Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακός (2011-2012)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για Μακουν δεν μίλαγες πριν?

Εγώ πάντως από Ορμπαιθ περίμενα πολύ λιγότερα πράγματα από αυτά που βλέπω.

 

Για Μακούν μιλάω εγώ, δεν ξέρω αν μπερδεύτηκε ο φίλος ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ

 

Ο Ορμπάιθ έκανε ματσάρα με ΠΑΟΚ δεν το συζητώ και για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ το περίμενα. Μακάρι να βρήκαμε το νέο Στολτίδη στο πρόσωπο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Ορμπαιθ μίλαγε ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ

Τον Μακουν τον έχουμε δει σε 2 εικοσάλεπτα, τι συμπέρασμα να βγάλεις...

 

 

PS Καμιά σχέση ο Ορμπαιθ με τον Στολτιδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Valverde είναι δουλευταράς προπονητής και κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό. Έχει συγκεκριμένο πλάνο και φιλοσοφία για το πως θέλει να παίζει η ομάδα που κοουτσάρει. Έχει επιβάλει την πειθαρχία στα αποδυτήρια του Ολυμπιακού (βοηθάει βέβαια και η τυφλή εμπιστοσύνη που του έχει ο Μαρινάκης,) ενώ δουλεύει πολύ και στις στημένες φάσεις που είναι το Α και το Ω στο σύγχρονο ποδόσφαιρο. Δείχνει να γουστάρει το ποδόσφαιρο σαν άθλημα ,οι δηλώσεις του είναι πάντοτε μετρημένες καθώς επίσης κανένας αντίπαλος φίλαθλος/οπαδός δεν θα τον κατηγορήσει για προκλητική ή αλαζονική συμπεριφορά.

 

Και κάπου εδώ ξεκινάνε τα αλλά:

 

Να ξεκαθαρίσω ότι εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί αν θα έχουμε δέκα, πέντε, έναν ή κανέναν Έλληνα ποδοσφαιριστή στην 18αδα.Αν μπορώ να δω το 20%(και πολύ λέω) από την μπάλα που έπαιζε η Άρσεναλ με Henry-Pires-Vieira-Ljungberg ας γίνουμε ομάδα με Ισπανούς/Βέλγους/Γάλλους/Σέρβους.

 

Έχεις το καλύτερο αμυντικό δίδυμο που πέρυσι σε έβγαλε ασπροπρόσωπο και πας και μου το διαλύεις στον σημαντικότερο μέχρι στιγμής αγώνα για την τρέχουσα σεζόν με έναν παίχτη που στην αρχή προοριζόταν για αριστερό μπακ(δανεικός και χωρίς option αγοράς), εξ ου και η μη απόκτηση του κλεισμένου Τζαβέλα.

 

Έχεις έναν αμυντικό χαφ που τον στηρίζεις όσο δεν πάει άλλο (ναι στον Φουρτάδο αναφέρομαι) ενώ τον επιθετικό που έσωσε μία ομάδα μόνος του από τον υποβιβασμό δεν τον καλείς ούτε στα φιλικά στην Κύπρο τον Απρίλιο ενώ έχει ολοκληρωθεί ο δανεισμός του.(Δεν με απασχολεί αν ο Μήτρογλου είναι Έλληνας ας τον έλεγαν και Μήτρογλic)

 

Φέρνεις έναν αμυντικό χαφ από την Αathletic ηλικίας 32 ετών, δανεικό και χωρίς option αγοράς (ο οποίος όντως είναι πολύ καλός παίχτης ) και αφήνεις στον πάγκο κρίνοντας τον ανέτοιμο έναν αμυντικό χαφ που του χρόνου μπορεί να αποκτηθεί από τον Ολυμπιακό (Ο Μακουν είναι χαφ εξάρι όσο και αν θέλουν κάποιοι να τον χαρακτηρίσουν 8αρι.Με κάλυψε ο Μika σε αυτό).Έχουμε δει τον Καμερουνέζο να παίζει σε όλες τις θέσεις πλην της φυσικής του. Και αναρωτιέμαι ο Μακούν είναι ανέτοιμος ενώ ο Αμπντούν που μέχρι τα μέσα Αυγούστου δεν είχε ομάδα κρίνεται έτοιμος ;

 

Ψάχνουμε μία ρεζέρβα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά για να ξεκουράζει αυτήν την μπαλαδόφατσα τον Ιμπαγάσα και η επιλογή από ολόκληρη την Ισπανική αγορά(μια αγορά που φημίζεται για παίχτες με υποφερτή εως άριστη τεχνική,που οι ομάδες παίζουν με την μπάλα κάτω) είναι ο Γιέστε ? Ένας παίχτης καλός μεν αλλά σε διακοπές εδώ και ενάμιση χρόνο ; Μόνο και μόνο επειδή συνεργαστήκατε στην Αθλέτικ ;Ολόκληρη ισπανική αγορά δεν του γυάλισε κανένας πλην παιχτών της Βιγιαρεαλ (Μαρκάνο,Φουστερ) της Εσπανυολ (Ουρτάδο) και της Αθλέτικ.(Γιεστε,Ορμπαιθ ).

