Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός (2011-2012)


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Lold

 

Επειδή μάλλον κάποιοι τόσα χρόνια ζούνε στο ροζ συννεφάκι τους και τρώνε το κουτόχορτο αμάσητο, να παραθέσω τον διάλογο από τη δίκη της 17Ν σχετικά με μια ιστορία που είναι πασίγνωστη στους Κρητικούς και όχι μόνο:

 

 

Δικη 17Ν - 28-3-2006

Υπόθεση Βαρδή Βαρδινογιάννη. [Ριψη ρουκετών στο αυτοκίνητό του, το 1990]

 

Μερικά αποσπάσματα:

 

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Να σας δηλώσω, ό,τι κίνητρα κι αν πουν ότι είχε η 17Ν για να με χτυπήσουν, να τα δεχτούμε, δε μ' ενδιαφέρει. Ήταν δικό τους θέμα, δική τους απόφαση, παράνομη, οτιδήποτε, αντιεθνική, ανήθικη και οτιδήποτε είναι. Από κει και πέρα τι δικαιολογίες θέλουν να βρουν, ας βρουν ελεύθερα όσες θέλουν. Θεωρητικά όσες θέλουν. Ξεχάσατε να πάρετε την ιστορία μου στο Ναυτικό, είχα τιμωρήσει πολλούς ανθρώπους.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Έχετε φύγει το '67, θα σας ρωτήσω τώρα, από το '67 μέχρι το '70 που φτιάχνεται η Motor Oil.

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Με έδιωξε η Επανάσταση.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Θα σας ρωτήσω τι έχει συμβεί και βρίσκεστε με ένα τέτοιο τεράστιο κεφάλαιο στα χέρια σας. Αλλά προτού φθάσω εκεί, επιμένω να ρωτήσω: Στους Καλούς Λιμένες της Κρήτης, της νότιας Κρήτης, ενεργοποιείται η εταιρεία ΣΕΚΑ. Είναι εταιρεία του ομίλου Βαρδινογιάννη, των Αφων Βαρδινογιάννη. Είναι γεγονός, είναι αλήθεια;

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Μην απαντάτε.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Γιατί κ. Πρόεδρε; Πώς δε μας ενδιαφέρει κ. Πρόεδρε;

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Δική μας είναι η εταιρεία.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Αγοράσατε μια μεγάλη έκταση στους Καλούς Λιμένες;

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Το 1960.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Μην απαντάτε κ. μάρτυς.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Αγοράσατε μια μεγάλη έκταση και εκτοπίσατε από τα σπίτια τους ανθρώπους...

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Κανένα δεν εκτοπίσαμε.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Τους ανθρώπους της περιοχής...

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Μην απαντάτε κύριε.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Κύριε Βαρδινογιάννη ο Γιάννης Κοτσάκης ήταν Κοινοτάρχης της περιοχής που αντιστάθηκε στα σχέδιά σας για την αρπαγή της γης στους Καλούς Λιμένες και την εγκατάσταση του κέντρου ανεφοδιασμού της Μεσογείου. Ο άνθρωπος αυτός βρέθηκε δολοφονημένος, το ξέρετε; Γιατί ενοχλείστε όταν ακούτε το όνομά του;

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Δεν ενοχλούμαι καθόλου.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Ενοχλείστε και λέτε ότι δεν πρέπει να το θίγουμε.

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Το ξέρετε ότι βρέθηκε δολοφονημένος; Δολοφονήθηκε μπροστά στην οικογένειά του.

Δ. ΚΟΥΦΟΝΤΙΝΑΣ: Δολοφονήθηκε μπροστά στην οικογένειά του με φριχτό τρόπο.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Μην απαντάτε κύριε...

 

Δ. ΚΟΥΦΟΝΤΙΝΑΣ: Ο ίδιος ο κ. Βαρδινογιάννης είπε «δε θα βγείτε έξω; Θα δείτε τι θα σας κάνω...» Με τον ίδιο τρόπο που έκανε και στον Κοτσάκη.

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Σας το ξαναλέω πάλι άμα θέλετε...

