Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακός (2011-2012)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να θέσω τρία ερωτήματα έτσι για να σπάσουμε πλάκα με την οργάνωση της ομάδας:

 

α)Πόσοι παίχτες ανήκουν στον Ολυμπιακό(θέλω και τους δανεικούς και που παίζει ο καθένας από αυτούς)

β)Πόσοι παίχτες όντως μπορούν να προσφέρουν στον Ολυμπιακό από την σούμα που θα προκύψει.

γ)Πόσοι παίχτες ήρθαν την σεζόν 2010-2011 και 2011-2012

 

Δεν χρειάζεται να το ψάξεις και πολύ. Φέτος όλες οι μεταγραφές που γίνανε αποδεικνύονται αποτυχία. Αντίθετα, πέρυσι βγήκαν ανέλπιστα πολλές από τις μεταγραφές λύρα εκατό. Μιραλας, Ιμπαγασα, Φουστερ, Τζιμπουρ, Μοντεστο, Χολεμπας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τέτοιο μίσος και τέτοια απέχθεια για τον Βαλβερδε ρε παιδί μου? Ειλικρινά πιστεύεις ότι δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα καλό? Στην ευρωπη φέτος δεν είδες μπαλίτσα? Πέρυσι από εκεί που ήμασταν στα πρόθυρα "διάλυσης" μετά την καταστροφική χρονιά του Ζικο δεν είδες τίποτα το θετικό?

Ναι οκ, είναι 3-4 ματς τώρα που η ομάδα είναι ντεφορμέ και οκ καταλαβαίνω να μην σου αρέσει σαν προπονητής, αλλά πως δικαιολογείτε τόσο μίσος?

 

Για να καταλάβω την λογική σου, τα τελευταία χρόνια ποιος θεωρείς ότι ήταν ο καλύτερος προπονητής που πέρασε από τον Ολυμπιακό?

Άρχοντα ξέρεις πολύ καλά τα τελευταία 20 και παραπάνω χρονια ο Ολυμπιακός δεν είχε ποτε έναν σοβαρό προπονητή.Υπό αυτό το πρίσμα ο Ερνέστο όντως είναι ο κορυφαίος μας.Παρότι δουλεύει πολύ δεν μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω στην ομάδα.Για πολλούς λόγους έχω πολλές αμφιβολίες αν μπορεί να κάνουμε κάτι σπουδαίο με αυτόν στην Ευρώπη.Μακάρι εφέτος να "διαψευτw" πανηγυρικά.Επιπλέον που εμενα με ενοχλεί πολύ είναι η αδιαφορία να δουλέψει με Έλληνες και νεαρούς.

 

Μην ξεχνάμε ότι πολλοί φίλοι του παο τον συμπαθούν.Ύποπτο! :devil:

Φιλικά!

 

Δεν χρειάζεται να το ψάξεις και πολύ. Φέτος όλες οι μεταγραφές που γίνανε αποδεικνύονται αποτυχία. Αντίθετα, πέρυσι βγήκαν ανέλπιστα πολλές από τις μεταγραφές λύρα εκατό. Μιραλας, Ιμπαγασα, Φουστερ, Τζιμπουρ, Μοντεστο, Χολεμπας...

Από τύχη μονο ο Φουστερ είναι δικια του επιλογή.{tou Ernesto}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάνει... λιμάνι ο Κάρολ!

 

Δε νομιζω να ερθει αυτος να κανει το δευτερο τερματοφυλακα ...

Δε νομιζω να ερθει καν δλδ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάνει... λιμάνι ο Κάρολ!

 

Δε νομιζω να ερθει αυτος να κανει το δευτερο τερματοφυλακα ...

Δε νομιζω να ερθει καν δλδ ...

Μεγάλη επένδυση για το μέλλον η μεταγραφή του 34 ετών Karol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχοντα ξέρεις πολύ καλά τα τελευταία 20 και παραπάνω χρονια ο Ολυμπιακός δεν είχε ποτε έναν σοβαρό προπονητή.Υπό αυτό το πρίσμα ο Ερνέστο όντως είναι ο κορυφαίος μας.Παρότι δουλεύει πολύ δεν μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω στην ομάδα.Για πολλούς λόγους έχω πολλές αμφιβολίες αν μπορεί να κάνουμε κάτι σπουδαίο με αυτόν στην Ευρώπη.Μακάρι εφέτος να "διαψευτw" πανηγυρικά.Επιπλέον που εμενα με ενοχλεί πολύ είναι η αδιαφορία να δουλέψει με Έλληνες και νεαρούς.

