Προς το περιεχόμενο

Το Καφενείο των Φιλάθλων (2011-2012)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα σοβαρά τα είδες τα γκόλ του Ολυμπιακού ή έτσι τα λες;Έχεις και ένα δίκαιο για την άμυνα της Άρσεναλ αλλά αυτό το καφενείο ήταν χειρότερο και από την Δόξα Δράμας.Σόρρυ κιόλας δηλαδή.Με γαύρους το έβλεπα το παιχνίδι και αυτό λέγαν και αυτοί.Τόσο χάλια και να πάιζεις άρσεναλ;Τι να πω;Μπορεί.

 

Τι εντελώς αμαρκάριστα τα γκόλ της Μαρσέιγ;Άμα είναι να μπαίνουν τέτοια γκόλ σαν την γκολάρα του Βαλμπουενά ας τα στήνουν και όλα.Πλάκα κάνεις τώρα;

 

Τέλος πάντων χωρίς αποδείξεις δεν μπορείς να λες τίποτα οπότε ούτε το ένα ούτε το άλλο στημένο μέχρι να αποδειχτεί κάτι.Όποιος έχει ματια όμως είδε.Εγώ και τα δύο για σικέ φιλικά τα είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Υπαινίσσεσαι κάτι γι' αυτό το μοναδικής ομορφιάς και σπανιότητας γκολ;

 

Κανένα τέτοιο να είχε βάλει η Μαρσέιγ στο 87' και πάω στοίχημα οι βλακό-φυλλάδες θα έγραφαν να ζητήσει η Ελλάδα από τη Γερμανία τις πολεμικές αποζημιώσεις, να διακόψουμε διπλωματικές σχέσεις και δε συμμαζεύεται.

 

Δηλαδή, είναι αμαρκάριστη η κεφαλιά του Αγιού και γι' αυτό είναι ύποπτη, ενώ είναι μαρκαρισμένος από τρεις παίκτες ο Μέλμπεργκ...Και μετά το δοκάρι, πραγματικά, από το κεφάλι της βελόνας πέρασε τη μπάλα ο μαρκαρισμένος Μοδέστο.

 

Ειλικρινά, δείτε ψύχραιμα τα τέσσερα τελευταία γκολ που πέτυχαν Μαρσέιγ και Ολυμπιακός και φανταστείτε οι παίκτες που τα έβαλαν να φορούσαν αντίθετα τις φανέλες, τι θα διαβάζαμε στις φυλλάδες, τι θα έλεγαν οι μαρκουτσοφόροι. Ας πούμε, περιγραφή του γκολ του Βαλμπουενά, αν το είχε βάλει παίκτης του Ολυμπιακού: ΚΕΡΑΥΝΟΣ του [τάδε] στο 87', παρά τη θεαματική εκτίναξη του αντιπάλου τερματοφύλακα, ο [τάδε] έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας κι από εκεί να αναπαυθεί βαθιά στα δίχτυα της, ανήμπορης να αντιδράσει, Άρσεναλ.

 

Για να δούμε και το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού, ανάποδα όμως: "Με μια παιδαριώδη έξοδο, ο τερματοφύλακας της Ντόρτμουντ χάρισε τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή στον [τάδε], ο οποίος, με τους αμυντικούς της Γερμανικής ομάδας θεατές, με χλιαρό σουτ το οποίο αναπήδησε μάλιστα, έστειλε από πολύ μακριά τη μπάλα στα δίχτυα".

 

Και πείτε μου τώρα πιο από τα δύο είναι πιο ύποπτο.

 

Όποιος θέλει να δει συμπαιγνία, βλέπει, αυτό δυστυχώς κατέστη φανερό όχι μόνο από τις ανοησίες που έγραφαν και εξακολουθούν να γράφουν οι φανατισμένες και λαϊκίζουσες φυλλάδες, αλλά και από την άκριτη αναπαραγωγή αυτών των ανοησιών.

 

Για να δικαιολογηθεί η εξέλιξη του ματς στη Γερμανία, έχουν εμπλακεί στη συμπαιγνία:

 

1)ο διαιτητής, με τα 4 λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο (γιατί, απολύτως λογικά, ο στημένος διαιτητής δεν είχε άλλο τρόπο να βοηθήσει τη Μαρσέιγ πέρα από το να δώσει τέσσερα λεπτά καθυστέρηση, στο πρώτο μέρος μάλιστα), όταν το στήσιμο ήταν απλά σε βάρος της Γερμανικής ομάδας (με το 2-1 οι Γερμανοί έχαναν το Europa στη διαφορά τερμάτων από τους Γάλλους και ήθελαν τουλάχιστον 5-1 τελικό αποτέλεσμα). Θυμίζω πως ο αλήτης ο στημένος διαιτητής νωρίτερα είχε δώσει και πέναλτι στους Γερμανούς. Για να είναι πιο γλυκό το στήσιμο, εννοείται, με τις καθυστερήσεις.