 

Δ. ΚΟΥΦΟΝΤΙΝΑΣ: Το επαναλαμβάνει, τον ακούτε. Και το είπε και στην πρώτη δίκη, «αν σας έβρισκα τι θα σας έκανα...»

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Ακριβώς...

 

Δ. ΚΟΥΦΟΝΤΙΝΑΣ: Δείτε πώς ένας γκάγκστερ αντιλαμβάνεται τους νόμους!

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Μη διακόπτετε κ. Κουφοντίνα.

 

Α. ΛΥΚΟΥΡΕΖΟΣ: Ένας δολοφόνος πώς τους αντιλαμβάνεται;

 

Δ. ΚΟΥΦΟΝΤΙΝΑΣ: Μη μπούμε σ' αυτή την κουβέντα?

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Ο κ. Λυκουρέζος παρεμβαίνει στο διάλογο ανεπίτρεπτα θα έλεγα. Θα ανακαλέσω όσα είπα προηγούμενα. Κύριε μάρτυς η εταιρεία ΣΕΚΑ δραστηριοποιήθηκε στην Κρήτη με κεφάλαια από δανεισμό από αμερικανική τράπεζα;

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Μην απαντάτε κύριε.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: 36 εκατομμύρια με υποθήκευση μίας βραχονησίδας αξίας 75 χιλιάδων δραχμών.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Τι να τα κάνουμε αυτά κυρία Συνήγορε;

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Ενδιαφέρει κύριε Πρόεδρε.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Τι να τα κάνουμε;

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Θα σας τα δώσω, θα είναι και αναγνωστέα.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Ότι θέλετε δώστε μας να τα αναγνώσουμε, αλλά εδώ τώρα τι σημασία έχουν αυτά;

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Σας έχω πει ότι σε αυτή την αίθουσα παρελαύνουν οι μεγαλύτερες οικογένειες του τόπου και οι ισχυρότεροι παράγοντες της οικονομικής και της πολιτικής ζωής. Νομίζω ότι αυτό είναι μία σημαντική διάσταση της δίκης και θα πρέπει να μην κλείνετε τα μάτια σας, θα πρέπει να αφήσετε να διερευνηθεί.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Ποια είναι σημαντική δηλαδή;

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Το γεγονός ότι από αυτή την αίθουσα παρελαύνουν οι σημαντικότεροι παράγοντες της οικονομικής και πολιτικής ζωής του τόπου.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Δεν είναι μέλη της κοινωνίας αυτής οι οικονομικοί παράγοντες κυρία Συνήγορε;

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Σας είπα εγώ ότι παρελαύνουν άνθρωποι εκτός κοινωνίας;

 

Δ. ΚΟΥΦΟΝΤΙΝΑΣ: Ισχυρότατα μέλη.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Ορίστε.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Από ποια πλευρά όμως της κοινωνίας και ενάντια σε ποια άλλη πλευρά της κοινωνίας; Αυτό θα το διερευνήσουμε και να το επιτρέψει το Δικαστήριό σας να διερευνηθεί γιατί αφορά.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Δεν ξέρω τι εννοείτε.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Ναι, η ερώτησή μου είναι η ΣΕΚΑ και η βάση ανεφοδιασμού πλοίων με πετρέλαιο στη Νότια Κρήτη στους Καλούς Λιμένες δημιουργήθηκε με δάνειο από αμερικανική τράπεζα;

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Μην απαντάτε κύριε μάρτυς.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Ανεφοδιαζόταν εκεί τα πλοία του αμερικανικού στόλου;

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Εγώ για να σας απαντήσω σε αυτό..

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Μην απαντάτε κύριε μάρτυς.

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Θα απαντήσω, δεν μπορώ κύριε Πρόεδρε.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Εγώ λέω να μην απαντήσετε κύριε μάρτυς.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Γιατί τον προστατεύετε κύριε Πρόεδρε; Τι φοβάστε; Φοβάστε να μας απαντήσει αν ήταν με αμερικανικά συμφέροντα η δημιουργία μιας βάσης ανεφοδιασμού, για να χτυπάνε τα πλοία τα αμερικάνικα στο Ιράκ ή όπου αλλού χρειαζότανε κάθε φορά, στη Μέση Ανατολή; Δεν ήταν το Ιράκ τότε, στη Μέση Ανατολή.

