Προς το περιεχόμενο

Το Καφενείο των Φιλάθλων (2011-2012)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έντρομες Barca και Real αλλάζουν τα ονόματά τους σε Barcelone de Catalogne και Royale de Madrid αντιστοιχα, για να έχουν τύχη στο CL του Platini

 

:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα, συγγνώμη, αλλά αυτό δεν μπορώ να το αφήσω ασχολίαστο.

 

Από πού κι ως πού έχεις άνετα την Άρσεναλ; Έχεις καμία συναίσθηση αυτού που γράφεις; Ο Ολυμπιακός δηλαδή είναι η ομάδα που όταν φτάσει τελευταία αγωνιστική να καίγεται για την πρόκριση (κάτι που συμβαίνει μονίμως, καθώς σε περίπτωση που δεν το έχεις προσέξει ΔΕΝ είναι η ομάδα που προκρίνεται συνήθως) μασάει τα σίδερα, ενώ η Άρσεναλ είναι η ομάδα που δεν αντέχει την ψυχολογική πίεση και καταρρέει;

 

Όταν διαβάζω τέτοια πράγματα, φοβάμαι μην κάψω κανένα κύκλωμα.

 

Προσπάθησε να ξαναδιαβάσεις αυτό που έγραψα και να το κατανοήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να ξαναδιαβάσεις αυτό που έγραψα και να το κατανοήσεις.

 

A, OK, η μπούρδα που έγραψες δεν έχει πρόβλημα, απλά εγώ είμαι χαζός και δεν καταλαβαίνω.

 

Ωραία, θα ανοίξουμε ενδιαφέρουσα συζήτηση. dry.gif Έλεος πια.

 

Αν δεν μπορείς να γράψεις κάτι αρκετά κατανοητά ώστε να το καταλάβω, εσύ έχεις το πρόβλημα. Εγώ έχω αναλύσει και κατανοήσει πολύ πιο δύσκολα, ενδιαφέροντα και βαθύτερα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, OK, η μπούρδα που έγραψες δεν έχει πρόβλημα, απλά εγώ είμαι χαζός και δεν καταλαβαίνω.

 

Ωραία, θα ανοίξουμε ενδιαφέρουσα συζήτηση. dry.gif Έλεος πια.

 

Αν δεν μπορείς να γράψεις κάτι αρκετά κατανοητά ώστε να το καταλάβω, εσύ έχεις το πρόβλημα. Εγώ έχω αναλύσει και κατανοήσει πολύ πιο δύσκολα, ενδιαφέροντα και βαθύτερα πράγματα.

Αν είχες άλλο ύφος, ίσως να είχε νόημα να κουβεντιάσουμε το οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψες ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες, δηλαδή αν κατέβαινε πλήρης η Άρσεναλ, θα χάναμε. Ναι, σε έναν αγώνα νοκ-άουτ. Εδώ έχουμε άλλη περίπτωση. Έχουμε ένα μίνι πρωτάθλημα, τη φάση των ομίλων με την Άρσεναλ να έχει ήδη προκριθεί (επειδή είναι η σπουδαία ομάδα που λέγεται Άρσεναλ) και το ματς να διεξάγεται στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό να καίγεται για την πρόκριση. Θεωρώ ότι οι συνθήκες του ματς ήταν απολύτως φυσιολογικές και το αποτέλεσμα απόλυτα δικαιολογημένο και λογικό. Αν η Άρσεναλ καιγόταν την τελευταία αγωνιστική για βαθμούς, τότε δεν θα ήταν η Άρσεναλ αλλά κάποια άλλη ομάδα μικρότερης δυναμικότητας που γιατί θα πρέπει να θεωρούμε δεδομένο ότι θα κέρδιζε τον Ολυμπιακό; Να θυμίσω, τέλος, ότι γενικά το Καραΐσκάκη είναι μια πολύ δυνατή έδρα στην οποία έχουν χάσει ισάξιες ή και καλύτερες ομάδες από την Άρσεναλ σε κρισιμότερα ματς (σε ενδιάμεση αγωνιστική και με όλους τους βασικούς τους). Καλύτερη, λοιπόν, ομάδα η Άρσεναλ, αλλά δε συμφωνώ με αυτό που έγραψες ότι "υπό φυσιολογικές συνθήκες θα χάναμε". Οι συνθήκες ήταν φυσιολογικότατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψες ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες, δηλαδή αν κατέβαινε πλήρης η Άρσεναλ, θα χάναμε. Ναι, σε έναν αγώνα νοκ-άουτ. Εδώ έχουμε άλλη περίπτωση. Έχουμε ένα μίνι πρωτάθλημα, τη φάση των ομίλων με την Άρσεναλ να έχει ήδη προκριθεί (επειδή είναι η σπουδαία ομάδα που λέγεται Άρσεναλ) και το ματς να διεξάγεται στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό να καίγεται για την πρόκριση. Θεωρώ ότι οι συνθήκες του ματς ήταν απολύτως φυσιολογικές και το αποτέλεσμα απόλυτα δικαιολογημένο και λογικό. Αν η Άρσεναλ καιγόταν την τελευταία αγωνιστική για βαθμούς, τότε δεν θα ήταν η Άρσεναλ αλλά κάποια άλλη ομάδα μικρότερης δυναμικότητας που γιατί θα πρέπει να θεωρούμε δεδομένο ότι θα κέρδιζε τον Ολυμπιακό; Να θυμίσω, τέλος, ότι γενικά το Καραΐσκάκη είναι μια πολύ δυνατή έδρα στην οποία έχουν χάσει ισάξιες ή και καλύτερες ομάδες από την Άρσεναλ σε κρισιμότερα ματς (σε ενδιάμεση αγωνιστική και με όλους τους βασικούς τους). Καλύτερη, λοιπόν, ομάδα η Άρσεναλ, αλλά δε συμφωνώ με αυτό που έγραψες ότι "υπό φυσιολογικές συνθήκες θα χάναμε". Οι συνθήκες ήταν φυσιολογικότατες.

