Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακός (2011-2012)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άδικο έχει ο Μπάμπης. Και λίγα γράψανε. Σιγά τον "πόλεμο". Κι αν υπάρχει "πόλεμος" (από πότε το να λες την αλήθεια συνιστά "πόλεμο" είναι μια άλλη κουβέντα), τον κερδίζει ο Ολυμπιακός, χαλαρά. Και, τέλος πάντων, να ζητάει τα ρέστα ο τριπλοθεσίτης και να κάνει υποδείξεις στους αναγνώστες για το πού θα πρέπει να ενημερώνονται, είναι ανέκδοτο.

 

Φυσικά και θα κάνει υποδείξεις, όταν βλέπει ότι από unigue χρήστες πάνε κατά διαόλου και έχουν χάσει μερίδιο από την πίτα, κυρίως μερίδας φιλάθλων, οπαδών του Ολυμπιακού. Πετάει το τυράκι, για να δείξει ότι και καλά εμείς σας ανοίγουμε τα μάτια.

 

Ποιος, ο Μπάμπης, που πριν τον αγώνα με τη Βέρντερ στη Βρέμη είχε βγάλει πρωτοσέλιδο:

 

"Αυτή η νύχτα μένει" για το Λεμονή και σύρθηκε ουσιαστικά σε απολογία απέναντι στους γαύρους.

 

Εγώ λέω ότι δεν έχει άδικο, όσον αφορά τη βαρύτητα που δίνεται σε ένα πέτσινο πέναλτι, ενώ αντίστοιχα δεν δίνεται στον μη καταλογισμό πεντακάθαρου πέναλτι στη φάση του Τοροσίδη.

 

Κοινώς, λέω αυτό:

 

Αγωνιστική συζητήσεων και… τσακωμών ήταν αυτή που ολοκληρώθηκε στη Νέα Σμύρνη. Συζητήσεις που εγώ προσωπικά δεν τις γουστάρω και αυτό το γνωρίζετε όλοι όσοι ακούγατε την εκπομπή στο ραδιόφωνο ή βλέπετε τώρα, κάθε Κυριακή βράδυ, ΤΗΛΕΑΣΤΥ.

 

Είμαι από τους τύπους που γουστάρω να μιλάω για μπάλα, αλλά υπάρχουν στιγμές που ουδείς ασχολείται με αυτήν. Ακόμα και εδώ στο Gazzetta στο οποίο εργάζομαι, γράφτηκε για την μεγαλύτερη αλλοίωση αποτελέσματος στο φετινό πρωτάθλημα. Διαφωνώ ριζικά! Η εικόνα του ματς ήταν τέτοια που ο Ολυμπιακός θα είχε σκοράρει στη συνέχεια, σε κάποια άλλη φάση. Ο Αστέρας απείλησε μόλις μία φορά και αν έχεις στο μυαλό σου το 0-0, όπως είχαν οι Αρκάδες, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα δεχθείς γκολ.

 

Και πριν προλάβουν να κοπάσουν οι… πανηγυρισμοί των «πράσινων» από το καταλογισμό του πέναλτι του Κουκουλάκη, ήρθε να… ισοφαρίσει ο Κακός. Ετσι για να στρώσουν επιδερμίδα και να χαθεί το άλλοθι της διαιτησίας για το -7…

 

Έχω μάθει να λέω τα πράγματα με το όνομά τους. Αποτελεί πάγια αρχή στη ζωή μου, σε σημείο που να έχω παρεξηγηθεί πολλές φορές. Έχουμε και λέμε. Έκανε λάθος ο Κουκουλάκης, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να δεχθώ ότι αν ο εν λόγω ρέφερι δεν καταλόγισε το πέναλτι, ο Ολυμπιακός θα έχανε βαθμούς στην Τρίπολη. Ήταν καλύτερος, έβγαζε ευκαιρίες (δύο κλασικές στο πρώτο επτάλεπτο) και λογικά θα έπαιρνε τη νίκη.

 

http://www.gazzetta.gr/bloggers/iraklis-antipas/item/131513-%CE%A6%CE%B9%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-19-%CE%A6%CE%BB%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%B7

 

Με εξαίρεση το boldαρισμένο που όπως όλοι ξέρουμε, στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Αν σπάγαμε πάλι τα δοκάρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ με το άρθρο διαφωνώ (και με το "πέναλτι" στον Τοροσίδη, αλλά πάμε στη διαιτησία και δε με ενδιαφέρει να εμπλακώ σε τέτοια κουβέντα): τι πάει να πει "ήταν καλύτερος και θα κέρδιζε"; Άμα είναι έτσι, αφού και ο κύριος Μώραλης κρίνει πως η ομάδα παίζει την καλύτερη μπάλα, να μην κατεβαίνει καθόλου. Αχρείαστες και οι 11 εναπομείνασες αγωνιστικές. Πρωταθλητής διά βοής.

