Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός (2011-2012)


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ιδού το ερώτημα:

 

Φτιάχνεις μία ανταγωνιστική ομάδα σπρώχνοντας μπόλικο χρήμα η οποία θα είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του ευρωπαϊκού έχοντας ημερομηνία λήξης τον Ιούνιο του 2013(και πιθανής αποχώρησης των ογδοντάχρονων) ή μία ομάδα με μπόλικο ταλέντο χτίζοντας την από την αρχή, ικανή να πρωταγωνιστήσει στο μέλλον, αλλά όχι απαραιτήτως του χρόνου ; (με συμβόλαια παιχτών που θα επιβαρύνουν την επόμενη διοίκηση)

Ομαδα με 4-5 καλους πιτσιρικαδες, εναν Μητσο, εναν Καιμακογλου, εναν Καλαθη και 2-3 ακομα μπορει να ειναι ανταγωνιστικη υπο τις οδηγιες Ζοτς.

 

Το ζητημα σε περιπτωση που μεινουν Θανασης/Ζοτς δεν ειναι να σηκωσουμε κουπα/κουπες.

Το ζητημα ειναι να πεσει το μπατζετ και να μπουν βασεις για τα επομενα χρονια (και τον επομενο επενδυτη). Με τον Ζοτς μπορουμε να νιωθουμε ησυχοι ως προς την δουλεια και τις επιλογες που θα γινονται. Απειρες φορες εχει ξεκινησει το χτισιμο αυτης της ομαδας με νεο αιμα, πρεπει να ειναι παρων ειδικα τωρα που θα ξαναγινει σε υπερθετικο βαθμο.

 

Η παραταση που μπορει να μας δωσει η παραμονη των Γιαννακοπουλων για ακομα 1 χρονο ισως ναναι σωτηρια για το επενδυτικο θεμα, αφου αυτο το καλοκαιρι ξεκαθαριζουν (αναγκαστικα) πολλα πανω στο ροστερ/μπατζετ.

Μπορουν να φυγουν ακριβοι και μεγαλοι σε ηλικια παιχτες, να μειωθουν τα συμβολαια αλλων που επιθυμουν να παραμεινουν και να αποκτηθει νεο αιμα. Και τελικα να εχεις μια καλη ομαδα, οχι φαβορι, που να τρεχει σε ικανοποιητικοτατο μπατζετ.

 

Διοτι ο υποψηφιος επενδυτης αν ερθει τωρα τι θα παραλαβει?

Εναν Μητσο με 2εκ ευρω το χρονο και καμια 15ρια ακομα ατομα (με 20εκ μπατζετ για να τους κρατησεις) που θα ειναι ετοιμοι να αποχωρησουν, μεταξυ αυτων και ο Ζοτς. Δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα η καμμενη γη.

Ενω του χρονου μπορει να δει μια νεανικη δουλεμενη ομαδα με συμαζεμενο κοστος και κλειστα συμβολαια. Τοτε ναι, εχεις πιθανοτητες να πουλησεις κυριε Θαναση σε καλο επενδυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το καλυτερο που χουν να κανουν οι Γιαννακοπουλοι ειναι ν ακολουθησουν το παραδειγμα του ολυμπιακου.

Ο οποιος Ολυμπιακος ακολουθησε το παραδειγμα του Παναθηναικου οταν οι Γιαννακοπουλοι εκαναν αυτο που κανει ο Ολυμπιακος τωρα πριν απο 15 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομαδα με 4-5 καλους πιτσιρικαδες, εναν Μητσο, εναν Καιμακογλου, εναν Καλαθη και 2-3 ακομα μπορει να ειναι ανταγωνιστικη υπο τις οδηγιες Ζοτς.

 

του λέιτ, Ολοι οι καλοι πιτσιρικαδες παιζουν τωρα στον οσφπ. Ο μονος που μενει ειναι ο Χρυσικοπουλος που ειχε απειρους τραυματισμους φέτος, αντε και ο Γιανοπουλος που εδειξε καποια καλα δειγματα ή ο Γιανκοβιτς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του λέιτ, Ολοι οι καλοι πιτσιρικαδες παιζουν τωρα στον οσφπ. Ο μονος που μενει ειναι ο Χρυσικοπουλος που ειχε απειρους τραυματισμους φέτος, αντε και ο Γιανοπουλος που εδειξε καποια καλα δειγματα ή ο Γιανκοβιτς.