 

Μην ξεχνάμε ότι πολλοί φίλοι του παο τον συμπαθούν.Ύποπτο! :devil:

Φιλικά!

 

Θεωρείς τον Βαλβερδε ως τον καλύτερο προπονητή που είχε ο Ολυμπιακος τα τελευταία χρόνια και παρόλα αυτα μέσα σε λίγες γραμμές τον έχεις αποκαλέσει:

 

Τραγικό

Μιζαδόρο

Ανίκανο

Κουράδα

Μικρο

 

Δηλαδή για τους άλλους προπονητές τι ελεγες? :-D

 

Πίστεψε με σε αυτό. Οι Παναθηναϊκοί αναγνωρίζουν ότι ο Βαλβερδε είναι καλός προπονητής, προφανώς και δεν θα στο πούνε βέβαια. Φυσικά και οι περισσότεροι Ολυμπιακοί το αναγνωρίζουν. Για κάποιο λόγο πάντως υπάρχουν και αρκετοί που πραγματικά τον μισούν.

Είναι πραγματικά περίεργο αυτό που συμβαίνει με τον Βαλβερδε, η θα τον μισούν η θα τον γουστάρουν. Μέση λύση δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μεταγραφη ειναι. θα καθισει στον παγκο χωρις να βγαλει αχνα, οποτε του ζητηθει θα του προσφερει, δεν θα κλεισει την πορτα βασικου στον μεγερι, και θα μαθει πολλα πραγματα στον μικρο.

 

Για να μην βαλω και το οτι μπορει να συνεισφερει απο αλλη θεση στο μελλον, οπως προπονητης τερματοφυλακων π.χ. πεντε πραγματα παραπανω απο τον ραντο τα ξερει πιστευω...

 

Εσεις, περιμενετε τον κασιγιας για δευτερο... τοσα ξερετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, δεν υπάρχει λόγος να πάει για βασικό τερματοφύλακα από την στιγμή που ο Μεγερι τα πηγαίνει καλά. Ας τον αφήσουμε μέχρι το τέλος της σεζόν να δούμε πως θα τα πάει και αν δεν μας κάνει για βασικός, παίρνουμε κάποιον το Καλοκαίρι. Εδώ άλλοι παίζουνε με 17χρονους...

 

Εκεί που η ομάδα θέλει σίγουρα ενίσχυση είναι στο δεξί άκρο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ασχολούνται. Αφού βλέπεις ότι ο Βαλβερδε κάθε φορά παιδεύεται. Πότε βάζει τον Φουστερ, πότε τον Φετφατζιδη, πότε τον Αμπντουν, πότε αλλάζει θέση στον Μιραλας... και δεν του έχει βγει ΤΙΠΟΤΑ μέχρι στιγμής. Φαίνεται ξεκάθαρα ότι χρήμα δεν παίζει, μην γελιόμαστε, αλλά ας ψάξει τουλάχιστον για έναν δανεικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να θέσω τρία ερωτήματα έτσι για να σπάσουμε πλάκα με την οργάνωση της ομάδας:

 

α)Πόσοι παίχτες ανήκουν στον Ολυμπιακό(θέλω και τους δανεικούς και που παίζει ο καθένας από αυτούς)

β)Πόσοι παίχτες όντως μπορούν να προσφέρουν στον Ολυμπιακό από την σούμα που θα προκύψει.

γ)Πόσοι παίχτες ήρθαν την σεζόν 2010-2011 και 2011-2012

 

Θα απαντήσω μόνος μου.

 

α)27 παίχτες

 

 

 

α)Μπάλαζ Μέγιερι,Φράνκο Κοστάνσο,Ιωσήφ Δασκαλάκης,Νίκος Παπαδόπουλος

 

Γιώργος Βαλεριάνος,Χοσέ Χολέβας,Γιάννης Ποτουρίδης,Ιβάν Μαρκάνο,Όλοφ Μέλμπεργκ,Αβραάμ Παπαδόπουλος,Γιάννης Μανιάτης,Φρανσουά Μοδέστο,Αναστάσιος Παπάζογλου,Βασίλης Τοροσίδης

 

