Προς το περιεχόμενο

Το Καφενείο των Φιλάθλων (2011-2012)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Έχει δίκιο.

Σε ενδεχόμενο υποβιβασμό τέτοιων ομάδων το πρωτάθλημα δε θα έχει κανένα απολύτως ενδιαφέρον. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει κόσμος στα ντέρμπι, να μην δίδονται χρήματα για τηλεοπτικά κτλ κτλ.

 

Καταστροφή για όλους θα ήταν αν έπεφτε ο ΠΑΟ ή η ΑΕΚ.

 

Εγώ πάντως, αν έβλεπα να τηρούνται οι νόμοι και τη διαιτησία να παίζει τουλάχιστον όπως στο εξωτερικό (με στοιχειώδη τσίπα), θα ξαναπήγαινα στο γήπεδο. Και νομίζω υπάρχουν και οπαδοί μεγάλων ομάδων που δεν πανηγυρίζουν για τις ψεύτικες νίκες τους, απλά έχουν αποδεχθεί ότι στην Ελλάδα δεν πρόκειται να δούνε ποδόσφαιρο. Αυτοί θα καλύψουν το κενό που θα αφήσουν αυτοί που τώρα χαίρονται όταν κερδίζουν με οποιονδήποτε τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν λέμε η διαιτησία να παίζει όπως στο εξωτερικό τι ακριβώς εννοούμε?

 

Όπως στην Ιταλία π.χ. που σε ντέρμπι κορυφής ο άλλος δεν είδε τη μπάλα να μπαίνει μέσα ένα μέτρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όταν λέμε η διαιτησία να παίζει όπως στο εξωτερικό τι ακριβώς εννοούμε?

 

Όπως στην Ιταλία π.χ. που σε ντέρμπι κορυφής ο άλλος δεν είδε τη μπάλα να μπαίνει μέσα ένα μέτρο?

 

Ξαναδιάβασε τι έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο.

Σε ενδεχόμενο υποβιβασμό τέτοιων ομάδων το πρωτάθλημα δε θα έχει κανένα απολύτως ενδιαφέρον. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει κόσμος στα ντέρμπι, να μην δίδονται χρήματα για τηλεοπτικά κτλ κτλ.

 

Καταστροφή για όλους θα ήταν αν έπεφτε ο ΠΑΟ ή η ΑΕΚ.

 

Ο μαρινακης μαλλον δεν καταλαβατε τι εκανε. Δλδ θα διατηρηθει η δυσκολια του πρωταθληματος με παο και αεκ να παιζουν με παικτες απο τα τσικο και χωρις μεταγραφες?? Τριαρες και τεσσαρες θα ριχνει μεσα εξω και θα το παιζει και μαγκας. Πολυ χειροτερο για τις ομαδες θα ειναι να παραμεινουν, θα τους γλενταει η μιση σουπερ λιγκ :mad:

 

 

Εγώ πάντως, αν έβλεπα να τηρούνται οι νόμοι και τη διαιτησία να παίζει τουλάχιστον όπως στο εξωτερικό (με στοιχειώδη τσίπα), θα ξαναπήγαινα στο γήπεδο. Και νομίζω υπάρχουν και οπαδοί μεγάλων ομάδων που δεν πανηγυρίζουν για τις ψεύτικες νίκες τους, απλά έχουν αποδεχθεί ότι στην Ελλάδα δεν πρόκειται να δούνε ποδόσφαιρο. Αυτοί θα καλύψουν το κενό που θα αφήσουν αυτοί που τώρα χαίρονται όταν κερδίζουν με οποιονδήποτε τρόπο.

 

 

Όταν λέμε η διαιτησία να παίζει όπως στο εξωτερικό τι ακριβώς εννοούμε?

 

Όπως στην Ιταλία π.χ. που σε ντέρμπι κορυφής ο άλλος δεν είδε τη μπάλα να μπαίνει μέσα ένα μέτρο?

 

Ενω στην αγγλια και στην ισπανια οι διαιτησιες ειναι για σεμιναριο. Παντου τα ιδια σκατα ειναι, απλα υπαρχει μεγαλυτερη ελαστικοτητα στο ανθρωπινο λαθος στο εξωτερικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβασε τι έγραψα.

 

Μια χαρά διάβασα τι είπες.