Οχι απαιραιτητα Ελληνες. Τοσους εχει εκει εξω.

 

Σαριτς, ακους?

Μοτεγιουνας, εσυ?

Βαλαντσιουνας?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απαιραιτητα Ελληνες. Τοσους εχει εκει εξω.

 

Σαριτς, ακους?

 

Μεχρι 6 ξενους μπορεις να εχεις και γενικότερα για να ερθει ξενος απο μικρός για να παιξει εκτος της χωρας του σημαινει ότι έχει απαιτησεις αρα μολις και αν γινει ονομα μπορει ανετα να την κανει για αλλου που πληρώνουν καλύτερα ή ΝΒΑ που δεν αποτελει καν επιλογη για οποιοδήποτε Ελληνα παιχτη. Αντιθετα Ελληνακια μπροστα στο ενδεχόμενο να φυγουν από τη χωρα και την αγκαλια της μαμακας παιζουν και με λιγότερα λεφτα (ενίοτε και με υποσχεσεις :P)..

Επίσης για να φερεις ταλεντο από εξω σημαινει ότι θα σκασεις και χρημα στην ομαδα, δεν ειναι Ελλάδα να γίνονται όλα στο παρασκήνιο π.χ. Τεοντοσιτς κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι 6 ξενους μπορεις να εχεις και γενικότερα για να ερθει ξενος απο μικρός για να παιξει εκτος της χωρας του σημαινει ότι έχει απαιτησεις αρα μολις και αν γινει ονομα μπορει ανετα να την κανει για αλλου που πληρώνουν καλύτερα ή ΝΒΑ που δεν αποτελει καν επιλογη για οποιοδήποτε Ελληνα παιχτη. Αντιθετα Ελληνακια μπροστα στο ενδεχόμενο να φυγουν από τη χωρα και την αγκαλια της μαμακας παιζουν και με λιγότερα λεφτα (ενίοτε και με υποσχεσεις :P)..

Επίσης για να φερεις ταλεντο από εξω σημαινει ότι θα σκασεις και χρημα στην ομαδα, δεν ειναι Ελλάδα να γίνονται όλα στο παρασκήνιο π.χ. Τεοντοσιτς κλπ.

Στην τωρινη φαση που διανυει ο ΠΑΟ για περιπτωσεις Πεκοβιτς πρεπει να ψαξει (και υπαρχουν, ανεφερα 3). Το ελληνικο μπασκετ δυστυχως στερειται απο prospects αυτη τη στιγμη και τα λιγα που υπαρχουν ειναι καπαρωμενα οπως ειπες.

 

Ο Κασσελακης και ο Παππας τι απεγιναν απο εκεινη τη θαυματουργη εθνικη ελπιδων? Ο πρωτος παιζει Ηλυσιακο μεταξυ φθορας και αφθρασιας, αλλα δεν εχω ιδεα τι κανει ο δευτερος.

 

Για 6 Ελληνες αν δεν βρεις αλλους αντιστοιχους και φθηνοτερους Ελληνες, κρατας: ΔΔ, Καλαθη (ενδεχομενως και τους 2), Καιμακο, Βουγιουκα και κανεναν Περπερογλου.

Και πονταρεις στο φιλοτιμο τους για μειωση μπατζετ πανω τους.

 

Τα bold imho ειναι οι απολυτες προτεραιοτητες, δεδομενης της μειωσης μπατζετ που θα υπαρξει. Βατες περιπτωσεις και value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απαιραιτητα Ελληνες. Τοσους εχει εκει εξω.

 

Σαριτς, ακους?

Μοτεγιουνας, εσυ?

Βαλαντσιουνας?!

Ποιον Βαλαντσιουνας?