 

2)οι δύο ομάδες, οι οποίες "συνεννοήθηκαν" στο ημίχρονο (γιατί, με το 2-0 στο πρώτο μέρος ούτε ο αρχισυντάκτης του Γαύρου δεν μπορεί να δικαιολογήσει στήσιμο) να στήσουν το ματς, υπό προϋποθέσεις, έχοντας άπλετο χρόνο από το...85' και μετά. Εάν και εφόσον έχαναν τις ελπίδες τους οι Γερμανοί (τις οποίες ελπίδες είχαν εναποθέσει στη μάχιμη Άρσεναλ).

 

3)οι εταιρίες στοιχημάτων, που είχαν στήσει το ματς και σε επίπεδο αποτελέσματος ημιχρόνου-τελικού. Τώρα, γιατί να στηθεί το ματς άσο ημίχρονο, δύο τελικό, και να κοντέψουν να πάθουν έμφραγμα αυτοί που το έστησαν περιμένοντας μέχρι το 87' για την ανατροπή, αυτό θα μας το πει, υποθέτω, ο αρχισυντάκτης του Πρωταθλητή.

 

4)η ΟΥΕΦΑ, γιατί ο Πλατινί θέλει να προωθήσει τις γαλλικές ομάδες, γι' αυτό και έχει δώσει αυστηρή εντολή να μην τους σφυρίζουν καθαρά πέναλτι στον αγώνα που θα έβγαζε τον ένα διεκδικητή του δεύτερου εισιτηρίου οριστικά έξω, αλλά να στήνουν τον τελευταίο αγώνα και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ πριν το 85'.

 

5)Ξανά η ΟΥΕΦΑ, που όπως όλοι οι επαίσχυντοι διεθνείς οργανισμοί, το ΔΝΤ, αυτή η ατσούμπαλη η Μέρκελ που αγόρασε ένα πατρόν πριν από δέκα χρόνια και βάζει από τότε τη μοδίστρα της να της ράβει το ίδιο και το ίδιο, κι αυτός ο κοντοστούπης ο Σαρκοζί, που νομίζει ο βρώμο-Ούγγρος πως είναι ο νέος Ναπολέοντας, μισούν την Ελλάδα και θέλουν να της στερήσουν τη χαρά, ώστε να μας λυγίσουν ευκολότερα.

 

6)Κρατώ για το τέλος το καλύτερο, την πιο τρανή απόδειξη της επαίσχυντης συμπαιγνίας, τα ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑΣ στους δύο αγώνες. Δε μιλάμε για απλό στήσιμο εδώ, αλλά για στήσιμο σε πραγματικό χρόνο. Βλέπουμε τι γίνεται στην Αθήνα και το στήνουμε αναλόγως. Έβαλε γκολ η Άρσεναλ; Καθίστε φρόνιμα, η μπίλια του στημένου αγώνα κάθεται στη Ντόρτμουντ. Περνάνε 35 λεπτά στο β' μέρος στη Γερμανία, όπου οι στημένοι, με το αυτί στο τρανζιστοράκι και τα κινητά να έχουν πάρει φωτιά, περιμένουν μήπως ισοφαρίσει η Άρσεναλ, ώστε σε βάρος του δαφνοστεφανωμένου να περάσει η...Ντόρτμουντ, και όταν αυτή χάνει τις...ελπίδες της στο 87' του αγώνα της Αθήνας (82' εκεί, χάρη στο high-tech, real-time στήσιμο) οι πουλημένοι Γερμανοί αποφασίζουν να στήσουν το δαφνοστεφανωμένο για να προκριθεί η...Μαρσέιγ. Πάντως, ό,τι και να γίνει, ένα στήσιμο θα το ρίξουμε απόψε, και χαμένος θα είναι ο Ολυμπιακός. Ποιος θα ευνοηθεί, ΔΕ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ, αρκεί να ΑΔΙΚΗΘΕΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ.

 

Φιλικά και χωρίς καμία διάθεση κακοφανισμού, δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ρε Sboob με τα wall of text. Όχι τίποτα άλλο, άλλα γράφεις και τα ίδια πράγματα συνέχεια. :P

 

Έχεις κολλήσει με αυτό που είπα ότι συνεννοήθηκαν στο ημίχρονο. Ξέχασε το ρε παιδί μου. Το είχαν μιλήσει πριν το ματς, οκ?

Δεν ξέρω από που γνωρίζεις για το πως στήνετε ένα ματς και είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν τα στήνουν έτσι...

Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι σε αυτό το (κατα την γνωμη μου) στήσιμο, δεν εχει παίξει κανενα ρολο ουτε η Μερκελ ούτε ο Πλατινι. Σταματήστε λοιπόν να το χρησιμοποιείται για να γελοιοποιήσετε την υπόθεση.

 

Έχουμε και λέμε.

 

1) Η Ντορτμουντ σχεδόν σε όλο το ματς κάνει πλάκα στην Μαρσειγ εκτός απο τα τελευταία 15 λεπτά. Τυχαίο?

2) Καθυστερούν να βγουν στο ημίχρονο. Τυχαίο και αυτό?

3) Με το που κάνει το 3-1 ο Ολυμπιακός βάζει 2 γκολ μεσα σε δυο λεπτά η Μαρσειγ. Τυχαίο και αυτό?

4) Και στα δυο γκολ της Μαρσειγ οι αμυντικοί της Ντορτμουντ κάθονται και κοιτάνε. Τυχαίο και αυτό?

5) Ο Κλοπ, ενας απο τους πιο εκφραστικούς προπονητές βλέπει την ομαδα του να τρωει 2 αστεία γκολ μεσα σε 2 λεπτά και κάθετε και χασκογελάει ενω συνήθως χτυπιέται σαν χταπόδι. Τυχαίο και αυτό?

6) Οι ίδιοι οι οπαδοί της Ντορτμουντ κράζουν τους παίχτες τους ότι... "παράτησαν" το ματς(διάβασε κανένα ξένο φορουμ). Τυχαίο και αυτό?

 

Ε συγνώμη φίλε μου, εσύ μπορεί ολα αυτα να θεωρεις τυχαία και φυσιολογικά αλλά εμένα προσβάλουν την νοημοσύνη μου και δεν μπορώ να τα δεχτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το wall of text σε πείραξε, οι ατάκες-ξεπατικούρα από το Γαύρο είναι καλές. Γιατί εσύ, ας πούμε, τρεις μέρες τώρα γράφεις πολύ διαφορετικά πράγματα. Πλούτος επιχειρημάτων.

 

Έχουμε και λέμε, λοιπόν: στήσιμο, σημαίνει ΠΡΟΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ. Σημαίνει πως το παιχνίδι θα το πάρει ο ΤΑΔΕ. Κάθεσαι και μου γράφεις 1, 2, 3, 4, 5, 6 και το ρεζουμέ είναι πως στήθηκαν δύο ομάδες, για να αποκλειστεί ο Ολυμπιακός. Ποια θα προκρινόταν, δε μας νοιάζει, αρκεί να αποκλειστεί ο Ολυμπιακός. Ως το 89' οι στημένοι περίμεναν να ισοφαρίσει η Άρσεναλ, για να περάσει η Ντόρτμουντ, κι από το 89' που έγινε το 3-1 στήθηκαν για να περάσει η Μαρσέιγ.

 

Και στο δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού κάθονται και τον κοιτάνε, τυχαίο είναι;

 

Και στο τρίτο, αμαρκάριστος στέλνει την κεφαλιά στο δοκάρι ο Μέλμπεργκ, μόνος του είναι ο και Μοδέστο, τυχαίο είναι;

 

Εγώ έθεσα συγκεκριμένα ερωτήματα. Μου λες είναι αστεία τα γκολ της Μαρσέιγ, γιατί είναι σοβαρά του Ολυμπιακού; Λόμπα από τα 25 μέτρα, πλοπ σκάει μια φορά, και γκολ;

 

Τέλος πάντων, ματαιοπονώ, οπότε σας αφήνω στις συνομωσίες σας.

 

Υ.Γ. Το ΔΝΤ και τον Πλατινί δεν τους έβαλα εγώ στην κουβέντα, για διάβασε μερικές σελίδες πιο πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν διαβάζω εφημερίδες, την άποψη μου λέω. Τωρα αν νομίζεις οτι ειμαι προβατο και αντιγράφω αυτα που λενε οι αλλοι, να είσαι καλά σε ευχαριστώ.

 

Μας εξηγείς για πολλοστή φορά τον ορισμό του στησίματος. Μα ποιος είσαι τελικά? Ο Mπεος? Σε γαύρο μιλάς, κάτι ξέρουμε και εμείς... :P

 

Μετα μου λες ότι και εγώ επαναλαμβάνομε. Ε πως να μην επαναλαμβάνομε όταν μου βάζεις λόγια. Ειπα εγώ οτι συνωμότησε κανείς ενάντια στον Ολυμπιακό? Καμιά σχέση, χέστηκαν περάσει η δεν περάσει ο Ολυμπιακός.