 

Όταν η μπάλα περνάει ένα μέτρο τη γραμμή, μόνο τυφλός δεν το βλέπει.

Αυτή είναι η τσίπα που θα σε ξαναφέρει στο γήπεδο?

 

Αν υπήρχε τσίπα στον αθλητισμό, θα είχαν βάλει κάμερες παντού και θα επέτρεπαν μέχρι και το replay στο ποδόσφαιρο, αλλά φευ, πώς θα γίνει να προωθούνται μόνο όσες ομάδες γουστάρει η UEFA και η FIFA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαρινακης μαλλον δεν καταλαβατε τι εκανε. Δλδ θα διατηρηθει η δυσκολια του πρωταθληματος με παο και αεκ να παιζουν με παικτες απο τα τσικο και χωρις μεταγραφες??

Ο Μαρινάκης τι σχέση έχει με την απόφαση?

Αυτός έβαλε τους χούλιγκανς να τα σπάσουν στο ΟΑΚΑ?

Αυτός είπε στους αμέτοχους του ΠΑΟ και της ΑΕΚ να μην επενδύουν στις ομάδες τους?

Αυτός το μόνο που έκανε ήταν να πιέσει να μην υποβιβαστούν πλέον ομάδες που δε τηρουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, πράγμα το οποίο σώζει ΠΑΟ και ΑΕΚ από τον εξευτελισμό και επίσης, σώζει και τα έσοδά του γιατί το Καραισκακι θα ειναι γεμάτο όταν υπάρχουν ντέρμπι έστω και με τα τσικο των ομάδων.

 

Όσο για τις διαιτησίες, νομίζω πως κάποιοι δεν έχετε δει, τι εγκλήματα γίνονται στις άλλες χώρες.

Η διαιτησία ειναι μια παρλαπιπα που έχει ξεκινησει από το 1997 και το γνωστό πέναλτι του Παππουτσέλη ως δικαιολογία για τη μη επένδυση σε ομάδες ώστε να γίνουν ανταγωνιστικές.

Εχω δεχτεί πολλές φορές πως παράγοντες του Ολυμπιακου, χρησιμοποιησαν τη διαιτησία στο παρελθόν όπως το 97 και το 98 για να ξεφύγουν απ τον Παναθηναικο και την ΑΕΚ όπως έκανε και ο Καπετάνιος για πολλά χρόνια πριν το 97.

Με συνεχόμενα έσοδα από το Ch.L. λογικό ήταν να ξεφύγει απ τους άλλους.

Ο ΠΑΟ 2 φορές αποφάσισε να επενδύσει στο ποδόσφαιρο όλα αυτά τα χρόνια και μια φορά η ΑΕΚ.

Ο πρώτος πηρε αυτές τις 2 φορές πρωτάθλημα και μετά αυτοκαταστράφηκε και η δευτερη, έχασε ένα πρωτάθλημα το οποίο όλοι γνωρίζουμε πως χάθηκε στα χαρτιά και όχι στον αγωνιστικό χώρο.

 

Τι σημαίνει αυτό?Πως οποιος επενδύει θα παίρνει και τα πρωταθλήματα.

 

Η Super League δεν ειναι του Μαρινάκη.

Ο Μαρινάκης αυτή τη στιγμή ειναι ο μόνος που πληρώνει καλά και επενδύει στο ποδόσφαιρο τι στιγμη που άτομα σα τον Βγενό, περιμένουν να πάρουν τζάμπα ομάδες χωρις χρέη και κατηγορούν άλλους.

 

Γενικά έχω βαρεθεί να διαβάζω ασυναρτησίες. Παλιά έφταιγε ο Σωκράτης τώρα φταίει ο Βαγγέλας.

 

Η διαιτησία ήταν είναι και θα είναι πάντα, υπερ αυτού που επενδύει περισσότερα. Είναι ΝΟΜΟΣ στο ποδόσφαιρο.

Τη Μπαρτσελόνα αμα δείτε, θα καταλάβετε ευκολα πως στο παραμικρο άγγιγμα σφυρίζετε φάουλ.

Τη Ρεαλ πόσες φορές την έχουν σφάξει όταν παίζει με Μπάρτσα?

 

Αποτελεί δικαιολογία αυτό?ΟΧΙ.