Τζαμέλ Αμπντούν,Φρανθίσκο Γέστε,,Αριέλ Ιμπαγάσα,,Ζαν Μακούν,,Βιθέντε Μόνχε,,Πάμπλο Ορμπάιθ,Λιούμπομιρ Φέισα,Γιάννης Φετφατζίδης,Νταβίντ Φουστέρ,

 

Κέβιν Μιραλάς,Ραφίκ Τζιμπούρ,Μάρκο Πάντελιτς,Ντιόγκο Λουίς Σάντο

 

 

+ 11 Δανεικοί

 

 

 

Γιάννης Ζαραδούκας,Φρανθίσκο Χαβίτο,Κωνσταντίνος Μήτρογλου,Σουμπίνιο,Ανδρέας Τάτος,Αλεξάνταρ Κατάι,Πέταρ Γκρμπιτς,Βάντερσον,Λεάντρο,Γιώργος Νικλητσιώτης,Ανδρέας Βασιλόγιαννης

 

 

Το συνολάκι 38 παίχτες

 

Το β το αφήνω στην κρίση του καθενός.Για τα δικά μου δεδομένα με το ζόρι ο αριθμός φτάνει στους 17 παίχτες

 

γ)Την σεζον 2010-2011 ο Ολυμπιακός απέκτησε 14 παίχτες και αποδέσμευσε 15

Την σεζόν 2011-2012 ο Ολυμπιακός απέκτησε 15 παίχτες και αποδέσμευσε 9.

 

Και αναρωτιέμαι εγω τώρα:

 

Πότε ο Ολυμπιακός έγινε Μπαρτσελόνα ή Μάντσεστερ ώστε να διαθέτει 40 παίχτες στο δυναμικό του και να έχει την οικονομική πολυτέλεια να μοιράζει παίχτες δεξιά και αριστερά?

 

Μήπως θα ήταν προτιμότερο αντί να πληρώνεις συμβόλαια 20-25 παιχτών αμφιβόλου αξίας (συμπεριλαμβάνονται κάτι γατάκια τύπου Μόνχε,Αμπντούν,Γέστε κτλ )να τα δαπανήσεις σε 5-7 πραγματικούς ενδεκαδάτους παίχτες ?

 

Βάθος στο ρόστερ και φούτσες μπλε.Έλειψαν Ιμπαγάσα,Ορμπαϊθ και τα μάτια μας πονάνε.

 

ΥΓ: ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ (ΟΧΙ ΟΛΟΙ) ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΠΑΘΑ ΜΕ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΤΣΙΟ ΚΤΛ.ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΗΤΑΝ ΜΕ ΑΕΚ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΚΑΙ HΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ + 5 (ΘΕΩΡΌΝΤΑΣ ΠΩΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΑ ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ) ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ.

Οχι δεν κόλλησε το Caps Lock στο Υ.Γ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι δεν συμφωνω. και ειδικα στο θεμα των ελληνικων ταλεντων. Προσεξε να δεις:

 

Απο τους παραπανω που αναφερεις, οι περιπου 20 ειναι "νεαροι" η γυρω στα 20 τελος παντων, ελληνες με ελαχιστους ξενους που ητε εδειξαν καλα στοιχεια στις ομαδες τους, ητε ξεκινησαν απο τα τσικο.

 

Για αυτους τους παικτες, εξαιρωμενων καποιων απο αυτους, το κοστος αποκτησης τους ηταν μηδαμινο. Το κοστος επισης των μισθων τους επισης. Ολοι οι 20 αυτοι, ζητημα να παιρνουν 5 εκ.

 

Αλλα, απο τους 20 αυτους, ηδη εχεις βγαλει τα λεφτα σου. Μεγερι, μανιατης, φετφα, μητρογλου εχουν μια αξια οσο τα λεφτα που δαπανησες (μην σου πω και παραπανω), ενω υπαρχουν ακομα παικτες που μπορουν να προσφερουν (παπαζογλου, ζαραδουκας) και να αναπτυχθουν (σουμπινιο, τατος, ποτουριδης). Και φυσικα χωρις να βαζουμε μεσα παικτες που το μελλον τους ειναι αγνωστο, και δεν ξερεις που μπορουνε να φτασουν (τα σερβακια, ποτουριδης, οι βραζιλιανοι κλπ).