 

Εγω λέω ένα απλό πράγμα. Η Ντορτμουντ πάλεψε το ματς μέχρι ένα σημείο μπας και προκρίνονταν. Οταν ειδε οτι δεν υπάρχει καμία ελπίδα άνοιξέ τα πόδια στους Γαλλους. Εγώ πιστεύω οτι δεν τους ανοιξαν τα ποδια απο την καλη τους την καρδιά ούτε επειδή αδιαφόρησαν τόσο που βαριόντουσαν μέχρι και να μαρκάρουν. Πιστεύω ότι έχει πέσει χρήμα.

 

Για τα γκολ του Ολυμπιακού έχεις δίκιο, δεν είναι καθόλου τυχαία. Η Αρσεναλ παίζει με τα δεύτερα και με τον 3ο Τερματοφιλακα, αναμενόμενο ήταν. Δεν ξέρω αν έχεις δει το αγώνα, αλλά η Αρσεναλ ούτε αδιαφόρησε ούτε το παράτησε το ματς. Με τους παίχτες αυτούς που στην ουσία δεν έχουν παιξει ποτε ξανά μαζί ηταν αναμενόμενο να γίνουν τραγικά λάθη. Αυτα τα λένε και οι ίδιοι οι οπαδοί της Αρσεναλ, δεν τα λέω μόνο εγω, δεν κάνουν λόγο ουτε για αδιαφορία των παιχτών που έπαιξαν ούτε οτι το παράτησαν το ματς, σε αντίθεση με αυτα που λενε οι Γερμανοι οπαδοι

Γι αυτο σου λεω, διάβασε και λίγο τα ξένα φορουμ για να καταλάβεις τι έχει παιχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λυπάμαι, είπα να αποχωρήσω, αλλά δεν αντέχεται αυτός ο βιασμός της λογικής.

 

Δηλαδή, αν σε ενόχλησε το χαμόγελο του Γερμανού προπονητή, τι θα έλεγες αν ο πρόεδρος της Μαρσέιγ τον βράβευε πριν τον αγώνα;

 

Εντωμεταξύ, το σενάριο που παρουσιάζεις για τη συμπεριφορά της Ντόρτμουντ αλλάζει σε κάθε μήνυμα. Τώρα λες ότι το πάλεψε (οι στημένοι, το πάλεψαν) και όταν είδαν πως δεν είχαν ελπίδες (οι στημένοι) άνοιξαν τα πόδια. Αλλά, θυμάσαι εκεί που το γράφεις πως, έτσι όπως το διατυπώνεις, αυτό δεν είναι στήσιμο, και προσθέτεις ότι πιστεύεις πως "έχει πέσει χρήμα".

 

Και ρωτάω: το χρήμα, πότε έπεσε; Πριν το παλέψουν, όσο είχαν ελπίδες, ή μετά;

 

Τι διάολο στήσιμο είναι αυτό που ενεργοποιείται υπό προϋποθέσεις και όρους, και μόνη κοινή συνισταμένη τον αποκλεισμό του Ολυμπιακού; Δηλαδή, στήσιμο να' ναι, κι ό,τι να 'ναι. Οι στημένοι, γράφεις στο προηγούμενο μήνυμα, τους έκαναν πλάκα, και από το 75 και μετά τους άφησαν. Δηλαδή, μας λες, εκτός από στημένοι είναι και ηλίθιοι και δεν ξέρουν να στήσουν έναν αγώνα σωστά. Είναι μάλιστα διπλά ηλίθιοι αν νόμιζαν πως είχαν οποιαδήποτε ελπίδα να ασχοληθεί η Άρσεναλ με το ματς στην Αθήνα.

 

Στήνουν αγώνα και δεν κλαδεύουν τον Βαλμπουενά, τον αφήνουν να σουτάρει, μπας κι ευστοχήσει. Κι αν το στείλει στις μπεκάτσες, δεν πειράζει, έχουν άφθονο χρόνο στη διάθεσή τους. Στήνουν τον αγώνα, αλλά για τους ταπεινώσουν πρώτα, τους κάνουν πλάκα (όπως λες) για 75 λεπτά. Κι ο στημένος διαιτητής, για να σφίξει η κρέμα γάλακτος των Γάλλων, τους ρίχνει κι ένα πέναλτι.

 

Οπότε, αν θέλεις, ανάτρεξε πάλι στις πηγές σου, και κατάληξε σε ορισμένα βασικά ερωτήματα:

 

1) Πότε στήθηκε ο αγώνας.

 

2) Υπέρ ποιου στήθηκε ο αγώνας.

