Προς το περιεχόμενο

Το Καφενείο των Φιλάθλων (2011-2012)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΜΑΝΤΟΥΚΑ!:-D

 

Καλός είναι αλλά ένα ματς έπαιζε,20 περπατούσε και έχει χάσει και πολύ σε ταχύτητα και μηδέν αντοχή.83 παιχνίδια στην ΑΕΚ 13 γκόλ,30 παιχνίδια στον ΑΠΟΕΛ 10 γκόλ.Κάνει καλό πρωτάθλημα εκεί αλλά δεν νομίζω να ξαναέγινε γρήγορος ή να βγάζει 90άλεπτο ακόμη και τώρα.

Κυπριακο πρωταθλημα δεν εχω δει.

Επειδη ομως εχω δει την προσπαθεια του ΑΠΟΕΛ απο τα προκριματικα εως τωρα ο Μαντουκα τους εχει παρει απτο χερακι (μαζι με τον Αιλτον που σκοραρει αδιαλειπτα φυσικα). Κινητηριος μοχλος. 90λεπτο δεν βγαζει, αλλα αν το 30% για την προκριση στους 16 ανηκει στον Αιλτον, το αλλο 30% ανηκει στον Μαντουκα, εχει κανει καταπληκτικη δουλεια στα περισσοτερα παιχνιδια Ευρωπης.

 

Καρφωσε και το γκολ-προκριση στην Πορτο στο 90 αμεσως μετα την ισοφαριση των Πορτογαλων στο 89 (απο την ασσιστ του αλλου αποτυχημενου, του Μπιδη).

http://www.youtube.com/watch?v=V5orvZ3PhjU&feature=related

 

Το ροστερ και η πορεια του ΑΠΟΕΛ ειναι χαρακτηριστικο παραδειγμα του ποσο αυστηροι ειναι οι ελληνες φιλαθλοι, ποσο 0 υπομονη εχουν, ποσο δεν αφηνουν 1 παικτη να δουλεψει και να βγαλει στο γηπεδο οτι μπορει, κατευθυνομενοι φυσικα απο ΜΜΕ και φυλλαδες. Ενα ματσο "αποτυχημενοι" στην Ελλαδα, εχουν παιξει πολυ ωραια μπαλα φετος στο Τσου Λου vs ομαδες πολυ μεγαλυτερου budget και φυσικα πηρανε παναξια προκριση στην 1η θεση του ομιλου. Ουτε τσουκου τσουκου μπολ, ουτε γιουργια, ουτε θεα τυχη. Δουλεια, ιδρωτας και ωραιο ποδοσφαιρο. Την εχουν την Λυον αν συνεχισουν ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτσε τον είχε τόσα χρόνια η ΑΕΚ και κανένας δεν ήθελε να φύγει.Ο Μπάγεβιτς τον έδιωξε γιατί προοριζόταν για backup του Λεονάρντο και υπήρχαν και φθηνότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι οταν εφυγε η βασικη αιτιολογηση ηταν η φυσικη του κατασταση, οχι οτι ηταν ακριβος.

 

Αλλα δεν αναφερομαι μονο στην περιπτωση του Μαντουκα.

 

Χιώτης, Πάρντο, Κόντης, Πουρσαϊτιδης, Μαντούκα, Γιάχιτς, Αλεξάνδρου, Χαραλαμπίδης...Και αν εξαιρεσουμε 1 απτους 2 τερματοφυλακες και τον Κοντη μεχρι να αρωστησει, ολοι ειναι 11δατοι, δηλαδη με πρωταρχικο ρολο στην προκριση.

 

Ακομα και ο προπονητης, ο Γιοβανοβιτς, εφυγε νυχτα απο την Ελλαδα. Αληθεια κανεις απο αυτους δεν εκανε για το ελληνικο πρωταθλημα? Πχ ο Νεκταριος Αλεξανδρου δεν ηταν επαρκης για την ΑΕΛ, ο Νεκταρινιο ντε σιλβα Αλεξανδρινιο που φερνει η καθε τριτοκλασατη ομαδα της Σουπερλιγκας ειναι καλυτερος? Αυτο ειναι το ποιντ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Περνάνε και οι δυο», «βατή κλήρωση», «βουρ για οχτάδα», «για να δούμε με ποιον παίζουμε μετά». Αν οι ομάδες πέρναγαν ή δεν πέρναγαν βάσει της κλήρωσης, τότε δεν θα κάναμε τους αγώνες. Ο ΑΠΟΕΛ θα είχε τερματίσει τέταρτος στον όμιλό του, ο Ολυμπιακός επίσης, η Γιουνάιτεντ και η Σίτι θα ήταν στο Champions League και όχι στο Europa και η Τότεναμ δεν θα έβλεπε την πλάτη του ΠΑΟΚ και της Ρουμπίν Καζάν. Οπότε ας αφήσουμε τις σιγουριές, τις βεβαιότητες και τα «με ποιον παίζουμε μετά αφού αποκλείσουμε αυτόν» κι ας δούμε τα πράγματα νηφάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα ειδα οτι το πεναλτι της Πορτο ηταν μουφα ..