Τον βασικο ψηλο των Ραπτορς που απλα δεν πηγε φετος λογω λοκ αουτ? Ξεχνα τον

 

Ντονατας με τα 1000. Παικτη που τον παιρνει ο Ζοτς, του κανει πλυση εγκεφαλου γιατι ειναι πιο ανωριμος και απο 8χρονο και σε 3 χρονια παει στο ΝΒΑ να του δωσουν 15 κιλα μυικο ογκο να σπερνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κασσελακης και ο Παππας τι απεγιναν απο εκεινη τη θαυματουργη εθνικη ελπιδων? Ο πρωτος παιζει Ηλυσιακο μεταξυ φθορας και αφθρασιας, αλλα δεν εχω ιδεα τι κανει ο δευτερος.

(...όχι "Ελπίδων", Εφήβων, και καπάκι "Νέων Ανδρών'". Δια την τάξιν και μόνο, ε)

 

 

Ο Παππάς ήταν -μετά από περσυνό τραυματισμό στην Ισπανία- εκτός για πολλούς μήνες. Σχεδόν χρόνο, μόνο με ατομικές προπονήσεις. Εντάχθηκε τον Φλεβάρη στον ΠΑΟΚ, έπαιξε μερικά ματς, έδειξε κάποια "θετικά στοιχεία", τηρουμένων των αναλογιών, κι έκτοτε...δεν ξανακοίταξα τον ΠΑΟΚ. Αν ο Κασέλ είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας -κάτι διάβασα πριν καιρό πάντως για περίπτωση να δοθεί δανεικός σε ιταλική- ο Παπ είναι μεταξύ φθοράς και αφασίας. Δυστυχώς, γιατί παρά τον εγωιστικό, και υπερφίαλο χαρακτήρα που είχε ενίοτε υποδείξει ως πιτσιρικέισον, είχε όντως ηγετικές τάσεις. Πριμαντόνα σα χαρακτήρας, σαν τον "αγαπημένο" σου Θεοδόση ας πούμε - στο περίπου (όχι ΤΟΣΟ ψώνιο δηλαδή). Ήξερε ενίοτε και πού να σταματήσει για να μη γαμήσει τελείως την ομάδα, και να στρέψει σε άλλα). Σε κατάλληλα χέρια, νομίζω θα είχε εξελιχθεί σε πολύ ουσιαστικό στοιχείο για την εθνική ανδρών μια μέρα. ΚΑΤΙ ΣΑΝ αντικατάστατης του Παπαλουκά (...μας κυβερνάνε οι παππάδες σ' αυτή τη χώρα τελικά...), τολμάω να πω. Ήξερε να δίνει ρυθμό και να "καθοδηγεί"/βοηθάει την ομάδα, ήξερε να συμπαρασύρει και άλλους μαζί του, ήταν και της αυτοθυσίας. "Υπερβολικός" και με τάσεις για ουάν-κιντ σόου (με την έννοια όμως "να τα προλάβει όλα", όχι να δειχτεί) - υπ' αυτήν όμως την έννοια, καμμία σχέση με την "ηρεμία" Παπαλουκά που είπα (διότι αν είσαι και Παππάς, δεν είσαι και Παπαλουκάς...).

 