 

Είναι που είναι το θέαμα φτωχό, τα γήπεδα ανεπαρκή, αφιλόξενα για οικογένειες (να πάρω το παιδί μου να το πάω που; Εκεί που το χυδαίο βρίσιμο μανάδων είναι πταίσμα και από σπασμένο κεφάλι ή ακρωτηριασμένο χέρι και πάνω συζητάμε;) έρχονται και διαιτητές ολίγοι, φοβισμένοι μη στεναχωρήσουν τους μεγάλους και χρεωθούν κανένα "έγκλημα σε βάρος της Ελλάδας" ή φάνε ξύλο την ώρα των εργονομικών εξετάσεων και σφυράνε ακόμη χειρότερα.

 

Το τραγικό είναι πως με τη γενική οικονομική δυσπραγία (ακόμη και ο Ολυμπιακός, ο μόνος σύλλογος που αυτή τη στιγμή διαθέτει πρόεδρο "παλαιάς σχολής" που έδωσε χρήμα και δείχνει ικανός να ξοδέψει για να κάνει το κέφι του και να ικανοποιήσει τους φίλους του Ολυμπιακού, μεταγραφικά ελάχιστα πράγματα έκανε το χειμώνα, χειρίστηκε και λάθος το ζήτημα με τον Πανιώνιο, btw) το CL είναι μονόδρομος, οπότε πάμε για ακόμη χειρότερες καταστάσεις, ακόμη μεγαλύτερη πόλωση, ακόμη πιο οπαδικές θεωρήσεις των πραγμάτων, τόσο στα βαμμένα όσο και στα "αντικειμενικά" ΜΜΕ. Φως δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή: ούτε να πας να δεις την ομάδα σου εκτός έδρας μπορείς, ούτε να πλησιάσεις με κασκόλ, να πανηγυρίσεις, τίποτε. Μούγκα. Γήπεδα άδεια από τιμωρίες ή ασφυκτικά γεμάτα από οπαδούς που σκυλοβρίζουν κι αυτό θεωρείται πταίσμα. Προϊόν μηδέν ή περίπου μηδέν.

 

Κι εφόσον το προϊόν είναι ανάξιο λόγου, για να κρατήσεις τον πελάτη θα το ρίξεις στο φανατισμό: "μόνοι μας κι όλοι τους" και λοιπές ιλαρότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το άρθρο διαφωνώ (και με το "πέναλτι" στον Τοροσίδη, αλλά πάμε στη διαιτησία και δε με ενδιαφέρει να εμπλακώ σε τέτοια κουβέντα): τι πάει να πει "ήταν καλύτερος και θα κέρδιζε"; Άμα είναι έτσι, αφού και ο κύριος Μώραλης κρίνει πως η ομάδα παίζει την καλύτερη μπάλα, να μην κατεβαίνει καθόλου. Αχρείαστες και οι 11 εναπομείνασες αγωνιστικές. Πρωταθλητής διά βοής.

 

Είναι που είναι το θέαμα φτωχό, τα γήπεδα ανεπαρκή, αφιλόξενα για οικογένειες (να πάρω το παιδί μου να το πάω που; Εκεί που το χυδαίο βρίσιμο μανάδων είναι πταίσμα και από σπασμένο κεφάλι ή ακρωτηριασμένο χέρι και πάνω συζητάμε;) έρχονται και διαιτητές ολίγοι, φοβισμένοι μη στεναχωρήσουν τους μεγάλους και χρεωθούν κανένα "έγκλημα σε βάρος της Ελλάδας" ή φάνε ξύλο την ώρα των εργονομικών εξετάσεων και σφυράνε ακόμη χειρότερα.

 

Το τραγικό είναι πως με τη γενική οικονομική δυσπραγία (ακόμη και ο Ολυμπιακός, ο μόνος σύλλογος που αυτή τη στιγμή διαθέτει πρόεδρο "παλαιάς σχολής" που έδωσε χρήμα και δείχνει ικανός να ξοδέψει για να κάνει το κέφι του και να ικανοποιήσει τους φίλους του Ολυμπιακού, μεταγραφικά ελάχιστα πράγματα έκανε το χειμώνα, χειρίστηκε και λάθος το ζήτημα με τον Πανιώνιο, btw) το CL είναι μονόδρομος, οπότε πάμε για ακόμη χειρότερες καταστάσεις, ακόμη μεγαλύτερη πόλωση, ακόμη πιο οπαδικές θεωρήσεις των πραγμάτων, τόσο στα βαμμένα όσο και στα "αντικειμενικά" ΜΜΕ. Φως δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή: ούτε να πας να δεις την ομάδα σου εκτός έδρας μπορείς, ούτε να πλησιάσεις με κασκόλ, να πανηγυρίσεις, τίποτε. Μούγκα. Γήπεδα άδεια από τιμωρίες ή ασφυκτικά γεμάτα από οπαδούς που σκυλοβρίζουν κι αυτό θεωρείται πταίσμα. Προϊόν μηδέν ή περίπου μηδέν.