 

Η γνωμη μου ειναι οτι ετσι κανουν οι μεγαλες ομαδες. Ετσι εκαναν παντα π.χ. ιντερ-πορτο-μιλαν και ετσι πρεπει να κανεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δανεικοί και "δανεικοί".Και εξηγώ:

Δανεικοί ήταν π.χ ο Bruno Alves και ο Paulo Assunção οι οποίοι έβγαλαν μάτια στην Αεκ.Στην δική μας περίπτωση υπάρχουν δανεικοί που δεν μπορούν να πρωταγωνιστήσουν ούτε σε ομάδες επιπέδου Λεβαδειακό‎ς/Δόξα Δράμας.Πως αυτοί οι παίχτες θα μπορέσουν να κάνουν πρωταθλητισμό ?

 

Σε κάποιους από τους παίχτες που αναφέρεις δεν μπορώ να διαφωνήσω.Γυαλίζουν όμως πάγκο καθώς πρέπει να βολευτούν παίχτες επιπέδου Μαρκάνο.

 

Επίσης να αναφέρω πως ένας παίχτης επιπέδου Γκαλέτι π.χ μπορεί να προσφέρει πολλά στο Φετφατζίδη.Να λειτουργήσει ως πρότυπο.Τώρα να αναλάβει αυτόν τον ρόλο ποιος? Ο Αμπντούν ή ο Χαβίτο? (Οι μοναδικοί παίχτες με προσωπικότητα αυτή τη στιγμή στον Ολυμπιακό είναι ο Μέλμπεργκ και ο Ιμπαγάσα.Από εκεί και πέρα το χάος)

 

Εδώ εμείς λειτουργούμε με στυλ παιδομαζώματος.Όποιος είναι ελεύθερος του προσφέρω συμβόλαιο στον Ολυμπιακό για να μην τον αποκτήσει κάποιος άλλος.

 

Η γνωμη μου ειναι οτι ετσι κανουν οι μεγαλες ομαδες. Ετσι εκαναν παντα π.χ. ιντερ-πορτο-μιλαν και ετσι πρεπει να κανεις..

Οι μεγάλες ομάδες έχουν και ένα οικονομικό background,η επιβίωση τους δεν εξαρτάται με τόσο άμεσο τρόπο από την κατάκτηση του πρωταθλήματος (κοινώς τα λεφτά του Ch.L),ανήκουν σε πρωταθλήματα που δημιουργούν υπεραξία σε έναν παίχτη και μπορούν να τον μοσχοπουλήσουν.Εδώ στο Ελλάντα τί από όλα αυτά ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους δανεικούς τους έχουμε πιο πολύ για να τροφοδοτούμε τα παραρτήματα. :P

 

Σοβαρά τώρα. Ο Μαρινακης θέλει να έχει Ελληνες πιτσιρικάδες στην ομάδα το είχε πει και γιαυτό αγοράζει και κρατάει στην ομάδα ότι καλό ταλέντο κυκλοφορεί.

Όμως είτε επειδή οι παίχτες αποδεικνύεται ότι δεν αξίζουν να παίζουν στον Ολυμπιακό, είτε επειδή δεν είναι ακόμα έτυμοι, είτε αν θες επειδή ο Βαλβερδε όπως αποδεικνύετε δεν είναι ο προπονητής που θα δουλέψει και θα χτίσει πάνω πιτσιρικάδες, κάτι πρέπει να τους κάνει, γιαυτό και τους δίνει δανεικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τραβάω κανέναν νταλκά με τους Έλληνες παίχτες.Έχω αναφέρει και παλαιότερα πως αν ο Ολυμπιακός μπορεί να παίξει το 30% απο το ποδόσφαιρο που έπαιζε η Άρσεναλ με Πιρές,Ανρί κτλ ας έχει μέσα και 11 Ισπανούς.

 

Ο Μαρινάκης μπορεί να θέλει Έλληνες ταλαντούχους (σε εισαγωγικά ή οχι) παίχτες όμως ο προπονητής τον οποίο εμπιστεύεται απόλυτα και θέλει να κρατήσει για χρόνια στην ομάδα δεν λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο.Θα προτιμήσει να χρησιμοποιήσει τον Μαρκάνο από τον Παπάζογλου,θα εισηγηθεί την απόκτηση του Χαβίτο,θα αφήσει εκτός 18αδας τον Ζαραδούκα σε ματς κυπέλλου με τον Πιερικό.