Μ' άλλα λόγια, ολίγον "πατρική φιγούρα" μεν, αλλά...σταλινικών εκφάνσεων δε. Ή αλλιώς, ήρως. Κι όπως οι περισσότεροι  ήρωες, φουλ στην υπερβολή. Γι' αυτό και στον Κολοσσό δεν "πρόκοψε" ιδιαίτερα, καθώς οι ήρωες είναι συνήθως στρατηγοί (καλοί ή κακοί) και σπανιότερα φαντάροι (όπως πχ είναι ο άλλος...Παπάς, ο -Νικολάου) κι αν τους βάλεις να κάνουν φανταρικό, τους γάμησες... Νομίζω ότι μόνο κάποιος που ξέρει να δουλεύει με παιδιά, Ιβκοβιτς ας πούμε (να πούμε, γιατί δεν είναι 16-17 για να ωριμάσει με τον καιρό του μέσα σε "μικρή" ομάδα, είναι ήδη 22) θα μπορούσε να τον βοηθήσει ν' αποβάλλει γρήγορα (ο πούστης ο καιρός περνάει σφαίρα) τα κακά του και να βελτιστοποιήσει τα πολύ καλά του. Ως Μαρουσιώτης όμως, νομίζω προς Παναθηναϊκό κοίταζε ούτως ή άλλως. Αλλά ο ΠΑΟ δεν είναι για να φτιάξει παίχτες (και μάλιστα "κοντούς") όπως είναι στημένος. Είναι για να πάρει ήδη πολύ καλούς, και να τους "ξεζουμίσει" (με Ομπράντοβιτς ή χωρίς, ο οποίος δεν είναι "σχολείο για μικρούς", αλλά "σχολή για επαγγελματίες", if you know what I'm trying to say). Και μια και οι δρόμοι είναι 2 βασικά, δεν τον βλέπω να κάνει κάτι τον Νίκο (δεν βλέπω ιδιαίτερο λόγο να πει να τον "φτιάξει", ο Ντούσκο - έχει ήδη Μαντζάρε και Σλούκι, και η ομάδα αλλού είναι πια που πονάει). Δυστυχώς. Μόνο αν φάει καμμιά φλασιά από μόνος του, και σταδιακά με γαμηστερή ατομική δουλειά (ναι καλά, μιας και είναι αγριοπούλαρο, και χωρίς σωστή καθοδήγηση, τον πούλαρο), γίνει στην καλύτερη ένας μέσος "Ευρωπαίος μισθοφόρος"... Αλλά φοβάμαι πως θα εξαφανιστεί, και είναι κρίμα όπως το βλέπω προσωπικά, με όσα έχω διακρίνει σ' αυτόν, γιατί ξαναλέω είχε (και μάλλον ακόμη έχει) τσαγανό και στόφα οδηγητή/όρεξη νικητή. Και ΤΕΤΟΙΟΥΣ είναι που χρειαζόμαστε στο Ελλάντα για να ξανατραβάμε σε δόξες πού και πού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και οι 2 σε θεσεις που θα βρεις πολυ ευκολα να τους αντικαταστησεις, οποτε δε συμφερει να κατσεις να τους εξελιξεις. Undersized 4αρια και 2αρια σαν τον Παππα, κυκλοφορουν πολλα. Ακομα και ο βασιλειαδης, που ηταν τεραστιο ταλεντο, επρεπε να φτασει 28 για να θεωρειται αξιολογος παικτης. Γενικα οι Ελληνες παικτες δουλευοντα εαν σωματομετρικα και απο αποψη ταλεντου μπορουν να παιξουν στις θεσεις 1,3,5.

 

Αυριο θα δουμε τον καλυτερο Παο της χρονιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιου θινκ, Κρις; (περί ΠΑΟ λέω)

 

Εγώ πάλι "προφητεύω" έναν ΠΑΟ μουδιασμένο, καταβεβλημένο από μια αδικία και 2 ήττες, με όλα του τα γνωστά (και επαπειλούμενα μελλοντικά) προβλήματα, να είναι "Στο χείλος του γκρεμού". Αναρωτιέμαι μάλιστα αν ΗΔΗ "ολ' αυτά" ήταν λόγος για να ΜΗΝ περάσει από την ΤΣΣΚΑ (οι ρεφερήδες-ρεφερήδες, αλλά κι ο ΠΑΟ δεν ήταν το απόλυτο σκυλί που κάποτε ήταν. Νομίζω ΔΔ, ΜΜ και ΡΣ ήταν "αλλού", συγκριτικά...Μην πω για τον ΙΒ, όσο κι αν στον ημιτελικό, 3 φάουλ κυριολεκτικά με το καλησπέρα και μέσα σε πόσο, λιγότερο από λεπτό, ήταν χασαπομάχαιρο άνευ προηγουμένου).