 

3) Πόσο χειρότερο είναι ένα χαμόγελο από μια βράβευση;

 

4) Πόσο χειρότερο είναι να τρως γκολ-βολίδα μέσα από τη μεγάλη περιοχή, από το να τρως γκολ-χυλό-λόμπα από τα 25 μέτρα, με τον τερματοφύλακα να βοσκάει στα όρια της μεγάλης περιοχής.

 

Κι αφού απαντήσεις (στον εαυτό σου, εγώ δεν περιμένω καμία λογική απάντηση με αυτά που διάβασα ως τώρα) στα παραπάνω, προσπάθησε να φτιάξεις ένα σενάριο που να χωράει τη διακύμανση του σκορ στην Αθήνα και το Ντόρτμουντ.

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SlimData ποιά η γνώμη σου για το Ζάγκρεμπ-Λυών 1-7; Γιατί άν πείς οτι δεν συμβαίνει τίποτα, το παραπάνω πόστ σου θα είναι σαν να μην έγινε.

 

Έδωσε η Δυναμό το ματς. Τι σχέση έχει αυτο με τον δικό σου όμιλο?

 

Από τη στιγμή που το σφύριξε ενδεχομένως να πίστευε πως έγινε έξω από την περιοχή.Αν ήθελε να κάνει τα στραβά μάτια θα άφηνε το παιχνίδι να εξελιχθεί.

 

Αντιστρέφω όμως την ερώτηση και ρωτάω γιατί να μην βοηθήσει η διαιτησία την Λυον στην 5η αγωνιστική που έπαιζε εντός έδρας με τον Άγιαξ και έγινε ότι έγινε προχθες? Γιατί προχθές αυτό που έγινε στην Κροατία σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό σε συνάρτηση με τα ακυρωμένα γκολ του Άγιαξ με την Ρεαλ

 

Σχετικά με αδιάφορη Άρσεναλ κτλ να υπενθυμίσω πως ο Ολυμπιακός εντός έδρας έχει κερδίσει την φιναλίστ του θεσμού Λίβερπουλ την πρώτη αγωνιστική και ισοπαλία 3-3 με ματσάρα εναντίον της Ρεαλ μέσα στο Οακα.Δεν αντιλέγω πως έχουμε φάει και ντόρτια εντός έδρας.Απλώς το αναφέρω για όσους θεωρούν πως αν και ο Ολυμπιακός και η Άρσεναλ ήθελαν πρόκριση θα θεωρούσαμε ως δεδομένο το διπλό δια περιπάτου απο τους Εγγλέζους.

 

Δεν λέω ότι ήθελε να σε σπρ'ωξει δίνοντας φαουλ αντί πέναλτι. Λέω όμως ότι αν υπήρχε σχέδιο, εκει σε τελείωνε. Αλλά δεν το έδωσε. Απεναντίας έστησε και την μπάλα δυο μέτρα έξω.

 

Την ερώτηση μην μου αντιστρέφεις. Μιλάς για δυο διαφορετικά ματς. Εκεί έχει βάλει η λυον 7 γκολ στη μικρή περιοχή και έχουν ακυρώσει και 2 καθαρά στο άλλο ματς. Σαφώς κάτι βρωμάει.

 

Τέλος για την άρσεναλ, δεν είπα εγώ ότι έκατσε να χάσει. Και ίσως αν ερχότανε πλήρης πάλι να την έπαιρνες. Δεν ήρθε όμως ούτε πλήρης, ούτε σεβάστηκε τις άλλες ομάδες που μας έλεγε ο βενγκερ πριν το ματς.

Ήρθε για τουρισμό. Και μην ακούω τώρα, "ε, τόσο μπορούσαν οι αναπληρωματικοί". Είναι δηλαδή οι αναπληρωματικοί του γαύρου πολύ καλύτεροι των αντίστοιχων της άρσεναλ... Γιατί λέτε ότι κι εσείς είχατε πολλές ελλείψεις. Έλεος. Οι τύποι δεν είχαν κίνητρο κανένα και συγκεντρωση καθόλου. Οι πασούλες τους στα φορ σας είναι ανεπανάληπτες. Το δε γκολ του φουστέρ δεν χρειάζεται καν σχολιασμό. Δεν κατηγόρησε κανένας όμως την αρσεναλ για στήσιμο, αδιάφοροι ήταν.

Και λέω, γιατί γαμώτο με την πρόκριση χαμένη να μην ξενερώσουνε και οι γερμανοί και να το παρατήσουνε?

Αυτοί που ξέρουνε ότι η άρσεναλ έχει πάει να παίξει με τα δεύτερα.

Γιατί ο βαλμπουενά που ξέρει ότι θα τον αφήσουνε να βάλει γκολ δεν πάει να μπει με την μπάλα στα δίχτυα αλλά σουτάρει από 25 μέτρα στο απέναντι Γ?

