Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακός (2011-2012)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που δεν κατάλαβες και πιθανότατα δεν θα καταλάβεις, είναι ότι ο παίχτης που είναι offside συμμετέχει στη φάση κινούμενος προς την μπάλα.

 

Δεν χρειάζεται να ακουμπήσεις την μπάλα για να είσαι offside. Μην ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε, γιατί θα θυμηθώ κι εγώ κάτι ακυρωμένα γκολ του Λεονάρντο, στα οποία έβγαινε (ορθώς) offside ο Ντιόγκο και θα τα γυρίζω όπως με βολεύει.

 

Επίσης από τα 2-3 replay που είδα, ακόμα δεν έχω καταλάβει αν ο Μέγιερι βρίσκει μπάλα ή όχι.

 

Ποιος επηρεάζει τη φάση?

Εκεί που τρέχει πάνω στον συμπαίκτη του χωρίς κανέναν αντίπαλο?

Τι κάνει? Μπερδεύει τον σχολιαστή?

 

Πόσα θες να μας τρελάνεις?

Εντάξει, Ε-Λ-Ε-Ο-Σ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.novasport...a_id=256#videoX

 

Επίσης στη φάση του δεύτερου γκολ, το τράβηγμα σε προφανή θέση για γκολ είναι πέναλτι και αποβολή, καθώς στο πέναλτι δεν υπάρχει πλεονέκτημα.

 

Που να είχε δώσει τέτοιο πέναλτι τι θα άκουγαν τα αυτάκια μας τώρα.

 

Χαχαχαχαχα!!!!

Μόλις είδα την φάση!

Οκ, είσαι τεράστιο τρολ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα και εγω την φαση,ο Μεγερι τον ανατρεπει καθαρα με τα ποδια ενω με τα χερια δεν τον ακουμπαει.Αλλα σηκωνει τα γονατα οσο πρεπει για να τον κοψει.Ο αλλος παικτης του ΠΑΣ δεν επηρεαζει την συγκεκριμενη φαση,γιατι δεν ακουμπα την μπαλα ουτε παρεμποδησε τον Μεγερι ηταν αρκετα στο πλαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δυο θέματα.

 

Ξέρει κανείς γιατί δεν είναι οφσάιντ ο εκτεθειμένος επιθετικός ενώ κινείται σαφέστατα προς τη μπάλα πολύ κοντά με τον τελικό αποδέκτη αυτής; Έχει αλλάξει ο κανονισμός;

 

Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα γιατί ο αντίπαλος είναι σε προφανή θέση για γκολ και μάλιστα, έχω ακούσει ότι υπάρχει μια νοητή περιοχή που ορίζεται από τις ευθείες που ενώνουν τις γωνίες του τέρματος με τις κορυφές της μεγάλης περιοχής μέσα στην οποία ανατροπή=κόκκινη. Η συγκεκριμένη φάση είναι εντός αυτής της περιοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ οφσαιντ νομίζω πως είναι από την στιγμή που πάει προς την μπάλα. Δεν είναι ανάγκη να ακουμπήσει την μπάλα για να κάνει συμμετοχή στην φάση. Άκουσε κανείς τι είπαν οι ειδικοί επί των κανονισμών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαν ότι δεν είναι οφσάιντ, ότι είναι πέναλτυ (σώπα!) και ότι δεν είναι προφανής θέση για γκολ, άρα δεν είναι αποβολή. Τί διάολο; Φάτσα με το τέρμα ήταν και ο αμυντικός ήταν 10 μέτρα πιο πέρα... Τι να πω; Δουλειά τους είναι, μάλλον ξέρουν κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο καθηγητής διαιτησίας(η ότι είναι) στο ΣΚΑΙ είπε ότι δεν υπάρχει οφσαιντ και ότι είναι πέναλτι και κίτρινη στον Μεγερι.

Αυτές τις φάσεις τουλάχιστον στην Ελλαδα συνήθως τις σφυρίζουν για οφσάιντ οι επόπτες γιατί στην αρχή κάνει κίνηση προς την μπάλα ο παίχτης που δεν καλύπτετε και σταματάει πολύ αργα, μόλις την παίρνει ο καλυπτόμενος.

Στην ανατροπή προφανώς ο διαιτητής επηρεάστηκε από την αλλαγή πορείας της μπάλας νομίζοντας ότι την βρίσκει ο Μεγερι αλλά μάλλον χτυπάει στο γόνατο του επιθετικού του ΠΑΣ.

Δύσκολη φάση και δεν νομίζω ότι επηρέασε το αποτέλεσμα όπως και να έχει.

Ο Αναστασιαδης ελεγε οτι οι παιχτες του πανηγύριζαν μετά την λήξη στα αποδυτήρια επειδή φάγανε μονο δυο γκολ. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το τρέξιμο προς την μπάλα δεν είναι η μόνη προϋπόθεση. Δεν ξέρω, μπορεί να ερμηνεύω τον κανονισμό εντελώς λάθος. Ή να μην τον ξέρω ολόκληρο κ.τ.λ.

 

Είπαν τι λέει ο κανονισμός; Δεν θέλω να μου πουν αν είναι κάτι παράβαση ή όχι. Τον κανονισμό θέλω να μου λένε. Για το τι είναι, μάτια έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπαν για τον κανονισμό.

Αν δεν κάνω λάθος ο κανονισμός λέει ότι οι επόπτες πρέπει να αφήσουν την φάση να εξελιχθεί και μετά να αποφασίσουν. Τώρα το κατά πόσο επηρεάζει την φάση ο μη καλυπτόμενος παίχτης που τρέχει προς την μπάλα μέχρι και αμέσως πριν την πάρει ο καλυπτόμενος, δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι πάντως ότι στο site της UEFA (ή ίσως κάπου αλλού) υπήρχε ένα animation για τον κανονισμό που έδειχνε ότι ακόμα κι αν τρέξει ο παίκτης που φεύγει από θέση offside προς την μπάλα και τελευταία στιγμή ανοίξει τα πόδια και δεν την ακουμπήσει, τότε ΔΕΝ είναι offside. Θα κοιτάξω μήπως το βρω.

Αυτό πρέπει να είναι:

http://www.youtube.com/watch?v=r9BgcolsU6s

http://www.youtube.com/watch?v=KTKwLIvY838

Από το 5.30 του πρώτου και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρων τα βιντεακια. Θα γίνουμε και διαιτητές στο τέλος :P

Η φάση που έγινε σήμερα είναι παρόμοια με αυτη στο δεύτερο βίντεο στο 1:25. Άρα μαλλον σωστά δεν έδωσε οφσάιντ.

Btw στο πρώτο βίντεο στο 6:36 είναι παρόμοια φάση με το γκολ του Τζιμπουρ πέρυσι στο Ντερμπι. Οποτε σωστά μέτρησε το γκολ τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που είδα δεν είναι οφσαιντ διότι και συμπαίκτης του διεκδικεί την μπάλα με πιθανότητες.

 

Στο 6:36 του πρώτου βίντεο είναι οφσαιντ. Έχει εμφανιστεί το σημαιάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο 6:36 του πρώτου βίντεο είναι οφσαιντ. Έχει εμφανιστεί το σημαιάκι.

 

Εσύ λες για την προηγούμενη φάση που ο επιθετικός ακουμπάει την μπάλα. Εγώ λέω για την επομένη που περνάει κάτω από τα πόδια του μετά το 6:36. Δεν είχε ακουμπήσει την μπάλα ο Παντελιτς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...