, ριμπάουντ παίρνει ( εχθές ήμασταν λες και δεν πηδάγαμε καν για ριμπάουντ ένα πράγμα... ), τα τριποντάκια του τα βάζει, λέυ απ σωστό ξέρει να κάνει ( ήμαρτον ρε Καλάθη αυτό που έχασες μόνος σου κυριολεκτικά από την πάσα του Σάτο ).

 

Ο Λόγκαν είναι του ύψους ή του βάθους.

Κάποιες φορές του βγαίνει ένα βρωμόχερο και βάζει τα τριποντάκια του όταν έχει κάποιο χώρο ( που θα τον είχε εχθές ), και άλλες φορές δεν βάζει καλάθι ούτε παίζοντας NBA 2k11 με τον LeBron...

 

Ο δε Σμίθ επιθετικά είναι καλούλης, θέλει βεβαίως να του μπεί καλά το ματς, αν στα πρώτα σουτ δεν προκόψει μετά δεν τολμά να σουτάρει και οδηγείται σε τραγικά λάθη.

Αμυντικά δε είναι ψιλο-χωνί, αλλά όχι και χειρότερος του Σάρας :D

 

Το θέμα είναι ότι με αυτά και με αυτά, με τον Μάριτς να παριστάνει τον κλόουν σαν ένας δεύτερος Τέπιτς, με τον Σάτο να θυμίζει πρωτάρη ( τι στο καλό έπαθε αυτός όλη τη χρονιά φέτος ? ), με έναν κακό Μπατίστ ( η ηλικία και οι τραυματισμοί τον έχουνε επηρεάσει ξεκάθαρα, χάνει κάτι άχαστα χουκ πλέον ), και έναν κάτω του μετρίου Διαμαντίδη, δεν βγαίνει το πράγμα έτσι.

Παίζουνε οι ίδιοι 7 παίχτες σχεδόν όλο τον αγώνα κάθε αγωνιστική.

Είναι και οι περισσότεροι 32+... έρχεται και η κούραση, έδεσε το γλυκό.

 

Αν είχες ακόμα τον Φώτση ( αν είναι δυνατόν, αφήσανε την "παιχτούρα" να φύγει για να γλυτώσουνε 400.00€ παίρνοντας από την άλλη Λόγκαν και Σμίθ για διακοσμητικούς... περιττό να πω πως αν είχαμε τον Φώτση αντί Λόγκαν/Σμίθ, ότι και να 'καναν τα κοράκια την είχαμε πατήσει την CSKA στον ημιτελικό, και οι μάχες με τον ΟΣΦΠ θα ήταν είτε πιο ισορροπημένες είτε λίγο πιο ευνοϊκές για εμάς ) δεν θα έκαναν πάρτι οι Παπ & Πρίντεζης όπως έκαναν εχθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...