Ο τυπας πεφτει κατω πριν τον ακουμπησει ο αμυντικος ...

Ελεος ακομα και τη διαιτησια νικαει ο ΑΠΟΕΛ ...:-D

 

«Περνάνε και οι δυο», «βατή κλήρωση», «βουρ για οχτάδα», «για να δούμε με ποιον παίζουμε μετά». Αν οι ομάδες πέρναγαν ή δεν πέρναγαν βάσει της κλήρωσης, τότε δεν θα κάναμε τους αγώνες. Ο ΑΠΟΕΛ θα είχε τερματίσει τέταρτος στον όμιλό του, ο Ολυμπιακός επίσης, η Γιουνάιτεντ και η Σίτι θα ήταν στο Champions League και όχι στο Europa και η Τότεναμ δεν θα έβλεπε την πλάτη του ΠΑΟΚ και της Ρουμπίν Καζάν. Οπότε ας αφήσουμε τις σιγουριές, τις βεβαιότητες και τα «με ποιον παίζουμε μετά αφού αποκλείσουμε αυτόν» κι ας δούμε τα πράγματα νηφάλια.

 

+1

 

Στο γηπεδο αποδυκνειεται ποιος ειναι ευκολος και ποιος ειναι δυσκολος αντιπαλος ...

 

Καποιος μπορει να θεωρησει τη Σιτι ως φαβορι αλλα σε δυο μηνες η Σιτι μπορει ακομα να ειναι τσιμα τσιμα για την πρωτια στην premier και να το παρατησει το EUROPA ...

Ποιος ξερει επισης την κατασταση των ομαδων σε δυο μηνες ??

Εχουμε δει κι εχουμε δει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΑΠΟΕΛ αδικηθηκε αρκετα απο τη διαιτησια γενικα στη φαση των ομιλων.

Στο ιδιο παιχνιδι με την Πορτο ειναι κοκκινη καρτα (imho) το πεναλτι στον Αιλτον. Και πολλα αλλα, ειδικα κατι οφφσαιντς κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει χαλαρώστε.

Δεν έγινε και υπερομαδα ο ΑΠΟΕΛ, είναι και τύχη είναι και συγκυρίες, είναι πολλά πράγματα.

Αυτός ο "υπερπαιχτης" ο Αιλτον έχει βάλει 8 γκολ σε 40 ματς...

 

Ενα ματσο "αποτυχημενοι" στην Ελλαδα, εχουν παιξει πολυ ωραια μπαλα φετος στο Τσου Λου vs ομαδες πολυ μεγαλυτερου budget και φυσικα πηρανε παναξια προκριση στην 1η θεση του ομιλου.

 

Από την άλλη βέβαια, το 99% των παιχτών που έφυγαν από την Ελλαδα ως αποτυχημένοι, συνέχισαν να είναι αποτυχημένοι όπου κι αν πήγαν μετά.

Εδώ στην Ελλάδα πιστεύω είμαστε υπερβολικά αυστηροί κυρίως με τους προπονητές, όχι με τους παίχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει χαλαρώστε.

Δεν έγινε και υπερομαδα ο ΑΠΟΕΛ, είναι και τύχη είναι και συγκυρίες, είναι πολλά πράγματα.

Ωραια, και για πες ποσα ματς του ΑΠΟΕΛ ειδες εσυ και τσεκαρες οτι ειναι τυχη και συγκιριες και πολλα πραγματα?

Προφανως ουτε μισο ημιχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ σε ολα τα παιχνιδια επαιξε πολυ καλη μπαλα, αντιστοιχη με τα καλα παιχνιδια του ΟΣΦΠ στην Ευρωπη.

Με τη διαφορα οτι ο ΑΠΟΕΛ δεν ειχε τις πανω και τις κατω του οπως ο ΟΣΦΠ και ετσι περασε δικαιοτατα ως πρωτος και με διαιτησιες τραγικες ορισμενες φορες.

 

Αυτός ο "υπερπαιχτης" ο Αιλτον έχει βάλει 8 γκολ σε 40 ματς...