 

Και εγω θέλω δίκαιη διαιτησία.

Και νομίζω πως φέτος είμαστε σε καλό δρόμο από την άποψη πως δεν έγινε τιποτε τραγικό στο ζήτημα αυτό, όπως είχαμε παλαιοτερες εποχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη Μπαρτσελόνα αμα δείτε, θα καταλάβετε ευκολα πως στο παραμικρο άγγιγμα σφυρίζετε φάουλ.

Τη Ρεαλ πόσες φορές την έχουν σφάξει όταν παίζει με Μπάρτσα?

Δεν πρέπει να έχεις δει πολύ primera, ειδικά φέτος, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να έχεις δει πολύ primera, ειδικά φέτος, έτσι;

Φέτος 3 παιχνίδια συνολικά. Το ένα ήταν το πρώτο Ρεαλ Μπάρτσα που γέλαγε ο κόσμος με την αβάντα στη Μπάρτσα (οκ καλυτερη ήταν αλλά έγιναν εγκλήματα εκει) και τα υπόλοιπα 2 ήταν ένα με την Ατλέντικο και τη Μάλαγα.

Σε κάθε περίπτωση, σε κάθε αγώνα που παίζει η Μπάρτσα, θα γίνουν αρκετά λάθη. Δε τα θεωρω εσκεμένα, αλλά οι διαιτητές γενικά προστατεύουν Μέσι και λοιπούς. Το θεωρω φυσιολογικο.

Και γενικά απ ότι έχω παρατηρήσει παντού το ίδιο συμβαίνει. Ακόμα και στη Σκωτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω έχω galaxy s2 αλλά συμπαθώ την Apple. Αυτό δε με εμποδίζει να βλέπω και να κρίνω (θέλω να πιστεύω).

(καλό το galaxy...εγω την βγάζω με το Dual Sim :mrgreen: )

Εντάξει είναι θέμα του τι κρίνει ο καθένας. Δε θα τσακωθούμε κιόλας για τις διαιτησίες της Μπάρτσας. Σεβαστή η άποψή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μια χαρά διάβασα τι είπες.

 

Όταν η μπάλα περνάει ένα μέτρο τη γραμμή, μόνο τυφλός δεν το βλέπει.

Αυτή είναι η τσίπα που θα σε ξαναφέρει στο γήπεδο?

 

Κι όμως. Τώρα εσύ ασχολείσαι με μια φάση και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Όποιος παρακολουθήσει συστηματικά αγώνες μικρών ομάδων ή ομάδων που είναι "στο στόχο", θα καταλάβει τι εννοώ. Απλώς οι περισσότεροι δεν ασχολείστε. Και καλά κάνετε. Εδώ δεν ασχολούμαστε εμείς, που είναι οι ομάδες μας.

 

Όπως και να 'χει, δεν συγκρίνονται τα πράγματα. Εδώ είναι απροκάλυπτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος 3 παιχνίδια συνολικά. Το ένα ήταν το πρώτο Ρεαλ Μπάρτσα που γέλαγε ο κόσμος με την αβάντα στη Μπάρτσα (οκ καλυτερη ήταν αλλά έγιναν εγκλήματα εκει) και τα υπόλοιπα 2 ήταν ένα με την Ατλέντικο και τη Μάλαγα.

Σε κάθε περίπτωση, σε κάθε αγώνα που παίζει η Μπάρτσα, θα γίνουν αρκετά λάθη. Δε τα θεωρω εσκεμένα, αλλά οι διαιτητές γενικά προστατεύουν Μέσι και λοιπούς. Το θεωρω φυσιολογικο.

Και γενικά απ ότι έχω παρατηρήσει παντού το ίδιο συμβαίνει. Ακόμα και στη Σκωτία.

 

Δεν έχει αδικηθεί η Ρεάλ, ούτε η Μπαρθελόνα φέτος. Ούτε οι διαιτητές προστατεύουν του παίχτες της δεύτερης. Στην Μπαρθελόνα όμως πιστεύουν πως πρέπει να προστατεύονται και αντιδρούν υπερβολικά σε διάφορες φάσεις, που κατά τα άλλα γίνονται συχνά στο Ισπανικό πρωτάθλημα μεταξύ τρίτων ομάδων, και δεν λέει κανείς τίποτε. Δική μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...