Φυσιολογικοτατες συνθηκες δεν ειναι ουτε να παιζετε με μια αδιαφορη Αρσεναλ, αλλα ουτε και να παιζετε με μια Αρσεναλ που "επειδη δεν ειναι η τεραστια Αρσεναλ, καιγεται για νικη στη τελευταια αγωνιστικη, συνεπως θα ηταν ομαδα στα μετρα μας".

 

Φυσιολογικοτατες συνθηκες θα ηταν το παιχνιδι του Καραισκακη με την Αρσεναλ να ηταν πρωτοδευτεροτριτοτεταρτη αγωνιστικη ας πουμε. Εκει θα κριναμε αλλιως, τωρα κρινουμε με δεδομενο την αδιαφορια της Αρσεναλ η οποια ψιλο-χοντρο-φανηκε και μεσα στον αγωνιστικο χωρο, παραδειγμα οι πασουλες αμυντικων της μεσα στη μεγαλη περιοχη σε δικους σας παιχτες.

 

Μονοι σας λεγατε κατοπιν της κληρωσης οτι σταθηκατε τυχεροι μεσα στην ατυχια σας, που η Αρσεναλ στο Καραισκακη σας εκατσε τελευταια αγωνιστικη. Οπως και να το κανουμε ηταν ευνοικο. Οπως παλιοτερα ηταν βολικο για μας που τυχαμε την Ρεαλ στη Λεωφορο τελευταια αγωνιστικη και ηρθε εκεινο το 2-2-->προκριση αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η Άρσεναλ καιγόταν την τελευταία αγωνιστική για βαθμούς, τότε δεν θα ήταν η Άρσεναλ αλλά κάποια άλλη ομάδα μικρότερης δυναμικότητας που γιατί θα πρέπει να θεωρούμε δεδομένο ότι θα κέρδιζε τον Ολυμπιακό;

 

Κατ' αρχάς το επιχείρημα μου δεν αφορούσε τελευταία αγωνιστική. Οι συνθήκες θα μπορούσαν να είναι διαφορετικές, απλά και μόνο από το σε ποια σειρά παίζονται οι αγώνες. Άλλωστε γι' αυτόν ακριβώς το λόγο δε διαμαρτύρονται οι του Ολυμπιακού; Για ένα αποτέλεσμα σε έναν αγώνα που δε θα ερχόταν όπως ήρθε υπό άλλες συνθήκες.

 

Αλλά και πάλι, στο ποδόσφαιρο το που θα βρεθείς βαθμολογικά δεν έχει να κάνει μόνο με το ποια ομάδα είσαι και ποια είναι η δυναμική σου. Έχουμε δει πάρα πολλές φορές μεγάλες ομάδες να αγωνίζονται μέχρι τελευταία στιγμή για την πρόκριση και δε νομίζω ότι χρειάζεται καν να φέρω παραδείγματα. Το συμπέρασμα, φυσικά, δεν πρέπει να είναι ότι όλες αυτές οι ομάδες "αποδείχτηκε πως τελικά δεν ήταν τόσο μεγάλες" (άλλωστε αν ίσχυε αυτό δε νομίζω καμία ομάδα να μπορούσε να φέρει τον τίτλο της μεγάλης), αλλά το αυτονόητο πως το ποδόσφαιρο είναι σε μεγάλο βαθμό και παιχνίδι τύχης, αλλά και ένα παιχνίδι που και ο μικρότερος έχει τις πιθανότητές του να κερδίσει και να κάνει εκπλήξεις.