Και που θες να καταληξεις με αυτην την καταπληκτικη πληροφορια που αντλησες απτο wikipedia η οποια ειναι και λαθος και σε εκθετει διπλα?

fyi μονο φετος εχει 8 γκολ σε 18 παιχνιδια συνολικα και πολλα ακομα που δημιουργησε.

 

Από την άλλη βέβαια, το 99% των παιχτών που έφυγαν από την Ελλαδα ως αποτυχημένοι, συνέχισαν να είναι αποτυχημένοι όπου κι αν πήγαν μετά.

Εδώ στην Ελλάδα πιστεύω είμαστε υπερβολικά αυστηροί κυρίως με τους προπονητές, όχι με τους παίχτες.

Δεν ξερω πως προκυπτει αυτο το 99% ως ποσοστο, πολλοι παιχτες φυγαν απο Ελλαδα και σταθηκαν μια χαρα σε ξενα πρωταθληματα (Ελληνες και ξενοι), αλλα ετσι στα γρηγορα μιας που δεν ειστε αυστηροι με τους παικτες εκει στην Ελλαδα, θα σου πω εναν δικο σου που την εκανε ως αποτυχημενος απο εσας για τον Ηρακλη κι απτον Ηρακλη ως αποτυχημενος για την Ομονοια και καρφωνε αβερτα μετα. Μιχαλακης.

Ομοιως Κοντης.

 

Για να μην αρχισω να λεω γενικα για Γκεκες κλπ.

 

YΓ. Αυτο που προσπαθεις να απαντας σε οτι ποστ κανω, ακομα και οταν -αντικειμενικα- δεν εχεις αποψη, πχ με τον ΑΠΟΕΛ, πχ με τον Αιλτον, ακομα κι οταν πρεπει να μου γραψεις κατι ακυρο απλα για να το γραψεις, πχ με τα δημοσιογραφικα κλισε κλπ κλπ, πως εξηγειται? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Δεν έχω κάτι μαζί σου, μην το παίρνεις προσωπικά και δεν νομίζω ότι απαντάω σε όλα τα ποστ σου όπως λες. Υπερβάλλεις λιγάκι. :D

Άπλα (κατά την γνώμη μου) είδα κάποιον να τα ισοπεδώνει όλα και να λέει ανακρίβειες και απάντησα αναλόγως. Το ίδιο θα έκανα και αν τα έλεγε αυτά και κάποιος Ολυμπιακός.

Δεν μπορώ συνέχεια αυτή την μιζέρια του στυλ "εμείς οι Ελληνες τα κάνουμε όλα λάθος και όλοι οι άλλοι είναι καλύτεροι". Καταντάει αηδία αυτό το πράγμα.

 

Ασχολίαστο για τον Μιχαλακη. Ο Γκεκας δεν νομίζω ότι έφυγε ως αποτυχημένος. Πρώτος σκόρερ δεν ήταν μάλιστα?

Όσο και να ψάξεις, οι παίχτες που έφυγαν από Ελλάδα ως αποτυχημένοι και πέτυχαν στην νέα τους ομάδα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Αν είναι να κάνουμε το άσπρο μαύρο για να υποστηρίξουμε αυτό που θέλουμε να πούμε, το χάσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε spoiler και ειναι η τελευταια μου απαντηση σε σενα, επειδη το θρεντ και οι υπολοιποι δε φταινε σε τιποτα

 

 

Άπλα (κατά την γνώμη μου) είδα κάποιον να τα ισοπεδώνει όλα και να λέει ανακρίβειες και απάντησα αναλόγως.

Α. Μιλαει για ανακριβειες και ισοπεδωσεις ο τυπος που ανοιξε το wikipedia και εβγαλε σχεδον αχρηστο τον Ailton επειδη το wiki δεν ειναι updated και ειδε ενα στατιστικο 8 γκολ σε 40 αγωνες, χωρις καν να προσεξει οτι ειναι περσινο. Φετος ο παιχτης αυτος εχει 8 γκολ σε 18 αγωνες χωρια τη συνολικη του παρουσια που δεν κρινεται μονο απτα γκολ. Με λιγα λογια "ειρωνευεσαι" αυτους που τον λενε πολυ καλο παιχτη, τη στιγμη που αν ερθω και σου πω οτι εχει μαλλι ραστα, το πιθανοτερο ειναι να με πιστεψεις. Αλλα η αποψη, αποψη...

 

Β. Μιλαει για ισοπεδωσεις ο τυπος που ειπε οτι το 99% των παιχτων που φυγαν απο Ελλαδα ως αποτυχημενοι μειναν αποτυχημενοι και εκει που πηγαν.