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Εγώ θέλω κύριε Πρόεδρε να σας πω κάτι άλλο. Μετά το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, αυτή η κατηγορουμένη η Αμερική μας έσωσε την Ελλάδα εδώ πέρα, έτσι; Για να πω κι εγώ για τον έκτο στόλο. Μας έστειλε τρόφιμα, μας βοήθησε οικονομικά, μας βοήθησε ηθικά, μας βοήθησε να μην καταλάβουν οι κομουνιστές..

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Μας έδωσε και λεφτά, δάνεια.

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Οι κομμουνιστές να πάμε στον Στάλιν και τα λοιπά.

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Μας έδωσαν και δάνεια, για πείτε τα. Αυτά ρωτάω κι εγώ.

 

Δ. ΚΟΥΦΟΝΤΙΝΑΣ: Έκανε και την επανάσταση όπως είπατε.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Υπάρχουν κι άλλες απόψεις.

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Σεβαστές. Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Αυτές είναι οι απόψεις της άλλης πλευράς, αλλά μην εμπλακούμε όμως σε αυτή τη διαδικασία.

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Τώρα έχουμε αυτή την υπόθεση να εξετάσουμε.

 

Β. ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ: Αλλά δεν μπορούμε να κουβεντιάζουμε τώρα για τον έκτο στόλο ανεφοδιάζετο το 1961...

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Όχι το 1961, το 1990 σας χτυπάνε κύριε Βαρδινογιάννη. Το 1990 σας χτυπάνε κι είναι διαφορετικός ο ρόλος και ούτως ή άλλως είναι πάντα γνωστός. Ποιος ήταν ο ρόλος του έκτου στόλου στη Μεσόγειο;

 

Ι. ΓΙΑΝΝΙΔΗΣ: Τώρα είναι ερώτηση για τον κύριο Βαρδινογιάννη;

 

Ι. ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ: Όχι δεν είναι ερώτηση για τον κύριο Βαρδινογιάννη, είναι σαφές. Ξέρετε μήπως από ποιον μετατέθηκε ο Ανθυπαστυνόμος Ασφαλείας Ηρακλείου Χαριτάκης ο οποίος διερευνούσε την υπόθεση της δολοφονίας Κουτσάκη; Ξέρετε από ποιον και γιατί μετατέθηκε και εγκατέλειψε την έρευνα;

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Μην απαντάτε κύριε μάρτυς.

 

http://paragka.blogspot.com/

 

 

Και μετά από όλα αυτά κάποιοι μιλάνε για δολοφόνους, προδότες της χώρας, κλέφτες κλπ.

 

Όλα τα παραπάνω από έναν και μόνο άνθρωπο, από μία και μόνο οικογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε, ναι, έγινε γαύρος ο κουμπουράς ο καπετάνιος.

 

Ομάδα με πρόεδρο τον βασιλιά δεν δικαιούται να ομιλεί για τπτ.

 

Η πλάκα είναι που λέει ο άλλος ότι ήμουν αγέννητος το 87.

Μέσα έπεσες, να σου φέρω να μου πεις και το φλυτζάνι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lold

 

Επειδή μάλλον κάποιοι τόσα χρόνια ζούνε στο ροζ συννεφάκι τους και τρώνε το κουτόχορτο αμάσητο, να παραθέσω τον διάλογο από τη δίκη της 17Ν σχετικά με μια ιστορία που είναι πασίγνωστη στους Κρητικούς και όχι μόνο:

 

 

 

 

 

Και μετά από όλα αυτά κάποιοι μιλάνε για δολοφόνους, προδότες της χώρας, κλέφτες κλπ.

 

Όλα τα παραπάνω από έναν και μόνο άνθρωπο, από μία και μόνο οικογένεια.