 

Αν υποθέσουμε πως ο Βαλβέρδε μείνει για τρία ακόμα χρόνια ο Μήτρογλου θα δίνεται δανεικός? επί πέντε συναπτά έτη?Αφού ο καθένας μπορεί να καταλάβει πως δεν τον υπολογίζει,δεν θέλει να τον βλέπει ούτε ζωγραφιστό.(Με τα μυαλά που κουβαλάει ο Μήτρογλας ούτε εγω τον θέλω αλλά αυτό δεν ενδιαφέρει και κανέναν)

 

Και για να το κλείσω εδω:Αν ο Μαρινάκης θέλει Έλληνες ταλαντούχους παίχτες στην ομάδα ας δημιουργήσει ένα ρόστερ maximum 27 παιχτών με τους 20 από αυτούς να αποτελούνται απο Ισπανούς (αλλά ποιοτικούς Ισπανούς,παίχτες με προσωπικότητα και οχι επιπέδου Μαρκάνο ή Γέστε για να κάνουμε την χάρη στον Ιμπάνιεθ) και ας χώσει στις προπονήσεις και 6-7 πραγματικά ταλαντούχους Έλληνες.

 

Ας βάλει και όρο minimum συμμετοχών(αντίστοιχο όρο που είχε βάλει η Λιβερπουλ για τον Λέτο) σε πιτσιρικάδες που προέρχονται απο τις ακαδημίες και δίνονται δανεικοί σε ομάδες μικρότερης δυναμικότητας και όποιος στα είκοσι του δεν έχει παρουσιάσει κάτι αξιόλογο ας δίνεται ελεύθερος.

 

Αυτό το χάλι αγοράζω 15,ξεφορτώνομαι 15 πρέπει επιτέλους να σταματήσει.Έτσι λειτουργούν οι μεγάλες ομάδες που λεει και ο vlachaquito

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω την αληθεια παντως, φετος ειδα καποια κινηση με ελληνες παιχτες απο τον βαλβιδα. καθιερωσε μανιατη ενω εχει βαλει και σε καποια ματσακια παπαζογλου. επισης ο φετφατζιδης παιζει παραπανω σε σχεση με περσυ. βεβαια αυτο γινεται μαλλον λογω τραυματισμων και επειδη ξεμενει απο παιχτες, αλλιως πιστευω δε θα τους εβαζε. με το ζαραδουκα δεν ξερω τι παιχτηκε. κριμα γιατι το παιδι εχει τα φοντα να εξελιχθει.. παντως θα μου αρεσε να δω μια αμιγως ελληνικη αμυνα με Παπαδοπουλο, Παπαζογλου, Ζαραδουκα, Τοροσιδη. Και πιο μπροστα με Μανιατη, Φετφατζιδη.. αν γινει αυτο εχεις μια ενδεκαδα με 6 ελληνες. και μπορεις να πονταρεις και στον Τατο που φαινεται να το εχει.. θα μου πεις με αυτους τους 7 παιχτες μπορεις να κανεις κατι στο ΤσουΛου; δεν ξερω! απλα ξερω οτι θα ειναι μια ΕΛΛΗΝΙΚΗ ομαδα τοτε..

 

ΥΓ: στο παραπανω σεναριο για βαλτε και Σηφακη στο τερμα. 8 ελληνες πολυ καλοι! με 1 δεξι εξτρεμ δυνατο απο εξωτερικο ενα δευτερο χαφ "σκυλο" και εναν ξενο επιθετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Ζαραδουκα δεν έπρεπε να τον είχαμε πάρει, η τουλάχιστον έπρεπε να τον δώσει δανεικό οπως σωστά εκανε.

Η ομάδα δεν είχε πρόβλημα από εκείνη την μεριά. Έχει Χολεμπα, Μαρκανο και Βαλεριάνο.

Που να χωρέσει ο Ζαραδουκας? Δηλαδή επειδή είναι Ελληνας πρέπει να φάει την θέση κάποιου άλλου?

Πόσο μάλλον όταν οι άλλοι τρεις έχουν κάνει και προετοιμασία και ξέρουν την ομάδα. Φτου και από την αρχή δηλαδή με τον Ζαραδουκα?

Επίσης δεν μιλάμε για ταλέντο, 26 χρονών είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γεστε αποχαιρέτησε. Μόλις έβγαλε ανακοίνωση και η ΠΑΕ .....

 

Αυτό τουλάχιστον σημαίνει μάλλον ότι θα ψάξουμε για ένα μέσο στυλ Ιμπαγασα..

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...