 

Για να καταλήξω:

 

Ο Βαλβέρδε δεν σταμάτησε ποτέ να γλυκοκοιτάζει την επιστροφή του στην Ισπανία. Με πολύ σίγουρες κινήσεις ξαναφτιάχνει το βιογραφικό του ώστε τον Μάιο να χτυπήσει πόρτες Ισπανών προέδρων και να πει κύριοι η ομάδα που συνεργάστηκα δύο χρόνια τώρα παρουσίασε αυτήν την εικόνα σε Ελλάδα και Ευρώπη και κατακτήσαμε τόσα τρόπαια. Το θέμα όμως για τον Ολυμπιακό είναι τι θα αφήσει πίσω του ο Βαλβέρδε? Έναν 36 χρονο Ιμπαγάσα έναν 35 χρονο Μέλμπεργκ έναν Μακουν που δεν θα μας έχει πείσει ότι αξίζει 3,5 μυρια για την αγορά του (και πώς να μας πείσει όταν τον βλέπω να αγωνίζεται ως αντι-Ιμπαγάσα και να εκτίθεται) ,έναν Ορμπαιθ,έναν Μαρκάνο που θα επιστρέψουν στις ομάδες τους και έναν Γιέστε που θα ψάχνει για τον επόμενο προορισμό του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Βαλβέρδε δεν σταμάτησε ποτέ να γλυκοκοιτάζει την επιστροφή του στην Ισπανία. Με πολύ σίγουρες κινήσεις ξαναφτιάχνει το βιογραφικό του ώστε τον Μάιο να χτυπήσει πόρτες Ισπανών προέδρων και να πει κύριοι η ομάδα που συνεργάστηκα δύο χρόνια τώρα παρουσίασε αυτήν την εικόνα σε Ελλάδα και Ευρώπη και κατακτήσαμε τόσα τρόπαια. Το θέμα όμως για τον Ολυμπιακό είναι τι θα αφήσει πίσω του ο Βαλβέρδε? Έναν 36 χρονο Ιμπαγάσα έναν 35 χρονο Μέλμπεργκ έναν Μακουν που δεν θα μας έχει πείσει ότι αξίζει 3,5 μυρια για την αγορά του (και πώς να μας πείσει όταν τον βλέπω να αγωνίζεται ως αντι-Ιμπαγάσα και να εκτίθεται) ,έναν Ορμπαιθ,έναν Μαρκάνο που θα επιστρέψουν στις ομάδες τους και έναν Γιέστε που θα ψάχνει για τον επόμενο προορισμό του

 

Δηλαδή λες ότι ο Βαλβέρδε κάνει δημόσιες σχέσεις στον Ολυμπιακό? Α πα πα πα πα θα σε μαλώσω, πιπέρι στο στόμα.

 

Επίσης μήπως λες κιόλας ή έστω σκέφτεσαι ότι σε ένα παιχνίδι που το θεωρεί χαμένο έβαλε έναν Ισπανό να παίξει στο κέντρο της άμυνας, ο οποίος είναι άπειρος, ενδεχομένως για να τον δουν οι φίλοι μας οι σκάουτερς και τελικά όταν διαπίστωσες ότι μπορούσες να χτυπήσεις αυτό το παιχνίδι, ήταν αργά, επειδή ακριβώς η επιλογή που έκανες έκαψε και τον παίχτη και την ομάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες κάποια σωστά πράγματα φίλε Dropseed.

Από την άλλη βέβαια ο Βαλβερδε έχει φέρει

Φουστερ στα 27

Οσκαρ (άσχετα αν δεν έπιασε) επίσης στα 27

Ουρταδο(άσχετα αν δεν έπιασε) στα 29

Μαρκανο στα 23

Ορμπαιθ στα 32

 

Με εξαίρεση δηλαδη τον Ορμπαιθ, όλοι οι άλλοι έχουν τουλάχιστον 4+ χρόνια ακόμα καλής μπάλας.

Το ότι ο Ιμπαγασα και ο Μελμπεργκ δεν έχουν μέλλον δεν νομίζω ότι ευθύνεται ο Βαλβερδε.

Εξαλου ο βασικός κορμός του Ολυμπιακού αυτή την στιγμή δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα ηλικιακά. Με 2-3 καλές προσθήκες του χρόνου και έναν καλό προπονητή (αν φύγει ο Βαλβερδε) μια χαρά θα είναι ο Ολυμπιακός. Οπότε πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα? Το ότι προσπαθεί να κάνει τον Ολυμπιακό να παίζει όσο το δυνατών καλύτερα με το υλικό που έχει?