 

Και για να μην παρεξηγηθώ από κανέναν, κάθε άλλο παρά το ΘΕΛΩ κάτι τέτοιο : προσωπικά θα ήθελα και τις δυό ομάδες στην καλύτερή τους φόρμα, τους διαιτητές να σφυρίζουν σαν αρειοπαγίτες, τα παιχνίδια να πάνε στα 5, οι παίχτες όλοι να χάσουν μέσα στην εβδομάδα της σειράς καμμιά 10αριά κιλά ο καθ' ένας από το ζόρι, να παιχτεί μπάσκετ που θα χορτάσουμε και θα κάνουμε καμμιά 10ετία να ξαναδούμε, και να κερδίσει ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ, όποιος κι αν θα σταθεί τέτοιος. Αλλά, για τους λόγους που προείπα, συν α) την "πείνα" του Ολυμπιακού (για πρωτάθλημα και δη κόντρα στον ΠΑΟ) β) τα "χρωστούμενα" από το κύπελλο (και από άλλα παλιότερα) γ) υποβοηθούμενα από το γαμημένο μομέντουμ και τις αυξημένες ορμόνες που κουβαλάνε λόγω της επιτυχίας (και δη της με συγκεκριμένο τρόπο), απλά...ΠΡΟΦΗΤΕΥΩ πως θα πάει 3-1 (διότι του πούστη, και καρκίνο να βγάλουνε όλοι οι πράσινοι, μαζί με τα τσικό και τους φροντιστές, παραμένουν ομαδάρα) και στην "καλύτερη" ακόμη και σουήπ....

 

 

 

 

*  Όσο για Παπ και Κασέλ, δεν ξέρω, δεν είμαι εντός εκτός και επί των πραγμάτων για να ξέρω τί παίζει από υλικό στις ομάδες. Το μόνο που ξέρω είναι ότι σαν έφηβοι, αυτοί οι 2 μαζί με τους 3 του ΟΣΦΠ, ξεχώριζαν αισθητότατα από τους υπολοίπους (και μιλάμε για άλλα καμμιά 20αριά παιδιά που είχα δει απ' το '08 μέχρι το '10 στις 2 ηλικιακές κατηγορίες). Μ' εξαίρεση τον Γιαννόπουλο ίσως, που έλεγε κι ο συνονόματός σου ο χχχ (ο Γιάνκοβιτς δε μ' είχε πείσει όσο κι αν μ' είχε ψήσει, ο Μπόγρης καλός και με προοπτική, αλλά για τη θέση που παίζει δύσκολη η καλή εξέλιξη για Έλληνα, ο Σαρικόπουλος σχεδόν μια απ' τα ίδια, και αν και καλύτερος ως "φόβητρο", με αδύναμη κίνηση, ο μικρότερος Χρυσικόπουλος επίσης δε μου γέμισε το μάτι για "σταρ".... Σταριλίκι, που οι πέντε προαναφερθέντες, το είχαν....). Απ' τη μια αν ήταν μόνο το ταλέντο, αυτή η χώρα θα είχε πάει μπροστά -είναι και τα βύσματα κτλ που μετράνε - απ' την άλλη το γεγονός ότι παρ' ό,τι πήγαν ως Έφηβοι στο Παγκόσμιο του '09, και καπάκι τους περίμεναν πώς και πώς να τους εντάξουν (τους 5-6 που λέμε) στην μεγαλύτερη ηλικιακά των Νέων Ανδρών γιατί ΗΤΑΝ καλύτεροι από τους μεγαλύτερούς τους που αντικατέστησαν (και βγάλαν ένα πρόγραμμα απίστευτου σκισίματος εκείνο το καλοκαίρι, "τρέχοντας" στην κυριολεξία απ' την μια άκρη της υδρογείου στην άλλη και δίνοντας απίστευτο αριθμό παιχνιδιών με επίσης απίστευτο ποσοστό νικών), όλο και κάτι λέει για την ποιότητά τους σε πανελλήνιο επίπεδο....ξερωγώ...; Τεσπα, μπορεί να λέω μαλακίες και όντως να υπάρχουν "πολλοί" (Έλληνες πάντα)  Κασελάκηδες και Παππάδες που να κάνουν παπάδες, αλλά είμαι της αίσθησης πως όχι, και πως τα συγκεκριμένα παιδιά (μαζί με τους 3 μικρούς γαύρους) ήταν και είναι "άλλη φάση"....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud o Παο μην εχεις καμια αμφιβολια πως θα ειναι φορμαρισμενος. Ειμαι 100% βεβαιος, πως ο Ομπραντοβιτς εχοντας επιγνωση των πραγματων και ξεροντας πως η ομαδα του ειναι αρκετα γερασμενη (καθως οι προσθηκες απεδειχθησαν ανεπαρκεις) εχει προετοιμασει απαντες για τους 2 αγωνες του Φαιναλ4 και για τους τελικους.