 

Κι εφόσον το προϊόν είναι ανάξιο λόγου, για να κρατήσεις τον πελάτη θα το ρίξεις στο φανατισμό: "μόνοι μας κι όλοι τους" και λοιπές ιλαρότητες.

 

Κοίτα, όλα αυτά που γράφεις είναι λίγο, πολύ γνωστά. Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να σου απαντήσω, θα προσπαθήσω να το κάνω εντός της ημέρας, αλλά, οι αθλητικές δραστηριότητες μιας χώρας είναι άρρηκτα συνδεδεμένες και συνυφασμένες με το βιοτικό επίπεδο, την παιδεία και τη γενική κατάσταση που επικρατεί στη χώρα.

 

Όταν δεν αλλάζουμε, αλλά καθημερινά βουλιάζουμε, δεν θα μπορούσε ο αθλητισμός, γενικότερα και ειδικότερα, να αποτελεί εξαίρεση.

 

Κοινώς αυτό έχουμε, με αυτό ασχολούμαστε. Και όπως έχει πει παλιότερα ο Kirileman, με το ποδόσφαιρο δεν ασχολούμαστε στην Ελλάδα επειδή θέλουμε να δούμε μπάλα. Όποιος θέλει να δει μπάλα βλέπει Αγγλία, Ισπανία και Ιταλία. Εδώ ασχολούμαστε με τα πέριξ, γιατί έτσι μάθαμε και αυτό δύσκολα αλλάζει γιατί και οι νέες γενιές έτσι έμαθαν και έτσι θα μάθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμφωνώ, βέβαια, πως όντας τμήμα της κοινωνικής δραστηριότητας, δεν μπορεί να μένει ανεπηρέαστο από το ευρύτερο πλαίσιο. Όμως, η διαφωνία μου είναι ότι η σαπίλα του Ελληνικού ποδοσφαίρου κυριαρχούσε ακόμη και σε εποχές που η κοινωνία δεν αντιμετώπιζε οξύτατα προβλήματα, όπως σήμερα.

 

Με άλλα λόγια, τα χάλια του ποδοσφαίρου ήταν πάντοτε δυσανάλογα μεγάλα σε σχέση με την υπόλοιπη κοινωνία: όσο χάλια κι αν είναι η πολιτική μας ζωή, λ.χ., δε θα διανοούταν κανείς να μπουκάρει σε στούντιο την ώρα που δίνει συνέντευξη ένας βουλευτής, ας πούμε, γιατί λέει κάτι που "δεν του γουστάρει" (όπως μπούκαραν στο Νικολαΐδη ή όπως μπούκαρε ο "Καπετάνιος" στη Nova τις προάλλες).

 

Το ποδόσφαιρο αντιμετωπιζόταν πάντοτε ως sui generis και αυτό είναι που το καταδικάζει σήμερα στην ανυποληψία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Σύντομα δικός μας και o Φορτούνης»!

 

Την απόκτηση του Κώστα Φορτούνη προανήγγειλε ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Μαρινάκης, δίνοντας το «παρών» σε εκδήλωση της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Πειραιά. Ο ισχυρός άνδρας των «ερυθρόλευκων» δεν προσδιόρισε χρονικά την ολοκλήρωση της μεταγραφής, αλλά φαίνεται πως ο νεαρός μεσοεπιθετικός του Αστέρα Τρίπολης ετοιμάζεται για μετακόμιση στον Πειραιά.

 

«Σύντομα ο Κώστας Φορτούνης θα είναι δικός μας», δήλωσε χαμογελώντας ο μεγαλομέτοχος των Πειραιωτών, ο οποίος πρόσθεσε πως οραματίζεται έναν Ολυμπιακό με οκτώ Έλληνες παίκτες στην ενδεκάδα του. Αξίζει να σημειωθεί πως παρών στην εκδήλωση ήταν και ο ίδιος ο 18χρονος άσος του Αστέρα Τρίπολης.