 

Βέβαια πράγματι θα μπορούσε να επενδύσει περισσότερο σε Ελληνες πιτσιρικάδες. Πουντοι όμως? Βλέπεις εσύ κανένα ταλέντο? Ολη για μόστρα και καμιά φραπεδια είναι...

 

 

Το ότι προτιμάει τον Ορμπαιθ από τον Μακουν νομίζω αποδεικνύεται μέσα στο γήπεδο σωστό. Τι να κάνουμε τώρα, με το ζόρι να βάλει Μακουν?

Ο Μητρογλας έχει μυαλό κουκούτσι και δυστυχώς δύσκολα θα κάνει καριέρα σε μεγάλη ομάδα. Πρώτος σκόρερ και δεν τον καλεί ούτε ο Σαντος στην εθνικη ενώ μάλιστα έχει σοβαρό πρόβλημα επιθετικά. Κάτι θα ξέρει και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από την άλλη βέβαια ο Βαλβερδε έχει φέρει

Φουστερ στα 27 δεν υπαρχει περιπτωση να μην ακολουθησει τον βαλβερδε αν φυγει ο τελευταιος

Οσκαρ (άσχετα αν δεν έπιασε) επίσης στα 27 αποτυχημενη μεταγραφη

Ουρταδο(άσχετα αν δεν έπιασε) στα 29 αποτυχημενη μεταγραφη

Μαρκανο στα 23 διαφαινεται αποτυχημενη μεταγραφη

Ορμπαιθ στα 32 καλα 33 του χρονου δηλαδη

 

 

οντως, καλα τα χει παει ο βαλβιδας :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, κάτι θα ξέρει ο καρπούζας που πήρε πίσω Φάνη Γκέκα και Χαριστέα...

 

Κάτι έχει ακουστεί και για Τσαλουχίδη...

 

Ούτε ο Σαντος σου αρέσει εσένα? Τι σκατά, μόνο ο Λεμονης σου αρέσει?

 

 

οντως, καλα τα χει παει ο βαλβιδας :rolleyes:

 

Που κολλάει αυτό τώρα που λες Για άλλο πράγμα μιλάμε, όχι αν είναι πετυχημένες μεταγραφές η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα αρχίσω να βάζω +1 και στον Mika... Σημεία των καιρών... :P

 

Ούτε ο Σαντος σου αρέσει εσένα? Τι σκατά, μόνο ο Λεμονης σου αρέσει?

 

Καλός είναι ο Σάντος. Για την εθνική εργολαβίας, καλός είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κολλάει αυτό τώρα που λες Για άλλο πράγμα μιλάμε, όχι αν είναι πετυχημένες μεταγραφές η οχι.

 

τωρα που σβηστηκε η απαραδεκτη βρισια σου να σου απαντησω οτι μια χαρα κολλάει... θες να επιχειρηματολογησεις οτι ο Βαλβερδε εφερε 5 παιχτες που συνδυαζουν ποιοτητα και ηλικια και μου παρουσιαζεις 3 σαπακια, εναν 32χρονο και εναν που αγαπαει και ακολουθει τον βαλβερδε πιο πολυ και απο τη γυναικα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που σβηστηκε η απαραδεκτη βρισια σου να σου απαντησω οτι μια χαρα κολλάει... θες να επιχειρηματολογησεις οτι ο Βαλβερδε εφερε 5 παιχτες που συνδυαζουν ποιοτητα και ηλικια και μου παρουσιαζεις 3 σαπακια, εναν 32χρονο και εναν που αγαπαει και ακολουθει τον βαλβερδε πιο πολυ και απο τη γυναικα του.

 

Ρε φίλε αφού καταλαβαίνεις ότι λες άσχετα πράγματα, γιατί επιμένεις? Ποιος μίλησε για ποιότητα και για σαπάκια?

 

P.S. Έλεος, ομολογώ την ήττα μου. Κάποια πράγματα είναι ανίκητα. Γίνεται να κάνω ignore κάποιον για να μην βλέπω τι ποστάρει? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γινεται. σε παρακαλω καντο, απο το να βριζεις μεσα απο ενα forum για να βρεις το δικιο σου, καλύτερα να μην βλεπεις καν μια αποψη που δεν συμφωνει με τη δικη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γινεται. σε παρακαλω καντο, απο το να βριζεις μεσα απο ενα forum για να βρεις το δικιο σου, καλύτερα να μην βλεπεις καν μια αποψη που δεν συμφωνει με τη δικη σου.

 

Από που το κάνω? Δεν το βρίσκω. :(

 

 

P.S. Ριξτο λίγο στο ποιο μελό μπας και το φάω τελικά το ban που τόσο θες. Σκέτο το report για την κακια λεξη που είπα δεν αρκεί από ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...