 

Προβλεπω μεγαλα παιχνιδια απο ΔΔ, Μπατιστ, Βουγιουκα, Καλαθη (σε αμυντικο ρολο τουλαχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδιο δεν ισχυει και για τον Ιφκοβιτς αλλα και για καθε ομαδα που καθε χρονο διεκδικει πρωταθλημα?

 

Σημερα αν δουμε κατι περιεργο ειπαμε ποιο θα ειναι. Να παρουσιαστει ο ΟΣΦΠ ξεφουσκωτος και αυτο ΑΝ συμβει.

Απο τον ΠΑΟ αναμενω μια αναλογη εμφανιση με την ΤΣΣΚΑ δηλαδη συγκεντρωμενοι, αμυντικα πολυ δυνατοι και με προβληματα στην επιθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kρις, εννοείται πως δεν μπορώ "να μην έχω αμφιβολίες", με αυτά που έγραψα. Όχι μόνο αμφιβολίες έχω, αλλά μην πω σχεδόν βεβαιότητα. Είναι φυσικά απλά αυτό που "προφητεύω" όπως είπα, και όχι αυτό που ΘΕΛΩ. Σα να βάζω λεφτά για στοίχημα σε αυτό (πράγμα που ποτέ δεν έχω κάνει, δεν είμαι άνθρωπος του τζόγου ούτε στο ελάχιστο, αλλά καταλαβαίνεις τί θέλω να πω : όπως θα διακινδύνευα λεφτά πάνω σε μία αίσθηση, έτσι "διακινδυνεύω" τα λόγια μου).

 

Κι εσύ όμως από την άλλη μεριά, όπως με καλείς "να μην έχω αμφιβολίες", αναγνώρισε πως το πώς ΔΕΙΧΝΟΥΝ τα πράγματα : κάνουν την κατάσταση να φαίνεται πολύ υπέρ του ΟΣΦΠ και ΠΟΛΥ κατά του ΠΑΟ. Για το τί τελικά θα κάνουν 29 νοματαίοι μέσα στο παρκέ βέβαια, θα φανεί στην πράξη απόψε κατά τα μεσάνυχτα (γι' αρχή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ο παιχνίδι θα ειναι πολυ δυσκολο για τον οσφπ αφου οπως ειπε ο Κρις ο Παο ειναι προετοιμασμένος για αυτά τα παιχνίδια. Φυσικά και ο Ιβκοβιτς την ιδια προετοιμασία έχει κανει, μονο που οι παιχτες του δεν ειναι το ίδιο έμπειροι και δεν ξερουν να διαχειριστουν ανάλογες καταστάσεις. Αν συνυπολογίσουμε και τη νικη στο Φ4 η λογική λέει ότι οι παιχτες του οσφπ ή θα μπουν με κεκτημένη ταχυτητα και μετά θα πέσουν σε αποδοση ή θα μπουν με το μυαλο στην κουπα και τα ξενυχτια και μετα θα ψαχνονται πάλι στο 30' να γυρισουν διψηφια διαφορα οπως και εκαναν με Σιενα 2 φορες και ΤΣΣΚΑ..

οπως και να εχει το προβαδισμα το εχει ο Παο απο αποψη συγκεντρωσης και θα το είχε ουτως ή αλλως λογω εμπειριας, στον Οσφπ πεφτει όλο το βαρος στον Ιβκοβιτς να μαζεψει την κατασταση.