 

Ο Βαγγέλης Μαρινάκης στη συγκεκριμένη εκδήλωση βράβευσε τον Γιάννη Φετφατζίδη και τον Γιάννη Ποτουρίδη, ενώ γνώρισε την αποθέωση από φίλους του Ολυμπιακού. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κώστας Φορτούνης είχε περάσει από τις ακαδημίες του Ολυμπιακού, ωστόσο «κόπηκε» και κατέληξε στον Αστέρα Τρίπολης. Φέτος με τις εμφανίσεις του κέντρισε το ενδιαφέρον μεγάλων ομάδων, ενώ η Γιουβέντους φέρεται να έχει κρούσει την πόρτα των Αρκάδων για την απόκτησή του. Πληροφορίες αναφέρουν πως είναι πολύ δύσκολο να αποκτηθεί τώρα ο συγκεκριμένος παίκτης, αλλά δεν αποκλείεται καθόλου κάτι τέτοιο να γίνει το ερχόμενο καλοκαίρι.

 

Έχει πάρει φόρα αυτός. Όλοι αυτοί είναι με την έγκριση του Βαλβέρδε?

 

Γιατί αν δεν είναι, πρόκειται ξεκάθαρα για επίδειξη ισχύος.

 

Και μίλησε για 8 Έλληνες βασικούς.

 

Πάντως η Μίλαν έχει βγάλει στο σφυρί τον Παπασταθόπουλο. Αν είναι μάγκας ας τον χτυπήσει, γιατί ο Μέλμπεργκ δεν θα είναι σε θέση να μας βοηθήσει του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον Μήτρογλα ήθελα

 

Μεγάλο σουξέ ο Μήτρογλας. :-D

 

Νομίζω θα έδενε κουτί με τον Βιεϊρίνια και θα άνοιγε μεγάλα ρήγματα σε κλειστές άμυνες. ;)

 

Ανταλλάζουμε Μήτρογλου με Βιεϊρίνια? Ο Μήτρογλου θα δείχνει και το βρακί του. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο σουξέ ο Μήτρογλας. :-D

 

Νομίζω θα έδενε κουτί με τον Βιεϊρίνια και θα άνοιγε μεγάλα ρήγματα σε κλειστές άμυνες. ;)

 

Ανταλλάζουμε Μήτρογλου με Βιεϊρίνια? Ο Μήτρογλου θα δείχνει και το βρακί του. :P

 

Vieirinha ?? Δεν βγαίνω έτσι μανίτσα μου...

Αν θέλεις όμως σου δίνω Μπαλάφα, Σαβίνι, Κουτσιανικούλη (που ξέρω πόσο τον ήθελες), Φιλομένο, Παπάζογλου και του χρόνου το καλοκαίρι Ivic !

 

Με Μήτρογλα πάντως όντως ταιριάζουν, θα δείχνει ο ένας το βρακί του, ο άλλος το αυτί του, μια χαρά θα ταιριάξουνε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vieirinha ?? Δεν βγαίνω έτσι μανίτσα μου...

Αν θέλεις όμως σου δίνω Μπαλάφα, Σαβίνι, Κουτσιανικούλη (που ξέρω πόσο τον ήθελες), Φιλομένο, Παπάζογλου και του χρόνου το καλοκαίρι Ivic !

 

Μπρρρρ, ανατρίχιασα :confused:

 

Δανεικό για το πρώτο εξάμηνο να παίξει το παιδι λίγο Τσου Λου? Αφού ξέρεις, εμείς λεφτά για κοντομάνικα δε διαθέτουμε, οπότε Γενάρη μήνα θα τον έχεις πίσω ετοιμοπόλεμο και με εμπειρίες :-D

 

Με Μήτρογλα πάντως όντως ταιριάζουν, θα δείχνει ο ένας το βρακί του, ο άλλος το αυτί του, μια χαρά θα ταιριάξουνε !

 

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δανεικό για το πρώτο εξάμηνο να παίξει το παιδι λίγο Τσου Λου? Αφού ξέρεις, εμείς λεφτά για κοντομάνικα δε διαθέτουμε, οπότε Γενάρη μήνα θα τον έχεις πίσω ετοιμοπόλεμο και με εμπειρίες :-D

 

Κοίταξε, αν κάνεις τα κουμάντα σου να είμαι 5 βαθμούς απ'την κορυφή, δεν κακό το deal...

 

Και θέλω και καθαίρεση του Σπάθα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, αν κάνεις τα κουμάντα σου να είμαι 5 βαθμούς απ'την κορυφή, δεν κακό το deal...

 

Και θέλω και καθαίρεση του Σπάθα !

 

 

Πες ότι έγινε :-D

 

Εδώ θα σώσω τον Πανιώνιο από υποβιβασμό, ποιον θα έχω δεύτερο λες να μη μπορώ? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...