 

Και το πιο βασικό, αφού μιλάμε για γαλλική μασονία, γιατί δεν έβαλε ο πλατινί τον γάλλο βενγκέρ να κατέβει με την πρώτη ομάδα και να χτυπήσει το ματς στα ίσια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε Snoob κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις η απλά δεν διαβάζεις καλά αυτά που γράφω?

 

Θα σου απαντήσω λοιπόν ένα ένα στα ερωτήματα σου, παρόλο που με πρόσβαλες και πάλι...

 

1) Πότε στήθηκε ο αγώνας.

 

Την Παρασκευή 2/12/2011 και ώρα 14:32... Έχει σημασία?

 

2) Υπέρ ποιου στήθηκε ο αγώνας.

 

Επαναλαμβάνομαι για 4η-5η φορά άλλα δεν πειράζει.

Πιστεύω ότι η Ντορτμουντ έχει συνεννοηθεί με την Μαρσειγ, πως αν δει κατά την διάρκεια του αγώνα ότι δεν υπάρχει καμιά ελπίδα πρόκρισης, θα τους δώσει το ματς. Για αυτό και βλέπεις ότι στην αρχή η Ντορτμουντ παίζει κανονικά και προηγείται ενώ προς το τέλος πουλάει το ματς, εφόσον χάνει κάθε ελπίδα πρόκρισης στο Europa αφού ο Ολυμπιακός κάνει 3-1 το ματς.

 

Θα σε παρακαλούσα, αν θες να με κατηγορήσεις ότι αλλα λεω την μια και αλλα την αλλη, να το κάνεις βάζοντας quote αυτά που γράφω για να δούμε τι εννοείς.

 

3) Πόσο χειρότερο είναι ένα χαμόγελο από μια βράβευση;

 

Νομίζω δεν έχει καμιά σχέση το ένα με το άλλο. Όταν βλέπεις τον προπονητή να χασκογελάει την στιγμη που η ομαδα του τρώει δυο τραγικά γκολ μέσα σε 2 λεπτά και από εκεί που κερδίζει ξαφνικά χάνει, ε κάτι συμβαίνει. Μπορεί βέβαια όπως είπα και πριν να είναι τυχαίο και αυτό, τι να πω.

 

4) Πόσο χειρότερο είναι να τρως γκολ-βολίδα μέσα από τη μεγάλη περιοχή, από το να τρως γκολ-χυλό-λόμπα από τα 25 μέτρα, με τον τερματοφύλακα να βοσκάει στα όρια της μεγάλης περιοχής.

Τεράστια η διαφορά του ενός με του άλλου. Στο ένα υπάρχει ξεκάθαρη πρόθεση των αμυντικών να μην μαρκάρουν, ενώ στο άλλο έχεις έναν άπειρο τερματοφύλακα που κάνει τραγικό λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσπαθώ να σου εξηγήσω το εξής απλό: όταν στήνεται ένας αγώνας, ΔΕΝ στήνεται υπό προϋποθέσεις. Είμαι η Ντόρτμουντ και σου εγγυώμαι, Μαρσέιγ, ότι με το σφύριγμα της λήξης, θα έχεις φύγει από το γήπεδό μου με 3 πόντους. ΑΥΤΟ είναι στήσιμο.

 

Το "είμαι η Ντόρτμουντ και σου λέω πως θα σου κάνω πλάκα επί 75 λεπτά κι άμα σιγουρευτώ, εκεί γύρω στο 85' ότι δεν έχω ελπίδες, θα σε αφήσω να περάσεις" είναι σενάριο για να βγάλεις καινούργιο συκώτι από τα γέλια.

 

Δυστυχώς, όλα αυτά που γράφω στο δεύτερο σενάριο, τα έχεις υποστηρίξει εσύ. ΔΕΝ είναι στήσιμο αυτό το πράγμα. Είναι φαρσοκωμωδία.

 

Έστω, όμως, ότι η Ντόρτμουντ λέει αυτό το πράγμα στους Γάλλους. Και έστω ότι οι Γάλλοι το δέχονται. Πώς "κλειδώνει" η συμφωνία; Λες ότι πιστεύεις ότι "έπεσε χρήμα". Πόσο καραγκιόζης πρέπει να είναι ο πρόεδρος της Μαρσέιγ (ή όποιος τέλος πάντων έκανε το κονέ) για να δώσει χρήμα, εάν και εφόσον "δεν έχουν ελπίδες οι Γερμανοί", να τον αφήσουν να περάσει. Δηλαδή, να τους πληρώσει, κι άμα ευκαιρέσουν, να του κάτσουν. Αλλιώς, λυπόμαστε και περάστε από το ταμείο για την επιστροφή του λαδώματος;

 

Είναι σοβαρά πράγματα αυτά;