 

Λεω για το Μιχαλακη κανεις γαργαρα και απαντας ασχολιαστο για λογο που δεν καταλαβε κανεις.

Λεω για τον Κοντη σαν να μη το ειδες.

Λεω για τον Γκεκα λες αλλα νταλλα τη στιγμη που ολος ο κοσμος του ΠΑΟ τον ελεγε αμπαλο και χασογκολη και τελικως εφυγε νυχτα ως ανεπιθυμητος.

Θες κι αλλους στα πολυ γρηγορα για να βγουν "παραπανω απο τα δαχτυλα του 1ος χεριου?"

Στα γρηγορα λοιπον και σχετικα προσφατες περιπτωσεις μονο απο 1 ομαδα, Νταμ Ν Ντοι, Ματος, Ντερεκ Μποατενγκ, ακομα και ο Ιβανσιτς εκανε εκπληκτικες εμφανισεις αμεσως μετα τη φυγη του απτην Ελλαδα, νυχτα.

 

Σκεψου ποσοι παραπανω ειναι και σκεψου ποσο ακυρο ειναι αυτο που λες οτι ολοι οι "αποτυχημενοι" στην Ελλαδα μεινανε παντου αποτυχημενοι. Γενικευσεις και ισοπεδωσεις του ποδαριου...

 

Δεν μπορώ συνέχεια αυτή την μιζέρια του στυλ "εμείς οι Ελληνες τα κάνουμε όλα λάθος και όλοι οι άλλοι είναι καλύτεροι". Καταντάει αηδία αυτό το πράγμα.

Σντοινγκ στο σντοινγκ. Που κολαει αυτο παλι?

 

Η πλακα ειναι οτι εγω αναφερθηκα πρωτιστως σε παικτες και προπονητη του ΑΠΟΕΛ που ΠΡΑΓΜΑΤΙ εφυγαν σαν αποτυχημενοι απο την Ελλαδα και ΠΡΑΓΜΑΤΙ εντυπωσιαζουν εφετος στην Ευρωπη και παρουσιαστηκες εσυ στο θρεντ να μας πεις τις αμπελοφιλοσοφιες περι μιζεριας κλπ.

 

Συνεχισε να εκτιθεσαι, τσαμπα ειναι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γκεκας δεν έφυγε ως αποτυχημένος. Καμία σχέση. Δεν παίρνω θέση στα υπόλοιπα , δε μ ενδιαφέρει κι όλας αλλά αυτο που ξέρω και είμαι σίγουρος είναι ότι ο Γκεκας δεν έφυγε έτσι. Θα πρεπε να το ξέρεις μιας και είσαι και Παναθηναϊκός.

Έφυγε επειδή έβγαλε στη φορά μια συμφωνία για κάποιον παίχτη τότε και η διοικοιση τα είχε πάρει μαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίρνω θέση στα υπόλοιπα , δε μ ενδιαφέρει κι όλας αλλά αυτο που ξέρω και είμαι σίγουρος είναι ότι ο Γκεκας δεν έφυγε έτσι.

M'αρεσει που απο ενα σωρο ανακριβειων που γραφτηκαν απο εναν χρηστη "δε σε ενδιαφερει να απαντησεις και να παρεις θεση" και κανεις ποστ/παρατηρηση απλα για να "διορθωσεις" τον αλλο. Τυχαιο? Δε νομιζω!

Κατα τ'αλλα επειδη βλεπω να γινονται περιεργες επικλησεις για να νοηθει οτι ειμαι ανιδεος για το τι συμβαινει στην ομαδα μου κλπ, και επειδη κουραζετε με τον Γκεκα εκανα ενα απλο google search ετσι απο περιεργεια για να δω αν παθαινω τιποτα διαλειψεις στα 27 μου, αν ξεχναω, αν πασχω απο Αλζχαιμερ κλπ :

Νικος Ασημακοπουλος: "Μη ξεχνάμε ότι Γκέκας έφυγε σαν αποτυχημένος από τον Παναθηναϊκό και δεν κατάφερε να παίξει ποτέ στον Ολυμπιακό, κάτι που μάλλον το κουβαλάει σαν... λεκέ στην καριέρα του, επειδή δεν έχει οπαδούς μεγάλων ομάδων να τον αγαπάνε."

http://www.sport24.gr/Columns/asimakopoulos/ta_xairetismata_toy_gkeka.588614.html

 

Απο συνεντευξη του ιδιου του Γκεκα:

- Τι έγινε στα τέλη Αυγούστου του 2006;

 

«Ήθελαν να με δώσουν δανεικό στον ΠΑΟΚ, όταν πήραν τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Το αρνήθηκα κατηγορηματικά και είπα: Δεν πάω πουθενά. Θα σταματήσω το ποδόσφαιρο παρά να πάω κάπου που δεν θέλω».