 

 

Καμία σχέση με το ποδόσφαιρο, λόγος στυγνών φονιάδων που είναι γνωστό πως υπάκουαν εντολές του Κρόκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για τα ραντεβουδάκια στη Λαύριου, να σου θυμίσω ότι του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ.

 

Κατά τ' άλλα, άσχετα, ξεάσχετα με το ποδόσφαιρο, αυτός ο άνθρωπος σας χρηματοδοτεί δεκαετίες τώρα, συνεπώς καλό είναι να μην προσπαθείς να κρυφτείς πίσω από το δαχτυλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ναι, έγινε γαύρος ο κουμπουράς ο καπετάνιος.

Εμ τι ειναι

Ομάδα με πρόεδρο τον βασιλιά δεν δικαιούται να ομιλεί για τπτ.

Νταξει, Κοσκωτας, Σαλιαρελης, Πρακτορας, Χοντρος. Εισαι ωραιος

Η πλάκα είναι που λέει ο άλλος ότι ήμουν αγέννητος το 87.

Μέσα έπεσες, να σου φέρω να μου πεις και το φλυτζάνι?

Γιατι, επιτρεπεται να πινεις καφε στην ηλικια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για τα ραντεβουδάκια στη Λαύριου, να σου θυμίσω ότι του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ.

 

Δεν ειδα κανα γαυρο νεκρο ομως

 

Ποια 17Ν ρε γαυρε?

Χαχα, 17Ν. Κατσε να σου πω τη Χιονατη να σε παρει ο υπνος

 

Ο αλλος διελυσε τη χωρα, ειχες τον Τζιοβανι αλλα τωρα μας γλεντανε οι τροικανοι, συγχαρητηρια, πρακτοραρα λεμε

 

Ειμαι σιγουρος οτι εσυ τον παρακατω τον παιρνεις σοβαρα

http://www.youtube.com/watch?v=Fese28fn3aM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ τι ειναι

 

Έλα ρε, και το θυμήθηκες τώρα ε? Θυμάμαι τότε το 96 τις μεγαλειώδεις πορείες που έκανες στην Αλεξάνδρας για να φύγει η γαυροοικογένεια από την ομάδα σου και να σταματήσει να την κρατά καθηλωμένη στο πάτωμα, ενώ μπορούσε να απογειωθεί. :rolleyes:

 

Νταξει, Κοσκωτας, Σαλιαρελης, Πρακτορας, Χοντρος. Εισαι ωραιος

 

Όλοι μαζί δεν κλάνουν μία μπροστά στην φαμίλια.

 

Γιατι, επιτρεπεται να πινεις καφε στην ηλικια σου?

 

Καμιά μπύρα 13 εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρεσει που τσακωνεστε για το ποιος ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟΣ παραγοντας ειναι πιο βρωμικος. Λες και εχει καθαρους. Μεχρι και στη Γ Εθνικη υποκοσμος ειναι οι προεδροι ως επι τον πλειστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τη 17Ν Ο Κόκκαλης την ήλεγχε ε?

 

Ρε τι μαθαίνει κανείς τη σήμερον ημέρα. Και οι εξωγήινοι κολλητοί του Κόκκαλη είναι.

 

Η 17-Ν που παραθέτεις παραπάνω τα έλεγε...

 

Μ'αρεσει που τσακωνεστε για το ποιος ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟΣ παραγοντας ειναι πιο βρωμικος. Λες και εχει καθαρους. Μεχρι και στη Γ Εθνικη υποκοσμος ειναι οι προεδροι ως επι τον πλειστον.

 

Ο Γόντικας είναι καθαρός αφού... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε, και το θυμήθηκες τώρα ε?

 

Εγω το λεω καιρο. Ψαξε αλλου.

 

Όλοι μαζί δεν κλάνουν μία μπροστά στην φαμίλια.

Χαχαχα, βγαλε αλατι, λυσσα το εκανες :mrgreen:

 

Καμιά μπύρα 13 εύκολα.

Ρε εχεις διαβασει ή δεν θα γραψεις τιποτα παλι αυριο στο φροντιστηριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...