 

Επαναλαμβάνω, κατανοώ πλήρως τη στεναχώρια, ειδικά όταν ο Ολυμπιακός έφτασε στην πηγή και νερό δεν ήπιε. Επαναλαμβάνω, επίσης, ότι θα δεχόμουν να συζητήσω το σενάριο του στησίματος, αλλά με σοβαρά επιχειρήματα. Όχι "χαμογέλασε ο προπονητής". Ή, "είναι ξεκάθαρη η πρόθεση των αμυντικών να μη μαρκάρουν". Μη λέμε τα ίδια και τα ίδια: αν θες να το στήσεις, εκεί που είναι μέσα στην περιοχή τον γκρεμίζεις, αφού έχεις ξεκάθαρη πρόθεση, δεν σταυρώνεις τα δάχτυλα να πιάσει κεραυνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω ότι ήθελε να σε σπρ'ωξει δίνοντας φαουλ αντί πέναλτι. Λέω όμως ότι αν υπήρχε σχέδιο, εκει σε τελείωνε. Αλλά δεν το έδωσε. Απεναντίας έστησε και την μπάλα δυο μέτρα έξω.

 

Την ερώτηση μην μου αντιστρέφεις. Μιλάς για δυο διαφορετικά ματς. Εκεί έχει βάλει η λυον 7 γκολ στη μικρή περιοχή και έχουν ακυρώσει και 2 καθαρά στο άλλο ματς. Σαφώς κάτι βρωμάει.

 

Να το πάμε από την αρχή γιατί χαθήκαμε στην μετάφραση.

 

Αναφέρεις πως αν υπάρχει σχέδιο για πρόκριση της Μαρσεϊγ δίνει πέναλτι στο χέρι του Μιραλάς,το παιχνίδι λήγει ισόπαλο και τελειώνει ο όμιλος από την πέμπτη αγωνιστική με την Άρσεναλ σίγουρα πρώτη,την Μαρσεϊγ σίγουρα δεύτερη και τον Ολυμπιακό να ισοβαθμεί με την Ντόρτμουντ (έχοντας το πλεονέκτημα ο ολυμπιακός).Το ποιος θα συνεχίσει στο Europa εξαρτάται από τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής όντας αδιάφορες και η Άρσεναλ και η Μαρσεϊγ.

 

Από την στιγμή λοιπόν που κανένα πέναλτι δεν δόθηκε στην Μαρσεϊγ δεν υπάρχει κανένα σχέδιο πρόκρισης των Γάλλων στους 16 (σύμφωνα με το σκεπτικό σου)αλλά η πρόκριση τους προήλθε απο την αδιαφορία των Γερμανών την 6η αγωνιστική.

 

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι το εξής:

 

Ελπίζω να συμφωνούμε πως για την πρόκριση της Λυον υπάρχει σχέδιο.Τα 6 γκολ σε ένα ημίχρονο και τα δύο κανονικότατα γκολ του Άγιαξ ενισχύουν αυτή τη σκέψη.

 

Γιατί λοιπόν να φθάσουμε σε τόσα εξόφθαλμα αποτελέσματα την 6η αγωνιστική όταν το σχέδιο θα μπορούσε να εφαρμοστεί πλήρως την 5η αγωνιστική στον εντός έδρας αγώνα Λυον-Άγιαξ (με μια Λυον να πατάει όντως τον Άγιαξ).Νίκη και με 1-0 αρκούσε στην Λυόν ώστε να πάει χαλαρά στο Ζάγκρεμπ να κερδίσει με μισό μηδέν την χειρότερη ομάδα του ομίλου και όλοι να είναι ευτυχισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προφανώς δε συμφωνούμε. Όταν, όμως, θεωρείς ένα χαμόγελο ένδειξη στησίματος, δεν μπορεί να αρνείσαι να σχολιάσεις τη βράβευση του αντίπαλου προπονητή πριν τον αγώνα.

 

Αντίστοιχα, είναι πολύ εύκολο να χαρακτηρίσεις "εσκεμμένη" τη στάση των αμυντικών, αλλά "τραγικό λάθος" τις κινήσεις του τερματοφύλακα.

 

Για να σε προλάβω, δε λέω πως ήταν στημένη η Άρσεναλ (παρότι είμαι της άποψης πως το σύστημα των ομίλων αποτελεί ευθεία πρόσκληση σε απαράδεκτες καταστάσεις) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θεωρείς θεμιτό και συμβατό με τις αρχές του αθλήματος το να κατεβαίνει μια ομάδα να αμολήσει χαρταετό με τους αναπληρωματικούς και τον τρίτο τερματοφύλακα, και αθέμιτο μια ομάδα που εξαρτιόταν η τύχη της από αυτούς τους τουρίστες να πρέπει να σκιστεί, όχι για να συνεχίσει το Europa, αλλά να σε βοηθήσει να περάσεις εσύ στη συνέχεια του CL.