 

- Σύμφωνα με δημοσιεύματα, είχατε αρνηθεί προηγουμένως πρόταση επέκτασης συμβολαίου. Αληθεύει;

 

«Όχι. Δεν έγινε καμιά τέτοια συζήτηση. Είχα ακόμα ένα συν δύο χρόνια συμβόλαιο με τον Παναθηναϊκό».

http://sports.in.gr/football/superleague/article/?aid=805037

 

Δεν παραθετω αλλα, που γραφουν οτι λεω, γιατι ειτε ειναι απο blogs, ειτε ειναι comments χρηστων-φιλαθλων και αν αρχισω να κανω c/p θα αρχισετε αλλο γαιτανακι. Αλλα τουλαχιστον ηρεμησα που στα 27 μου δεν εχω ακομα Αλζχαιμερ.

 

ΥΓ. Δεν ψαχνω τον λογο που τον εδιωξε η διοικηση, ψαχνω ΠΩΣ εφυγε. Και εφυγε νυχτα, δανεικο στον ΠΑΟΚ θελανε να το δωσουνε και τελικως σπασανε το συμβολαιο για να τον διωξουν. Παραλληλα θυμαμαι και τις ευλογιες αρκετου κοσμου για την αποφαση να τον διωξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M'αρεσει που απο ενα σωρο ανακριβειων που γραφτηκαν απο εναν χρηστη "δε σε ενδιαφερει να απαντησεις και να παρεις θεση" και κανεις ποστ/παρατηρηση απλα για να "διορθωσεις" τον αλλο. Τυχαιο? Δε νομιζω!

Κατα τ'αλλα επειδη βλεπω να γινονται περιεργες επικλησεις για να νοηθει οτι ειμαι ανιδεος για το τι συμβαινει στην ομαδα μου κλπ, και επειδη κουραζετε με τον Γκεκα εκανα ενα απλο google search ετσι απο περιεργεια για να δω αν παθαινω τιποτα διαλειψεις στα 27 μου, αν ξεχναω, αν πασχω απο Αλζχαιμερ κλπ :

 

http://www.sport24.g...eka.588614.html

 

Απο συνεντευξη του ιδιου του Γκεκα:

 

http://sports.in.gr/...cle/?aid=805037

 

Δεν παραθετω αλλα, που γραφουν οτι λεω, γιατι ειτε ειναι απο blogs, ειτε ειναι comments χρηστων-φιλαθλων και αν αρχισω να κανω c/p θα αρχισετε αλλο γαιτανακι. Αλλα τουλαχιστον ηρεμησα που στα 27 μου δεν εχω ακομα Αλζχαιμερ.

 

ΥΓ. Δεν ψαχνω τον λογο που τον εδιωξε η διοικηση, ψαχνω ΠΩΣ εφυγε. Και εφυγε νυχτα, δανεικο στον ΠΑΟΚ θελανε να το δωσουνε και τελικως σπασανε το συμβολαιο για να τον διωξουν. Παραλληλα θυμαμαι και τις ευλογιες αρκετου κοσμου για την αποφαση να τον διωξουν.

 

Διορθώνω εσενα γιατι εσυ ειπες κατι το οποιο γνωριζω και φυσικα κανεις λαθος ...

Για αυτο που λεει ο συνομιλητης σου ειναι μεγαλη κουβεντα και βαριεμαι να την ανοιξω ...

Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις ??

Ελεος ....Αμεσως να την πεις και γι αυτο ...

Βασικα εγω φταιω που καθομαι και προσπαθω να συνομιλησω μαζι σου ...

 

 

Για την ιστορια εγω αυτο που λεω ειναι οτι για τον κοσμο του ΠΑΟ δεν ηταν αποτυχημενος ...

Οποιον και να ρωταγες εκεινη την εποχη σου ελεγε γιατι δινουμε τον πρωτο σκορερ μας ετσι ??

Το θεμα ειναι ( και το θμηθηκα τωρα ) οτι ο Γκεκας ειχε αποκαλυψει οτι ο Σαλπιγγιδης ειχε συμφωνησει με τον ΠΑΟ και γι αυτο τον σουταρανε ...

 

 

Τωρα μπορεις να παραθεσεις οτι γουσταρεις ...

Δε χρειαζεται να εξηγησω κατι αλλο..

Αν δε καταλαβαινεις κι αυτο οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...