 

Με αυτά, λοιπόν, ως δεδομένα, η Άρσεναλ είναι πάντα η Άρσεναλ, άσχετα με το που βρέθηκε και σε ποια αγωνιστική κτλ. Και ο Ολυμπιακός αντίστοιχα, είναι πάντα ο Ολυμπιακός, ακόμη και αν μια χρονιά γίνουν συνεχόμενα θαύματα και πάρει το Champions League. Δε θα αλλάξει κάτι.

 

Όπως και να 'χει, για να επιστρέψω στο ζουμί, το αίσθημα του δικαίου το οποίο επικαλούνται οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού για το αποτέλεσμα στη Γερμανία, έχει να κάνει με το ότι τα παιχνίδια πρέπει να παίζονται πάντα με τον ίδιο στόχο και πάθος, είτε πρόκειται για το πρώτο παιχνίδι του ομίλου, είτε για το τελευταίο. Τη στιγμή που αυτές οι προδιαγραφές δεν τηρήθηκαν στο παιχνίδι στον Πειραιά, βρίσκω άστοχο να παραπονιέται κανείς γιατί δεν τηρήθηκαν αλλού και να "αποκαλύπτει" συνωμοσίες.

 

edit: MiDi_MiLiz ταυτόχρονα ποστάραμε. Χαίρομαι που κατάλαβες τι εννοούσα όταν έλεγα "φυσιολογικές συνθήκες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Oλυμπιακός πλήρης κατέβηκε;

Συμφωνώ, το ανέφερα και αυτό. Και ας πούμε και δυο κουβέντες για αυτή την Άρσεναλ. Είναι τόσο δυνατή φέτος ώστε ακόμα και σε ένα ματς χωρίς αύριο να μπορεί να πάρει τη νίκη από αυτόν τον Ολυμπιακό στο Καραΐσκάκη; Δε νομίζω. Ακόμα και στην έδρα της δυσκολεύτηκε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να 'χει, για να επιστρέψω στο ζουμί, το αίσθημα του δικαίου το οποίο επικαλούνται οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού για το αποτέλεσμα στη Γερμανία, έχει να κάνει με το ότι τα παιχνίδια πρέπει να παίζονται πάντα με τον ίδιο στόχο και πάθος, είτε πρόκειται για το πρώτο παιχνίδι του ομίλου, είτε για το τελευταίο. Τη στιγμή που αυτές οι προδιαγραφές δεν τηρήθηκαν στο παιχνίδι στον Πειραιά, βρίσκω άστοχο να παραπονιέται κανείς γιατί δεν τηρήθηκαν αλλού και να "αποκαλύπτει" συνωμοσίες.

Επιμένω σε αυτό που σου είπα, πρόκειται για ένα μίνι πρωτάθλημα. Δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό στο ότι η Άρσεναλ κατεβαίνει με τα δεύτερα, ειδικά από τη στιγμή που το γνωρίζουμε πριν την έναρξη του ματς. Και ο παίχτης του στοιχήματος είναι ενήμερος και οι αντίπαλοι αλλά και οι υπόλοιπες ομάδες. Δικαιολογείται απόλυτα μια ομάδα που έχει περάσει να κάνει ένα σχετικό rotation μια και ακολουθούν και άλλα ματς στην ίδια διοργάνωση (και όχι μόνο). Από την άλλη, στο ματς του Ντόρτμουντ υπήρξε ακριβώς αυτό που λες στην εξέλιξη, όμως, του αγώνα. Εκεί νομιμοποιείται τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο παίχτης του στοιχήματος να κατηγορούν τους πάντες για απάτη, αλλοίωση αποτελέσματος, αλλαγή των συνθηκών του αγώνα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μωρέ. Ωραία μέρα είχε σήμερα.

 

Ναι οντως περιεργο.

Ημουν Αθηνα προχτες για το ματς και ενω ειχατε καλο καιρο εκεινες τις μερες , εδω Κεφαλονια εριχνε αστραποβροντα και αεριδες ...

Τι να πεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...