 

Η άποψή μου, λοιπόν, είναι πως η Άρσεναλ κατέβηκε χλιαρή, με το δεύτερο τραυματισμό το παράτησε τελείως γιατί δεν άξιζε η φθορά και αντίστοιχα οι Γερμανοί, μαθαίνοντας τα νέα από την Αθήνα, παράτησαν τον αγώνα.

 

Το σκεπτικό σου για τη στάση των Γερμανών είναι λάθος, μπερδεύεις τη νίκη τους με τις προοπτικές τους στην Ευρώπη. Και το 2-1 να έμενε μέχρι τέλους, οι Γερμανοί αποκλείονταν, υστερούσαν έναντι των Γάλλων που είχαν κερδίσει με 3-0 στο μεταξύ τους αγώνα. Άρα, έπρεπε να κερδίσουν 5-1 (συνολικό σκορ 5-4, γιατί στο 4-4 αποκλείονταν λόγω του εκτός έδρας γκολ) μόνο και μόνο για να έχουν την τιμή να προσφέρουν τη δεύτερη θέση στον Ολυμπιακό.

 

Μπορείς, λοιπόν, να τους ψέξεις που δε σκοτώθηκαν για να προασπίσουν τα συμφέροντα του Ολυμπιακού; Κι αν ναι, σε τι διαφέρει η στάση τους από αυτή της Άρσεναλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πάμε από την αρχή γιατί χαθήκαμε στην μετάφραση.

 

Αναφέρεις πως αν υπάρχει σχέδιο για πρόκριση της Μαρσεϊγ δίνει πέναλτι στο χέρι του Μιραλάς,το παιχνίδι λήγει ισόπαλο και τελειώνει ο όμιλος από την πέμπτη αγωνιστική με την Άρσεναλ σίγουρα πρώτη,την Μαρσεϊγ σίγουρα δεύτερη και τον Ολυμπιακό να ισοβαθμεί με την Ντόρτμουντ (έχοντας το πλεονέκτημα ο ολυμπιακός).Το ποιος θα συνεχίσει στο Europa εξαρτάται από τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής όντας αδιάφορες και η Άρσεναλ και η Μαρσεϊγ.

 

Από την στιγμή λοιπόν που κανένα πέναλτι δεν δόθηκε στην Μαρσεϊγ δεν υπάρχει κανένα σχέδιο πρόκρισης των Γάλλων στους 16 (σύμφωνα με το σκεπτικό σου)αλλά η πρόκριση τους προήλθε απο την αδιαφορία των Γερμανών την 6η αγωνιστική.

 

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι το εξής:

 

Ελπίζω να συμφωνούμε πως για την πρόκριση της Λυον υπάρχει σχέδιο.Τα 6 γκολ σε ένα ημίχρονο και τα δύο κανονικότατα γκολ του Άγιαξ ενισχύουν αυτή τη σκέψη.

 

Γιατί λοιπόν να φθάσουμε σε τόσα εξόφθαλμα αποτελέσματα την 6η αγωνιστική όταν το σχέδιο θα μπορούσε να εφαρμοστεί πλήρως την 5η αγωνιστική στον εντός έδρας αγώνα Λυον-Άγιαξ (με μια Λυον να πατάει όντως τον Άγιαξ).Νίκη και με 1-0 αρκούσε στην Λυόν ώστε να πάει χαλαρά στο Ζάγκρεμπ να κερδίσει με μισό μηδέν την χειρότερη ομάδα του ομίλου και όλοι να είναι ευτυχισμένοι.

 

Δεν χαθήκαμε στην μετάφραση. Απλά εσύ και γενικότερα οι περισσότεροι ολυμπιακοί μιλάτε για τους δυο ομίλους σαν παρόμοιες καταστάσεις. Μόνο παρόμοιες δεν είναι.

Από κει και πέρα, το επιχείρημά σου έχει βάση. Όντως θα μπορούσε να έχει κλειδώσει η πρόκριση αντίστοιχα και στον άλλο όμιλο από την πέμπτη αγωνιστική.

Εκεί όμως δεν ξέρω αν έχει γίνει κάτι τόσο ξεκάθαρο όσο το χέρι στο δικό σας ματς. Αν έγινε και δεν το δώσανε υπέρ της λυων, τότε καταρίπτεται το δικό μου επιχείρημα.

 

Γιατί δεν είπα να στήσει ο ρέφερι τον ολυμπιακό, απλά να σφυρίξει το πέναλτι που είναι αδιαμφισβήτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...