btw αν δεν ηταν εντελώς ηλιθιοι και αχρηστοι στον ΕΣΑΚΕ το πρωταθλημα θα ειχε τελειωσει πριν το Φ4. παιζοντας 2 αγωνες κατα τη διαρκεια του τοπ-8 της Ευρωλιγκα (ετσι κι αλλιως δεν θα ειχαν απωλειες παο κ οσφπ) και τους υπολοιπους 1-3 οταν ξεκουράζονταν για 10 μερες πριν το Φ4..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ούτε 'συ (που είσαι και "ουδέτερος", οπαδικά) πιστεύεις πως τα "θέματα" (και οι ήττες) του ΠΑΟ, τον έχουν σιγά-σιγά επηρρεάσει (ήδη τα παιχνίδια με τη Μακάμπι ήταν ενδεικτικά της "πτώσης", νομίζω), και απλά πιστεύεις στην "απειρία" και τον "ενθουσιασμό" του ΟΣΦΠ "λόγω κούπας" (όχι απίθανο σαν σενάριο το να πάρουν τα μυαλά αέρα, συμφωνώ); Ο Ολυμπιακός ΔΕΝ είναι "νεανική ομάδα". Ούτε ο τιμονιέρης του είναι νέωψ, ούτε ο αρχηγός του, ούτε οι ξένοι του (δεν είναι βέβαια καν καραβανάδες, πόσο μάλλον παλαιοκαραβανάδες σαν του ΠΑΟ), ούτε ο MVP του, ο Άντιτς τί να λέμε-είναι γερόλυκος, οι 3 μικροί του εκτός του ότι αποδείξανε δια τυμπανοκρουσιών ότι στα μεγάλα παιχνίδια δεν κολλάνε, έχουν περάσει τα προηγούμενά τους χρόνια παίζοντας παιχνίδια παγκοσμίως υψηλοτάτου επιπέδου και κερδίζοντάς τα μάλιστα - ειδικά ο Παπανίκ "έγινε άντρας" και με τη βούλα νομίζω, το βράδυ της Κυριακής... Ακόμη κι ο πεθαμένος Λάζος, είναι δεινόσαυρος... Ο μόνος "εκτός κλίματος" είναι ο Κέσελ, όπως το βλέπω (ο οποίος πάντως, το μαν-του-μαν του ΕΣΤΩ, το παίζει). Ποιός είναι λοιπόν ο "άπειρος"; Ή μιλάμε μόνο για τον Γκετσεβίτσιους...; ). *

 

Ξαναλέω, προφητείες είναι όλα όσα λέμε, τί ΘΑ γίνει κανείς δεν ξέρει, αλλά έστω και γι' αυτά που "περιμένουμε", δεν πρέπει να έχουμε κάποια δεδομένα από πίσω να τα υποστηρίξουμε κάπως; Προσωπικά δεν με καλύπτει το "ο ΠΑΟ είναι προετοιμασμένος γι' αυτά τα παιχνίδια". Μήνινγκ; Τί "διαφορετικό" έχει κάνει; Έχει φάει σπανάκι....; Δεκτά τα 6 και τα 13 της νεότερης ιστορίας, και το σερί των -πολλών- τελευταίων ετών, αλλά το μπακράουντ ΔΕΝ είναι που φέρνει νίκες από μόνο του, όταν μάλιστα διάφορα -πολλά- δεδομένα έχουν αλλάξει κατά πολύ, στο παρόν...

 

*...κι αν συνυπολογίσει κανείς την περίφημη "χημεία" που διατείνονται από τότε που μπήκε το 2012, την οποία πάντως ΕΧΟΥΜΕ δει στην πράξη, ε....

 

Για 'μένα, αν κολλήσει ο ΟΣΦΠ, πιθανολογώ ότι θα είναι από μαλακίες του Σπαμούλη (sic). Aν και, ΕΣΧΑΤΩΣ, και ο ίδιος έχει δείξει να είναι ολίγον τί πιο προσγειωμένος - ο δε Ντούσκο δείχνει να τον "ελέχγει", σχετικά επαρκώς (και μάλιστα να τα βγάζει ΜΙΑ ΧΑΡΑ πέρα, όταν τον μαζεύει απ' το παρκέ).

 

Από την αντίπερα όχθη, ΠΟΙΟΝ έχετε δει "να το 'χει" τον τελευταίο καιρό, πέραν των Ζοτς, Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους; Εγώ κανέναν. Για να κάνει κάτι, όπως το βλέπω, πρέπει για άλλη μια φορά στη ζωή του ο ΔΔ να μεταμορφωθεί σε Σούπερ Παοτόνικ (sicX2) και κάτι παραπάνω. Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...